vgabka
03.11.05,14:37
Prosím poraďte ako v podvojnom účtovníctve zaúčtovať osobnú spotrebu podnikateľa, ak zo svojho podnikateľského účtu platí aj osobné nákupy?
Palino
03.11.05,13:43
Ja účtujem takto: 491/221
vgabka
03.11.05,13:46
Tiež som si myslela, že tak by to mohlo byť, ale čo ak ten podnikateľ nič nevkladá len stále čerpe peniaze na osobnú spotrebu. Mám taký problém s jedným podnikateľom, že si z podnikateľského účtu kupuje všetky súkromné nákupy. Nechce sa dať presvedčiť, že to tak nemá byť. Nemohla by som to účtovať ako nejaký nedaňový náklad?
emily
03.11.05,14:05
Tiež som si myslela, že tak by to mohlo byť, ale čo ak ten podnikateľ nič nevkladá len stále čerpe peniaze na osobnú spotrebu. Mám taký problém s jedným podnikateľom, že si z podnikateľského účtu kupuje všetky súkromné nákupy. Nechce sa dať presvedčiť, že to tak nemá byť. Nemohla by som to účtovať ako nejaký nedaňový náklad?Ak je to SZČO je to OK na 491. Horšie ak je to nejaký majiteľ s.r.o.. Potom to nie je OK.
vgabka
03.11.05,14:12
No práve. Je to lekár, ktorý má s.r.o. a z podnikateľského účtu si platí, čo chce. Ako to môžem zaúčtovať?
Palino
03.11.05,14:16
Tak to je iný prípad, ja by som to zaúčtoval ako repre - nedaňový náklad. Ale pre neho by to bol problém, lebo by tomal mať zdanené so mzdou. A s tým by asi ťažko súhlasil?:mad:
emily
03.11.05,14:17
No práve. Je to lekár, ktorý má s.r.o. a z podnikateľského účtu si platí, čo chce. Ako to môžem zaúčtovať?Tak to by som dávala na zálohy, ale problém je, že on to určite nebude chcieť vrátiť, alebo nejak vyrovnať oproti podielom zo zisku.
Potom fakt len nedaňový náklad.
Na 491 sa účtuje, len pri FO, ktorá vie PU.
ata111
03.11.05,14:22
Navyše je treba argumentovať aj tým, že môže dostať pokutu za neprehľadné účtovníctvo, keďže tieto výdaje sa z podnikateľského účtu neplatia. Teda - nemali by.
vgabka
03.11.05,14:23
Emily, a potom skutočne bude musieť tento príjem zdaniť? Nedalo by to nejako obísť, že všetky osobné výdavky zaúčtujem ako nedaňové výdavky a na konci roka vloží danú sumu na účet (akože vráti peniaze), hoci o niekoľko dní si to vyberie (akože na dotáciu pokladnice)? Som z toho celkom domotaná.
vgabka
03.11.05,14:27
Ata111, úplne s tebou súhlasím, ale robiť účtovníctvo kamarátke, ktorá tvoje slová berie na ľahkú váhu a ešte máš za to "no many" je strašné. Asi jej už budem musieť vážne dohovoriť, ale teraz potrebujem doriešiť do čo dobabrala tými výbermi.
Palino
03.11.05,14:28
To by som potom radšej účtoval ozaj ako zálohu na nákup (napr.) a potom ku koncu roka nech akože vloží peniaze do banky alebo do pokladne. V ďalšom roku si ich môže zase vybrať. Ale keď to bude takto robiť dokola, tak asi kontrole sa to nebude páčiť. U nás nám napr. vytýkali auditori aj to, že máme v pokladni vysoký zostatok a to bolo len cca 200000,- Sk.
vgabka
03.11.05,14:30
Ďakujem Palino, po týchto radách asi budem musieť skutočne to urobiť tak ako radíš a v budúcnosti jej to jednoducho "zaraziť".
Tatiana
03.11.05,16:43
Ja by som zaúčtovala 355xx/221xxx.
Potom keď vloží nejaké osobné vklady do firmy tak 221xxx alebo 211xxx/365xxx.
A nakoniec by som dala zápisom 365xxx/355xxx.
Neviem - to je len moja úvaha, ako by som to urobila ja.
Renka1
03.11.05,19:09
Prosím poraďte ako v podvojnom účtovníctve zaúčtovať osobnú spotrebu podnikateľa, ak zo svojho podnikateľského účtu platí aj osobné nákupy?myslím si, že osobné nákupy v s.r.o. nesmú ísť do nákladov spoločnosti - účtovala by som ich ako pohľadávku - 355/221,211, následne by sa zúčtoval vklad 221,211/365 a interným dokladom vyrovnanie 365/355...
... tak to robím v jednej s.r.o.
durisovad
03.11.05,21:47
Ja by som to uctovala na 513. Este som sa nestretla s tym, ze by danovi uradnici kontrolovali, co na tomto ucte bolo zuctovane. DPH sa nenarokuje, je to pripocitatelna polozka, takze stat o nic neprisiel. Boli roky, ked som na tomto ucte vykazovala ciastku viac ako 300 tisic.
Jozef I
04.11.05,07:29
Čítal som tu všeličo, ale u nás sa bez problémov účtujú osobné nákupy. Idú väčšinou na 513 repre nedaňové. Ale používame aj iné účty nedaňové (501)Nevidím nikde dôvod, aby sa to neúčtovalo. Ak to firma nakupuje a nie je daňovo uznané ide to z ich zisku. Prešlo nám to cez audítorov aj cez daňovú kontrolu absolútne bez problémov. A to išlo rádovo do státisícov.

A nikde v zákone sa neuvádza koľko má mať podnikateľ alebo PO vo svojej pokladnici. Takže auditor môže niečo slovne namietať, ale nikdy to nenapíše do správy. Naša s.r.o. evidovala v pokladni 20 mil. a prešlo to aj cez kontrolu z DÚ. Proste sme mali takú hotovosť. Žiaden zákon to nezakazuje.
zuzana
04.11.05,10:01
Účtovali ste to 513/211,221?
vgabka
07.11.05,12:31
Vrátim sa ešte raz k posledným príspevkom. Takže osobný nákup z bankovej karty podnikateľky - lekárky, ktorá má s.r.o. môžem účtovať 513/221? Bude to O.K.?
Tweety
07.11.05,12:36
Vrátim sa ešte raz k posledným príspevkom. Takže osobný nákup z bankovej karty podnikateľky - lekárky, ktorá má s.r.o. môžem účtovať 513/221? Bude to O.K.?Ja by som to riešila účtovaním cez pohľadávku,teda 355.;)
vgabka
07.11.05,12:56
Lenže pohľadávku budem musieť vyrovnať vkladom peňazí na BÚ. A moja podnikateľka je stále v mínuse.
Tweety
07.11.05,12:58
Lenže pohľadávku budem musieť vyrovnať vkladom peňazí na BÚ. A moja podnikateľka je stále v mínuse.Tak potom by som jej to nedovolila. Ak raz nemám na vrátenie, tak nečerpem. :p
vgabka
07.11.05,13:01
Ach, jaj, úplne s Tebou súhlasím. Ale nemôžem jej to vysvetliť, lebo najprv mala živnosť, tak jej osobná spotreba bola obrovská. Len zatiať nemala kontrolu, tak jej to nemal kto vytknúť. Ale teraz je s.r.o. a myslí si, že to môže robiť ďalej. Len ja neviem ako to účtovať. Už som jej dohovorila, ale nakoniec sa na mňa naštvala. Ale to ma najmenej trápi.
Tweety
07.11.05,13:05
Ach, jaj, úplne s Tebou súhlasím. Ale nemôžem jej to vysvetliť, lebo najprv mala živnosť, tak jej osobná spotreba bola obrovská. Len zatiať nemala kontrolu, tak jej to nemal kto vytknúť. Ale teraz je s.r.o. a myslí si, že to môže robiť ďalej. Len ja neviem ako to účtovať. Už som jej dohovorila, ale nakoniec sa na mňa naštvala. Ale to ma najmenej trápi.Neviem, čo mám na takých tiež podnikateľov povedať. Ostáva asi len účtovať, účtovať, veď v konečnom sú oni zodpovední, ale majú to zlé pochopené. :rolleyes: :cool: