Jarka82
02.08.10,12:03
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať,čo robiť,ako postupovať,keď nám nájomcovia neplatia podľa dohodnutej Zmluvy. Už viac krát porušili našu dohodu:
a) neplatili do dohodnuteho 15.dňa v mesiaci
b) v júni zaplatili o 100 € menej
c) v júli nič a už je august...?
Už som im aj písomne urgovala,že pokiaľ to neuhradia do konca júla,tak budeme postupovať podľa našej dohodnutej Zmluvy,t.z. že sa zmluva ruší,zaniká...
Len teraz neviem,ako ich mám dostať z nášho domu...majú 3 maloleté deti,ktoré nemôžem poslať len tak na ulicu a nechcem mať problémy ani pri vysťahovaní ich vecí z nášho bytu...
Aj my s manželom máme naše 2 maloleté deti,nie sme dobročinná organizácia,aj my potrebujeme jesť a splácať naše úvery,poistenia,pôžičky,atd.
Ja som už unavená telefonovať a žiadať,až prosíkať ich aby platili,už nemám ani na zaplatenie elektriky v tom prenajatom byte...a už som rozmýšlala aj nad súdom,ked to inak nepôjde...
Byť milá a srdečná sa ozaj nevypláca...lebo druhý to zneužijú a chovajú sa ozaj "svinsky" na úkor druhého... som zúfala a nechcem si to zbytočne komplikovať,poraďte prosím,ako dalej...Ďakujem.
pystolka
02.08.10,10:22
OZ v § 711 ustanovuje dôvody, kedy možno nájom vypovedať.V tomto prípade treba dať nájomcom výpoveď z nájmu bytu, ak sa s nájomníkmi písomne nedohodnete na zániku nájmu bytu. Zákon však vyžaduje nezaplatenie nájomného za dlhší čas ako 3 mesiace. Výpovedná doba je 3 mesiace a začína plynúť prvého dňa v mesiaci nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola doručená výpoveď, t.j. ak výpoveď zašlete v auguste, začína plynúť výpovedná lehota 1.9.2010. Ak však nájomníci preukážu, že ku dňu doručenia výpovede boli v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá 6 mesiacov.V prípade nezaplatenia žalovať nájomníkov za nezaplatenie nájomného, s prípadným úrokom z omeškania.