oravcan
02.08.10,18:14
Som študent VŠ a naprogramoval som vo voľnom čase program, ktorý chcem predávať firmám a tie by ho predávali ďalej svojim klientom. Firmy predbežne majú o môj program záujem. Kedže však nemám žiadne skúsenosti z oblasti predaja, potreboval by som poradiť v niekoľkých otázkach:

- potrebujem na predaj nejaké povolenie, prípadne tlačivá atď. ?
- je potrebné niekam nahlásiť, že plánujem predávať?
- ako je to v prípade daní?

Neviem ako mám postupovať v prípade ceny, resp. čo je výhodnejšie a menej náročné

- stanoviť si fixný jednorázový poplatok
alebo
- stanoviť cenu odvíjajúcu sa od počtu predaných kusov (t.j. vyplatenie sumy raz za mesiac/štvrťrok)

Prípadne uvítam rady ako by som ho mohol predávať cez internet.

Za každú radu ďakujem.
msviki
02.08.10,21:39
vyskusaj uz tebou spomenute napady, pretoze to nevie nikto az kym to neotestujes. po case uvidis aka ponuka ti prinesie najvacsiu priechodnost uzatvorenych zakazok.
Tvoja flexibilnost tu moze byt vyhodou. Je to tvoje tak si mozes stanovit pravidla podla seba a aby si zarobil.
Co sa tyka ceny, tak urcite vies kto je tvoja konkurencia. testuj samozrejme inu cenu s inou ponukou. ...
vela zdaru!
profesional
03.08.10,12:35
A. Zivnost na to nepotrebujes.

B. Si povinny robit to formou licencje zmluvy - ak nechces prist o vsetky prava a moznosti dalsieho prijmu, daj si to urobit dobremu pravnikovi - radsej 200-500 eur teraz ako -50.000 eur v buducnosti.

C. Rob to cenou za jednotkovu licenciu.
oravcan
06.08.10,05:55
Velmi pekne dakujem za rady. Posedenie s pravnikom mam uz dohodnute, ale ako spoznam, ze licencna zmluva je dobra?
profesional
06.08.10,06:41
Pomerne jednoducho. Taka zmluva je dobra, ktora rata so vsetkymi moznymi alternativami ktore mozu nastat - hoc aj s malo pravdepodobnymi. Pamataj si - Zmluva je pravne zavazny dokument ktory sposobuje to, ze ak niektorej zo zmluvnych stran prdne v bedni, druhej strane sa nemoze nic stat.
oravcan
06.08.10,08:35
Dakujem a este do tretice otazka :-)

Planujem svoj program sirit hlavne cez internet. Klientov je nadmerne vela, takze nie je mozne aby som s kazdym spisoval osobne zmluvu. Je mozne aj s programami spravit nieco podobne ako to byva pri registraii na rozne portali? Napr. pri registracii na poradu som sa musel zaviazat k istym pravidlam. Chcem to iste spravit aj pri mojom programe. Je to mozne?
msviki
06.08.10,09:27
no ved ked instalujes akykolvek softver, tak musis zakliknut licencne podmienky, ci je to MS, Adobe, Porada,..... inak ta nepusti dalej v instalacii. To ci to uz vobec niekto cita ta nemusi znepokojovat, pretoze suhlasili zakliknutim.
profesional
06.08.10,17:24
Ono vacsina programov ma jednu vyhodu. Boli vytvorene autormi v krajinach kde bud neexistuje ziadna autorskopravna uprava, alebo kde je velmi liberalna (napr. USA). Preto sirenie programu je mozne pomerne jednoduche. Nakolko ale nositel autorskych prav si ty a si obcan SR, tak spadas pod nas pravny poriadok. Nas pravny poriadok umoznuje uzatvorit licencnu zmluvu iba pisomne a to pod hrozbou absolutnej neplatnosti v pripade nedodrzania tejto podmienky. Dolezite je pochopit ze autorskopravny vztah sa riadi legislativou toho statu, kde sidli nositel autorskych prav. Takze ak to chces robit cez internet, odporucam zalozit si Ltd. v Anglicku a dat do zakladneho imania program. Tym sa stane tvoja Ltd. v Anglicku nositel autorskych prav a budes to moct sirit v sulade s britskym pravom. V opacnom pripade budes musiet uzatvarat zmluvu pisomne.
Onko
06.08.10,17:45
Akákoľvek zmluva má zmysel iba vtedy, ak sa dá aj kontrolovať jej dodržiavanie a trestať jej nedodržiavanie, čo však v prípade softvéru sa dá len veľmi ťažko. Ak je Tvojim cieľom zabrániť neplatenému šíreniu softvéru, tak Ti žiadna zmluva nepomôže, je nutné zabezpečiť samotný softvér, napr. dodávať spolu s ním hardvérový kľúč, bez ktorého softvér nefunguje a kľúč sa nedá duplikovať, alebo softvér aktivovať cez internet a povoľovať aktiváciu iba na zaplatenom počte počítačov, prípadne si vymyslieť nejaký svoj vlastný spôsob. V prvom prípade by stačilo po zaplatení poslať kľúč a faktúru, v druhom sa dá vybaviť všetko iba cez internet, nie je nutné riešiť žiadne osobne písomne podpísané zmluvy. Odporúčal by som na to založiť s.r.o..
msviki
06.08.10,18:01
dobre ze hovoris, Onko, dat softver na volne stiahnutie s obmedzneymi funkciami a po zaplateni faktury dodat USB kluc s plnou verziou. S tym mam skusenosti aj ja a funguje to bez problemov. aaano takto. kluc moze fungovat samozrejme aj pri zosietovani pocitacov, vi na wifi.
oravcan
08.08.10,08:19
No... co sa tyka programu, tak je to aplikacia do mobilu, menia sa tym podmienky?

Moj plan je dat na internet tuto aplikaciu na stiahnutie, bude to vsak len demoverzia, ktora sa bude dat pomocou isteho kodu odomknut na plnu verziu.

Takze otazka znie, ci moze byt program volne siritelny (bez toho aby som bol nuteny zverejnit zdrojove kody)? Co mi na to vlastne treba? Potrebujem nieco, ked chcem predavat len tie kody?
Onko
08.08.10,17:13
No... co sa tyka programu, tak je to aplikacia do mobilu, menia sa tym podmienky?

Moj plan je dat na internet tuto aplikaciu na stiahnutie, bude to vsak len demoverzia, ktora sa bude dat pomocou isteho kodu odomknut na plnu verziu.

Takze otazka znie, ci moze byt program volne siritelny (bez toho aby som bol nuteny zverejnit zdrojove kody)? Co mi na to vlastne treba? Potrebujem nieco, ked chcem predavat len tie kody?

Pri aplikácii do mobilu sa mení to, že sa vylučuje možnosť chrániť pred nezaplateným duplikovaním pomocou hardvérového kľúča, stále tam zostáva možnosť aktivácie aplikácie cez internet. Pri ochrane kódom, ktorý aplikáciu odomkne, sa nezabráni, aby sa použil na viacerých mobiloch pri zaplatení iba raz.

Čo sa týka obchodno-právnej stránky veci, treba zohľadniť, aké sú očakávané príjmy, či je možnosť ich vykryť nejakými uplatniteľnými nákladmi a podobne. Pri založení s.r.o. a obchodovaní prostredníctvom tej je ochrana súkromného majetku, v prípade nejakých sporov ide do rizika iba majetok firmy. Pri s.r.o. a pri živnosti je možné si znižovať zisk o náklady vynaložené pri podnikaní, pri iných formách (rôzne dohody a zmluvy) by sa zdaňoval celý príjem.