Lila
02.08.10,14:26
§114 ZP hovorí o tom, kedy je možné dovolenku prerušiť.
Ale čo ak nastane taký prípad, že počas dovolenky napr. od 8.7.-31.7.2010
zavolajú z tranfúznej stanice zamestnancovi o nutnosti darcovstva plazmy,
Môžme mu dať 15.7.2010 platené P-čko ? Išlo by teda o prerušenie dovolenky, len nenašla som podporu v zákone, § 114 to akosi nerieši. Nič zlé nespravíme, ak si vypíše dva dovolenkové lístky od 8.7.-14.7.2010 a od
16.7.-31.7.2010? Čo Vy nato?
Tweety
02.08.10,12:34
§114 ZP hovorí o tom, kedy je možné dovolenku prerušiť.
Ale čo ak nastane taký prípad, že počas dovolenky napr. od 8.7.-31.7.2010
zavolajú z tranfúznej stanice zamestnancovi o nutnosti darcovstva plazmy,
Môžme mu dať 15.7.2010 platené P-čko ? Išlo by teda o prerušenie dovolenky, len nenašla som podporu v zákone, § 114 to akosi nerieši. Nič zlé nespravíme, ak si vypíše dva dovolenkové lístky od 8.7.-14.7.2010 a od
16.7.-31.7.2010? Čo Vy nato?
Je to možné aj takto riešiť
Alebo sa vypíše celkovo od 8.7.-31.7., potom sa odovzdá P , a do dovolenkového lístku sa napíše skutočné čerpanie, je tam na to priestor.
Chobot
02.08.10,12:44
§114 ZP hovorí o tom, kedy je možné dovolenku prerušiť.
Ale čo ak nastane taký prípad, že počas dovolenky napr. od 8.7.-31.7.2010
zavolajú z tranfúznej stanice zamestnancovi o nutnosti darcovstva plazmy,
Môžme mu dať 15.7.2010 platené P-čko ? Išlo by teda o prerušenie dovolenky, len nenašla som podporu v zákone, § 114 to akosi nerieši. Nič zlé nespravíme, ak si vypíše dva dovolenkové lístky od 8.7.-14.7.2010 a od
16.7.-31.7.2010? Čo Vy nato?

A prečo ten zamestnanec nemôže ísť počas dovolenky darovať tú krv. Veď samotný zákrok netrvá viac ako hodinu, tak prečo by mal mať celý deň voľno?

Alebo ako firma ponúkate celodenné voľno za darovanie krvi?
Lila
03.08.10,05:14
ďakujem, náš zamestnanec je učiteľ a oni majú 6 týždňov dovolenky nepretržite, u tohto prípadu nášho zamestnanca počas jeho dovolenky vyzvala fakultná nemocnica z iného okresu na darovanie plazmy, takže preto P-čko na celý deň :o
Sme verejná sféra a žiaľ je to o ľuďoch /v podnikateľskej sfére by sa to sotva takto bralo, práve učitelia využívajú "vyčerpať" si tých 7 dní v roku v plnom rozsahu/
a to mi verte, viem o čom hovorím.
Llívia
03.08.10,05:47
ďakujem, náš zamestnanec je učiteľ a oni majú 6 týždňov dovolenky nepretržite, u tohto prípadu nášho zamestnanca počas jeho dovolenky vyzvala fakultná nemocnica z iného okresu na darovanie plazmy, takže preto P-čko na celý deň :o
Sme verejná sféra a žiaľ je to o ľuďoch /v podnikateľskej sfére by sa to sotva takto bralo, práve učitelia využívajú ZNEUŽÍVAJÚ?"vyčerpať" si tých 7 dní v roku v plnom rozsahu/
a to mi verte, viem o čom hovorím.

Zákonník práce § 138:
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

Je dovolenka pracovným časom zamestnanca? Nie je. Takže sa mu dovolenka neprerušuje a darovať plazmu bol vo svojom voľnom čase. :)

Je to presne taká istá situácia, akú opísala Editasara tu:
http://www.porada.sk/t65188-p6-dolezite-osobne-prekazky-v-praci.html

Nie je pravda, že pri darovaní krvnej plazy má automaticky nárok na voľno na celý deň. Toto musí mať napísané aj na potvrdení o darovaní plazmy - viď vyššie citovaný § 138.
Darovanie krvi a ďalších biologických materiálov a aferéza sa nezahŕňa do počtu 7 kalendárnych dní, ktoré sú určené len na vyšetrenie/ošetrenie zamestnanca. Zákonník práce darovanie krvi... neobmedzuje žiadnym počtom dní v roku.
(Poznámka - neznášam výrazy Áčko, Péčko - je strašne neurčité a zavádzajúce, čo to vlastne je. Treba uvádzať konkrétny § zo Zákonníka práce. S týmto pracujem, takže si viem domyslieť, čo to asi má byť, ale nie všetci, čo sem chodia, vedia, o čom je reč.)
Llívia
03.08.10,05:52
mimotemy
A prečo ten zamestnanec nemôže ísť počas dovolenky darovať tú krv. Veď samotný zákrok netrvá viac ako hodinu, tak prečo by mal mať celý deň voľno?

Alebo ako firma ponúkate celodenné voľno za darovanie krvi?

Samotný zákrok trvá cca 10 min. Ale vypísanie dotazníka, vyšetrrenie pred odberom, samotný odber, zotrvanie po odbere na transfúznej stanici trvá viac ako hodinu. Mám vyskúšané. :) (A to tu ešte nie je zarátaná cesta na transfúznu stanicu a späť do zamestnania - v prípade, že zamestnanec daruje krv v pracovnom čase.)
Chobot
03.08.10,06:43
mimotemy

Samotný zákrok trvá cca 10 min. Ale vypísanie dotazníka, vyšetrrenie pred odberom, samotný odber, zotrvanie po odbere na transfúznej stanici trvá viac ako hodinu. Mám vyskúšané. :) (A to tu ešte nie je zarátaná cesta na transfúznu stanicu a späť do zamestnania - v prípade, že zamestnanec daruje krv v pracovnom čase.)

Ale ten zamestnanec nie je v práci, je doma. A ak chce dobrovoľne darovať krv, tak prečo tam nejde v rámci dovolenky? Prečo musí na ten deň čerpať prekážku v práci? Veď to je súkromná záležitosť, nie služobná.
Llívia
03.08.10,06:50
mimotemy
Ale ten zamestnanec nie je v práci, je doma. A ak chce dobrovoľne darovať krv, tak prečo tam nejde v rámci dovolenky? Prečo musí na ten deň čerpať prekážku v práci? Veď to je súkromná záležitosť, nie služobná.

Tiež som napísala, že sa mu dovolenka kvôli darovaniu krvi neprerušuje. Ak ju chce prerušiť, je to špekulácie.
To, že darovanie krvi trvá viac ako hodinu, som písala kvôli tomu, aby sa tu o 2 dni neobjavila téma typu: "Zamestnávateľ mi tvrdí, že pri darovaní krvi počas pracovného času mám nárok na platené voľno len 1 hod. Čo s tým? Ako ho presvedčím, že nemá pravdu?". Preto som do príspevku napísala "V PRACOVNOM ČASE". (Len aby sa tu o 2 dni neobjavila téma: "Zamestnávateľ mi tvrdí, že na darovanie krvi si musím zobrať dovolenku, lebo to nie je prekážka v práci. Prosím, pomôžte mi!" :D:)
veronikasad
03.08.10,06:56
Darcovstvo krvi patrí medzi prekážky v zmysle § 138 ZP(iný úkon vo všeobecnom záujme). Aj keď darcovstvo považujem za veľmi šľachetný čin, ak je vykonávané v čase dovolenky, nepatrí zamestnancovi za tento čas náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku - neprerušuje sa zamestnancovi dovolenka.
willma
03.08.10,15:48
A prečo ten zamestnanec nemôže ísť počas dovolenky darovať tú krv. Veď samotný zákrok netrvá viac ako hodinu, tak prečo by mal mať celý deň voľno?

Alebo ako firma ponúkate celodenné voľno za darovanie krvi?
klasický odber krvi aj s vyšetreniami trvá tú hodinku, ale odber krvnej plazmy a krvných doštičiek aj s vyšetreniami okolo dvoch hodín.
mimotemyJa sama som darca krvi, teda krvných doštičiek takže viem o čom hovorím. A za tie roky som na transfúzke postretala rôznych darcov, Niektorí šli rovno do práce ale niektorí sa priamo tam zložili ako kabele aj keď pred tým darovali bezproblémovo nie jeden krát. Ako písala zadávateľka, išlo o odber separovanej krvnej zložky a na telefonát. Transfúzka volá týchto darcov, keď je akútna potreba okamžitého odberu najmä pre onkologických pacientov. Boli časy keď darcovia boli nejako ohodnotení, múdre hlavy rozhodli, že načo. Tak nám dopraj aspoň ten deň voľna, je to to najmenej, čo z toho okrem dobrého pocitu máme. A aby si bol trochu viac v obraze, voľakedy som darovávala s tým, že veď ak bude potrebovať niekto z mojej rodiny tak sa mi to vráti. No modré pod okom. Išiel mi na plánovanú operáciu synátor a prvé čo som sa značne arogantným spôsobom dozvedela od veľmi "sympatickej" sestričky bolo, že mám okamžite zohnať darcov, inak mladého operovať nebudú. Riadne vytočená som po nej pleskla preukaz darcu v tom čase skoro so stovkou odberov a spýtala som sa jej, či by to stačilo. Krotkejšiu osôbku by ste v ten deň v nemocnici márne hľadali. Samozrejme som tých darcov mala do hodinky asi šiestich vrátane mňa. A čo myslíš, išla aspoň jedna konzerva môjmu synovi? Ani jedna a to sme boli 4 priami príbuzní. Tak a trošku som si uľavila:) A ešte k tej súkromnej veci. Predstav si extrém, všetci dobrovoľný darcovia sa rozhodnú, že ich darovaná krv sa bude môcť použiť len na ich súkromné účely, čo by bolo s ľuďmi , ktorí v živote nedarovali ani deci krvi a potrebovali by ju na záchranu zdravia a života?
jana32
26.08.10,10:16
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec čerpal od 1.8. do 24.8. dovolenku a teraz po nástupe mi doniesol, že bol tri dni na vyšetrení u lekára ( očné atď ), má paragraf. O tie tri dni mu dovolenku navýšim? Mne sa akosi nechce veriť, fakt je, že mnohí z nás využívame práve letné dovolenky na vybavenie lekárov a nenapadlo ani mňa si zobrať paragraf a takto ušetriť dovolenku. Ďakujem
ivka70
26.08.10,10:29
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec čerpal od 1.8. do 24.8. dovolenku a teraz po nástupe mi doniesol, že bol tri dni na vyšetrení u lekára ( očné atď ), má paragraf. O tie tri dni mu dovolenku navýšim? Mne sa akosi nechce veriť, fakt je, že mnohí z nás využívame práve letné dovolenky na vybavenie lekárov a nenapadlo ani mňa si zobrať paragraf a takto ušetriť dovolenku. Ďakujem

Nie, nic mu z dovolenkou nebudes robit.
ako uz bolo v predchadzajucich prispevkoch vysvetlene, dovolenka sa kvoli osetreniu a vysetreniu u lekara neprerusuje.
Keby mal PNku, to je ina vec. vtedy by si zastavila cerpanie dovolenky a dala mu na tie dni PN.

Hovori o tom Zakonnik prace.
§ 114

Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

(teda v inych ako tychto definovanych pripadoch sa dovolenka neprerusuje - a paragraf tam definovany nie je, potvrdenia mozes zamestnancovi vratit alebo ich vyhodit)
jana32
26.08.10,10:41
Ďakujem Ivka!
Darina1234
26.11.12,13:54
Prosim o radu, nadriadena mi nariadila dovolenku 3 dni S Š, P, potom v sobotu prisť pracovať nadcas a znova od pondelka dovolenka, je to spravne prerušenie dovolenky
Tweety
26.11.12,13:59
Prosim o radu, nadriadena mi nariadila dovolenku 3 dni S Š, P, potom v sobotu prisť pracovať nadcas a znova od pondelka dovolenka, je to spravne prerušenie dovolenky Zamestnáv. určuje dovolenku po vzájomnej dohode so zamestnancom. Ale prečo volila takýto postup? Treba sa jej na naň priamo pýtať, a povedať, či to vyhovuje, alebo nie.