pipika
02.08.10,13:20
Dobrý deň,
moj klient je FO a je platcom DPH nedávno si založil s.r.o. ktorá nie je platcom DPH a všetky aktivity chce previesť na s.r.o. Problem je v tom, že s.r.o nie je platcom DPH a on je výhradný dovozca a chce sa stať platcom, ale bez čakania na obraty. momentálne je to tak, že FO nakupuje zo zahraničia predáva to svojim odberateľom ale peniaze posielajú na účet s.r.o. Je možné niečo také, že FO prefakturuje všetok tovar dodaný zo zahraničia, ktorý je dovážaný na základe mandátnej zmluvy PO a ona mu to predá naspäť s nejakým ziskom. Je to podľa mňa pritiahnuté za vlasy, ale neviem ako to vyriešiť.
Dakujem za radu
pipika
02.08.10,11:37
Poradí mi prosím niekto. potrebujem to súrne vyriešiť...
Jana Acsová
02.08.10,12:02
Dobrý deň,
moj klient je FO a je platcom DPH nedávno si založil s.r.o. ktorá nie je platcom DPH a všetky aktivity chce previesť na s.r.o. Problem je v tom, že s.r.o nie je platcom DPH a on je výhradný dovozca a chce sa stať platcom, ale bez čakania na obraty. momentálne je to tak, že FO nakupuje zo zahraničia predáva to svojim odberateľom ale peniaze posielajú na účet s.r.o. Je možné niečo také, že FO prefakturuje všetok tovar dodaný zo zahraničia, ktorý je dovážaný na základe mandátnej zmluvy PO a ona mu to predá naspäť s nejakým ziskom. Je to podľa mňa pritiahnuté za vlasy, ale neviem ako to vyriešiť.
Dakujem za radu
Podajte si žiadosť o dobrovoľnú registráciu podľa § 4 ods. 4 - odôvodnite zahájením obchodov, kde je registrácia žiadúca. V prípade, keby subjekt nebol zaregistrovaný, napríklad na základe výsledkov miestneho zisťovania vykonaného správcom dane, existuje ešte možnosť predaja podniku alebo jeho časti, kde vzniká povinnosť registrácie podľa § 4 ods. 6. Nadobúdateľ podniku sa stane platiteľom dňom jeho nadobudnutia.
pipika
02.08.10,12:42
o tom všetkom viem len on sa chce vyhnuť tejto žiadosti, lebo DU od neho žiada zmluvy, podnikateľský plán atd. preto som sa pýtala na inú možnosť, ako sa tomu vyhnúť.
Jana Acsová
02.08.10,12:48
Trochu jasnosti do otázok a jasnejšia bude aj odpoveď. Hovorili ste o obratoch ... tie sú východisko pre povinnú registráciu.

Správcovi nemusíte dokladovať všetko, čo žiada. Nemusíte to ani mať. Správca situáciu vyhodnotí aj na základe Vami podaných informácií.

Konajte a budú plynúť aj lehoty. Za pár dní viete, na čom ste.

Predaj podniku platiteľa je možnosťou, kde sa kupujúci stane platiteľom zo zákona. Zmluva viď Obchodný zákonník.
ucetni_fantozzi
02.08.10,12:55
DU moze pri dobrovolnej registracii ziadat dokaz o tom, ze ziadatel je "zdanitelnou osobou" - vid definiciu v zakone - osoba vykonavajuca nezavisle akukolvek ekonomicku cinnost. ak je splnena tato podmienka, danovy urad musi registraciu urobit.

nezavisla ekonomicka cinnost sa dokladuje uskutocnenym obchodom, ale napriklad aj zmluvou a pod.
pipika
02.08.10,13:14
problém je v tom, že pri dobrovolnej registrácií musí odniesť podklady čo on nemieni urobiť. Nedokážém ho presvediť,že bez toho to nejde, a preto som sa pýtala na možnosť prefakturácie, lebo on to chce ihneď. chce aj doplatiť DPH za FO.
Pri predaji podniku alebo jeho časti stačí mať vypracovanú zmluvu? Aký je další presný postup s týmto skúsenosť konkrétnu nemám len viem, že sa to dá aj takouto cestou.
ucetni_fantozzi
02.08.10,14:11
predaj podniku rozhodne nie je zmluva, ktora by sa dala urobit "na kolene"...

asi ste to dost zamotali, ked tovar kupi FO, ale po dalsom predaji idu peniaze na ucet PO, predpokladam ze FO neposiela zakaznikom faktury vo svojom mene ale s cislom uctu PO ?!!

mozno by ste to mohli "doriesit" tak, ze si FO vyfakturuje PO, ta to potom preda zakaznikom (co robi aj teraz) a registraciu si vybavite co najskor....
pipika
03.08.10,06:02
FO osoba posiela faktúry vo svojom mene, preto neviem ako to vyriešiť. PO nevystavuje žiadne faktúry, lebo jeho odberatelia chcú mat vystavené faktúry s DPH, tak preto vystavuje faktúry FO a ja neviem ako to mám vyriešiť.
Neviem ci peniaze ktoré prišli na účet PO sa nedá doriešiť tak, aby sa vystavili faktúry na predaj tovaru pre FO, ale kedže PO nič nekupovala, či je zároveň možné, aby FO prefakturovala nákup tovaru, ktorú FO predala konečnému odberateľovi.

Vyzeralo by to asi takto:
FO nákup - motorka1 zo zahraničia
FO predaj PO - motorka1 zo zahraničia
PO nákup od FO - motorka1 zo zahraničia
PO predaj FO - motorka1 zo zahraničia - FA by bola v sume, ktorá prišla na účet
Ajuška
03.08.10,06:07
... FA by bola v sume, ktorá prišla na účet
...identifikáciu platby na výpise ako dorobíš?? ....
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:11
FO osoba posiela faktúry vo svojom mene, preto neviem ako to vyriešiť. PO nevystavuje žiadne faktúry, lebo jeho odberatelia chcú mat vystavené faktúry s DPH, tak preto vystavuje faktúry FO a ja neviem ako to mám vyriešiť.
Neviem ci peniaze ktoré prišli na účet PO sa nedá doriešiť tak, aby sa vystavili faktúry na predaj tovaru pre FO, ale kedže PO nič nekupovala, či je zároveň možné, aby FO prefakturovala nákup tovaru, ktorú FO predala konečnému odberateľovi.

Vyzeralo by to asi takto:
FO nákup - motorka1 zo zahraničia
FO predaj PO - motorka1 zo zahraničia
PO nákup od FO - motorka1 zo zahraničia
PO predaj FO - motorka1 zo zahraničia - FA by bola v sume, ktorá prišla na účet

no tak toto ti nezavidim... :( ked vas odberatel ma v uctovnictve fakturu od subjektu A (FO) a platil na ucet subjektu B (PO), zrejme to nevyriesis nejakou prefakturaciou. a ked to niekto hlbsie preskuma, mozu byt problemy... peniaze by PO defakto mala klientovi vratit a ten platit na ucet FO, dobry gulas...

urcite by som panovi majitelovi odporucal, nech len rychlo odnesie potrebne doklady k registracii. poznam par takych mudrlantov - a radsej si ich drzim od tela...
Ajuška
03.08.10,06:11
FO osoba posiela faktúry vo svojom mene, preto neviem ako to vyriešiť. PO nevystavuje žiadne faktúry, lebo jeho odberatelia chcú mat vystavené faktúry s DPH, tak preto vystavuje faktúry FO a ja neviem ako to mám vyriešiť.
Neviem ci peniaze ktoré prišli na účet PO sa nedá doriešiť tak, aby sa vystavili faktúry na predaj tovaru pre FO, ale kedže PO nič nekupovala, či je zároveň možné, aby FO prefakturovala nákup tovaru, ktorú FO predala konečnému odberateľovi.

Vyzeralo by to asi takto:
FO nákup - motorka1 zo zahraničia
FO predaj PO - motorka1 zo zahraničia
PO nákup od FO - motorka1 zo zahraničia
PO predaj FO - motorka1 zo zahraničia - FA by bola v sume, ktorá prišla na účet
...absolútne nemožný postup... jednak si si odpovedala v otázke tovaru - PO nič nenakúpila, nemá teda čo predať...
...máš jedinú možnosť - príjem peňazí na účet PO účtovať ako chybné platby, ktoré prepošleš FO ...(asi sa nejedná o malé sumy, príliš by som neriskovala s opakovaním) ...a účtuješ ich ako príjem FO s odvodom dph... a čo najskôr vysvetlíš konateľovi, že vyplniť jednu žiadosť na dú o registráciu platiteľa dph je ooveľa ale ooveľa menej bolestivé...;)...
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:14
este jedno riesenie - take trosku pritiahnute, ale mozno priechodne...

urob spolu s kazdou fakturou postupenie pohladavky z FO na PO a klientovi tym padom oznam, ze plnit ma na ucet PO. je to sice admiinistrativne narocnejsie, ale mohlo by to osetrit dany stav.
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:18
...máš jedinú možnosť - príjem peňazí na účet PO účtovať ako chybné platby, ktoré prepošleš FO ...

toto nie je celkom koser - ako to zdovodnis? a ako k tomu pride zakaznik, ktory plnil na ucet iny, nez ucet dodavatela. v krajnom pripade by si mohol narokovat vratenie penazi...
Ajuška
03.08.10,06:19
problém je v tom, že pri dobrovolnej registrácií musí odniesť podklady čo on nemieni urobiť. Nedokážém ho presvediť,že bez toho to nejde, a preto som sa pýtala na možnosť prefakturácie, lebo on to chce ihneď. chce aj doplatiť DPH za FO...
...pozri si, čo má PO v činnostiach a zadumaj, či je možné "niekomu" niečo z toho faktúrovať... (suma nie je podstatná)... následne vyplníš žiadosť o registráciu, kde uvedieš dosiahnutú výšku obratu a tým máš celé dokladovanie doriešené...

...Pri predaji podniku alebo jeho časti stačí mať vypracovanú zmluvu? Aký je další presný postup s týmto skúsenosť konkrétnu nemám len viem, že sa to dá aj takouto cestou.
...podstatne náročnejší postup, ale môže mať pozitívny dopad aj na daň z príjmov... musíš však rátať s dôkladným prevetraním podkladov...;)...
pipika
03.08.10,06:22
budem musiet mať rovnaký VS a zároveň vypísať konečného príjemcu a to všetko ošetrené dobrou zmluvou, ale ani to nie je isté, že to DU uzná...
Ajuška
03.08.10,06:23
toto nie je celkom koser - ako to zdovodnis? a ako k tomu pride zakaznik, ktory plnil na ucet iny, nez ucet dodavatela. v krajnom pripade by si mohol narokovat vratenie penazi...
...ja viem že kóšer by bol spätný kolotoč peňazí ... len silne pochybujem, že ho aspoň dokladovo vedia zabezpečiť (vrátenie peňazí zákazníkovi, on úhradu faktúry FO...)
...ja ako zákazník nemám povinnosť skúmať komu patrí číslo účtu na faktúre uvedené... nemám prečo byť "škodná"... ani dôvod si nárokovať vrátenie peňazí...
...reagoval si na moju poznámku identifikácie platby - ak sú na účte rôzne firmy, nemôže to predsa priradiť ako platbu FO... to nám je snáď jasné obom...
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:30
...ja ako zákazník nemám povinnosť skúmať komu patrí číslo účtu na faktúre uvedené... nemám prečo byť "škodná"... ani dôvod si nárokovať vrátenie peňazí...
...reagoval si na moju poznámku identifikácie platby - ak sú na účte rôzne firmy, nemôže to predsa priradiť ako platbu FO... to nám je snáď jasné obom...

ja ako zakaznik by som sa zase v pripade, ak by som sa dozvedel, ze som zaplatil uplne inemu subjektu bez pravného titulu zaujimal, preco a ci sa tento subjekt nahodou na moj ucet neobohatil...

ku tej identifikacii platby - ved to je vlastne to, co hovorim - tieto uhrady by nemali byt vedene ako uhrady faktur, akurat si nemyslim, ze ich treba poukazat dalej PO, ale skor vratit zakaznikovi (vid zdovodnenie predtym).

ak by sa to riesilo tym postupenim pohladavky, tak by podla mna aj ten variabilny symbol bol OK. tzn. FO vystavi fakturu 2010-0001 a hned ju postupi na PO, oznami spolu s fakturou zakaznikovi, zakaznik uhradi na ucet PO pricom pouzije vs faktury.

a peniaze za "postupene" pohladavky si PO a FO vysporiada nasledne, hoci aj davkovo (viac platieb naraz)
Ajuška
03.08.10,06:38
ja ako zakaznik by som sa zase v pripade, ak by som sa dozvedel, ze som zaplatil uplne inemu subjektu bez pravného titulu zaujimal, preco a ci sa tento subjekt nahodou na moj ucet neobohatil...

...predpokladám, že Ty ako zákazník sa tento guláš môžeš dozvedieť iba odomňa... a na mne teda záleží, ako Ti ho naservírujem... ;) ...najkóšer by bolo, že sa Ti ospravedlním za účtovníčku, ktorá omylom uviedla nesprávny účet na faktúre a požiadam Ťa o vzájomné si potvrdenie PPD a VPD... :cool: ...o skutočnom dôvode tohto nezmyslu sa radšej ani nahlas nenadýchnem... (že pozdravujem toho, kto sa vôbec pod tak vystavené faktúry podpísal)...:rolleyes:...
Ajuška
03.08.10,06:42
...ak by sa to riesilo tym postupenim pohladavky, tak by podla mna aj ten variabilny symbol bol OK. tzn. FO vystavi fakturu 2010-0001 a hned ju postupi na PO, oznami spolu s fakturou zakaznikovi, zakaznik uhradi na ucet PO pricom pouzije vs faktury.

a peniaze za "postupene" pohladavky si PO a FO vysporiada nasledne, hoci aj davkovo (viac platieb naraz)
...akosi mi nenaskakuje to pravé orechové... čo by som si dovolila do zmluvy o postúpenie takýchto pohľadávok ako dôvod uviesť v danom prípade... novozaložená PO... prepojené osoby... mhmmm... nevju nevju... :cool: ...doosť mi to smrdí...
Ajuška
03.08.10,06:45
... chce aj doplatiť DPH za FO...
...doosť ma zaujala táto veta...:rolleyes:... je len duufam, že faktúry za takto nádherne zrealizované obchody figurujú oficiálne v účtovníctve FO... ;) ...len sa obávam, že som naivná...
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:46
...akosi mi nenaskakuje to pravé orechové... čo by som si dovolila do zmluvy o postúpenie takýchto pohľadávok ako dôvod uviesť v danom prípade... novozaložená PO... prepojené osoby... mhmmm... nevju nevju... :cool: ...doosť mi to smrdí...

postupenie pohladavky v nominalnej hodnote? za 100% odplatu? kde je problem?

prepojene osoby - a su hadam zahranicne? a vlastne keby aj boli, je postupenie pohladavky za nominalnu hodnotu netrhove?
ucetni_fantozzi
03.08.10,06:48
nech si pipika urobi z tejto diskusie zaver, aky chce´- ja si myslim, ze co bolo treba sme prediskutovali.

caute v dalsej teme!
pipika
03.08.10,07:01
Dakujem Vám za vase návrhy velmi mi pomohli.
Aj tak si myslím, že ak urobím akúkolvek vec tak zeleží od DU ako to posúdi pri kontrole..

A tie obchody naozaj sú oficiálne je to jeden z mála ktorý platí DPH ako sa ma a bez spekulácií ako ju ponížiť. vôbec niesi naivná Ajuška nikto tomu nechce verit...
Este raz Vám velmi pekne dakujem...