Aro
03.11.05,14:29
Ahojte,

potrebovala by som vedieť, či je možné poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať ako SZČO.

Ďakujem
ajobs
03.11.05,14:01
Ahojte,

potrebovala by som vedieť, či je možné poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať ako SZČO.

Ďakujem
Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.
Kamil
05.02.06,12:22
Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.

Znamena to, ze mozem poberat predcasny dochodok a mat prijmy z podikania? A odvody platim potom podla toho, ake prijmy som mal v minulom roku? Napr. pojdem do predcasneho dochodku v juni t.r (2006)., t.j. rok pred riadnym terminom, a odvody budem platit podla prijmov v roku 2005, a do vsetkych poistovni? A ak som stratovy? Toto ma najviac trapi, lebo s podnikanim zacinam a zatial som v strate.
Dakujem za odpoved.
KEJKA
05.02.06,12:49
Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.

mna by zaujimalo ako vymeraju predčasny SD, ak počas zamestnania bol aj SZČO a podnikanie neukončil, iba požiadal o PSD?
Lebo SP sa zdráha vystaviť ELDZ pre účely výpočtu, kedže činnosť SZČO trvá.
Jozef Mihál
05.02.06,15:26
Znamena to, ze mozem poberat predcasny dochodok a mat prijmy z podikania? A odvody platim potom podla toho, ake prijmy som mal v minulom roku? Napr. pojdem do predcasneho dochodku v juni t.r (2006)., t.j. rok pred riadnym terminom, a odvody budem platit podla prijmov v roku 2005, a do vsetkych poistovni? A ak som stratovy? Toto ma najviac trapi, lebo s podnikanim zacinam a zatial som v strate.
Dakujem za odpoved.
Do SP platíte odvody za podmienok a spôsobom ako každý iný SZČO, výhodou je, že sa neplatí invalidné poistenie ani nezamestnanosť.

Do ZP máte zvýhodnenia ako dôchodca, pohľadajte si k tomu informácie v príslušných témach.
Maya1
06.02.06,10:49
Dobrý deň. Aké má povinnosti pri podávaní DP dôchodkyňa, ak v roku 2005 ešte pár mesiacov pracovala v TPP,( má potvrdenie o príjme) a potom už poberala predčasný starobný dôchodok. Má nárok na nezdaniteľnú časť?
Ďakujem.
Melnick
06.02.06,12:09
Možno aj toto niekto rieši:

Pre tých, ktorý podnikali v r. 2005 ,podnikanie ukončili na určitú dobu ,medzitým si vybavili predčasný starobný dôchodok a znovu si "otvorili" živnosť ,ktorá je totožná s činnosťou,ktorú vykonávali pred ukončením živnosti ,platí výška do ZP zo sumy,ktorú odvádzali z DP za r.2004./aby sa predišlo špekuláciám/. Práve v týchto dňoch som takéhoto
klienta riešila a ak som bola dobre usmernená ja ,potom odovzdávam správnu informáciu.

Ak je nesprávna opravte ma prosím. :) :) :) Ďakujem.
MajulaP
ajobs
06.02.06,17:17
Dobrý deň. Aké má povinnosti pri podávaní DP dôchodkyňa, ak v roku 2005 ešte pár mesiacov pracovala v TPP,( má potvrdenie o príjme) a potom už poberala predčasný starobný dôchodok. Má nárok na nezdaniteľnú časť?
Ďakujem.

Ak pracovala čo len jediný deň v roku 2005, má nárok na odpočet celej nezdaniteľnej čiastky.:)
Maya1
06.02.06,20:20
Ak pracovala čo len jediný deň v roku 2005, má nárok na odpočet celej nezdaniteľnej čiastky.:)
ajobs, ďakujem,ďakujem.

Len pre úplnosť, či dobre vravím: Dôchodkyňa podá DP za rok 2005, uvedie príjem z TPP, výšku dôchodku ani rozhodnutie o dôch. do DP neuvedie, uplatní si celú nezdaniteľnú sumu a vrátia jej daň.

PS: Keby mala priznaný dôchodok 1.1.2005 a ešte iný príjem, tak :
1. podá DP
2. uvedie výšku dôchodku a rozhodnutie o priznaní
3. uplatní si rozdiel medzi celou nezd. sumou a výškou dôchodku
4. vypočíta si daň
Pochopila som to správne ??
-----------------------------------VĎAKA PORADE -- VÁM !!!
Jozef Mihál
06.02.06,20:41
Pre tých, ktorý podnikali v r. 2005 ,podnikanie ukončili na určitú dobu ,medzitým si vybavili predčasný starobný dôchodok a znovu si "otvorili" živnosť ,ktorá je totožná s činnosťou,ktorú vykonávali pred ukončením živnosti ,platí výška do ZP zo sumy,ktorú odvádzali z DP za r.2004./aby sa predišlo špekuláciám/.

Pri výpočte preddavkov na zdravotné poistenie SZČO nie je podstatné, či podnikanie trvá nepretržite, alebo bolo obnovené po prerušení alebo či podnikateľ vrátil živn.list a po čase si vybavil nový živn.list.

Výpočet preddavkov na ZP do júna 2006 je vždy podľa vzorca:
Základ dane 2004 podľa § 6 ZDP (okrem ZD podľa § 6 ods.3), deleno 24.

Len ak niekto žiaden základ dane podľa § 6 za rok 2004 nemal, určuje si výšku preddavku sám.

Vždy však zdôrazňujem, že nemá eľký význam špekulovať a rozmýšľať o preddavkoch na ZP. Podstatné je ročné zúčtovanie.
zabb
07.02.06,17:14
Neviete mi niekto poradiť:
Máme zamestnanú upratovačku, ktorá je na invalidnom dôchodku. Môžem jej urobiť ročné zúčtovanie? A má nárok na odpočet nezdaniteľnej časti v plnej výške alebo nejako pomerne ako je to u starobných dôchodcov.

Ďakujem vopred za radu. :)
Zuziana
07.02.06,17:36
Občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok má nárok na odpočítateľnú položku. Pozor však na dôchodkový vek, Ak tento občan dosiahne dôchodkový vek, jeho invalidný dôchodok sa akoby mení na starobný. V prípade starobného dôchodku má nárok na odpočítateľnú položku, ak tento nemal priznaný k 1.1. V prípade že mal priznaný starobný dôchodok môže mať nárok na odpočítateľnú položku rovnajúcu sa rodielu odpočítateľnej položky a jeho dôchodku, ak je dôchodok nižší ako odpočítateľná položka.
ajobs
07.02.06,19:34
ajobs, ďakujem,ďakujem.

Len pre úplnosť, či dobre vravím: Dôchodkyňa podá DP za rok 2005, uvedie príjem z TPP, výšku dôchodku ani rozhodnutie o dôch. do DP neuvedie, uplatní si celú nezdaniteľnú sumu a vrátia jej daň.

PS: Keby mala priznaný dôchodok 1.1.2005 a ešte iný príjem, tak :
1. podá DP
2. uvedie výšku dôchodku a rozhodnutie o priznaní
3. uplatní si rozdiel medzi celou nezd. sumou a výškou dôchodku
4. vypočíta si daň
Pochopila som to správne ??
-----------------------------------VĎAKA PORADE -- VÁM !!!

Maya1, úplne presne. Všetko si pochopila správne.:)