golo
01.08.10,17:06
Dobrý deň, dovoľujem si Vás požiadať o radu k dobrovoľne nemocensky poistenej osobe. Zákon o sociálnom poistení vraví, že

Dobrovoľne poistená osoba musí mať okrem včas a riadne zaplateného
poistného (najviac za obdobie posledných 10 rokov) splnenú aj podmienku
270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch
pred vznikom dočasnej PN. Nárok na nemocenské zo Sociálnej poisťovne
má od prvého dňa PN.

Moja otázka znie: Som zamestnancom od 08/2008 a teda som aj nemocensky poistený a poistné za mňa odvádza zamestnávateľ. Teraz v 07/2010 som sa rozhodol dobrovoľne nemocensky pripoistiť k maximálnemu vymeriavaciemu základu pre prípadnú PN-ku. Chcel by som sa opítať, že keby som ochorel napr. v 10/2010 či mi bude priznaná PN-ka aj z max. VZ dobrovoľného nemocenského poistenia. Teda ak som to správne pochopil 270 dní som už nemocensky poistený nakoľko za mňa odvádza poistné zamestnávateľ ? ? ?

Ďakujem za odpoveď
Xanti
01.08.10,15:08
Nie,
z DNP sa Ti PN prizná až po 270 dňoch. Takže ak si sa poistil a v 10/2010 pôjdeš na PN tak ju dostaneš vyrátanú len z VZ zo zamestnania a z DNP nedostaneš nič.
mysimis
01.08.10,15:09
Ak ochorieš v 10/2010, nebudeš mať nárok na PN z max. VZ, lebo nespĺňaš podmienku trvania dobrovoľného nemocenského poistenia v dĺžke 270 dní.
golo
01.08.10,15:20
Ďakujem za odpovede ... teda ak by som potreboval isť na PN narok na vyplatenie mám až po tích 270 dňoch :D :D ... nebol som si tím istí keďže tam písali 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej PN... chýbalo mi tam slovíčko ,,dobrovolne,,
Xanti
01.08.10,15:23
Ak by si menil robotu napríklad v 6/2010 alebo aj teraz, a pripoistil sa dobrovolne. Tak tých 270 dní by si mal z bývalého zamestnania + dobrovolného poistenia. Do 26 týždňov by bola PN platená z minima.
Potom zo skutočne odvedených odvodov.

Dá sa tam kombinovať, a pripočítavať - ale len ukončené nemocenské poistenie. A ty to nemáš. Tak pre teba platí podmienka 270 dní z DNP.
veronikasad
01.08.10,15:28
Ďakujem za odpovede ... teda ak by som potreboval isť na PN narok na vyplatenie mám až po tích 270 dňoch :D :D ... nebol som si tím istí keďže tam písali 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej PN... chýbalo mi tam slovíčko ,,dobrovolne,,
Do 270 dní poistenia sa započítava len doba ukončeného nem. poistenia (napr. zo zamestnania). Tvoj súčasný prac. pomer trvá od roku 2008, túto podmienku nesplňaš.
golo
01.08.10,15:54
Do 270 dní poistenia sa započítava len doba ukončeného nem. poistenia (napr. zo zamestnania). Tvoj súčasný prac. pomer trvá od roku 2008, túto podmienku nesplňaš.

Teda ak by som ukončil sučastný pracovný pomer ktorý trvá od roku 08/2008 a potom sa znova zamestnal vzniká mi nárok z DNP ?
Xanti
01.08.10,16:22
Teda ak by som ukončil sučastný pracovný pomer ktorý trvá od roku 08/2008 a potom sa znova zamestnal vzniká mi nárok z DNP ?
Ano

Ak by si menil robotu napríklad v 6/2010 alebo aj teraz, a pripoistil sa dobrovolne. Tak tých 270 dní by si mal z bývalého zamestnania + dobrovolného poistenia. Do 26 týždňov by bola PN platená z minima.
Potom zo skutočne odvedených odvodov.

Dá sa tam kombinovať, a pripočítavať - ale len ukončené nemocenské poistenie. A ty to nemáš. Tak pre teba platí podmienka 270 dní z DNP.