peterp1
03.08.10,08:05
Dobrý deň,
neviem ako mám riešiť takúto situáciu. Mám (resp. budem mať) zisky z činnosti, za ktorú ma zaplatí firma zo zahraničia (tuším sú tam aj nižšie dane), ale ja som fyzicky celý čas doma v SR. Ako mám zdaniť takéto príjmy? Hlavný problém je v tom, či sa mi to daní podľa ich zákonov, lebo tam som získal tento príjem (a bolo by to pre mňa výhodnejšie), alebo podľa zákonov SR, pretože trvalý pobyt mám v SR (resp. väčšinu roku som v SR)? Ďakujem.
zk24
03.08.10,06:23
O aku krajinu sa jedna? Ci ide o zapocet alebo vynatie.
A pracujes na zaklade nejakej pracovnej zmluvy? Dohody? Zivnostnik?
peterp1
03.08.10,06:44
ako fyzická osoba na základe dohody (je to jednorazová činnosť), krajina veľká Británia, ale ak vieš, tak napíš aj ak by som bol živnostník, resp. ak poznáš nejaké web stránky alebo priamo vieš, kde a v KTOROM zákone sa o tom píše, tak mi prosim ťa pošli link. Kamarat ma ešte podobný problém, on začal obchodovať na forexe v nejakom daňovom raji, či tak nejako mi to hovoril, a tiež nevie, že ako to má daniť, aby to mal legálne a pod. tak ak by si mohla aj toto. Najlepšie by bolo mať k dispozícii priamo nejaký zákon...
zk24
03.08.10,06:53
ako fyzická osoba na základe dohody (je to jednorazová činnosť), krajina veľká Británia, ale ak vieš, tak napíš aj ak by som bol živnostník, resp. ak poznáš nejaké web stránky alebo priamo vieš, kde a v KTOROM zákone sa o tom píše, tak mi prosim ťa pošli link. Kamarat ma ešte podobný problém, on začal obchodovať na forexe v nejakom daňovom raji, či tak nejako mi to hovoril, a tiež nevie, že ako to má daniť, aby to mal legálne a pod. tak ak by si mohla aj toto. Najlepšie by bolo mať k dispozícii priamo nejaký zákon...

Kedze ostavas rezidentom SR, budes podavat DP na Slovensku, kde budes zdanovat celosvetove prijmy. Budes k tomu potrebovat potvrdenie z Anglicka o vyske prijmu, zaplatenom poistnom (odvodoch) a zaplatenych daniach.

Vyplnas DP FO typ A (ako "klasicky" zamestnanec), akurat ze vyplnis aj kolonky 46, 47 a 48.

Ako to vsetko spravis, navod najdes aj tu: /vratane toho ako prepocitat prijem z libier na eura/
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/ako-vyplnit-danove-prijmy-praca-v-zahranici-anglicku.html
peterp1
03.08.10,07:17
dakujem, ale asi sme sa zle pochopili, resp. mozno som ta ja zle pochopil. Ja VIEM, že podávam daňové priznanie v SR, ale pýtal som sa, či zaplatím daň podľa zákonov UK alebo podľa zákonov SR, t.j. povedzme, že UK má daň 10 %, ja budem mať zaplatených 1000 EUR (napr.), z 1000 EUR (zoberme to zjednodušene) zaplatím 100 EUR daň alebo 190 EUR daň? Viem, že potom to musím uviesť do daňového priznania, ale neviem, akú daň mám vlastne platiť.
zk24
03.08.10,07:42
dakujem, ale asi sme sa zle pochopili, resp. mozno som ta ja zle pochopil. Ja VIEM, že podávam daňové priznanie v SR, ale pýtal som sa, či zaplatím daň podľa zákonov UK alebo podľa zákonov SR, t.j. povedzme, že UK má daň 10 %, ja budem mať zaplatených 1000 EUR (napr.), z 1000 EUR (zoberme to zjednodušene) zaplatím 100 EUR daň alebo 190 EUR daň? Viem, že potom to musím uviesť do daňového priznania, ale neviem, akú daň mám vlastne platiť.

Kedze ide o Velku Britaniu, a s nimi sa uplatnuje "vynatie" prijmov, zaplatis taku dan aka je platna v GB. Dodanis len prijem zarobeny na Slovensku.
Ak beries ten priklad ze zarobis 1,000 €tak 10% z toho je 100 €. Nebude to tych 190 €.


Ak sa mylim, opravte ma ;)
peterp1
03.08.10,08:13
prosim ťa a čo je to to "vyňatie" príjmov a kde zoženiem zoznam krajín, kde sa to uplatňuje? Chápem to správne, že ak by som mal zisk v krajine, kde je 0% daň, tak skrátka to napíšem do daňového priznania, ale nedaním nič (t.j. čo zarobím si nechám, až na nejaké odvody a pod.)?
zk24
03.08.10,08:23
prosim ťa a čo je to to "vyňatie" príjmov a kde zoženiem zoznam krajín, kde sa to uplatňuje? Chápem to správne, že ak by som mal zisk v krajine, kde je 0% daň, tak skrátka to napíšem do daňového priznania, ale nedaním nič (t.j. čo zarobím si nechám, až na nejaké odvody a pod.)?

Ano. Spravne.

Ide o zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. A tie sa uplatnuju bud metodou zapoctu alebo metodou vynatia.

Vynatie je tvoj pripad, ked sa riadis danovou legislativou v danej krajine. A teda v danovom priznani tento prijem uvadzas, ale "nedodanujes". Ak maju 0 percent, tak vlastne z toho neplatis nic. Ak vsak maju 40 percent, tak si kvazi "prerobil" a nikto ti to nevrati.

Zapoctom to funguje tak, ze sa to akoby prepocita podla nasej legislativy ale odpocitas to co si zaplatil v zahranici a teda "dodanis" rozdiel.

Zoznam krajin:
METÓDA ZÁPOČTU DANE:
Austrália, Belgicko, Bielorusko, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Fínsko, Chorvátsko, Indonézia, Írsko, Island, Izrael, Juhoafrická republika, Kanada, Kórejská republika, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Ruská federácia, Slovinsko, Spojené štáty americké, Srbsko, Švajčiarsko, Turecko, Turkmenistan, Ukrajina, Uzbecká republika.

METÓDA VYŇATIA PRÍJMOV:
Bosna a Hercegovina, Brazília, Cyprus, Čína, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, India, Japonsko, Luxembursko, Macedónsko, Nemecko, Nigéria, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko, Srí Lanka, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Španielsko, Švédsko, Talianko, Tunisko.


Zdroj:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/
peterp1
03.08.10,08:58
ďakujem, ďakujem, ďakujem, veľmi si mi pomohla. Už som to pochopil, ale mám ešte jednu otázku, ak by si bola taká dobrá... Písal som kamarátovi, že teda existujú nejaké zmluvy s krajinami, no a on mi napísal, že Gibraltar v tom zozname nie je (a on tam skutočne nie je), tak potom ako to riešiť, keď je to v krajine, kde tá zmluva nie je? alebo je to tak, že napr. v tomto prípade ten Gibraltar sa riadi daňovými zákonmi inej krajiny? čo sa mi zdá asi hlúpe, ale ešte hlúpejšie sa mi zdá, že by SR nemalo uzatvorenú nejakú zmluvu, veď to potom môže daniť aj tam aj u nás, či ako to je?
zk24
03.08.10,09:04
V prípade krajín, s ktorými Slovensko nemá uzavretú zmluvu na zamedzenie dvojitého zdanenia sa používa metóda vyňatia príjmov.
peterp1
03.08.10,09:21
ešte raz veľmi pekne ďakujem, si fakt extra trieda. Nikde mi neboli schopní poradiť v takej miere, aby som všetko pochopil. Mala by si byť platená za takéto poradenstvo :-)
zk24
03.08.10,09:23
No ved pockaj v marci 2011 :D Sa uvidi ci som poradila vsetko spravne :D Z casu na cas sa sem ale pozri, ci niekto skusenejsi nieco nedoplnil, alebo ma neopravil :D
peterp1
03.08.10,09:30
veď ja ešte napíšem pre istotu na daňový úrad priamo (do 2 týždňov zvyknú odpísať), ale niekedy odpisujú tak, že len profík sa v tom vyzná, tak teraz, keď budem presne vedieť na čo sa mám opýtať, tak by to malo byť ok. Ak nezabudnem, tak sem napíšem potom, čo mi odpísali...
Braňo
03.08.10,09:36
Ešte sa neteš, podstatné bude, aká bude tá "dohoda" s firmou.