nonpayer
02.08.10,19:00
Dobry den, planujem si zalozit zivnost a doviezt cca 15 ton tovaru zo Sri Lanky. S tymto tovarom planujem nasledovne podnikat. Ako je to s danami? Aky je postup? Mam tento tovar nakupit bez DPH a nasledne ju odviezt u nas? Moja logika hovori, ze ked ju odvediem, potom si ju budem pytat od odberatelov a rozdiel medzi odvedenou a prijatou DPH sa bud vrati alebo dodatocne odvedie? Je to spravne? Potom bude pravdepodobne nedoplatom, kedze ja si hodim na ten tovar nejaku tu marzu a tym padom mne sa vrati väcsia DPH od odberatelov. Clo by malo byt na tento druh tovaru nulove. Vobec sa v tychto veciach zatial nevyznam a potreboval by som podrobny postup.
misomiso
02.08.10,17:27
Z tvojho nicku vyplyva, zi nie si platca DPH, atkze ziadne sachy s DPH u teba neprichadzaju do uvahy. DPH musis aj tak v kazdom pripade zplatit, inak ti tovar nepustia colici. Nasledne budes predavat bez DPH,, hoci si ju zaplatil, takze sa ti ziadne DPH vracat nebude, takze to podla mna nebude najaky moc vyhodny biznis.
nonpayer
03.08.10,05:08
Pre upresnenie, budem to kupovat ako zivnostnik a platca DPH.
andreaS
03.08.10,05:35
dovoz z tretich krajin nie je to iste ako z EU...

tovar prejde colnicou, kde ti vymeraju colny dlh... colnym dlhom je clo a dph... ak tvoj tovar nepodlieha clu, tak budes platit len dph... t.j. 19% z celkovej ceny dodavky vratane prepravneho ak je uvedene na fakture od dodavatela...

kedze si platca dph, tak po zaplateni si tuto dph uplatnis v prislusnom danovom priznani k dph...

tovar si nacenis, hodis marzu a za nejaku sumu budes predavat... tuto dph si povinny zaplatit do statneho rozpoctu opat v prislusnom zdanovacom obdobi...

a ked si platca dph, tak tento mechanizmus by ti mal byt znamy... ked nie, hladaj uctovnika... urobis menej skody...
nonpayer
03.08.10,05:55
Dakujem za odpoved andreaS.
Uctovnika budem urcite kontaktovat. Len mi nejde do hlavy, DPH za platim vlastne hned po vstupe do EU aj s colnym dlhom a potom ju budem opät platit, ked budem predavat vyrobky???
A este sa chcem spytat. Momentalne som zamestany, zamestnavatel samozrejme za mna odvadza vsetko a popri tom si chcem zalozit uz spominanu zivnost, cize planujem byt zamestnany a podnikat popri tom. Ake povinnosti mam voci zamestnavatelovi? Musim ho to tom upovedomit, ze som si zalozil zivnost? Alebo jeho do toho nic? Moje podnikanie sa samozrejme nebude zhodovat so zamestnavatelovym. Dakujem za odpoved.
andreaS
03.08.10,06:06
ak chces tomu mechanizmu rozumiet, treba si najst rozne temy na porade, je to donekonecna rozoberane...

rovnako aj odvody popri zamestnani... ak by si zacal teraz, tak do konca marca podas danove priznanie k dani z prijmu a urobis rocne zuctovanie zdravotneho poistenia (k obom potrebujes podklad od zamestnavatela, t.j. nebude ti on robit rocne zuctovanie dane, ale uz ty sam za seba a kedze budes podnikatelom tak si musis spravit aj ty sam rocne zuctovanie zdravotneho poistenia)... zjednodusene povedane, az po podani tohto zuctovania zistis, ci si povinny platit preddavky na zdravotne poistenie, ich vyska sa vypocita v tomto zuctovani... a do socialnej poistovne sa do 30.6. posiela vypis z danoveho priznania, kde podla vysky prijmu za uplynuly rok zistis ci si tiez povinny platit odvody zo zakona... samozrejme dobrovolne mozes platit obe institucie (nepredpokladam)

a zjednodusene k tej dph... celkovo zaplatis len rozdiel medzi dph, kt. ti zaplatili tvoji odberatelia a dph ktoru si zaplatil ty...

napr. kupis za 100 + 19 (dph) =119 ... mas narok na odpocet 19,- eur ... predas za 150 + 28,50 = 178,50 ... mas zaplatit do statneho rozpoctu 28,50 eur... ale uplatnis si dph, kt. si zaplatil pri nakupe tohto tovaru, takze konecna suma, kt. zaplatis bude 28,50 - 19 = 9,50 ...

a moze sa stat ze v jednom zdanovacom obdobi nakupis tovar ale nic nepredas... takze budes mat nadmerny odpocet (danovy urad ti ma vratit)... takze podla prikladu vyssie bude NO 19,- ... a v dalsom zdanovacom obdobi vsetko predas, takze budes mat povinnost zaplatit 28,50... ale uplatnis si NO z minuleho obdobia, takze budes natom opat narovnako... 9,50 zaplatis...

samozrejme priklad je moc idealny a velmi zjednodusene napisany...
nonpayer
03.08.10,06:27
Dakujem, uz tomu rozumiem. Ale musim platit aj ako podnikatel zdravotne a socialne, kedze to bude stale platit za mna zamestnavatel?
andreaS
03.08.10,06:37
az podla danoveho priznania... dovtedy nie si povinny platit... ale treba oznamit zdravotnej poistovni ze budes aj SZCO...

a ak ti vznikne povinnost zo zakona, tak platit zacnes od augusta za 07/2011 (plati sa spatne)
nonpayer
03.08.10,06:53
No bude to zaujimave :-)
andreaS
03.08.10,06:59
upravujem rok... omylom namiesto 2011 som dala 2010 ... takze az od buduceho roka samozrejme...