Mareck
01.08.10,03:41
Ak zamestnavatel porusil zakon a neposielal zamestnancov 4 roky na preventivnu prehliadku, ktora mala byt kazdy rok, je mozne podat trestne oznamenie na zamestnavatela za umyselne zanedbavanie zdravotnej starostlivosti o zamestnancov? On radsej setri naklady, na ukor zdravia zamestnancov.Vie niekto poradit ako spravne by sa dalo proti nemu zakrocit?
Mária27
01.08.10,03:15
V trestnom konaní sa nerieši všetko. Prečítaj si zákon 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Možno prídeš na to, že niečo zanedbali aj zamestnanci.
m.hladky
01.08.10,05:53
Netreba sa spoliehať na zamestnávateľa, ale o svoje zdravie sa treba starať aj bez zákonov.
Preventívna prehliadka podľa veku je u svojho obvodného, alebo neštátneho lekára zadarmo. Absolvujem ju každé 2 roky.
Stanislav 1975
01.08.10,06:57
Možno nejaký podnet na inšpekciu bezpečnosti pri práci alebo také niečo-ale trestné oznámenie určite nie, nieje mi známe aký trestný čin by mohol spachať, myslím,že žiadny...
ivka70
01.08.10,07:45
Treba si nastudovat zakon, nie vsetky preventivne prehliadky v zamestnani maju interval 1 rok.
Su aj prac. pozicie, kde je ten interval 5 rokov.

A aj keby zanedbal preventivne prehliadky, je to jeho problem v pripade choroby z povolania alebo prac. urazu, kde prebera vsetku zodpovednost na seba.
Mareck
01.08.10,19:44
Precital som si aj ten zakon c. 124/2006 Z.z. ale aj tak neviem akeho pochybenia by sa podla neho dopustili, kedze zamestnavatel bol upozornovany, ze sa nestara o zdravie zamestnancov.Zial mame takeho bezcharakterneho konatela, ktory hladi len na osobne zisky a ludia su mu ukradnuti.Zamestnavatel sa dopustil porusenia § 19 ods. 1 pism. c zakonca c. 126/2006 Z.z. , ktoreho znenie je: "zamestnavatel je povinny zabezpecit pre svojich zamestnancov lekarske preventivne prehliadky vo vztahu k praci" To malo byt vykonane kazdym rokom, lebo tak si to vyzaduje interval danej prace.4 roky je to uz zanedbavane.
Samozrejme o bezplatnej preventivnej prehliadke, ktora je kazde 2 roky viem a aj ju absolvujem u svojho obvodneho lekaraäň§.Ta vsak nenahradza preventivnu prehliadku, ktora je na podnet zamestnavatela, ako povedala aj doktorka a nedala by sa pouzit v pracovnopravnych vztahoch.
Inspekcia prace nerobi dozor nad tymto zakonom, ale regionalny urad verejneho zdravotnictva, kde bol aj dany podnet.Ja som len chcel vediet, ci je mozne dat aj strestne oznamenie na zamestnavatela, kedze sa jedna o umyselne zanedbavanie starostlivosti o zdravie zamestnancov.
Podla vyjadreni v odpovediach zrejme nebude mozne trestne stihanie.Dakujem za rady
finis
01.08.10,19:57
ak by mal byt trestne stihany, musel by porusit nejake ustanovenie trestneho zakona. pozri sa, ci zakon c.124/2006 Zz riesi nejaku sankciu za nesplnenie si povinnosti zamestnavatela...
profesional
01.08.10,20:57
Uvedenym zanedbanim nedoslo ku naplneniu ziadnej zo skutkovych podstat Trestneho zakona. Aby bol skutok trestny, musi byt v plnom rozsahu naplnena skutkova podstata niektoreho konkretneho trestneho cinu a nesmie byt naplnena ani jedina z podmienok vylucujucich trestnost.
V tomto pripade nejde o naplnenie ktorejkolvek zo skutkovych podstat trestneho cinu.
Mareck
01.08.10,21:42
Zmienku o sankcii som v danom zakone nenasiel.Rozhodne o tom regionalny urad verejneho zdravotnictva.Len som si chcel byt isty, ci by sa to nedalo napadnut aj trestnym zakonom.Je ocividne, ze nie.Este raz dakujem za odpovede
Chobot
02.08.10,06:39
Precital som si aj ten zakon c. 124/2006 Z.z. ale aj tak neviem akeho pochybenia by sa podla neho dopustili, kedze zamestnavatel bol upozornovany, ze sa nestara o zdravie zamestnancov.Zial mame takeho bezcharakterneho konatela, ktory hladi len na osobne zisky a ludia su mu ukradnuti.Zamestnavatel sa dopustil porusenia § 19 ods. 1 pism. c zakonca c. 126/2006 Z.z. , ktoreho znenie je: "zamestnavatel je povinny zabezpecit pre svojich zamestnancov lekarske preventivne prehliadky vo vztahu k praci" To malo byt vykonane kazdym rokom, lebo tak si to vyzaduje interval danej prace.4 roky je to uz zanedbavane.
Samozrejme o bezplatnej preventivnej prehliadke, ktora je kazde 2 roky viem a aj ju absolvujem u svojho obvodneho lekaraäň§.Ta vsak nenahradza preventivnu prehliadku, ktora je na podnet zamestnavatela, ako povedala aj doktorka a nedala by sa pouzit v pracovnopravnych vztahoch.
Inspekcia prace nerobi dozor nad tymto zakonom, ale regionalny urad verejneho zdravotnictva, kde bol aj dany podnet.Ja som len chcel vediet, ci je mozne dat aj strestne oznamenie na zamestnavatela, kedze sa jedna o umyselne zanedbavanie starostlivosti o zdravie zamestnancov.
Podla vyjadreni v odpovediach zrejme nebude mozne trestne stihanie.Dakujem za rady

Akú prácu vykonávaš? Do ktorej skupiny je zaradená tvoja pracovná pozícia?

Pravidelné prehliadky sú povinné len pre skupiny 3 a 4. Skupiny 1 a 2 a nemajú predpísaný interval preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.
pracovisko
02.08.10,06:50
Raz ročne sa musia vykonávať lekárske preventívne prehliadky v kategórii rizikových prác 4 . kategórie a v 3. kategórii ionizujúceho žiarenia. V 3. kategórii rizikových prác sa robia lekárske preventívne prehliadky raz za dva roky. Ale ak ide napr. o nočnú prácu, lekárske posúdenie zdravotnej spôsobilosti sa robí raz ročne.
Zákon NR SR 4. 355/2007 Z. z. hovorí, že správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva sa dopustí ten, kto nezabezpečí posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu, § 57, ods. 23 a potom v ods. 46 sú uvedené možnosti finančných pokút regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Mareck
02.08.10,20:38
Ja zastavam na pracovisku prava zamestnancov.Vo firme sa vykonavaju aj nocne prace, preto som tvrdil, ze tam musi byt preventivna prehliadka kazdy rok, ci su zamestnanci sposobili.

Dakujem za odpovede, tema bola zodpovedana.