dodo65
03.08.10,12:35
Dobry den.Chcem sa opytat ohladom kameroveho systemu.Planujem namontovat bezpecnostny kamerovy system s nahravanim na rodinny dom.Musim objekt oznacit tabulkami pozor objekt chraneny kamerovym systemom,alebo nie?Aby som nemal problemy so zakonom.Dakujem.
arizona
03.08.10,10:45
Orim
03.08.10,11:02
Dal by som to maximálne na dvere vchodové. :)
dodo65
03.08.10,11:48
Vsetko pekne,len to neodpoveda na moju otazku.
Chobot
03.08.10,13:01
Dobry den.Chcem sa opytat ohladom kameroveho systemu.Planujem namontovat bezpecnostny kamerovy system s nahravanim na rodinny dom.Musim objekt oznacit tabulkami pozor objekt chraneny kamerovym systemom,alebo nie?Aby som nemal problemy so zakonom.Dakujem.

Jediný zákon, ktorý pojednáva o monitorovaní priestoru je zákon o ochrane os. údajov, ktorý v § 10 ods. 7 uvádza nasledovné:

(7) Priestor prístupný verejnosti možno monitorovať pomocou videozáznamu alebo audiozáznamu len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo narušenia bezpečnosti štátu, a to len vtedy, ak priestor je zreteľne označený ako monitorovaný. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Pýtam sa ťa - je dvor, na ktorom je tvoj dom prístupný verejnosti? Alebo je to tvoj súkromný majetok?

Ak to nie je verejný priestor, tak na svojom pozemku si môžeš svoj majetok snímať koľko len chceš, hoci aj nepretržite.

Jedine, keby si tie kamery mal natočené tak, že by snímali verejný priestor, napr. ulicu, vtedy by si konal v rozpore so zákonom. Ešte by sa mohla osoba, ktorú si nasnímal na svojom pozemku domáhať ochrany podľa § 12 Obč. zákonníka, ktorý v ods. uvádza:


(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

Takže ak príde na návštevu sused, ktorý si počas čakania na otvorenie dverí vyštára nos, tak ten záznam by si nemal zverejniť, lebo by si porušil jeho právo na dôstojnosť podľa § 11:
Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Ale snímať svoj dom a ešte k tomu za účelom bezpečnosti, ti nemôže nikto zakázať a ani nemusíš snímaný priestor označovať.
dodo65
07.08.10,14:22
Dakujem.