rainbow676
02.08.10,11:24
Cafte,

chcel by som sa spytat. asi pred 4 rokmi prebehlo dedicske konanie v ktorom bol predmetom dedicstva pozemok. ja a moj brat sme ho mali zdedit a v notarskej zapisnici sa dohodlo, ze pozemok pojde bratovi, ale on mi ma dat z neho polovicu[penaznu] do jedneho roka. Avsak toto sa nestalo. je to mozne ze sa takato vec premlcala, alebo sa s tym da este nieco robit. dakujem.
Mária27
05.08.10,18:27
Pozri si presný dátum, dokedy ti mal peniaze vyplatiť. Ak od tohto dátumu prešli tri roky, mohol by sa brat dovolať premlčania dlhu. Pri súdnom vymáhaní riskuješ, že budeš hradiť trovy konania.

Premlčania by sa musel brat dovolať, t.j. vyhlásiť pred súdom, že je tvoje právo premlčané - vtedy by mu súd nemohol prikázať dlh uhradiť. Ak to však na súde nepovie (napr. ho to nenapadne), možeš súd vyhrať.

Premlčaním sa právo nestráca, len sa oslabuje. To znamená, že ak by ti ten dlh aj po vyhlásení premlčania uhradil, nemohol by sa domáhať vydania bezdôvodného obohatenia.
nika17
13.08.10,06:42
ak máš notársku zápisnicu, tá je exekučný titul a premlčacia doba je nie 3, ale 10 rokov.