norko69
01.08.10,08:41
dobrý den, len jedna otazka, o tomto probleme bolo popisane uz dost. na pripomenutie, svokor vlastni 1/2 bytu, manželka 1/4, švagor 1/8, švagriná 1/8. Riešenie má smerovať k tomu že vlastníkmi bytu budeme ja a manželka, švagor a švagrinu chcú aby sme ich vyplatili.

Ak manželka daruje svoju 1/4 svokrovi(teda jej otcovi) a potom ja a manželka odkúpime do BSM všetky podiely od všetkých spoluvlastníkov, dá sa to však?
Otázka ale je táto: Ak manželka daruje 1/4 svojmu otcovi, a v tej istej listine by bola zároveň kúpna zmluva v ktorej všetky podiely odkupujeme od všetkych spoluvlastníkov, dá sa to? Viem že sú to dva právne úkony a že by na katastri vyžadovali dva kolky, to viem, teda dúfam že to viem správne.
Otázka ale je to že či by nemusela byť najprv zmena vlastníckych podielov (manželka najprv daruje 1/4 svokrovi) zapísaná na katastri a až potom by mohla nasledovať kúpna zmluva v ktorej odkupujeme manželka a ja všetky podiely od všetkých spoluvlastníkov do BSM, teda aj tu 1/4 ktorú manželka darovala otcovi. Alebo by to mohlo prebehnúť všetko naraz. dúfam že som to napísal zrozumitelne. dakujem za rady
marjankaj
01.08.10,06:46
Len dilino niečo daruje, aby to potom mohol odkúpiť naspäť.

Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné.
norko69
01.08.10,07:19
Len dilino niečo daruje, aby to potom mohol odkúpiť naspäť.
mrzi ma tvoja odpoved..ale chapem to lebo nie si zasvatena do problemu...ak si pozries temu dedicstvo odo mna, mozno pochopis...a bol by som rad keby mi odpovedali na moje otazky a nie hodnotili rozhodnutia...dakujem
marjankaj
01.08.10,07:40
mrzi ma tvoja odpoved..ale chapem to lebo nie si zasvatena do problemu...ak si pozries temu dedicstvo odo mna, mozno pochopis...a bol by som rad keby mi odpovedali na moje otazky a nie hodnotili rozhodnutia...dakujem

No keby svokor náhodou zomrel, tak manželka zdedí po ňom 1/4 a švagor tak isto. Teda museli by ste vlastne od švagra odkúpiť 1/2. Na to by mal nárok a to by ste mu aj mali zaplatiť. Ako si to potom vysporiadate s manželkou je už iba na vás.
Takto to môžete vyrovnať aj za života svokra(on vám to môže aj darovať za právo dožitia)
Ak by ste mali švagrovi zaplatiť menej, tak sa právom bude cítiť ukrivdený.

Prečo vás to tak súri? Prečo vás zaujíma doba vlastníctva? Aby ste nemuseli platiť daň z príjmu? Nebodaj by ste to už chceli "streliť"?

Chobot v príspevku č.3 ti to povedal dosť jasne, ako to riešiť.

A to čo som napísal predtým, platí.
Ak máš o tom pochybnosti, tak mi potom ten byt daruj a ja ti ho potom odpredám. Lacno. Možno aj za polovicu obvyklej sumy. Môžeme o tom napísať aj dohodu.:rolleyes:
norko69
01.08.10,15:13
No keby svokor náhodou zomrel, tak manželka zdedí po ňom 1/4 a švagor tak isto. Teda museli by ste vlastne od švagra odkúpiť 1/2. Na to by mal nárok a to by ste mu aj mali zaplatiť. Ako si to potom vysporiadate s manželkou je už iba na vás.
Takto to môžete vyrovnať aj za života svokra(on vám to môže aj darovať za právo dožitia)
Ak by ste mali švagrovi zaplatiť menej, tak sa právom bude cítiť ukrivdený.

Prečo vás to tak súri? Prečo vás zaujíma doba vlastníctva? Aby ste nemuseli platiť daň z príjmu? Nebodaj by ste to už chceli "streliť"?

Chobot v príspevku č.3 ti to povedal dosť jasne, ako to riešiť.

A to čo som napísal predtým, platí.
Ak máš o tom pochybnosti, tak mi potom ten byt daruj a ja ti ho potom odpredám. Lacno. Možno aj za polovicu obvyklej sumy. Môžeme o tom napísať aj dohodu.:rolleyes:
na toto mozem len napisat ze bud si si zle precitala zadanie problemu alebo neviem ale na toto sa neda ani reagovat. poprosím ostatných o kvalifikovane odpovede, ako radila napr.maria27.dakujem
marjankaj
01.08.10,16:05
na toto mozem len napisat ze bud si si zle precitala zadanie problemu alebo neviem ale na toto sa neda ani reagovat. poprosím ostatných o kvalifikovane odpovede, ako radila napr.maria27.dakujem

No tak teraz si sa ukázal.
Pokiaľ vlastník nezomrel, tak o dedičstve nemôže byť ani reči. A ak to nechce darovať ani predať tak isto. Naozaj neviem, čo tu riešiš.
Snáď nechceš aby sme ti odporučili, že najsprávnejšie bude, keby ti všetko darovali. Podľa možnosti tebe a nie tvojej manželke. Potom sa rozvedieš, zoberieš si mladú pipku a necháš si všetko vyplatiť.:eek:
norko69
01.08.10,16:19
No tak teraz si sa ukázak.
Pokiaľ vlastník nezomrel, tak o dedičstve nemôže byť ani reči. A ak to nechce darovať ani predať tak isto. Naozaj neviem, čo tu riešiš.
Snáď nechceš aby sme ti odporučili, že najsprávnejšie bude, keby ti všetko darobali. Podľa možnosti tebe a nie tvojej manželke. Potom sa rozvedieš, zoberieš si mladú pipku a necháš si všetko vyplatiť.:eek:
tak toto som tu este nezazil..toto už bolo rovno osočovanie....doteraz mi vsetci poradili a slusne, nie takto ako toto citam...velmi som sa sklamal..myslel som že táto stránka sa snaží slušne a normálne poradiť a nie predvadzáť toto čo si predviedla......mimochodom, nas problem neriesim ja sam ale aj moja manzelka, svagor, svagrina(na tu si nejak zabudla v tvojich "radach") a svokor..vsetko uz mame dohodnute medzi sebou, vyplacanie, vlastnictvo, sumu penazi, vsetko atd...a nesurim to ja ale svagor ktory potrebuje peniaze..ja som tu len hladal právny sposob ako to urobit ale od teba sa to nedockam....tí čo čítali náš problém a postupné dopracovavanie sa k rieseniu vdaka ich radám isto vedia o čom píšem...a tým poradakom dakujem a na tvoje už reagovať nebudem lebo to nestojí za to
draik
02.08.10,06:13
Nezabudnite na daňové hľadisko. Ak kúpite podiel od toho, kto ho krátko predtým dostal darom, tak predávajúci bude platiť daň z príjmu z celej kúpnej ceny.
norko69
02.08.10,10:15
Nezabudnite na daňové hľadisko. Ak kúpite podiel od toho, kto ho krátko predtým dostal darom, tak predávajúci bude platiť daň z príjmu z celej kúpnej ceny.
dakujem za upozornenie, na to som pozabudol. Tak radsej tuto moznost neberieme aby svokor nemusel platit tu dan z prijmu.

len tak na okraj, musel by platit dan z prijmu z celej kupnej ceny alebo len z toho tesne predtym darovaneho podielu? lebo ten jeho povodny podiel vlastni viac ako dva roky a ma tam trvaly pobyt.dakujem
Chobot
02.08.10,11:50
dobrý den, len jedna otazka, o tomto probleme bolo popisane uz dost. na pripomenutie, svokor vlastni 1/2 bytu, manželka 1/4, švagor 1/8, švagriná 1/8. Riešenie má smerovať k tomu že vlastníkmi bytu budeme ja a manželka, švagor a švagrinu chcú aby sme ich vyplatili.

Ak manželka daruje svoju 1/4 svokrovi(teda jej otcovi) a potom ja a manželka odkúpime do BSM všetky podiely od všetkých spoluvlastníkov, dá sa to však?
Otázka ale je táto: Ak manželka daruje 1/4 svojmu otcovi, a v tej istej listine by bola zároveň kúpna zmluva v ktorej všetky podiely odkupujeme od všetkych spoluvlastníkov, dá sa to? Viem že sú to dva právne úkony a že by na katastri vyžadovali dva kolky, to viem, teda dúfam že to viem správne.
Otázka ale je to že či by nemusela byť najprv zmena vlastníckych podielov (manželka najprv daruje 1/4 svokrovi) zapísaná na katastri a až potom by mohla nasledovať kúpna zmluva v ktorej odkupujeme manželka a ja všetky podiely od všetkých spoluvlastníkov do BSM, teda aj tu 1/4 ktorú manželka darovala otcovi. Alebo by to mohlo prebehnúť všetko naraz. dúfam že som to napísal zrozumitelne. dakujem za rady

Tak najprv k tomu darovaniu - nemyslím si, že je to dobré riešenie, uviesť aj darovanie aj následnú kúpu do jednej zmluvy. Vlastne to ani nejde, lebo jedno je darovanie a druhé je kúpa.

Takže najprv by trebalo darovať a až následne, po zápise tohto úkonu do katastra kúpiť.

Ale prečo to chceš komplikovať len preto, aby ste to mali v BSM? Jednoduchšie by bolo získať všetky podiely do vlastníctva manželky alebo oboch a následne vysporiadať vaše spoluvlastnícke podiely tak, aby výsledkom bolo vaše podielové spoluvlastníctvo bytu v podieloch 1/2 a 1/2. Rozdiel medzi BSM vlastníctvom bytu a podielovým spoluvlastnícvom v podieloch 1/2 a 1/2 je len formálny, prakticky to je to isté - každý vlastní rovnaký podiel v oboch prípadoch.

Ak by som mal byť pesimista, tak poviem, že je to dokonca výhodnejšie - ak by ste sa nebodaj v budúcnosti rozviedli, nemusíte vysporiadať BSM k bytu, rovno máte podielové spoluvlastníctvo.
aksas2
02.08.10,11:58
Tak najprv k tomu darovaniu - nemyslím si, že je to dobré riešenie, uviesť aj darovanie aj následnú kúpu do jednej zmluvy. Vlastne to ani nejde, lebo jedno je darovanie a druhé je kúpa.

Takže najprv by trebalo darovať a až následne, po zápise tohto úkonu do katastra kúpiť.

Ale prečo to chceš komplikovať len preto, aby ste to mali v BSM? Jednoduchšie by bolo získať všetky podiely do vlastníctva manželky alebo oboch a následne vysporiadať vaše spoluvlastnícke podiely tak, aby výsledkom bolo vaše podielové spoluvlastníctvo bytu v podieloch 1/2 a 1/2. Rozdiel medzi BSM vlastníctvom bytu a podielovým spoluvlastnícvom v podieloch 1/2 a 1/2 je len formálny, prakticky to je to isté - každý vlastní rovnaký podiel v oboch prípadoch.

Ak by som mal byť pesimista, tak poviem, že je to dokonca výhodnejšie - ak by ste sa nebodaj v budúcnosti rozviedli, nemusíte vysporiadať BSM k bytu, rovno máte podielové spoluvlastníctvo.
Alebo možnosť číslo 2, rozšírte si BSM o manželkin podiel a od ostatných spoluvlastníkov to odkúpte do BSM a máte celú nehnuteľnosť v BSM.
marjankaj
02.08.10,12:05
Alebo možnosť číslo 2, rozšírte si BSM o manželkin podiel a od ostatných spoluvlastníkov to odkúpte do BSM a máte celú nehnuteľnosť v BSM.
No na prvý pohľad to vyzerá rozumne, ale po prečítaní aj predchádzajúcej témy sa to také celkom nezdá.:confused:

http://www.porada.sk/1466627-post21.html
norko69
02.08.10,16:29
Alebo možnosť číslo 2, rozšírte si BSM o manželkin podiel a od ostatných spoluvlastníkov to odkúpte do BSM a máte celú nehnuteľnosť v BSM.
máš na mysli rozšírenie BSM o podiel manželky ktorý už vlastní teraz?tu 1/4?

dočítal som sa že rozšíriť BSM manželov sa dá len o majetok ktorý ešte len ide jeden z manželov nadobudnúť, nie ten čo už vlastní...niekde som to vygooglil
norko69
02.08.10,17:36
Tak najprv k tomu darovaniu - nemyslím si, že je to dobré riešenie, uviesť aj darovanie aj následnú kúpu do jednej zmluvy. Vlastne to ani nejde, lebo jedno je darovanie a druhé je kúpa.

Takže najprv by trebalo darovať a až následne, po zápise tohto úkonu do katastra kúpiť.

Ale prečo to chceš komplikovať len preto, aby ste to mali v BSM? Jednoduchšie by bolo získať všetky podiely do vlastníctva manželky alebo oboch a následne vysporiadať vaše spoluvlastnícke podiely tak, aby výsledkom bolo vaše podielové spoluvlastníctvo bytu v podieloch 1/2 a 1/2. Rozdiel medzi BSM vlastníctvom bytu a podielovým spoluvlastnícvom v podieloch 1/2 a 1/2 je len formálny, prakticky to je to isté - každý vlastní rovnaký podiel v oboch prípadoch.

Ak by som mal byť pesimista, tak poviem, že je to dokonca výhodnejšie - ak by ste sa nebodaj v budúcnosti rozviedli, nemusíte vysporiadať BSM k bytu, rovno máte podielové spoluvlastníctvo.
darovanie a kupu do jednej listiny vymyslela podnikova pravnicka, vraj dva pravne ukony sa daju dat do jednej, ona to nazvala, listiny

len sme si neboli istí či tá kúpa by mohla nasledovať až po zapísaní darovania na katastri...

prečo BSM anie podielove vlastnictvo? ani neviem..mozno preto ze som konzervativny...ale netrvam silou mocou na tom...ak nebude ine riešenie, moze byť aj podielove vlastnictvo 1/2 a 1/2.

možno sa niekomu zda že sa tento problem už dlho tu rozobera...je to aj preto lebo najst take riesenie aby vyhovalo je tazke..napr. v zmluve ktorou bude vyporiadane spoluvlastnictvo a majitelmi bytu sa stanu manzelka a ja, musi byt napisane ze švagor bude vyplateny sumou X z hypotekarneho uveru a svagrina bude vyplatena sumou X....dalej to musi bytb co najrychlejsie riesenie lebo svagrovi to suri a chceme mu pomoct..a podla moznosti by to malo byt najlacnejsie riesenie (pocet zmluv, pocet kolkov, atd...niekto radil napr. rozsirenie BSM, aj to je poplatok za notarsku zapisnicu, atd)...takze hladame to naj rioesenie v ktorom bude sklbene toto všetko..dakujem za rady
doktor23
03.08.10,07:35
do jednej lsitiny to samozrejme vieš dať, v tom problém nie je. Zapaltíš však dva kolky (darovanie, kúpa). Neriešil by som to tak, aby te mali všetko v BSM, podľa mňa je to dosť komplikované, zbytočné úkony a pre svokra možná povinnosť platby dane z príjmu, aj keď si myslím spomínal, že tam má trvalý pobyt viac ako dva roky. V tom prípade by bol podľa môjho názoru od dane oslobodený.
Takže ak sa rozhodneš pre postup, ktorý si navrhol, tak manželka daruje svojmu otcovi svoj podiel a následne odkúpite podiely spoluvlastníkov, kde určíte, koľko komu budete vyplácať. Nikde nie je napísané, že to musí byť podľa výšky ich podielov.
norko69
03.08.10,09:11
do jednej lsitiny to samozrejme vieš dať, v tom problém nie je. Zapaltíš však dva kolky (darovanie, kúpa). Neriešil by som to tak, aby te mali všetko v BSM, podľa mňa je to dosť komplikované, zbytočné úkony a pre svokra možná povinnosť platby dane z príjmu, aj keď si myslím spomínal, že tam má trvalý pobyt viac ako dva roky. V tom prípade by bol podľa môjho názoru od dane oslobodený.
Takže ak sa rozhodneš pre postup, ktorý si navrhol, tak manželka daruje svojmu otcovi svoj podiel a následne odkúpite podiely spoluvlastníkov, kde určíte, koľko komu budete vyplácať. Nikde nie je napísané, že to musí byť podľa výšky ich podielov.
dakujem za rady..ano,viem o tom že nusim zaplatit dva kolky na katastri...

s pravnickou sme sa len zamyslali nad tym či by nemusel pri tejto variante ktoru som spominal najprv prebehnut vklad darovacej zmluvy a az po zapisani na katastri by mohla nasledovat kupa...toto je dolezite vediet zasa kvoli casovemu hladisku lebo svagrovi to súri...
(lebo ak manželka daruje svokrovi 1/4, a hned by prebehla kupa celeho jeho podielu a podielov švagra a švagrinej, svokor by v tej chvili predaval nieco co este nevlastni, co este nie je zapisane v katastri,mam na mysli tu darovanu 1/4)...či sa mýlim?

svokor tam ma trvaly pobyt vyse dvoch rokov len neviem ci z tej 1/4 tesne predtym darovanej a potom odpredanej by nemusel platit dan z prijmu.ak by musel,tak tuto moznost neberieme.

ano,viem ze vyploacanie nemusi byt podla vysky podielov, že je to otazka dohody komu kolko..to uz je dohodnute vsetko..len hladame sposob ako to pravne ošetriť,ake zmluvy atd...a aby to bola aj rychlo, švagrovi to súri...
doktor23
03.08.10,11:50
nemusí to vlastniť, ide to aj v jednej zmluve.
norko69
03.08.10,14:24
do jednej lsitiny to samozrejme vieš dať, v tom problém nie je. Zapaltíš však dva kolky (darovanie, kúpa). Neriešil by som to tak, aby te mali všetko v BSM, podľa mňa je to dosť komplikované, zbytočné úkony a pre svokra možná povinnosť platby dane z príjmu, aj keď si myslím spomínal, že tam má trvalý pobyt viac ako dva roky. V tom prípade by bol podľa môjho názoru od dane oslobodený.
Takže ak sa rozhodneš pre postup, ktorý si navrhol, tak manželka daruje svojmu otcovi svoj podiel a následne odkúpite podiely spoluvlastníkov, kde určíte, koľko komu budete vyplácať. Nikde nie je napísané, že to musí byť podľa výšky ich podielov.
a vedel by si to vymysliet tak ze by to trebars nebolo do BSM ale do podieloveho vlastnictva manželky a mňa, každý 1/2...a tak aby nebolo treba tie dva kolky na katastri? dik
doktor23
04.08.10,08:37
jedine, že by ste si v notárskej zápsinici zúžili BSM (ak ho nemáte zrušené), čo Vás koniec koncov vyjde viac ako 66 EUR. Takže touto cestou by som už nešiel