jaja37
02.08.10,20:15
Milí poraďáci, prosím o radu. Prechádzame z JÚ na s.r.o., a v tej súvislosti som narazila na problém, ako zaúčtujem tzv. osobnú spotrebu podnikateľov, keď od teraz budú mať vyplácané už len mzdy a neviem, cez aký účet by sa im dali legálne zaúčtovať ostatné rôzne výdavky, ktoré nesúvisia s podnikaním, a ktoré sa im sem-tam pritrafili tak, že ich zaplatili z podnikteľského účtu. V JÚ som to dala ako osobný účel, ale teraz to už zrejme nebude možné... Ako si môžu vybrať konatelia príjem (mimo miezd a mzdových nákladov) v priebehu roka? Viem, že na konci roka si môžu vyplatiť odmeny zo zisku, ale môžu si brať v priebehu roka zálohy na odmenu zo zisku, keď ešte nie je zrejmé, či zisk vykážu?
zk24
02.08.10,18:24
ak ide o spolocnika a sucasne zamestnanca, mozes sa na neho divat ako zamestnanca a potom:

335/221 ; co potom bud vrati do pokladne 211 / 335, alebo mu to zuctujes so mzdou 331/335.

Ak ide o spolocnika, ktory je iba spolocnik a nepobera mzdu:

355 / 221 ; a zas ktory to vrati bud do pokladne 211 / 355 , alebo ak nieco zaplati zo svojho - z vlastnych penazi, tak bud 5** / 365 alebo budes zuctovavat 355 ucet.
jaja37
02.08.10,18:27
Ďakujem veľmi pekne, a potom tú pohľadávku si vyrovnám na konci roka zo zisku? A ak nevykážu zisk, tak to budú musieť vrátiť zo svojho účtu, dobre tomu rozumiem?
zk24
02.08.10,18:33
Ďakujem veľmi pekne, a potom tú pohľadávku si vyrovnám na konci roka zo zisku? A ak nevykážu zisk, tak to budú musieť vrátiť zo svojho účtu, dobre tomu rozumiem?


Mali by ste mat v smernici urcene ako budete zuctovavat tieto zavazky / pohladavky.

My mame "dohodu": konatel plati vsetko zo svojho, trebars uhradza poistne 336 / 365 ... zbieram na 365-tke sumy a raz mesacne mu to z pokladne vyplatim 365/211. To iste sa da urobit opacne. Ak plati osobne veci z firemneho, tak 355/221 a raz mesacne 211/355.

Mala by byt aj zmluva o pozicke medzi spolocnikom a spolocnostou.

Pripadne, mozes vyrovnavat medzi sebou ucty 355 a 365.

My nezuctovavame nic s podielmi na zisku. Zmluva/Dohoda je ze sa to ku koncu roka vyrovna alebo prenasa do dalsieho roka. Kvoli prehladnosti to nezuctovavam s podielmi na zisku nijako.

Nevravim ze sa to tak nema robit, ale ja to tak nerobim. Zatial sme to vsak vsetko vzdy k 31.12. vyrovnali a ucty 365 a 355 neprenasam do nasledujuceho obdobia.