Mareck
01.08.10,01:30
Nikde som nenasiel aka je zakonna lehota na odpoved od zamestnavatela, tak by ma zaujimalo, ci nie je na to ziadny zakon, alebo ak je tak aky? Ak clen vyboru odborovej organizacie chce poziadat zamestnavatela, aby podal informacie o stave financnych prostriedkov socialneho fondu, aka je tam lehota dokedy musi dat odpoved?
mimi3
01.08.10,04:44
Určite Ti odpovedia aj lepší odborníci, ale asi by bolo potrebné aby v tej žiadosti bol už uvedený termín dokedy požadujete predložiť informácie o stave sociálneho fondu pokiaľ takúto lehotu nemáte v KZ.
VieraPopluharova
01.08.10,05:32
§ 17
Lehoty na vybavenie žiadosti

(1) Žiadosť o sprístupnenie informácií povinná osoba vybaví bez zbytočného odkladu, najneskôr do ôsmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti podľa § 14 ods. 2 a 3 a do 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe v prístupnej forme podľa § 16 ods. 2 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Zo závažných dôvodov môže povinná osoba predĺžiť lehotu (ods. 1), najviac však o osem pracovných dní a o 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe v prístupnej forme podľa § 16 ods. 2 písm. a). Závažnými dôvodmi sú:

a) vyhľadávanie a zber požadovaných informácií na inom mieste, ako je sídlo povinnej osoby vybavujúcej žiadosť,
b) vyhľadávanie a zber väčšieho počtu oddelených alebo odlišných informácií požadovaných na sprístupnenie v jednej žiadosti,
c) preukázateľné technické problémy spojené s vyhľadávaním a sprístupňovaním informácie, o ktorých možno predpokladať, že ich možno odstrániť v rámci predĺženej lehoty.

(3) Predĺženie lehoty povinná osoba oznámi žiadateľovi bezodkladne, najneskôr pred uplynutím lehoty (ods. 1). V oznámení uvedie dôvody, ktoré viedli k predĺženiu lehoty.

Treba si pozriet cely zakon o informaciach.
Danila
01.08.10,06:54
Nikde som nenasiel aka je zakonna lehota na odpoved od zamestnavatela, tak by ma zaujimalo, ci nie je na to ziadny zakon, alebo ak je tak aky? Ak clen vyboru odborovej organizacie chce poziadat zamestnavatela, aby podal informacie o stave financnych prostriedkov socialneho fondu, aka je tam lehota dokedy musi dat odpoved?
Pozvi zamestnávateľa na riadne zasadnutie odborovej organizácie riadnou pozvánkou s programom. Jednym z bodov programu bude oboznámenie odborovej organizácie o čerpaní prostriedkov sociálneho fondu. Pokiaľ viem, odborová organizácia musela potvrdiť podpisom faktúru, či iný doklad za čerpanie prostriedkov SF a hospodárenie so SF podliehalo kontrole odborovej organizácie.
marjankaj
01.08.10,07:04
§ 17
Lehoty na vybavenie žiadosti

(1) Žiadosť o sprístupnenie informácií povinná osoba vybaví bez zbytočného odkladu, najneskôr do ôsmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti podľa § 14 ods. 2 a 3 a do 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe v prístupnej forme podľa § 16 ods. 2 písm. a), ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Zo závažných dôvodov môže povinná osoba predĺžiť lehotu (ods. 1), najviac však o osem pracovných dní a o 15 pracovných dní, ak sa sprístupňuje informácia nevidiacej osobe v prístupnej forme podľa § 16 ods. 2 písm. a). Závažnými dôvodmi sú:

a) vyhľadávanie a zber požadovaných informácií na inom mieste, ako je sídlo povinnej osoby vybavujúcej žiadosť,
b) vyhľadávanie a zber väčšieho počtu oddelených alebo odlišných informácií požadovaných na sprístupnenie v jednej žiadosti,
c) preukázateľné technické problémy spojené s vyhľadávaním a sprístupňovaním informácie, o ktorých možno predpokladať, že ich možno odstrániť v rámci predĺženej lehoty.

(3) Predĺženie lehoty povinná osoba oznámi žiadateľovi bezodkladne, najneskôr pred uplynutím lehoty (ods. 1). V oznámení uvedie dôvody, ktoré viedli k predĺženiu lehoty.

Treba si pozriet cely zakon o informaciach.


Tak toto si "trochu" prehnala.
Podľa čoho by tento zákon mal platiť pre zamestnávateľov?


§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.
(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, vyšším územným celkom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)
VieraPopluharova
01.08.10,18:04
Tak toto si "trochu" prehnala.
Podľa čoho by tento zákon mal platiť pre zamestnávateľov?

Mas pravdu, ospravedlnujem sa, zmylila som si to s inou odpovedou, na ktorej som pracovala pred tym pre klienta. Toto plati ako si napisala.Beriem späť.Myslim, ze porada je nato , aby sa radilo a pripadne na chyby upozornilo. Neurobila som tak zo schvalnosti.
Mareck
01.08.10,20:22
Dakujem za odpovede.Takze nie je ziadny zakon, ktory by stanovoval lehotu odpovede od zamestnavatela.Snim sa tazko jedna, lebo vzdy natahuje cas.Skusim mu dat pozvanku a uvidi sa, ci to dodrzi.Som vsak zvedavy ako zdokladuje SF, kedze nam nikdy nedaval nic k podpisu a ludia nemali ani ziadne poukazky na kulturne, sportove podujatia, alebo ani prispevky na ziadne regeneracny ci ine pobyty.Je tam podozrenie na spreneverovanie financnych prostriedkov zo SF, kedze pre ludi neboli pouzite.Co vsetko je zamestnavatel povinny preukazat? Mam na mysli, ci je povinny zdokladovat kazdy pouzity financny prostriedok zo SF, trebars fakturou, alebo jeho povinnostou je len predlozit stav fin. prostriedkou v SF bez detailov?
Paula
01.08.10,21:30
Tak, tvorba a použitie SF sú dané zákonom. Skúsenosť súčasnú s odb. organizácou nemám. Ale - dnes už kopec zamestnancov má informáciu, že nejaký SF existuje a že nejakú výhodu z neho by mohli mať (aspoň jediný centík na stravný lístok napr.) , keďže aj oni prispievajú istým spôsobom na jeho tvorbu. Prečo by potom nemali mať právo na informáciu, čo sa s tým nazbieraným SF deje? Na to myslím ani netreba odbory.
Ak zamestnávateľ mieni nič neprezradiť , potom má asi dôvod - nedopriať nikomu nič, len si dať tvorbu do nákladov, alebo fond užíva len na svoje potešenie. Ale to potešenie musí tiež raz niekomu zdokladovať. A sa pýtam, ak DÚ aj zdokladuje, kto posúdi spraodlivosť využitia týchto prostriedkov jediným , ktoré boli vytvorené mnohými?
Hm:confused:
misomiso
01.08.10,21:31
Dakujem za odpovede.Takze nie je ziadny zakon, ktory by stanovoval lehotu odpovede od zamestnavatela.Snim sa tazko jedna, lebo vzdy natahuje cas.Skusim mu dat pozvanku a uvidi sa, ci to dodrzi.Som vsak zvedavy ako zdokladuje SF, kedze nam nikdy nedaval nic k podpisu a ludia nemali ani ziadne poukazky na kulturne, sportove podujatia, alebo ani prispevky na ziadne regeneracny ci ine pobyty.Je tam podozrenie na spreneverovanie financnych prostriedkov zo SF, kedze pre ludi neboli pouzite.Co vsetko je zamestnavatel povinny preukazat? Mam na mysli, ci je povinny zdokladovat kazdy pouzity financny prostriedok zo SF, trebars fakturou, alebo jeho povinnostou je len predlozit stav fin. prostriedkou v SF bez detailov?

Neviem o tom, ze by mal zamestnavatel povinnost dokladovat ucel pouzitia SF zamestnancom, ale ak nie ste spokojni s podmienkami v zamestnani, tak nejlepsim riesenim je vypoved a zamestnanie sa u ineho zamestnavatela.
Chobot
02.08.10,06:48
Neviem o tom, ze by mal zamestnavatel povinnost dokladovat ucel pouzitia SF zamestnancom, ale ak nie ste spokojni s podmienkami v zamestnani, tak nejlepsim riesenim je vypoved a zamestnanie sa u ineho zamestnavatela.

Presne tak, tvorba aj čerpanie fondu je vecou účtovníctva firmy a účtovníctvo nemá prečo kontrolovať zamestnanec alebo odbory.

Odbory môžu v kolektívnej zmluve dohodnúť, aké nároky budú mať zamestnanci zo soc. fondu, na čo všetko im prispeje zamestnávateľ. To, koľko je v soc. fonde, už odbory nemusí zaujímať. Dôležité je, aby zamestnanci dostali to, na čom sa dohodli v kol. zmluve (napr. preplácanie kult. či športových akcií, príspevok napr. pri svadbe, narodení dieťaťa a pod.).

Tvorbu a čerpanie soc. fondu môže kontrolovať audítor, ktorý overuje účtovnú uzávierku. Tvorba soc. fondu je daná zákonom, prípadná vyššia tvorba býva dohodnutá tiež v kol. zmluve.

Na druhej strane, pokiaľ je všetko robené tak, ako je dohodnuté, tak zamestnávateľ nemá dôvod nevyčísliť dobrovoľne tvorbu aj čerpanie SF, ale nie je to jeho povinnosť.
misomiso
02.08.10,07:54
Ja viem, ze zas budem malicko mimo temy, ale ked citam taketo prispevky, neviem sa ovladnut, je mi z toho na grcanie. Teraz nemyslim konkretne zadavatela temy, jedna sa bohuzial u nas o pomerne celospolocensky stav. (Toto nie je kedina tema, ktoru Mareck zalozil, mozete si precitat aj http://www.porada.sk/t144755-je-mozne-podat-trestne-ozn-za-zanedbanie-preventivnych-prehliadok-zamestnavatelom.html)

Evidentne sa tu rozmaha (nie len na Porade) par odborovych spekulantov, ktori si stavaju svoj celozivotny biznis na buzerovani tych, ktori vedia a chcu inym dat pracu a kvoli tomu vacsinou riskuju svoje majetky aj ine istoty.

Teda strucne k problemu - vazeni, musite si uvedomit, ze aj trh prace je iba trh. Verim, ze je u nas mnoho neserioznych podnikatelov, ktori sa snazia zneuzit zamestnancov a zdierat ich z koze. Lenze co oni de facto zneuzivaju? No zneuzivaju prave fakt, ze sa u nas doposial naslo velmi malo ludi, ktori su schopni vymysliet nieco, co by ludom davalo pracu a to aj zrealizovat (a pri tom riskovat svoju existenciu). Prave preto a pre nic ine je trh prace taky, aky je.

Nedavno som bol v Dansku. Priatel, ktory tam ma firmu mi rozpraval, ake problemy ma ziskat ludi na akukolvek poziciu, vratane robotnickych . V podstate jedina moznost je odlakat niekoho od konkurencie tym, ze ho preplati. Perfektne pracovne podmienky, strava ako v Grecku na dovolenke all inclusive, vratane vzdy cerstveho ovocia je samozrejmostou. Platy maju dvojnasobne ako Nemci.

Co je ale zaujimave? Dansky zakkonik prace je ovela liberalnejsi, ako napr. Nemecky alebo nas - tam mozete cloveka prepustit v podstate zo dna na den. Co teda chrani v Dansku zamestnancov, ak nie zakon? No chrani ich prave situacia na trhu prace. Je tam tak vela uspesnych podnikatelov, ze sa biju o kazdu upratovacku. Toto popisujem sice stav spred dvoch rokov, pred nastupom krizy, ale ani kriza to tam velmi nezmenila - ak, tak sa to iba malicko posunulo smerom k "normalu" s tym, ze teraz tam nie je "extremny problem" zohnat zamestnanca, ale iba "bezny problem". Rozhodne sa zamestnancom podmienky nezhorsili.

Teda preco su u nas podmienky katastrofalne? Pretoze sme vascinou oproti vyspelym statom malo vzdelani, casto lenivi, ak uz nie zrovna lenivi pracovat, tak lenivi riskovat. Potom sa nemozeme cudovat, ze tych par jednotlivcov, ktori lenivi nie su si diktuje podmienky na trhu prace.

Ako z toho von? Sprisnovanim pracovnej legislativy a bazirovanim na detailoch, ako to tu predvazda zadavatel temy? Rozhodne nie, je to naopak cesta do zahuby. To hadze polena pod nohy aj tym par poctivym podnikatelom (hlavne im, ti nepoctivi si z toho tazku hlavu zvycajne nerobia) a v konecnom dosledku to situaciu na trhu prace iba zhorsuje - ludia sa este viac boja zamestnavat inych.

Jedine vychodisko je vzdelavat sa, (odborne, v jazykoch), a nebat sa zobrat na seba zodpovednost. Ked vidim, ze niekto zameta so zamestnancami, tak mam moznost zalozit firmu, konkurovat mu a robit vsetko lepsie. Mozem sa lepsie spravat k zamestnancom (odmenou mi bude, ze si ich budem moct vyberat a nebudem zavisly na par neschopnych, ktori u mna zostavaju iba preto, ze si nevedia najst pracu). Ale lepsie sa mozem spravat aj k zakaznikom (pretoze ak sa niekto nesprava dobre k zamestnancom, zvycajne sa rovnako sprava aj k zakaznikom. Mam teda sancu byt uspesnejsi. Len to chce nevyplakavat, nezavidiet, neviest krcmove reci, ale vysukat si rukavy, nieco zorganizovat a zmenit sa zo zamestnanca na zamestnavatela.

Ze to nie je lahke? No -- ale potom ak to menas lahke ty, tak to nema lahke ani tvoj zamestnavatel, ktoreho tak ktitizujes. Kritizovat ma pravo vzdy len ten, ktory sam vie robit nieco lepsie.

Teda este raz zhrnutie - v Dansku sa maju zamestnanci ako prasce v zite nie vdaka prisnemu zakonniku prace, ale naopak vdaka extremne liberalnemu zakonniku prace, ktory nehamuje podnikanie. Skoda, ze u nas to nedokazeme pochopit.
Mareck
02.08.10,20:33
Neviem o tom, ze by mal zamestnavatel povinnost dokladovat ucel pouzitia SF zamestnancom, ale ak nie ste spokojni s podmienkami v zamestnani, tak nejlepsim riesenim je vypoved a zamestnanie sa u ineho zamestnavatela.

Mzdy zamestnancov su predsa tvorcom SF.Su to peniaze, ktore patria len zamestnancom a maju byt vyuzivane v prospech nich.Statutar firmy nesmie pouzit ziadne financne prostriedky vo svoj prospech, lebo peniaze v SF, nie su urcene pre neho.
Najlepsim riesenim nie je vypoved, predsa ak ma niekto pravomoc dohliadat na zamestnavatela, aby si plnil povinnosti v sulade s platnou legislativou SR, tak nebude zbabelo utekat z firmy do firmy, ale spravi nieco pre to, aby zamestnanci mali dostojne pracovne podmienky.Vypovedou sa problemy neriesa.
Svojimi temami som neporusil ziadne pravidla fora a ani ziadny eticky kodex, tak nechapem to osocovanie voci mojim temam.Nikto nevie vsetko a tak som som si povedal, ze sa skusim tu spytat, ale zrejme su tu neprajnici, ktorim vadia take temy, ktore sa dotykaju tych neserioznych zamestnavatelov a radsej sa ich zastavaju.To ja nikdy nespravim.Spekulanti su urcite vo vsetkych radoch a hlavne na strane podnikatelov.
To ze da niekto niekomu pracu, neznamena, ze bude s ludmi zaobchadzat ako s otrokmi.Som proti takejto retorike.To stym Danskom nie je moc vhodny priklad.To je ako porovnavat nasu futbalovu ligu s anglickou trebars.Neviem si predstavit, kedy nastanu aspon podobne podmienky.Dalej treba zohladnit faktor inej mentality ludi.Ludia na Slovensku su zvyknuti sa nechat zdierat a boja sa sami branit a potom je este dalsia nepekne vlasnost nasho naroda, ze Slovak Slovakovi nevie dopriat a tak je to aj v zamestnani.Ked sa do zahranicnej firmy dostanene Slovensky konatel, tak zbohom rodina.Bude len spekulovat, ako na nabalit na tych ludoch.Nas konatel je len ako keby sprostredkovatelom zahranicnej materskej spolocnosti s pobockou v SR, ktory sa na to miesto dostal cez kamarata.Jeho prve konatelske vystupenie a len spekuluje ako nahrabat majetok a aj na ukor zdravia ludi, korupcie atd.Takze kto nepozna nasho bezcharakterneho (nechcem sa radsej vyjadrit inak) konatela, nech sa radsej zdrzi podobnych odpovedi ako misomiso.Nemam zaujem niekomu vysvetlovat, ako to u nas na nic funguje pod vedeni niekoho, kto na to nema skusenosti atd, nebudem rozpitvavat.Ak by konatel konal ako ma, tak by nemal kontroly, ktore stale nachadzaju nedostatky a on nie a nie si dat povedat.Zazi takeho konatela a viac nic podobne nenapises.Aj mna chcel podplatit, ale ja nepotrebujem jeho spinave peniaze.Mam svoju dobru povest a cest.U nas nikdy nebude ako v Dansku.To by sa musela zmenit mentalita ludi a to je v nedohladne.

Myslim ze nic viac netreba dodat k pociatocnej teme, lebo to uz aj tak odbocilo niekam inam.Usudzujem, ze zavazne problemy sa tu riesit nedaju.Dakujem za odpovede, ktore tu odzneli, lucim sa.
misomiso
03.08.10,07:33
Mzdy zamestnancov su predsa tvorcom SF.

To mas prosim ta odkial? Tebe z mzdy nieco strhavaju do SF?
Mareck
03.08.10,20:22
Zle som sa vyjadril.Myslel som tym suhrn hrubych miezd.To je povinny pridel do SF
Chobot
04.08.10,06:59
Zle som sa vyjadril.Myslel som tym suhrn hrubych miezd.To je povinny pridel do SF

Zase si sa zle vyjadril. Súhrn hrubých miezd je len základom pre výpočet príspevku do soc. fondu. Do SF prispieva zamestnávateľ zo svojich zdrojov, mzdové náklady tým nie sú vôbec dotknuté, nič sa z nich nedovádza. Tie slúžia len ako základ pre výpočet.

SF sa prípadne môže tvoriť ešte aj z disponibilného zisku, ale to je zase úplne mimo miezd.

Ale nechápem v čom je problém? Neplatí zamestnávateľ zamestnancom to, čo im patrí zo SF? Máte niečo dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo inom internom predpise a zamestnávateľ to nedodržiava? Alebo chcete, aby zamestnávateľ poskytoval určité výhody zo soc. fondu? Treba začať s ním kolektívne vyjednávať, nastoliť požiadavky a ak sa bude vyhovárať, že nemá toľko vo fonde, tak nech to dokáže a preukáže.
misomiso
04.08.10,07:08
Zle som sa vyjadril.Myslel som tym suhrn hrubych miezd.To je povinny pridel do SF

Typicky komunisticke uvazovanie - uplne chore, prepac.

Skus si nastudovat zakon, alebo si aspon precitaj http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=38&Itemid=68

"Povinný prídel (do SF) za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok."

Teda hruba mzda sa v zakone uvadza iba pre ucely vypoctu (aby bolo z coho pocitat 0,6 - 1%, no peniaze idu vylucne zo zisku podnikatela. Dokonca, ak nedosahuje zisk, stale musi prispievat aspon 0,6%, teda ak nie zo zisku, tak tie peniaze musi zobrat z vlastnej sukromnej dotacie, uveru a podobne.

Bohuzial Slovensko stale brzdi (aj 20 rokov po revolucii) komunisticke uvazovanie zamestnacov, ze vsetky peniaze, ktore sa nachadzaju na ucte firmy su peniaze zamestnancov (alebo by mali byt), ze vsetok majetok firmy je vlastne majetok zamestnancov (a preto si ho mozu po troskach odnasat domov) a ze akykolvek prijem a zisk firmy by mal byt cely rozdeleny zamestnancom, "lebo predsa su to iba oni, ktori produkuju hodnoty". Dokazom toho je aj tvoje presvedcenie, ze SF sa tvori z hrubych miezd.

Mareck, uz som tu spominal, ze toto nie je jedina tema, ktoru si tu zalozil. V dalsej teme sa pytas, ako podkurit zamestnavatelovi, ktory nedodrziava povinnost specialnych (v podstate nezmyselnym zakonom nariadenych duplicitnych) lekarskych prehliadok, a spominas v tomto kontexte dokonca trestne oznamenie. Vela si nam tu napisal o vasom nezodpovednom konatalovi. No akosi nic nepises o tych chudakoch zamestnancoch.

Staraju sa aj (a predovsetkym) oni o svoje zdravie tak prikladne, aby mali moralne pravo pozadovat duplicitne lekarske prehliadky (ktore budu aporopos hradene z nicoho ineho, iba z penazi firmy, takze potom ostane menej na mzdy pre nich)? Nefajcia, nepiju alkoholicke napoje, zdravo sa stravuju, dopraju si dostatok spanku, a vo volnom case sportuju?

A co ich vztah k praci, lojalite k forme a vztah k firemnemu majetku? Charnia ho za kazdych okolnosti, namisto toho, aby si domov odnasali z pracoviska rozne drobnosti? A ako vyuzivaju pracovny cas?

Doplnene - aha Chobot ma predbehol, kym som pisal reakciu, takze to mas vysvetlene 2X :-)