holos
02.08.10,18:34
čo si myslíte o možnosti požiť u nás systém pouličného solárneho osvetlenia s LED svietidlom? úplná nezávislosť od el. siete.
Miwoslav
02.08.10,17:28
Myslím, že myšlienka skvelá len to dokázať aj zrealizovať. Ono sa to týmto smerom uberá ale neviem či už sú niekde na svete tak ďaleko, že zrealizovali pouličné osvetlenie len na solárnu energiu. Momentálne letelia skôr dotované solárne elektrárne pre vyvolených, ale to je len čistý tunel všeobecný prospech žiadny, môj názor.
misomiso
02.08.10,17:29
Podla mna je to somarina.
rickman
03.08.10,10:13
Podla mna je to somarina.

V lete to dava zmysel. V zime to bude kravina - jednak malo denneho svetla na nabitie a to nehovorim o tom, ked na tom bude vrstva snehu. Ale pokial by islo o nejake profesionalne riesenie so servisom aj podoporou pre mesto, tak nejake hybridne osvetlenie by mohlo byt zaujimave, pokial by to davalo zmysel aj na papieri v cislach...
calawen
03.08.10,11:00
Jedna obec už je čiastočne takto vybavená... dávali to pred pár dňami v správach na Markíze... Tuším v okrese Rimavská Sobota alebo Veľký Krtíš...
profesional
03.08.10,12:33
Za 10 rokov sa to mozno bude dat zrealizovat - ked technologia postupi.
holos
04.08.10,06:12
no technológia už existuje. výrobca je v Nemecku ale cena je ešte na naše pomery vyššia než Made in China.
možno by sa to skôr dalo využiť ako osvetlenie budov (kostoly a pamiatky). minimálnu dobu svietenia v našich podmienkach uvádzajú 8 hod.
Deiky
17.08.10,06:59
Myslím, že myšlienka skvelá len to dokázať aj zrealizovať. Ono sa to týmto smerom uberá ale neviem či už sú niekde na svete tak ďaleko, že zrealizovali pouličné osvetlenie len na solárnu energiu. Momentálne letelia skôr dotované solárne elektrárne pre vyvolených, ale to je len čistý tunel všeobecný prospech žiadny, môj názor.

Ano dokonca aj na slovensku je obec ( nepametam sa uz ktora, cital somotom) ktora ma poulicne lampy na solar....Samozrejme musiamat zalohu aj na normalne napajanie v pripade poruchy.

Dotovane solarne elektrarne pre vyvolenych? Vlastnu fotoelektraren môzes mat aj ty len ti treba zrealizovat projekt a zopar milionov k tomu aby si vyrobil aspon cosi.... Navratnost 10 rokov v opacnom pripade by to nik nerobil stat garantuje ceny...

Pri takychto rieseniach treba mysliet ale na ine...Aku zivotnost maju baterie ktore sa kazdodenne pri prevadzke budu namahat a aku zivotnost maju panely... Dalsou vecou je verejnost aby panely nepomizli z dna naden : ) cena panelu je pomerne vysoka a pri tych, ktoré dokazu pracovat v zime a za sera este vyssia...
Miwoslav
17.08.10,08:38
Solárna elektráreň - podľa mňa zatiaľ na to nie je vhodná technológia. Preto som vravel, že je to len tunel. Presne ako píšeš je tam že vraj návratnosť lebo štát garantuje ceny. Takže občan to rád zaplatí. Ja osobne by som nikdy nešiel do investície, ktorá stojí na nejakých garanciach cien a nedokáže konkurovať svojou podstatou, teda že dokážem vyrobiť energiu za konkurenčnú cenu.

Ak bude technológia, ktorá dokáže spoľahlivo vyrábať el.energiu za konkurenčné ceny bez akýchkoľvek garancii ceny, potom áno. Zatiaľ to tak nieje.

Potom vyrábajú ,,slnečnu elektrinu,, aj v noci za pomoci diselagregátov! (aféra zo španielska) Načo je dobré garantovať ceny pri ktorých sa oplatí vyrábať energiu aj z drahej nafty?
Dáša_
17.08.10,17:55
Potom vyrábajú ,,slnečnu elektrinu,, aj v noci za pomoci diselagregátov! (aféra zo španielska) Načo je dobré garantovať ceny pri ktorých sa oplatí vyrábať energiu aj z drahej nafty?

Inak, na tých dieselagregátoch je zaujímavé, že im sa platí aj za pohotovosť, t.j. skoro rovnakú zaujímavú cenu dostávajú aj vtedy, keď nič nevyrábajú a nedodávajú do siete, ale sú pripravení v okamžiku dodať výkon.
Deiky
17.08.10,18:42
cela europska unia a stat sa snazi podporit a rozvinut vyuzitie fotovoltaniky, preto garantuju ceny a preto vznikla moznbost zriadzovat elektrarne... Unas su solarne elektrarne este v pociatku cesko je natom podobne aj ked ich ma omnoho viac...
Miwoslav
18.08.10,09:21
Inak, na tých dieselagregátoch je zaujímavé, že im sa platí aj za pohotovosť, t.j. skoro rovnakú zaujímavú cenu dostávajú aj vtedy, keď nič nevyrábajú a nedodávajú do siete, ale sú pripravení v okamžiku dodať výkon.
O tomto som ešte nepočul, kde a kto platí za pohotovosť dodať výkon do siete. Hneď kúpim zopár výkonných agregátov a na zavolanie zapnem.
Dáša_
18.08.10,12:22
O tomto som ešte nepočul, kde a kto platí za pohotovosť dodať výkon do siete. Hneď kúpim zopár výkonných agregátov a na zavolanie zapnem.

presne tak to funguje

už som tu o tom raz písala, akurát sa mi voľaktorí vysmiali, mysliac si, že neviem, o čom hovorim :D:D
holos
19.08.10,06:39
ďakujem Vám za Vaše príspevky aj keď ste troška odbočili od pôvodnej témy. Ale každý príspevok má informácie ktoré môžu niekomu pomôcť.
Feron1
12.01.11,12:43
Aj keď môj príspevok je publikovaný oneskorene, dúfam že aspoň čiastočne ozrejmí problematiku využitia slnečnej energie na osvetlovanie.

Pouličné osvetlenie so solárnymi panelmi je spôsob ťahania peňazí z eurofondov, ale nie spôsob vyriešenia osvetlenia obce.

Predajcovia solárnych pouličných svietidiel poskytujú zavádzajúce parametre pre svoje zariadenia. Uvádzané výkony svietidiel a dĺžka svietenia nie sú v súlade s používanými solárnymi panelmi, kapacitou batérie a slnečným svitom na území Slovenska.
Uvádzaný výkon solárnych panelov je maximálny výkon za predpokladu plného slnečného svitu a kolmého dopadu slnečných lúčov na panel. V praxi je táto podmienka splnená zriedka a výkon panelu je vždy nižší - pri
zamračenej oblohe podstatne. Montáž panelov je fixná a smer dopadu lúčov je často veľmi vzdialený od optimálneho, čo znova spôsobuje zníženie výkonu. Výkon sa znižuje aj znečistením panelov prachom.
Uvádzaný výkon svietidla a tomu zodpovedajúci svetelný tok je maximálny za predpokladu nabitej batérie. Pri tomto výkone však svietidlo nedokáže svietiť niekoľko dní za sebou s uvádzanou dobou svietenia. V zimnom
období je potrebné svietiť približne od 17. do 7. hodiny, t.j. 14 hodín. V tomto období je väčšinou zamračené a solárny panel nedokáže nabiť batériu ani za niekoľko po sebe idúcich slnečných dní. Riešením je len
podstatné zníženie výkonu svietidla a obmedzenie doby svietenia. Je však otázne, či pri znížení výkonu svietidlo ešte osvetluje požadovaný priestor alebo len svieti. Pri takomto radikálnom znížení príkonu však podstatne klesnú náklady aj na osvetlenie z elektrickej siete.
Pre obce je zaujímavá aj otázka, či po 3 - 5 rokoch sú schopné financovať výmenu akumulátorov z vlastného rozpočtu (cena akumulátorov + práca + likvidácia nebezpečného odpadu). Pri udávanej životnosti 25 rokov je
potreba vymeniť batérie minimálne 5x.
Podľa môjho názoru je oveľa efektívnejšie investovať do moderných svietidiel s nízkym príkonom, vysokou životnosťou a inteligentným riadením napájaných z elektrickej siete, ktoré sú navyše lacnejšie a zabezpečuje spoľahlivé osvetlenie. Ušetrené finančné prostriedky je možné investovať do iných aktivít.
Pre záujemcov uvádzam dva odkazy, ktoré ozrejmujú reálne možnosti využívania slnečnej energie. Prvý odkaz www marigold cz/item/wifi-nezavisle-na-napajeni-akumulatory-a-solarni-panely s diskusiou rozoberá možnosti solárneho napájania malého zariadenia s príkonom 10 W. Sú tu uvedené skutočne požadované parametre solárneho systému na napájanie takéhoto zariadenia, ktoré zodpovedá nočnej prevádzke osvetlenia s príkonom asi 18 W. Druhý odkaz solarlog-home eu/at/index_de.html je na systém monitorovania malých solárnych elektrární, ktorý umožňuje vytvoriť si predstavu o dennom výkone solárneho systému predovšetkým v zimných mesiacoch.