linko1
03.08.10,12:55
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/mihal-planuje-zrusit-peniaze-pre-prve-druhe-a-tretie-dieta.html
tak toto nechápem, prečo šetriť na nesprávnom mieste.... čo vy na to?
Nandrolon
03.08.10,11:01
Presne tohoto som sa bál...
Dúfam, že takýto krok sa im niekoľkonásobne vypomstí. Ešte som ho krúžkoval a žena by mala na budúci rok rodiť, je mi na zvracanie, ale tak nám treba keď sme j*bnutí ... podľa článku by nás obrali za dva roky o 2750 eur, to je lepší biznis ako BMG horizont :-))))))))))

toto je človek, ktorý pomáhal mamičkám, za čo si ho váži/lo veľmi veľa ľudí, sám mám jeho videoškolenia nahraté na USB kľúči.
Zita5
03.08.10,11:23
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/mihal-planuje-zrusit-peniaze-pre-prve-druhe-a-tretie-dieta.html
tak toto nechápem, prečo šetriť na nesprávnom mieste.... čo vy na to?

Tak je to smutné , čo k tomu dodať .Moja dcéra má v novembri termín pôrodu, tak som zvedavá ako to dopadne , ak to je tak, ako píšu .Najmä budem zvedavá na účinnosť zákona ,ale predpokladám, že spätne im nebudú nič ponižovať a rušiť .Mladým rodinám to ozaj nepomôže, ak štát spraví takýto krok .
Nandrolon
03.08.10,11:29
sakra, kde sú tie predvolebné vyhlásenia rôznych strán že materská má nahradiť 100 % výpadok príjmu pracujúcej rodičky ....
toto je už aj na mňa moc...
Tweety
03.08.10,11:46
Nandrolon
03.08.10,11:51
matka ktorá nebude mať možnosť popri dieťati pracovať /čo je väčšina matiek/ tak príde za 2 roky podľa uvedeného článku o zhruba 2750 eur, chápem že pre niekoho sú to drobné...
Tinika
03.08.10,11:52
Nebrala by som to až tak tragicky. http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-rodicov-mihal-chce-zrusit-priplatok-pri-narodeni-dietata.html

prečo nie az tak tragicky, za tie peniaze si veľa mamičiek nakupilo vybavu pre babatko, a tak ked sa to rozdeli tak nema sancu velmi a tiez som troska sklamana z p. Mihala, chodila som skoro na všetky jeho školenia, nielen o DNP a materskej a myslela som si ze je to fakt človek ktory chce pomoct. V jednom članku sa vyjadril ze je nenormalne ze niekore rodiny musia vyzit zo 400 eur, ze on ma len hypoteku zdaleka vyššiu a aj to malo čo mali rodiny s detmi im zoberu. Som zvedava ako to dopadne z DNP ked aj o tom spekuluju.
Nandrolon
03.08.10,11:56
ja si myslím že s DNP to dopadne rovnako, už kdesi v rádiu som začul že sa sťažoval že "veľa ľudí to využíva" - asi pred týždňom, hoci žiaden písaný článok na nete som o tom nenašiel...

- treba iba tajne dúfať, že to neprejde...
linko1
03.08.10,12:14
Presne tohoto som sa bál...
Dúfam, že takýto krok sa im niekoľkonásobne vypomstí. Ešte som ho krúžkoval a žena by mala na budúci rok rodiť, je mi na zvracanie, ale tak nám treba keď sme j*bnutí ... podľa článku by nás obrali za dva roky o 2750 eur, to je lepší biznis ako BMG horizont :-))))))))))

toto je človek, ktorý pomáhal mamičkám, za čo si ho váži/lo veľmi veľa ľudí, sám mám jeho videoškolenia nahraté na USB kľúči.


veď práve :(, nepáči sa mi, že hneď siahajú na tie najzranitelnejšie skupiny ako sú práve narodené deti a mamičky na materskej... je to smutné...
Nandrolon
03.08.10,12:24
Chobot
03.08.10,13:24
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/mihal-planuje-zrusit-peniaze-pre-prve-druhe-a-tretie-dieta.html
tak toto nechápem, prečo šetriť na nesprávnom mieste.... čo vy na to?

Dlho tu bol len základný príspevok pri narodení dieťaťa a štandardný rodičovský príspevok. Bývalá vláda, aby sa zapáčila ľuďom a vybudovala si obraz politikov milujúcich malé deti zaviedla príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a zvýšený RP. Viem, že to pomohlo mnohým rodičom na RD.

Už teraz je jasné, že to, čo nasľubovala predchádzajúca vláda, nie je možné finančne zvládať. Chápem, že sa ozývajú kritické hlasy tých ľudí, ktorých sa to bytostne dotýka. Ak by zrušili vianočný príspevok dôchodcom, tak by to mladým rodičom nevadilo, ozvali by sa dôchodcovia.

Na dobré sa ľahko zvyká. Ale ak na to nie sú peniaze, tak to nemôže fungovať. Ani pred pár rokmi neboli tieto príspevky a mladé rodiny sa zabezpečili. Kvôli tomu neskrachuje žiadna rodina. Naša malá sa narodila pár mesiacov pred tým, než sa schválil tento príspevok a dalo sa. Je zvrátené plánovať potomstvo podľa toho, či štát dáva príspevky pri narodení alebo nie. Nemôžeme očakávať, že nejaká sociálna výhoda bude poskytovaná večne.

Verím, že sa to vykompenzuje niekde inde. Radšej by som bol, keby sa podporila stránka príjmu - teda rodiny, kde rodič alebo rodičia pracujú. Alebo keby sa zrušila milionárska daň (už názov je hovadina, platia ju aj tí, čo nemali príjem ani polovicu z názvu v SKK).

Pripomína mi to Grécko - tiež si zvykli na výhody, čo im vláda priehrštím nadelila. Teraz, keď majú o to prísť, tak sa búria. O nich si povieme - žili si ako prasa v žite, teraz nech sa uskromnia. A my sa nemôžeme uskromniť?

Netvrdím, že som tou zmenou nadšený (veď možno sa to dotkne aj našej rodiny), ale viem to akceptovať a pochopím to.
Chobot
03.08.10,13:37
Pán Miháľ potrebuje mesačne 5 - 6 tis. eur a mamičkám dá 180 ?
http://drotovan.blog.sme.sk/c/236333/Zije-minister-Mihal-v-akvariu.html
http://www.pluska.sk/slovensko/rozhovory/jozef-mihal-mesiac-potrebujem-sesttisic-eur.html

A nebodaj závidíš niekomu, že má príjem 5 tis. EUR? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

A k tomu blogu - nech človek povie čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto to skritizuje alebo prekrúti v jeho neprospech. Z toho, čo p. Mihál povedal, to nevyznelo tak, ako to napísal p. Drôtovan vo svojom blogu.
hanelie
03.08.10,13:43
nie, ja to neviem pochopiť a ani akceptovať ak sa diery v rozpočte látajú znižovaním rôznych almužien / či už sú to prídavky pre mamičky alebo dôchodcov/

skutočne existujú aj iné zdroje z ktorých sa dá nielen uškrtiť ale aj nasporiť
viď napr sekcia verejné obstarávanie - štátne zákazky
Zita5
03.08.10,14:30
Dlho tu bol len základný príspevok pri narodení dieťaťa a štandardný rodičovský príspevok. Bývalá vláda, aby sa zapáčila ľuďom a vybudovala si obraz politikov milujúcich malé deti zaviedla príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a zvýšený RP. Viem, že to pomohlo mnohým rodičom na RD, ale podporili tým najmä nárast rómskej populácie.

Už teraz je jasné, že to, čo nasľubovala predchádzajúca vláda, nie je možné finančne zvládať. Chápem, že sa ozývajú kritické hlasy tých ľudí, ktorých sa to bytostne dotýka. Ak by zrušili vianočný príspevok dôchodcom, tak by to mladým rodičom nevadilo, ozvali by sa dôchodcovia.

Na dobré sa ľahko zvyká. Ale ak na to nie sú peniaze, tak to nemôže fungovať. Ani pred pár rokmi neboli tieto príspevky a mladé rodiny sa zabezpečili. Kvôli tomu neskrachuje žiadna rodina. Naša malá sa narodila pár mesiacov pred tým, než sa schválil tento príspevok a dalo sa. Je zvrátené plánovať potomstvo podľa toho, či štát dáva príspevky pri narodení alebo nie. Nemôžeme očakávať, že nejaká sociálna výhoda bude poskytovaná večne.

Verím, že sa to vykompenzuje niekde inde. Radšej by som bol, keby sa podporila stránka príjmu - teda rodiny, kde rodič alebo rodičia pracujú. Alebo keby sa zrušila milionárska daň (už názov je hovadina, platia ju aj tí, čo nemali príjem ani polovicu z názvu v SKK).

Pripomína mi to Grécko - tiež si zvykli na výhody, čo im vláda priehrštím nadelila. Teraz, keď majú o to prísť, tak sa búria. O nich si povieme - žili si ako prasa v žite, teraz nech sa uskromnia. A my sa nemôžeme uskromniť?

Netvrdím, že som tou zmenou nadšený (veď možno sa to dotkne aj našej rodiny), ale viem to akceptovať a pochopím to.

Aj ja akceptujem a chápem už kopec rokov , myslím že nie si jediný .
Ja neviem o akej zvrátenosti tu píšeš .Ja si myslím , že ľudia čo do tohto systému stále dávajú a dávajú , tak si okrem iného zaslúžia , aby tento systém aj dával aj im .

Stále sa kričalo, že tu je malá pôrodnosť .Ja sa ani nečudujem .....prečo by aj mala byť vysoká pôrodnosť , ak štát nechce vyjsť v ústrety mladým rodinám .Však nemusím pripomínať , kde na okolo sa pozrieš , tak tí mladí ľudia buď sú nezamestnaní , alebo podnikatelia im dávajú minimálnu mzdu alebo ich nútia si vytvárať živnosť .To nie je zvrátené ?
Ďalej už ani nebudem písať , lebo asi by som to neukormidlovala.Ale výraz zvrátenosť je dosť silný ,preto aj moja odozva.
Xanti
03.08.10,15:04
Dlho tu bol len základný príspevok pri narodení dieťaťa a štandardný rodičovský príspevok. Bývalá vláda, aby sa zapáčila ľuďom a vybudovala si obraz politikov milujúcich malé deti zaviedla príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a zvýšený RP. Viem, že to pomohlo mnohým rodičom na RD, ale podporili tým najmä nárast rómskej populácie. No len aby nárast populácie nepodporilo práve toto, zvýšiť rodičovský príspevok zo 164 eur na 185 tj. o cca 20 eur, prečo by sme nerodili.

Tá ktorá robí, vie že z toho dieťa nezabezpečí takže asi nebude rodiť, tá čo nerobí, pre ňu je to královský príjem .. zadarmenko.

Už teraz je jasné, že to, čo nasľubovala predchádzajúca vláda, nie je možné finančne zvládať. No neviem, ja som to pochopila tak, že vezmem z kopy A ( príspevok pri narodení a zvýšený rodičovský ) a presuniem na kopu B ( rovný príspevok pre všetkých ) , kua zase len ochechule sa budú mať dobre čo nepriniesli do štátnej kasy nič a len čerpajú. Chápem, že sa ozývajú kritické hlasy tých ľudí, ktorých sa to bytostne dotýka. Ak by zrušili vianočný príspevok dôchodcom, tak by to mladým rodičom nevadilo, ozvali by sa dôchodcovia.

Na dobré sa ľahko zvyká. Určite Ale ak na to nie sú peniaze, tak to nemôže fungovať. Samozrejme máš pravdu, nezabúdaj ide len o presun peňazí, takže niekde tie peniaze stále sú. Ani pred pár rokmi neboli tieto príspevky a mladé rodiny sa zabezpečili. Kvôli tomu neskrachuje žiadna rodina.
v texte
Podľa mňa príspevok na druhé a tretie dieťa rozcical trošku rodičov. S príspevkom na to prvé dieťa v rodine, som súhlasila. Tá myšlienka sa mi páčila, lebo výbavička je drahá. A skromnejší rodič, ak nakúpi pre jedno bábo tak na tých veciach odchová aj dalšie.
ady23
03.08.10,15:49
v texte
Podľa mňa príspevok na druhé a tretie dieťa rozcical trošku rodičov. S príspevkom na to prvé dieťa v rodine, som súhlasila. Tá myšlienka sa mi páčila, lebo výbavička je drahá. A skromnejší rodič, ak nakúpi pre jedno bábo tak na tých veciach odchová aj dalšie. Súhlasím so všetkým čo Xanti napísala, avšak posledný bod sa mi nepáči. Možno príspevok na druhé, tretie dieťa rozcical rodičov, ktorý majú deti po sebe, ale ja napr. plánujem druhé dieťa po 17 tich rokoch, tak bohužial po takej dobe, nemám pre bábo naozaj nič a vtedy by ten príspevok bodol.
Xanti
03.08.10,15:51
Súhlasím so všetkým čo Xanti napísala, avšak posledný bod sa mi nepáči. Možno príspevok na druhé, tretie dieťa rozcical rodičov, ktorý majú deti po sebe, ale ja napr. plánujem druhé dieťa po 17 tich rokoch, tak bohužial po takej dobe, nemám pre bábo naozaj nič a vtedy by ten príspevok bodol.
Ady máš samozrejme pravdu,
taký príspevok pre 2 a 3 dieťa nemal podľa mňa zmysel ak šlo o reťazové pôrody, tu rozcical rodičov. V tvojom prípade je to iné, lebo ty už výbavičku dávno nemáš, kočík zožrali myši a postieľku červotoče.
Llívia
03.08.10,16:29
Xanti, nemôžem súhlasiť s tvojím príspevkom.
Píšeš:
No len aby nárast populácie nepodporilo práve toto, zvýšiť rodičovský príspevok zo 164 eur na 185 tj. o cca 20 eur, prečo by sme nerodili.
Tá ktorá robí, vie že z toho dieťa nezabezpečí takže asi nebude rodiť, tá čo nerobí, pre ňu je to královský príjem .. zadarmenko.
Ty si robila nejakú štatistiku, že Rómky začali viac rodiť? Tak ukáž, lebo ja som takú nevidela. 20 EUR ako kráľovský príjem - myslíš si, že sú Rómovia padnutí na hlavu a nič si nevedia zrátať? 20 EUR ako kráľovský príjem?
Haló, spamätajte sa! Problém nie je v Rómoch, ale v tom, že všetky vlády pred.bali peniaze na rôznych .... Alebo mi chcete tvrdiť, že ak sa napr. na budúci rok narodí o 1.000 Rómov menej, tak to našu ekonomiku vytrhne z biedy a bude aj na zvýšenie rodičovského príspevku?!

No neviem, ja som to pochopila tak, že vezmem z kopy A ( príspevok pri narodení a zvýšený rodičovský ) a presuniem na kopu B ( rovný príspevok pre všetkých ) , kua zase len ochechule sa budú mať dobre čo nepriniesli do štátnej kasy nič a len čerpajú.
S tými ochechulami si to riadne prehnala!!! Sú Rómovia, ktorí pracujú a prispievajú do "spoločného", ale keď ich vidieť nechceš, tak ich neuvidíš. V tvojom ponímaní by museli byť "ochechulami" aj invalidní dôchodcovia, ktorí tiež v živote nikdy ani halierom, ani centom do "spoločného" neprispeli a len berú a berú. To ti nevadí?
Tiež prispievam do spoločného a mám z toho prd.

Nie všetci mladí ľudia, a dovolím si tvrdiť, že ani väčšina mladých ľudí, nechce dieťa kvôli peniazom. Jednoducho, je to taký trend presúvať materstvo do vyššieho veku. Mňa by ani 100-násobok rodičovského príspevku nepresvedčil o tom, že mám mať dieťa.

Môj názor na výšku rodičovského príspevku: mal by byť vo výške čistej mzdy vypočítanej z minimálnej mzdy (cca 267 EUR).
Vyrátal už niekto, koľko týmto štát ušetrí? Neviem, či si pamätáte, bolo to už viac rokov dozadu - bola debata o tom, aby sa rodičovský príspevok zvýšil na úroveň životného minima (alebo minimálnej mzdy? Nepamätám si to presne.), čo bolo zamietnuté, lebo štát na to nemal 80 mil. SKK! Pri rozpočte XY miliárd SKK je to smiešna suma v porovnaní s tým, ako pomôže rodinám. A samozrejme, že sa tieto peniaze dostanú naspäť k štátu cez dane z príjmov, DPH, spotrebné dane atď., veď všetci nakupujeme, využívame služby, nikto nežije zo vzduchu.
Vie mi niekto odpovedať, prečo sa vždy šetrí na takýchto nevhodných miestach namiesto toho, aby napr. si poslanci znížili plat, aby štátni zamestnanci tiež nemali kdejaké neprimerané odmeny, príplatky...
Tinika
03.08.10,16:43
Dlho tu bol len základný príspevok pri narodení dieťaťa a štandardný rodičovský príspevok. Bývalá vláda, aby sa zapáčila ľuďom a vybudovala si obraz politikov milujúcich malé deti zaviedla príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a zvýšený RP. Viem, že to pomohlo mnohým rodičom na RD, ale podporili tým najmä nárast rómskej populácie.

Už teraz je jasné, že to, čo nasľubovala predchádzajúca vláda, nie je možné finančne zvládať. Chápem, že sa ozývajú kritické hlasy tých ľudí, ktorých sa to bytostne dotýka. Ak by zrušili vianočný príspevok dôchodcom, tak by to mladým rodičom nevadilo, ozvali by sa dôchodcovia.

Na dobré sa ľahko zvyká. Ale ak na to nie sú peniaze, tak to nemôže fungovať. Ani pred pár rokmi neboli tieto príspevky a mladé rodiny sa zabezpečili. Kvôli tomu neskrachuje žiadna rodina. Naša malá sa narodila pár mesiacov pred tým, než sa schválil tento príspevok a dalo sa. Je zvrátené plánovať potomstvo podľa toho, či štát dáva príspevky pri narodení alebo nie. Nemôžeme očakávať, že nejaká sociálna výhoda bude poskytovaná večne.

Verím, že sa to vykompenzuje niekde inde. Radšej by som bol, keby sa podporila stránka príjmu - teda rodiny, kde rodič alebo rodičia pracujú. Alebo keby sa zrušila milionárska daň (už názov je hovadina, platia ju aj tí, čo nemali príjem ani polovicu z názvu v SKK).

Pripomína mi to Grécko - tiež si zvykli na výhody, čo im vláda priehrštím nadelila. Teraz, keď majú o to prísť, tak sa búria. O nich si povieme - žili si ako prasa v žite, teraz nech sa uskromnia. A my sa nemôžeme uskromniť?

Netvrdím, že som tou zmenou nadšený (veď možno sa to dotkne aj našej rodiny), ale viem to akceptovať a pochopím to.

Ja som vzdy chcela deti viac a budem ich mat aj bez tych prispevkov len prečo potom ked doma po nociach chcem robit mi to vlada zakazuje, resp. mi zoberie RP? Ved to je len na prilepšenie, na ukor mojho spanku ale hlavne ze oni maju tisice eur my sa tu byjeme o 10 a 100 a aj to nam nedovolia
Tinika
03.08.10,16:45
nie, ja to neviem pochopiť a ani akceptovať ak sa diery v rozpočte látajú znižovaním rôznych almužien / či už sú to prídavky pre mamičky alebo dôchodcov/

skutočne existujú aj iné zdroje z ktorých sa dá nielen uškrtiť ale aj nasporiť
viď napr sekcia verejné obstarávanie - štátne zákazky

na pomoc grecku sa hrnie nasa vlada, ale aby podporili vlastnych ludi to nie, peniaze sa najdu aj na vselijake pomniky, akcie pre smotanku ale obyčajni ludia stale vyjdu naprazdno. Viem ze akokolvek by sa vlada aj v dobrom snazila, určite ju niekto skritizuje, to uz je raz tak.
Dáša_
03.08.10,16:46
Ja som vzdy chcela deti viac a budem ich mat aj bez tych prispevkov len prečo potom ked doma po nociach chcem robit mi to vlada zakazuje, resp. mi zoberie RP? Ved to je len na prilepšenie, na ukor mojho spanku ale hlavne ze oni maju tisice eur my sa tu byjeme o 10 a 100 a aj to nam nedovolia

no ved prave toto chcu zrušiť, už by ti nemali nič zobrať, ke´d budeš pracovať popri rodičovskej
Tinika
03.08.10,16:50
a najviac ma vytača, ze vsetci tam hore hovoria ze je kriza, musime setrit, ale oni si kludne davaju tisicove odmeny a zvysuju platy, len nam obyčajnym ľuďom sa stale nič nepridava.
Xanti
03.08.10,16:53
Xanti, nemôžem súhlasiť s tvojím príspevkom.
S tými ochechulami si to riadne prehnala!!! Sú Rómovia, ktorí pracujú a prispievajú do "spoločného", ale keď ich vidieť nechceš, tak ich neuvidíš. V tvojom ponímaní by museli byť "ochechulami" aj invalidní dôchodcovia, ktorí tiež v živote nikdy ani halierom, ani centom do "spoločného" neprispeli a len berú a berú. To ti nevadí?
Tiež prispievam do spoločného a mám z toho prd.
Llívia,
nemusíš súhlasiť. Každý má nárok na svoj názor.

Ochechule - ja som ale nepovedala, že sú to romovia. Tak ako biely aj romovia prispievajú do systému.
A tak ako biele tak aj čierne ochechule zneužívajú systém a neprispievajú. Práve preto som použila tento výraz ochechule aby som nediskriminovala.
Tinika
03.08.10,17:03
no ved prave toto chcu zrušiť, už by ti nemali nič zobrať, ke´d budeš pracovať popri rodičovskej

ano postrehla som ale zatiaľ to schvalene nie je a zatiaľ pracovať nemozem.
buchač
03.08.10,17:38
Xanti, nemôžem súhlasiť s tvojím príspevkom.
Píšeš:
No len aby nárast populácie nepodporilo práve toto, zvýšiť rodičovský príspevok zo 164 eur na 185 tj. o cca 20 eur, prečo by sme nerodili.
Tá ktorá robí, vie že z toho dieťa nezabezpečí takže asi nebude rodiť, tá čo nerobí, pre ňu je to královský príjem .. zadarmenko.
Ty si robila nejakú štatistiku, že Rómky začali viac rodiť? Tak ukáž, lebo ja som takú nevidela. 20 EUR ako kráľovský príjem - myslíš si, že sú Rómovia padnutí na hlavu a nič si nevedia zrátať? 20 EUR ako kráľovský príjem?

Ja nič ...ja muzikant ....len si neodpustím poznámku ...že

Ty si ešte veľa vecí ešte asi nevidela ...;)


Odlišné demografické správanie skúmanej rómskej populácie v porovnaní s celoslovenskou potvrdzuje aj najjednoduchší ukazovateľ úrovne pôrodnosti, teda hrubá miera pôrodnosti. Kým u majoritnej populácie dosahovala v rokoch 1996-2004 priemernú hodnotu 10,4 ‰, v rómskych obciach sme zaznamenali približne štvornásobné hodnoty 38 ‰. K hodnote hrubej miery pôrodnosti rómskeho obyvateľstva presahujúcej hodnotu 30 ‰ sa vo svojej práci dopracoval aj Garassy (2000). Vo svete sa predmetný ukazovateľ pohybuje približne v rozmedzí 8–50 ‰, pričom najviac sa k úrovni zistenej v rómskych obciach priblížili hodnoty namerané v rozvojových štátoch (napr. Svazijsko, Nigéria, Afganistan).
http://www.demografie.info/user/img/article/tab1_1178377861.gif
http://www.demografie.info/user/img/article/tab2_1178377881.gif
http://www.demografie.info/user/img/article/tab3_1178377898.gif
http://www.demografie.info/user/img/article/tab4_1178377934.gif
http://www.demografie.info/user/img/article/graf1_1178488827.gif
http://www.demografie.info/?cz_detail_clanku&artclID=469
babi2
03.08.10,17:46
mimotemyPán Mihál tu pred chvíľou bol, odpovedal na otázky v Drak-ovi, čakala som že niečo povie aj sem, škoda :mee:
Llívia
03.08.10,18:24
Ja nič ...ja muzikant ....len si neodpustím poznámku ...že
Ty si ešte veľa vecí ešte asi nevidela ...
Videla som dosť a aj to, čo ostatní vidieť nechcú. O.i. som videla aj pracujúcich Rómov, ktorí nežijú a nespoliehajú sa na sociálne dávky. Videla a čítalo som aj tento príspevok od Chobota:

Dlho tu bol len základný príspevok pri narodení dieťaťa a štandardný rodičovský príspevok. Bývalá vláda, aby sa zapáčila ľuďom a vybudovala si obraz politikov milujúcich malé deti zaviedla príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a zvýšený RP. Viem, že to pomohlo mnohým rodičom na RD, ale podporili tým najmä nárast rómskej populácie...
Zvýšený rodičovský príspevok sa vypláca od tohto roku. Tebou priložený článok porovnáva niečo za r. 1996 – 2004. To bolo pred 6 rokmi, takže je ten článok v tejto téme od veci. Navyše, práve po r. 2004 došlo ku škrtom v sociálnych dávkach, ktoré sa dotkli aj Rómov, ktorí ich poberali.


Llívia, nemusíš súhlasiť. Každý má nárok na svoj názor.
Ochechule - ja som ale nepovedala, že sú to romovia. Tak ako biely aj romovia prispievajú do systému.
A tak ako biele tak aj čierne ochechule zneužívajú systém a neprispievajú. Práve preto som použila tento výraz ochechule aby som nediskriminovala.
Reagovala si na príspevok od Chobota, ktorý písal o rómskej populácii. Ani slovkom si sa nezmienila o „bielych“.
Xanti
03.08.10,18:27
Reagovala si na príspevok od Chobota, ktorý písal o rómskej populácii. Ani slovkom si sa nezmienila o „bielych“.
Máš pravdu,
ale v robote cigána máme ( sorry za to vyjadrenie ale on sám si povie , že je cigán ) a maká.
A je kopa bielych čo sa priživujú. Preto sa mi videlo vhodnejšie slovíčko ochechule. ;)
Xanti
03.08.10,18:29
Až teraz som zistila, že slovo ochechula znamená hlavu v nitrianskom nárečí.
http://slovnik.dovrecka.sk/narecovy-slovnik/ochechula
:D:D:D:D:D:D:D
lienocka001
03.08.10,18:43
nie je pravda ze bol tymto priplatkom k prispevku pri narodeni dietata podporovany rast romskej populacie... prave pre podmienky naroku ktore tam boli stanovene...
skor to co navrhuje apn Mihal teraz... dat rovnaky RP pre vsetky mamicky aj pre tie co platili odvody aj pre tie co neplatili a tym podporia romsku komunitu.. lebo tej co pracovala pred porodom zoberu 50- 60 Eur a tej co nerobila 30 pridaju...
Tinika
03.08.10,18:45
mimotemyPán Mihál tu pred chvíľou bol, odpovedal na otázky v Drak-ovi, čakala som že niečo povie aj sem, škoda :mee:

ja oceňujem ze tu vobec bol, ma toho určite veľa a to že tu chodi, je plus, ze na nas nezabudol. Ale určite nestiha všetko čitat :)
Llívia
03.08.10,18:53
nie je pravda ze bol tymto priplatkom k prispevku pri narodeni dietata podporovany rast romskej populacie... prave pre podmienky naroku ktore tam boli stanovene...
skor to co navrhuje apn Mihal teraz... dat rovnaky RP pre vsetky mamicky aj pre tie co platili odvody aj pre tie co neplatili a tym podporia romsku komunitu.. lebo tej co pracovala pred porodom zoberu 50- 60 Eur a tej co nerobila 30 pridaju...
Odvody = nemocenské poistenie - z toho sa platí "materské", t.j. dávka nemocenského poistenia. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.(Oprava - na zvýšený rodičovský príspevok má nárok ten, kto spĺňa podmienky nároku na materské.)
Už vidím ten nárast rómskej populácie kvôli 30 EUR mesačne. O 2 roky sa tu na Slovensku kvôli nim už asi nezmestíme.
Xanti
03.08.10,18:58
Odvody = nemocenské poistenie - z toho sa platí "materské", t.j. dávka nemocenského poistenia. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.
Už vidím ten nárast rómskej populácie kvôli 30 EUR mesačne. O 2 roky sa tu na Slovensku kvôli nim už asi nezmestíme.
Odvody = materská = zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 eur.
Nie sú odvody , nie je materská = rodičovský príspevok vo výške 164,22 € .
Ja rozdiel vidím, žena sa snaží , pracuje tak má vyšši príspevok ako tá čo nerobí, z akýchkoľvek príčin a toto sa má zrušiť?

Nepáči sa mi to. Môj názor.
Llívia
03.08.10,19:03
Odvody = materská = zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 eur.
Nie sú odvody , nie je materská = rodičovský príspevok vo výške 164,22 € .
Ja rozdiel vidím, žena sa snaží , pracuje tak má vyšši príspevok ako tá čo nerobí, z akýchkoľvek príčin a toto sa má zrušiť?

Nepáči sa mi to. Môj názor.

Takže na zvýšený rodičovský príspevok nemajú nárok: nezamestnaní, invalidní dôchodcovia, rodičia na rodičovskej dovolenke, ak sa im dieťa narodí počas tejto rodičovskej dovolenky alebo po nej a medzitým neboli poistení? Nepracovali = neboli poistení z objektívnych príčin a majú mať menší príspevok? A keby tak nemali žiadny? Veď do spoločného neprispeli.
Nandrolon
04.08.10,03:53
Reagujem na Pána Chobota a jeho múdra:

Závisť je prirodzená vlastnosť a myslím že sa dotýka každého /hovorím o zdravej závisti/...
Určite aj niekto kto má 5-6 tisíc bude závidieť tomu čo má 10-15 tisíc eur mesačne, to len ako poznámka /napokon ak by pán Miháľ mal 15 tisíc eur mesačne, nemusí brať hypotéku.../

Ako si to myslel že vtedy sa podporilo rodenie cigánov?? Veď mi ukáž cigánsku rodinu, ktorá má 1 dieťa.
Ja si zase pamätám že Fico dal príspevok na 1. dieťa ale nemenovaná strana z terajšej koalície tak veľmi kričala, prečo ho nedá aj na 2. a 3. dieťa /aby sa zapáčila voličom/ že ho jednoducho cez tento "krik" dať museli...
Ale ukáž mi cigánsku rodinu, čo má iba 3 deti?????
Ďalšia vec je tá, že PRÁVE TERAZ BUDÚ MAŤ CIGÁNI EŠTE VAČŠIE VÝHODY AKO MALI VTEDY, NAKOĽKO DOSTANÚ ROVNAKÚ SUMU AKO RODIČ, KTORÝ BOL 15 ROKOV V JEDNOM KUSE ZAMESTNANÝ A TO POVAŽUJEM ZA NESPRAVODLIVÉ.
- Dívaš sa iba na matky, ktoré popri zamestnaní pracujú, ale čo matky, ktoré nemajú možnosť pracovať popri zamestnaní??? - AK MANŽEL PRACUJE, BÝVAJÚ SAMI V BYTE A DIEŤA MÁ 1 ROK?? KDE HO MÁ DAŤ???
Nie každý má možnosť pracovať popri materskej !!!!
Myslím že Pán Miháľ sa ukázal v pravom svetle a toto bude jeho koniec /ak ho neodvolajú skôr lebo poškodí celej štvorkoalícií - nakoľko ju volili poväčšinou mladí ľudia, tak skončí po 4 rokoch.../
A je mu lepšie reagovať na DRAK PORADA, kde sa mu plnia vačky a kde sú užívatelia iba jeho skalní fanúšikovia, ako dať tu reakciu sem do éteru, kde sú rôzni užívatelia...
PS: mňa z toho blogu zaujímajú najviac fakty a nie "ako je to podané"...
Miháľ jasne legálne odrbával poisťovňu a všetko okolo v prospech svojho vrecka /stáčanie tachometrov je tiež LEGÁLNE ale podľa môjho názoru NEMORÁLNE, rovnako ako KRÁTENIE ODVODOVEJ POVINNOSTI/ a teraz odrbal aj 99 % svojich voličov...
mlaka
04.08.10,05:27
no ja som zivym prikladom.
Pracujem cca 8 rokov. V maji som zacala riesit DNP, aby som si prilepsila matersku, kedze moj prijem daleko nepresahuje 1000 EUR a manzelov casnicky ani 500 EUR. Ale zistila som, ze som v 4 tyzdni tehotenstva :) (to bolo najkrajsie zistenie). Povedala som si: nevadi, z priplatku k prispevku pri narodeni dietata si pomozeme s nakupom potrebneho, ale ups. Asi nebude ani to, kedze by sa dietatko malo narodit zaciatkom februara. A aby toho nebolo malo, este aj rodicovsky bude znizeny. Vdaka, velka pomoc.
Ja len dufam, ze dietatko bude zdrave a nech si tie prispevky (pri narodeni a zvyseny rodicovsky) nechaju, ked im uz len tieto peniaze v kase chybaju.

A co tak, pani poslanci, zdanit cele svoje krasne poslanecke platy?? Od seba treba zacinat, od seba ...
Llívia
04.08.10,05:33
Keby si nastúpila na materskú až v januári, tak by sa ti materské nerátalo až z r. 2010? Lebo ak áno, tak by platenie DNP malo zmysel.
mimčo
04.08.10,05:35
Jedno je isté, štát nemá peniaze na rozdávanie a keď si pomyslím, že nedostanem nič, alebo to dostanem hoci v splátkach tak je to potešujúce.
Mne sa to celkom ráta, že nedostanem celý príspevok naraz, ale postupne. Veď aká je pravdepodobnosť, že za celú sumu rodičia kúpia potreby určené pre bábätko, a nakupovať dopredu sa mi tiež nezdá dobrý nápad, keď deti teraz tak rýchlo rastú. No ak mi tú sumu rozdelia a dostanem o to vyšší príspevok tak ma to poteší.
Ako sa hovorí "Keď už neprší, nech aspoň kvapká." :)
Nandrolon
04.08.10,05:39
Položím sem konkrétnu otázku na Pána chobota a Miháľa, ak teda bude mať gule a niečo do tejto témy napísať:

Prečo má mať žena, ktorá pracuje 10 rokov v kuse a teda platí odvody mať rovnaký príspevok /cca 185 eur podľa článku v novinách/ ako cigánka, ktorá nikdy nepracovala a neplatila nikdy žiadne odvody??? - chcem na toto konkrétnu odpoveď !!!

- otázka č. 2: zamestnanec, ktorý zarobí mesačne 4000 eur bude mať odvody z celej tejto sumy?? keď viem že niektoré "čiastkové odvody teraz" majú určitý strop ??

Mimčo: ty si asi z inej planéty, ty ak tvoja žena nebude robiť napríklad po 6 mesiacoch /neviem, kto bude kojiť 6-mesačné decko/ dostaneš menej...

To čo ty dostaneš menej dostanú viac cigáni, a ženy ktoré budú popri materskej pracovať !!
- tebe sa to už nijako a nikdy nevráti, ak ma chce niekto presvedčiť o opaku, poskytnem mu konkrétnu modelovú situáciu nech mi vypočíta niečo iné...
- ak tvoja žena /ak si muž/ predtým robila, tak namiesto 250+ eur/mesačne dostane iba 180 eur/mesačne, ak sa ti to zdá viac, tak potom neviem... a namiesto príspevku okolo 700 eur po narodení dostane 150 eur po narodení...
- to iba mne tu chýba ten tvoj "doplatok" alebo kde robím chybu???
Zita5
04.08.10,05:40
no ja som zivym prikladom.
Pracujem cca 8 rokov. V maji som zacala riesit DNP, aby som si prilepsila matersku, kedze moj prijem daleko nepresahuje 1000 EUR a manzelov casnicky ani 500 EUR. Ale zistila som, ze som v 4 tyzdni tehotenstva :) (to bolo najkrajsie zistenie). Povedala som si: nevadi, z priplatku k prispevku pri narodeni dietata si pomozeme s nakupom potrebneho, ale ups. Asi nebude ani to, kedze by sa dietatko malo narodit zaciatkom februara. A aby toho nebolo malo, este aj rodicovsky bude znizeny. Vdaka, velka pomoc.
Ja len dufam, ze dietatko bude zdrave a nech si tie prispevky (pri narodeni a zvyseny rodicovsky) nechaju, ked im uz len tieto peniaze v kase chybaju.

A co tak, pani poslanci, zdanit cele svoje krasne poslanecke platy?? Od seba treba zacinat, od seba ...


Dala som užitočné , lebo najdôležitejšie je skutočne zdravie dieťatka a mamičky .To je oproti príspevku , ktorý chcú odňať na nezaplatenie , ale viem že by Vám pomohol.

Mňa len napálilo to , že tých budúcich mamičiek je omnoho menej , ako napríklad (tých príkladov je viac)živnostníkov , ktorý doteraz kalkulovali ako neplatiť odvody , ako sa odhlasovali a ako prihlasovali .Ale vidím, že aj s tým sa bude niečo robiť a to zasa teší mňa .
Xanti
04.08.10,05:47
Dala som užitočné , lebo najdôležitejšie je skutočne zdravie dieťatka a mamičky .To je oproti príspevku , ktorý chcú odňať na nezaplatenie , ale viem že by Vám pomohol.

Mňa len napálilo to , že tých budúcich mamičiek je omnoho menej , ako napríklad (tých príkladov je viac)živnostníkov , ktorý doteraz kalkulovali ako neplatiť odvody , ako sa odhlasovali a ako prihlasovali .Ale vidím, že aj s tým sa bude niečo robiť a to zasa teší mňa .
No živnostník poväčšine odvody platil aspon tie minimálne. Kdežto náš pán minister sa chválil kade chodil, že platil odvody do ZP vo výške 29 eur a do SP rovnú veľkú 0

Toto je výsmech všetkým ženám.

Ja chcem vidieť ako žena, z fabriky od pásu po narodení dieťatka nastúpi na svoje pôvodné miesto aby mohla zarábať nejaké euráče. Aby mala na prežitie.
Žena v kancelárii, pri dohode zo zamestnávateľom na dve tri hodinky denne kludne dôjde do práce kedykoľvek. Aj nakojí to bábo v práci. Ale žena za pásom nie. Pre ňu nevytvoria voľnú pracovnú dobu.

Je mi na zvracanie z p. ministra a z toho ako si sere do huby. Ako presviedčal mamičky na koníkovi a dokonca aj tu na porade, že sú jeho srdcovkou a že sa budú mať lepšie.
Lepšie sa budú mať ochechule, ale nie pracujúce ženy. :mee::mee::mee::mee::mee:
Nandrolon
04.08.10,05:56
Ja len dúfam, že sa "niečo" stane, lebo toto už nemá obdobu, nech je to hocičo, vždy to bude lepšie ako nič ...
veronikasad
04.08.10,05:59
Gabika, p. Mihál písal, že platil odvody do zdr. poisťovne, nie SP. Z podielov na zisku sa odvody do SP neplatia.
Tweety
04.08.10,06:00
Ja len dúfam, že sa "niečo" stane, lebo toto už nemá obdobu, nech je to hocičo, vždy to bude lepšie ako nič ...
Nerozčuľujte sa dopredu, ešte nič nie je isté, sú to len úvahy, v kase po bývalej vláde nezostalo euráčov, tak sa hľadajú, a verím, že prídu na správne riešenia.:)
Xanti
04.08.10,06:03
Nerozčuľujte sa dopredu, ešte nič nie je isté, sú to len úvahy, v kase po bývalej vláde nezostalo euráčov, tak sa hľadajú, a verím, že prídu na správne riešenia.:)
Ved je to trápne,
4 roky kričali, že Ficova vláda rozhadzuje, že je prázdna kasa. A čo čakal po nástupe minister, že sa tam nakotia euráče?

Neviem či sa mám z takých vyjadrení smiať alebo mám plakať. Ale skôr to bude smiech cez slzy.
Xanti
04.08.10,06:03
Gabika, p. Mihál písal, že platil odvody do zdr. poisťovne, nie SP. Z podielov na zisku sa odvody do SP neplatia.
Veronika,
ešte lepšie. Nemám slov, myslím že mnohým mamičkám voličkám aj z porady sa otvoria očičká.
veronikasad
04.08.10,06:06
Ale veď robil len to, čo mu zákon umožňoval. Prečo to neriešila bývala vláda, keď mala dieru v sociálnej poisťovni ?
lienocka001
04.08.10,06:07
Odvody = nemocenské poistenie - z toho sa platí "materské", t.j. dávka nemocenského poistenia. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.(Oprava - na zvýšený rodičovský príspevok má nárok ten, kto spĺňa podmienky nároku na materské.)
Už vidím ten nárast rómskej populácie kvôli 30 EUR mesačne. O 2 roky sa tu na Slovensku kvôli nim už asi nezmestíme.


naschval som tam dala platenie odvodov.. nemocenskeho lebo zvyseny RP sa tykal aj adoptivnych a pestunskych rodicov.. u nich sa narok posudzoval podla odvodov ku dnu proodu dietata.. rovnako aj u otcov ak nastupili na RD miesto matky... a samozrejme aj materske ziskala len ta zena co platila nemocenske..

no poviem ti ano aj to moze byt motivacia... ono si niekto povie tridsat ERu ale to je v starej mene tisicka.. a pri zvysovani rodinnych pridavkov o par centov.. je take zvysenie RP podstatne...
ono osobne nemam az taky problem s tymito zmenami ak by boli sprevadzane napr. znizenim percenta odvodov... a rovnako ze by sa setrilo aj na inych skupinach obyvatelstva nie len na matkach a detoch
Xanti
04.08.10,06:10
Veronika,
ja sa nehádam. Ja som svojím známym dlho pred volbami tvrdila, že ak sa Mihál dostane do vlády tak diery v soc. systéme zaláta. Ale mňa skôr rozčulujú tie jeho vyjadrenia...

mamičky budete sa mať lepšie, ste moje srdcovky .. vy aj detičky....

To je na zaplakanie ked svojím "srdcovkám" chce vziať, ale sebe na odmeny nesiahne.

Gratulujem, tak úžasným ludom čo si serú do huby.
Tweety
04.08.10,06:11
Ved je to trápne,
4 roky kričali, že Ficova vláda rozhadzuje, že je prázdna kasa. A čo čakal po nástupe minister, že sa tam nakotia euráče?

Neviem či sa mám z takých vyjadrení smiať alebo mám plakať. Ale skôr to bude smiech cez slzy.
A čo mali robiť? Len čakať a dúfať, že ich Robertko so svojími ministrami nerozhádže všetky, lebo ako píšeš, nakokiť :confused:ich nevedel.
Xanti
04.08.10,06:12
A čo mali robiť? Len čakať a dúfať, že ich Robertko so svojími ministrami nerozhádže všetky, lebo ako píšeš, nakokiť ich nevedel.
Hm,
ja neviem čakal pri nástupe plnú kasu, ked 4 roky kričal že je prázdna. Trošku naivná predstava.
mimotemy
Tweety
04.08.10,06:15
A kto hovorí, že čakal? To, že rozkradli a kričali, akí sú sociálni( leda k sebe a k svojím) čo mohli, to im nevyčítaš?
Llívia
04.08.10,06:15
Položím sem konkrétnu otázku na Pána chobota a Miháľa, ak teda bude mať gule a niečo do tejto témy napísať:

Prečo má mať žena, ktorá pracuje 10 rokov v kuse a teda platí odvody mať rovnaký príspevok /cca 185 eur podľa článku v novinách/ ako cigánka, ktorá nikdy nepracovala a neplatila nikdy žiadne odvody??? ...

To čo ty dostaneš menej dostanú viac cigáni, a ženy ktoré budú popri materskej pracovať !!

Všetky "biele" vždy pracovali. Nie sú medzi nimi žiadne, ktoré nepracujú a ani pracovať nebudú a všetky si poctivo platia odvody. Gratulujem ti, vyriešil si hospodársku krízu a štátny deficit. Áno, Rómkam nedáme nič a za ušetrené peniaze môžeš postaviť plynové komory a spaľovne. To sa nám bude sveta žiť! Slovensko bude najbohatšou krajinou na svete, keď odstránime príčinu všetkých jeho problémov. Hor sa k svetlým zajtrajškom!
Nandrolon
04.08.10,06:20
Nikde v európe sa nerieši cigánska otázka, ale prečo brať iba bielym ???
je to podľa mňa rasizmus a človek čo to navrhuje je rasista.
O čo je horší ten, čo chce stavať plynové komory ako ten čo chce bielym brať a cigánom dávať ???
mlaka
04.08.10,06:20
pre LIVIA

termin porodu mam 4.2.2011 a 6 tyzdnov pred je 24.12.2010, tak neviem, ci mozem nastupit aj neskor. Toto by mi musel niekto vysvetlit, ake mam ine moznosti. Ja len vychadzam podla zakonnej 6-8 tyzdnovej lehoty. Lebo ak by som nastupila neskor, nebola by materska skratena na 22 tyzdnov?
Netusim, kto sa vyzna nech vysvetli :)
A DNP by nemalo 270 dni, aj to je nanic nie??
Llívia
04.08.10,06:21
naschval som tam dala platenie odvodov.. nemocenskeho lebo zvyseny RP sa tykal aj adoptivnych a pestunskych rodicov.. u nich sa narok posudzoval podla odvodov ku dnu proodu dietata.. rovnako aj u otcov ak nastupili na RD miesto matky... a samozrejme aj materske ziskala len ta zena co platila nemocenske..

no poviem ti ano aj to moze byt motivacia... ono si niekto povie tridsat ERu ale to je v starej mene tisicka.. a pri zvysovani rodinnych pridavkov o par centov.. je take zvysenie RP podstatne...
ono osobne nemam az taky problem s tymito zmenami ak by boli sprevadzane napr. znizenim percenta odvodov... a rovnako ze by sa setrilo aj na inych skupinach obyvatelstva nie len na matkach a detoch

Teba motivuje 30 EUR mať dieťa? Inak, v starej mene je to 903,78 SKK, čo nie je tisícka. :) A je to vôbec motivácia? Lebo to, že "môže" neznamená, že musí. :)
Xanti
04.08.10,06:21
A kto hovorí, že čakal? To, že rozkradli a kričali, akí sú sociálni( leda k sebe a k svojím) čo mohli, to im nevyčítaš?
Ved z jeho vyjadrení sa to tak dá chápať.

Prepáč vidím , že ho žerieš ja nie. A môžeme sa na tom hádať trebars aj celý deň aj noc aj týžden aj rok aj tak sa nezhodneme. Nepáči sa mi to, že flákači dostanú to isté ako pracanti. To je jediné čo vytýkam. :D
Tweety
04.08.10,06:23
Ved z jeho vyjadrení sa to tak dá chápať.

Prepáč vidím , že ho žerieš ja nie. A môžeme sa na tom hádať trebars aj celý deň aj noc aj týžden aj rok aj tak sa nezhodneme. Nepáči sa mi to, že flákači dostanú to isté ako pracanti. To je jediné čo vytýkam. :D
To, čo som napísala, ešte neznamená, že ho žeriem:confused:. Napísala som len, aká zostala realita po našej tzv. sociálnej vláde.
Xanti
04.08.10,06:25
Tweety,
hm to je po každej vláde, každá novo nastupujúca vláda kritizuje tú predošlú. Nemyslím, že sa to zmení teraz nemyslím že sa to zmení o 4 roky alebo kedy budú dalšie volby.

Proste ja len zíram.
Llívia
04.08.10,06:27
mimotemy
pre LIVIA

termin porodu mam 4.2.2011 a 6 tyzdnov pred je 24.12.2010, tak neviem, ci mozem nastupit aj neskor. Toto by mi musel niekto vysvetlit, ake mam ine moznosti. Ja len vychadzam podla zakonnej 6-8 tyzdnovej lehoty. Lebo ak by som nastupila neskor, nebola by materska skratena na 22 tyzdnov?
Netusim, kto sa vyzna nech vysvetli :)

Skús pozrieť tu: http://www.porada.sk/t142967-neskorsi-nastup-na-matersku.html
Nemám v tomto praktické skúsenosti, len som si myslela, že napr. by si išla na materskú o 2 týždne neskôr, ale tieto 2 týždne by sa ti "finančne" vrátili a aj viac, ak by si si platila DNP napr. do maximálnej výšky. Snáď sa k tomu vyjadria múdrejšie a skúsenejšie hlavičky. :)
Llívia
04.08.10,06:29
Nikde v európe sa nerieši cigánska otázka, ale prečo brať iba bielym ???
je to podľa mňa rasizmus a človek čo to navrhuje je rasista.
O čo je horší ten, čo chce stavať plynové komory ako ten čo chce bielym brať a cigánom dávať ???

Áno, tvoja otázka je rasistická.
Kto chce brať len bielym a dávať len Rómom? To si vážne v živote nikdy nevidel (alebo vidieť nechcel a ani vidieť nechceš :confused:) pracujúcich Rómov? Veď ich sa zníženie RP dotkne rovnako ako "bielych", "žltých", "čiernych".
Llívia
04.08.10,06:40
mimotemy
...Ja chcem vidieť ako žena, z fabriky od pásu po narodení dieťatka nastúpi na svoje pôvodné miesto aby mohla zarábať nejaké euráče. Aby mala na prežitie.
Žena v kancelárii, pri dohode zo zamestnávateľom na dve tri hodinky denne kludne dôjde do práce kedykoľvek. Aj nakojí to bábo v práci. Ale žena za pásom nie. Pre ňu nevytvoria voľnú pracovnú dobu.

Počkaj, toto si predstavím: ja ako kancelárska krysa idem na 2 - 3 hod. denne do práce, čo mi aj s cestovaním zaberie tak 4 - 6 hod.. Precestujem cca 70 EUR, zarobím v hrubom asi tak 200 EUR. Niekto sadne na bus/vlak/iný dopravný prostriedok a dovlečie mi decko do kancla, aby som ho nakojila - to je ďalších min. 70 EUR na cestu. No neoplatí sa mi nastúpiť počas rodičovskej dovolenky do práce? Síce budem mať z toho houby, ale aspoň nevypadnem z pracovného procesu :rolleyes::)

(Xanti, nič v zlom, len moc generalizuješ, že ženy v kancli si budú môcť privyrobiť popri poberaní RP a tie za pásom nie. A vieš, ja ako kancelárska krysa nechcem, aby sa na mňa hľadelo krivým okom :---:).)
Xanti
04.08.10,06:45
Llivia,
možno som to vzala na seba, do roboty 15 minút pešo takže zadara v rámci prechádzky a poobednajšieho spánku s mimčom :D

(Xanti, nič v zlom, len moc generalizuješ, že ženy v kancli si budú môcť privyrobiť popri poberaní RP a tie za pásom nie. A vieš, ja ako kancelárska krysa nechcem, aby sa na mňa hľadelo krivým okom :---:).)
Možno generalizujem, ale žena v kancli má väčšie možnosti ako tá za pásom. :D

Tiež som kancelárska krysa, a idem robiť čosi užitočné. Krásny dník diskutujúcim prajem ;)
Nandrolon
04.08.10,06:53
Áno, tvoja otázka je rasistická.
Kto chce brať len bielym a dávať len Rómom? To si vážne v živote nikdy nevidel (alebo vidieť nechcel a ani vidieť nechceš :confused:) pracujúcich Rómov? Veď ich sa zníženie RP dotkne rovnako ako "bielych", "žltých", "čiernych".

čo myslíš, koľko % cigánov je pracujúcich zo všetkých cigánov žijúcich v SK ??

čo myslíš, koľko % bielych je pracujúcich zo všetkých bielych žijúcich v SK ??

ešte mi napíš že to percento je približne rovnaké a zožeriem tu ten monitor pred sebou !!!

- radšej už na rómsku otázku nič nepíš, lebo si každý bude myslieť že si pracujúca cigánka a to by bol precedens jak sviňa :D:D:D

Llívia: ale tak si potom masochistka? lebo ak nebudeš počas materskej pracovať dostaneš oveľa menej peňazí /zhruba okolo 2700 eur-za 2 roky/ ako napríklad v roku 2009 ...
Llívia
04.08.10,07:17
čo myslíš, koľko % cigánov je pracujúcich zo všetkých cigánov žijúcich v SK ??

čo myslíš, koľko % bielych je pracujúcich zo všetkých bielych žijúcich v SK ??

ešte mi napíš že to percento je približne rovnaké a zožeriem tu ten monitor pred sebou !!!
Máš webkameru? Chcem vidieť ako žerieš monitor! Áno, je rovnaké %, čo sa týka pracujúcich Rómov zo všetkých Rómov ako je % pracujúcich "bielych" zo všetkých bielych na Slovensku! Prajem dobrú chuť! Už si začal?

- radšej už na rómsku otázku nič nepíš, lebo si každý bude myslieť že si pracujúca cigánka a to by bol precedens jak sviňa :D:D:D Nie si ty nejaký pomýlený? Čo máš boží komplex, aby si mi prikazoval, kde a nedajbože ešte čo mám písať? A čo ak som pracujúca Rómka? Pôjdeš sa hodiť pod rozzúrené kura alebo utopiť sa v perinách, lebo túto skutočnosť ty ako rasista nepredýchaš?

A späť k téme: nikto nenapísal, o koľko sa zvýšila a či sa vôbec zvýšila pôrodnosť Rómov po zavedení príspevku na 1.,2.,3. dieťa. Nikto nenapísal, či sa zvýšila pôrodnosť Rómov po zavedení zvýšeného rodičovského príspevku do 2. rokov dieťaťa. Keďže však je pravda taká, že je medzi nimi veľa nepracujúcich (a je jedno, či preto, že sa im nechce, alebo preto, že väčšinové biele obyvateľstvo má voči nim rovnaké rasistické predsudky ako ty), takže zvýšený rodičovský príspevok sa ich netýka. Nikto nepísal, koľko naviac vydal štát po zvýšení príspevku na 1.-3. dieťa a zvýšení RP na Rómov (aj keď ten zvýšení RP sa týka rodičov, ktorým vznikol nárok na materské = nejakú dobu pracovali a platili poistné). Nikto nepísal, o koľko sa zvýšia a či sa vôbec zvýšia výdavky na Rómov po schválení jednotnej výšky RP. Bolo by veľmi zaujímavé vidieť tieto čísla a najmä ich porovnanie s inými zbytočnými výdavkami štátu.

Ak vláda schváli navrhovanú zmenu, rovnaký príspevok budú mať aj "biele/biely" špekulantky/i - SZČO, ktoré/í sa tiež úspešne vyhýbajú plateniu poistného a aj daní, čiže do spoločného neprispievajú. Alebo napr. takí invalidný dôchodcovia, ktorí v živote nikdy nepracovali a ani nebudú. To ti nevadí?
Llívia
04.08.10,07:20
mimotemy
Llívia: ale tak si potom masochistka? lebo ak nebudeš počas materskej pracovať dostaneš oveľa menej peňazí /zhruba okolo 2700 eur-za 2 roky/ ako napríklad v roku 2009 ...

Keď už chceš napísať nejakú ohromnú "múdrosť", tak si aspoň nepleť pojmy s dojmami, a keď chceš niekoho posudzovať, tak nečum pri tom do zrkadla, lebo ti to skresľuje úsudok a posudzuješ len sám seba:
masochista = človek postihnutý masochizmom
masochizmus = pohlavná zvrátenosť prejavujúca sa potrebou byť týraný sexuálnym partnerom, pociťovať bolesť alebo poníženie pri sexe
Nandrolon
04.08.10,07:23
takže zhruba rovnaké percento?? tomu sama neveríš a klameš...
stačí uzamknutým autom zvnútra prejsť bez zastavenia v pracovný deň o deviatej dopoludnia cez nejaké rómske sídlisko a má každý prehľad o tvojom "rovnakom" percente.
Ja rasista nie som ani som nikdy nebol... Stačí si pozrieť pár stránok naspäť kto tu prvý koho "osočil" plynovou komorou... Z mojej klávesnice to teda nevyšlo... !!!

ten masochizmus si zrejme nepochopila ako som to napísal, čo už niekomu nie je zhora dané, ostatní verím že pochopili...
Llívia
04.08.10,07:26
Klameš ty! Sľúbil si zožrať monitor a vidím, že si ho nezožral.
Plynová komora bola reakcia na tvoje rasistické príspevky a príspevky iných ľudí v tejto téme.

Mimochodm, ty vieš to %? Tak prezraď /ukáž zdroj, odkiaľ ho máš.

V tejto našej diskusii ma teší jedna vec - DOŠLI TI ARGUMENTY, TAK ZAČÍNAš PERLIŤ:
"ten masochizmus si zrejme nepochopila ako som to napísal, čo už niekomu nie je zhora dané, ostatní verím že pochopili..." ***
"adšej už na rómsku otázku nič nepíš, lebo si každý bude myslieť že si pracujúca cigánka a to by bol precedens jak sviňa"
***No to fakt neviem, kto ešte okrem teba to chápe :rolleyes:
veronikasad
04.08.10,07:28
tak to by už hádam stačilo ... Ste úplne mimotemy
Llívia
04.08.10,07:30
Čo je mimotemy, je označené ako mimotemy alebo je to dané ako "Mimotemy mini príspevok".
Ostatné je k téme - bavíme sa o znížení RP, resp. o jeho rovnakej výške pre všetkých, o tom, či je to správne, alebo nie, kto ho má dostávať, o dopade tohto kroku na štátny rozpočet (hlavne v súvislosti s Rómami - o tom začal Chobot už na prvej strane) - a o tom táto téma je. :)
kimart
04.08.10,08:01
Pripojím sa k tejto téme, pretože vziať mladým RP je podľa mňa krok späť, šetrenie na nesprávnom mieste, teraz sa plače nad tým, že za pár rokov nám nebude mať kto prispevať na dôchodok, pretože rast populácie klesá. No a toto rozhodnutie vlády "ak prejde" nijako situáciu nezlepší. A to nehovoriac o almužnách na MD, nezáväzne či máte 1 alebo 2 deti.
veronikasad
04.08.10,08:04
Lívia, mimo témy je vaše vzájomné osočovanie s nandrolon a mohli by ste s tým prestať.
Dáša_
04.08.10,08:05
ja teda neviem, ale deti sa rodia iba preto, aby rodičia dostali príspevok?????

Pokiaľ si spomínam, deti sa rodili vždy, aj v časoch vojny, aj keď nebolo čo do úst. Keď nebola žiadna rodičovská dovolenka. Ani prídavky na deti.
Vôbec to nesúviselo s peniazmi.

A už vôbec sa deti nerodia pre štát.

Tuším to máme nejak pomýlené.
Chobot
04.08.10,08:10
Položím sem konkrétnu otázku na Pána chobota a Miháľa, ak teda bude mať gule a niečo do tejto témy napísať:

Neviem, prečo sa pýtaš mňa, ja nie som ten, čo tvorí zákony. A prečo by niekto musel mať gule sem niečo napísať? Porada je dobrovoľná a ak niekto chce, môže napísať príspevok, ak nechce nemusí.

Ale môžem ti napísať svoj názor, s ktorým nemusíš súhlasiť a ktorým sa ťa ani nesnažím presvedčovať. Ide len o diskusiu, ale ty to berieš príliš vášnivo.


Prečo má mať žena, ktorá pracuje 10 rokov v kuse a teda platí odvody mať rovnaký príspevok /cca 185 eur podľa článku v novinách/ ako cigánka, ktorá nikdy nepracovala a neplatila nikdy žiadne odvody??? - chcem na toto konkrétnu odpoveď !!!

Preto, lebo rodičovský príspevok je príspevok, nie dávka. A príspevok patrí každému rovnaký, či predtým pracoval alebo nie. RP vypláca úrad práce soc. vecí a rodiny a zdroje sa netvoria priamym odvodom z platu. Úradu práce neodvádzaš zo mzdy nič. Takže prečo by nemohol mať každý počas rodičovskej dovolenky rovnaký príspevok?

Ak chceš diferencovať tých, čo pracovali od tých, čo nepracovali, tak rozdiel je v materskom. Je síce vyplácaný len pol roka, ale matky pracujúce pred nástupom na MD majú na neho nárok, lebo zo mzdy odvádzali do SP príspevok počas práce. Tí, čo nepracovali, majú nárok len na rodičovský príspevok, ktorý, ako som uvádzal, by mal dostávať každý rovnaký.

Možno by nebolo od veci, dávať tým matkám, čo pracovali, aj rodičovský príspevok aj materské, počas tých prvých 6 mesiacov, lebo niekedy výška materského nedosahuje ani výšku rodičovského príspevku. Ale o tom ja nerozhodujem. To je len môj nápad.

Ty vidíš len rómov a nerómov. Ale prečo by nejaká mladá matka, absolventka školy, nemala mať nárok na rodičovský príspevok len preto, lebo predtým nepracovala? Prečo jej ho nechceš dať?

Takže RP každému v rovnakej výške a skutočnosť, že matka pred nástupom na MD pracovala, zohľadniť inak. Možno keby SP mala viac peňazí, mohla by predĺžiť vyplácanie materského trebárs na 1 rok. Ale z prázdneho vedra pohár nenaleješ.


- otázka č. 2: zamestnanec, ktorý zarobí mesačne 4000 eur bude mať odvody z celej tejto sumy?? keď viem že niektoré "čiastkové odvody teraz" majú určitý strop ??

Vieš, že v súčasnosti existuje maximálny vymeriavací základ. To, čo bude, nevie asi nikto. Ale nevidím dôvod, prečo by sa mal max. vymeriavací základ zrušiť. A ak sa zruší, tak by sa mala zrušiť aj príslušná max. dávka. Prečo by mal niekto platiť napr. príspevok v nezamestnanosti z celej mzdy a príspevok v nezamestnanosti by mal mať limitovaný nejakým stropom?

A v čom by pomohlo zrušenie max. vymeriavacích základov?


Mimčo: ty si asi z inej planéty, ty ak tvoja žena nebude robiť napríklad po 6 mesiacoch /neviem, kto bude kojiť 6-mesačné decko/ dostaneš menej...

To čo ty dostaneš menej dostanú viac cigáni, a ženy ktoré budú popri materskej pracovať !!
- tebe sa to už nijako a nikdy nevráti, ak ma chce niekto presvedčiť o opaku, poskytnem mu konkrétnu modelovú situáciu nech mi vypočíta niečo iné...
- ak tvoja žena /ak si muž/ predtým robila, tak namiesto 250+ eur/mesačne dostane iba 180 eur/mesačne, ak sa ti to zdá viac, tak potom neviem... a namiesto príspevku okolo 700 eur po narodení dostane 150 eur po narodení...
- to iba mne tu chýba ten tvoj "doplatok" alebo kde robím chybu???

Každému bude chýbať doplatok (kto ho dostával, alebo by ho v budúcnosti dostávať mohol). Ale svet kvôli tomu, že sa niečo zruší, čo predtým tiež nebolo, nepadne. Vždy sa objaví nejaký príspevok, príplatok, ale jeho trvanie nie je večné. TO sa ani garantovať nedá. Bolo aj šrotovné na staré autá, a už nie je.
kimart
04.08.10,08:12
ja teda neviem, ale deti sa rodia iba preto, aby rodičia dostali príspevok?????

Pokiaľ si spomínam, deti sa rodili vždy, aj v časoch vojny, aj keď nebolo čo do úst. Keď nebola žiadna rodičovská dovolenka. Ani prídavky na deti.
Vôbec to nesúviselo s peniazmi.

A už vôbec sa deti nerodia pre štát.

Tuším to máme nejak pomýlené.

Nemyslím, že by sme to mali pomýlené. No skús ísť teraz na MD, a potom napíš! Nie sme v 18-tom storočí, žijeme reále, a každý vie jedno s druhým súvisí!
veronikasad
04.08.10,08:15
skús sa začítať do tejto témy a možno mnohé z toho o čom písala Dáša pochopíš

http://www.porada.sk/t121196-prvotne-priznaky-tehotenstva-zmizli.html?highlight=prvotn%E9+pr%EDznaky
Nandrolon
04.08.10,08:18
myslím že zrušenie vymeriavacieho základu a zrušenie "stropov" by bol len prínos pre štátnu kasu...
Ak má byť rovnosť, nech je všade a nie iba v "určitých veciach"...
Tiež nie je spravodlivé ak zamestnanec zarábajúci 900 eur/mesačne platí odvody "z celej sumy" a ten čo zarobí 10 x toľko iba "z časti"...
Žiaľ toto by už museli platiť aj "určité" skupiny, čo nikdy neprejde, nikto nepôjde so zákonom "proti sebe"...
Zita5
04.08.10,08:28
ja teda neviem, ale deti sa rodia iba preto, aby rodičia dostali príspevok?????

Pokiaľ si spomínam, deti sa rodili vždy, aj v časoch vojny, aj keď nebolo čo do úst. Keď nebola žiadna rodičovská dovolenka. Ani prídavky na deti.
Vôbec to nesúviselo s peniazmi.

A už vôbec sa deti nerodia pre štát.

Tuším to máme nejak pomýlené.

Ja by som vôbec nepovedala a neposudzovala, že sa rodia deti len preto , aby dostali príspevok . Ani v tejto téme nešlo o to. Tu sa očakávalo o vyjadrenie názoru " čo Vy na to "a každý ho podal svojim spôsobom .Škriepky neberiem ako vyjadrenie názoru-k tomu sa nevyjadrujem.
Z môjho pohľadu Tvoja prvá veta tiež nie je na mieste (ale beriem to ako Tvoj názor) a je príliš silná , to takto nazvať . Možno som príliš citlivá , ale aj slovo "zvrátené" od Chobota sa mi nepáči a pritom si ho vážim ako poraďáka .

Ide hlavne o to , že tieto zmeny sa dotýkajú detí a nie rodičov.

A to , že nie sú peniaze momentálne v rozpočte je chybou aj nás Poraďákov .Stačí sa pozrieť po niektorých príspevkoch .
Dáša_
04.08.10,08:30
Nemyslím, že by sme to mali pomýlené. No skús ísť teraz na MD, a potom napíš! Nie sme v 18-tom storočí, žijeme reále, a každý vie jedno s druhým súvisí!

Ja som bola na materskej v roku 2000. Po roku som dala maleho do jasli, zacala pracovat na pol uvazku. Zo socialky som uz nedostala ani korunu a naviac, vdaka tomu, ze som pracovala na pol uvazku, tak som si celkom kvalitne znižila osobny dochodkovy bod, ci jak sa to vola.
Pracovat som musela preto, lebo ako uctovnicka, ktora pracuje pre viac firiem som uz musela riesit uctovnictva, danove priznania. Ked som nechcela, aby si klienti hladali ine riesenie.
mmch, aj tak si to niektori, teda dvaja nasli, lebo s dietatom som uz nebola pre nich dostatocne flexibilna, ale nelutujem. Aj ked som vdaka tomu prisla o 80% prijmov :))) Ale mame úžasné dieťa.
kimart
04.08.10,08:44
Milá Veronikasad, nemusím si čítať iné témy, aby som pochopila čo má Dáša namysli, no v tejto téme ide o iné ako o posudzovanie či mať dieťa alebo nie.
Chobot
04.08.10,08:46
myslím že zrušenie vymeriavacieho základu a zrušenie "stropov" by bol len prínos pre štátnu kasu...
Ak má byť rovnosť, nech je všade a nie iba v "určitých veciach"...
Tiež nie je spravodlivé ak zamestnanec zarábajúci 900 eur/mesačne platí odvody "z celej sumy" a ten čo zarobí 10 x toľko iba "z časti"...
Žiaľ toto by už museli platiť aj "určité" skupiny, čo nikdy neprejde, nikto nepôjde so zákonom "proti sebe"...

Tak potom si určite aj za zrušenie milionárskej dane, že?
Nandrolon
04.08.10,08:47
po tomto kroku kľudne ... ale nemyslím že sa niekedy zrušia vymeriavacie základy...

treba si uvedomiť koľko by človek mesačne zaplatil s príjmom cca 6 - 7 tis. eur mesačne bez vymeriavacieho základu so zrušenou milionárskou daňou ...
mimčo
04.08.10,08:59
Nondrolon: No som žena a čakáme na budúci rok bábätko. Pokiaľ by som sa mala spoliehať na to čo mi kto dá, ak sa narodí, tak to by som asi nikdy neporodila. Bavíme sa o príspevku pri narodení bábätka: ten bol doteraz cca 700,- € teraz bude 150,- €.
Ten rozdiel by sa mal postupne doplácať ako + k rodičovskému príspevku.
To aká výška rodičovské príspevku bude, ešte nie je isté. Je viac ako pravdepodobné, že zníži, ale čo už. Myslím, že už dávnejšie sme zistili, že tu spravodlivosť neexistuje. Niekto sa bude mať vždy lepšie, niekto horšie.
Nandrolon
04.08.10,09:22
lenže ja to potom chápem ináč...
Tiež počúvam reči že to vlastne dostaneš za celé obdobie, ale mám dojem, že oni nemyslia jednotlivca, ale v globále výdavky zo štátneho rozpočtu sa budú zhruba rovnať, teda tebe zoberú a tomu čo má teraz nárok menej ako tých 270 tak tomu pridajú, teda v globále to isté, ale ten čo odvody platil sa vlastne poskladá tomu čo neplatil /nezamestnaný.../
o žiadnom + k tomu príspevku som nikde nečítal... a podľa mňa žiadne + ani nebude, je to len oblbovanie že to vlastne dostaneš za tie 3 roky, ale zober kalkulačku a spočítaj podľa doterajších informácií skutkový stav...
Som v podobnej situácii ako ty a takisto nečakám čo mi kto dá, dokonca chcem aby žena bola pri dieťati tie 2 roky doma, nakoľko ho nebude mať kto opatrovať...
Pracujeme obaja v kuse...
mimčo
04.08.10,09:32
Beriem to tak, že zatiaľ sú to len návrhy novej vlády, články v novinách, ktoré to napíšu spôsobom, aby poplašili ľudí (hlavne nadpisy mám najradšej - zvyšok článku je potom celý o ničom). Pokiaľ sa o tom nebude viac hovoriť a uvádzať príklady v praxi, darmo sa tu o tom môžeme dohadovať, ako to bude a kto má pravdu.
veronikasad
04.08.10,09:34
Beriem to tak, že zatiaľ sú to len návrhy novej vlády, články v novinách, ktoré to napíšu spôsobom, aby poplašili ľudí (hlavne nadpisy mám najradšej - zvyšok článku je potom celý o ničom). Pokiaľ sa o tom nebude viac hovoriť a uvádzať príklady v praxi, darmo sa tu o tom môžeme dohadovať, ako to bude a kto má pravdu.
... a zmenu zákona o rodičovskom príspevku musí schváliť parlament
Majka40
04.08.10,09:58
ale veď sám ľudí k tomu nabádal
Nandrolon
04.08.10,11:11
Pred chvíľou som v rádiu počul záznam ako hovoril p. Miháľ že chcú zjednotiť rodičovský príspevok v sume 256 eur a príspevok v sume 164,22 eur do jedného príspevku aby to bolo niekde v polovici medzi nimi - 185 eur...........
Však má matematickú školu tak musí vedieť že polovica týchto dvoch čísel je 210 eur ale čo už, každý má svoju matematiku mám dojem... ak by som to nepočul na vlastné uši, tak ani tomu neuverím ako niekto zavádza...
Danila
04.08.10,12:03
ja si myslím že s DNP to dopadne rovnako, už kdesi v rádiu som začul že sa sťažoval že "veľa ľudí to využíva" - asi pred týždňom, hoci žiaden písaný článok na nete som o tom nenašiel...

- treba iba tajne dúfať, že to neprejde...Obchádzala som túto tému, ale tvoje príspevky sú natoľko expresívne, a tak veľmi s nimi súhlasím, že ti niečo napíšem. Ja samozrejme mám za sebou obdobie, keď výchova detí nebola finančne náročná. Keď sme si nelámali hlavy nad každou prkotinou, či veľkou vecou, lebo v škole dostali všetko zadarmo. Keď išiel do školy môj vnuk, pretáčali sa mi panenky, rovnako ako vtedy, keď som jemu, a neskôr aj mojej vnučke kupovala niečo v predajni obuvi, či odevov. O cenách sunárov, pampersiek a podobných noviniek nehovoriac. Pán Mihál, sociálny pravicový minister si urobil na Porade predvolebnú kampaň. Prirodzene, že mu dali hlas vo voľbách mamičky vďačné, aj mamičky v očakávaní. Veď za dva dni často fiktívneho pracovného pomeru slušne na MD zarobili a prilepšili si. Prilepšil si na základe jeho rád často aj zdravý nemocný. Vtedy to pán Mihál vnímal tak. Dnes už vo vytúženom kresle to vníma naopak.:rolleyes:
P.S. pred mesiacom som sa vsadila o kartón Marlboriek, vediac a uvedomujúc si, že pán Mihál protivníkovi Muňkovi a SP zasadil krutý úder. Poznal všetky finty, a dnes vie, ako priškrtí, skontroluje, obmedzí. Tušila som to pred mesiacom, ba dávno pred tým, dnes viem, že správne, ako budú nasledovať jeho opatrenia na ŽÚ, IP, etc. a môžeš hádať prečo. Bola by som radšej, ak by som ten kartón cigaretiek prehrala.....;)
25252
04.08.10,12:11
urobil si predvolebnú kampaň, veľa ľudí ho volilo (priznám sa že aj ja s manželom)...
keď sa dostal do kresla, realita je už iná...je to smutné
linko1
04.08.10,14:06
ja som p. Mihálovi fandila a aj fandím dalej,
je dobré, že poukazoval predtým na to kde sú medzery a určite ich našiel veľa, kde by sa dalo ušetriť - chápem, že musíme šetriť aby sme sa nedostali tam kde Grécko, ale som sklamaná z toho, že chce šetriť práve na tých najmenších...

ja som mala prvé dieťa aj bez príspevku, preto, že sme ho chceli mať....po roku som musela ísť pracovať, pretože aj hypotéku treba platiť... ale nesťažujem sa, mám prácu, ktorá ma baví a spolu s manželom si vieme zaobstarať to čo je potrebné...

ALE , sú tú aj také rodiny, kde si matka nemôže dovoliť isť do práce skôr ako o tie tri roky a z toho čo dáva matkám štát tak z toho sa naozaj nedá vyžiť a nieto ešte niečo splácať...

preto ak keď sa ma to nedotýka priamo.... tak mi je to trošku ľúto, že práve ako prvé sa ideme zaoberať tým, že siahneme práve na teno príspevok pri narodení babätka - a bábätka zámerne píšem bábätka /nie dieťa/, pretože narodenie a výchova ďalšieho človiečika by mala byť dostačujúca a je mi doplaču, keď denne vidím, že niektoré mamičky si nemôžu dovoliť pre svoje dieťa to čo by chceli ....a pre niektorých je to len štandard...
Jozef Mihál
04.08.10,18:45
Ak dovolíte info z prvej ruky k zákonu o RP, ktorý pripravujeme.

Máme rozpracovaných niekoľko variánt, jedna z variant predpokladá zavedenie jednotnej výšky RP v "spriemerovanej výške", každá varianta predpokladá znovuzavedenie možnosti pracovať popri poberaní RP.

Podotýkam, že spriemerovanie neznamená (164 + 256)/2 ale vážené spriemerovanie. Totiž nižší RP dnes poberá asi 95000 rodičov, vyšší RP poberá asi 45000 rodičov a žiadny - pretože poberajú príspevok na starostlivosť - sa týka cca 4000 rodičov.

Ďalej zvažujeme zavedenie tzv. flexibilného RP, kedy by si matka sama zvolila výšku RP a dobu jeho poberania, niečo podobné je v Českej republike alebo v Rakúsku.

Pokiaľ ide o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur. Máme rozpracované dve alternatívy. Jednu s ponechaním súčasného stavu, teda s ponechaním príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Druhou alternatívou je nahradenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa vo forme zvýšenia RP. To by znamenalo, že by sa suma 678 eur premietla do zvýšenia RP, zjednodušene povedané, mesačný RP by sa zvýšil o 678 eur deleno 36 mesiacov, teda o 19 eur (v skutočnosti o vyššiu sumu, lebo časť žien nepoberá RP 36 mesiacov ale menej, keďže po narodení dieťaťa poberá materské). Obe alternatívy majú svoje zrejmé výhody i nevýhody, zaujímala by ma prípadne nejaká anketa tu na porada.sk, pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli.

Ako vidíte, možností je viac, zvažujeme ich a nechceme robiť predčasné závery, hoci v podaní médií - najmä tých bulvárnych - to tak možno vyznelo.

Verte, že som ten posledný, kto by chcel mamičky obrať o nejaké peniaze, kto ma pozná, vie, že je to tak.
Stanislav 1975
04.08.10,18:48
Ak dovolíte info z prvej ruky k zákonu o RP, ktorý pripravujeme.

Máme rozpracovaných niekoľko variánt, jedna z variant predpokladá zavedenie jednotnej výšky RP v "spriemerovanej výške", každá varianta predpokladá znovuzavedenie možnosti pracovať popri poberaní RP.

Podotýkam, že spriemerovanie neznamená (164 + 256)/2 ale vážené spriemerovanie. Totiž nižší RP dnes poberá asi 95000 rodičov, vyšší RP poberá asi 45000 rodičov a žiadny - pretože poberajú príspevok na starostlivosť - sa týka cca 4000 rodičov.

Ďalej zvažujeme zavedenie tzv. flexibilného RP, kedy by si matka sama zvolila výšku RP a dobu jeho poberania, niečo podobné je v Českej republike alebo v Rakúsku.

Pokiaľ ide o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur. Máme rozpracované dve alternatívy. Jednu s ponechaním súčasného stavu, teda s ponechaním príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Druhou alternatívou je nahradenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa vo forme zvýšenia RP. To by znamenalo, že by sa suma 678 eur premietla do zvýšenia RP, zjednodušene povedané, mesačný RP by sa zvýšil o 678 eur deleno 36 mesiacov, teda o 19 eur (v skutočnosti o vyššiu sumu, lebo časť žien nepoberá RP 36 mesiacov ale menej, keďže po narodení dieťaťa poberá materské). Obe alternatívy majú svoje zrejmé výhody i nevýhody, zaujímala by ma prípadne nejaká anketa tu na porada.sk, pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli.

Ako vidíte, možností je viac, zvažujeme ich a nechceme robiť predčasné závery, hoci v podaní médií - najmä tých bulvárnych - to tak možno vyznelo.

Verte, že som ten posledný, kto by chcel mamičky obrať o nejaké peniaze, kto ma pozná, vie, že je to tak.

No tak ja som skor za alternatívu ponechať zvýšený príplatok za narodenie ako zvýšenie Rp o 19 eur mesačne ,totiž, maminy si na začiatku potrebujú nakúpiť výbavičku a pod. a tých 19 eur navyše za mesiac by sa len zbytočne prejedlo- jednoznačne je efektivita vačšia v súčasnom stave...
Moj názor...
Stanislav 1975
04.08.10,18:51
Ak dovolíte info z prvej ruky k zákonu o RP, ktorý pripravujeme.

Máme rozpracovaných niekoľko variánt, jedna z variant predpokladá zavedenie jednotnej výšky RP v "spriemerovanej výške", každá varianta predpokladá znovuzavedenie možnosti pracovať popri poberaní RP.

Podotýkam, že spriemerovanie neznamená (164 + 256)/2 ale vážené spriemerovanie. Totiž nižší RP dnes poberá asi 95000 rodičov, vyšší RP poberá asi 45000 rodičov a žiadny - pretože poberajú príspevok na starostlivosť - sa týka cca 4000 rodičov.

Ďalej zvažujeme zavedenie tzv. flexibilného RP, kedy by si matka sama zvolila výšku RP a dobu jeho poberania, niečo podobné je v Českej republike alebo v Rakúsku.

Pokiaľ ide o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur. Máme rozpracované dve alternatívy. Jednu s ponechaním súčasného stavu, teda s ponechaním príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Druhou alternatívou je nahradenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa vo forme zvýšenia RP. To by znamenalo, že by sa suma 678 eur premietla do zvýšenia RP, zjednodušene povedané, mesačný RP by sa zvýšil o 678 eur deleno 36 mesiacov, teda o 19 eur (v skutočnosti o vyššiu sumu, lebo časť žien nepoberá RP 36 mesiacov ale menej, keďže po narodení dieťaťa poberá materské). Obe alternatívy majú svoje zrejmé výhody i nevýhody, zaujímala by ma prípadne nejaká anketa tu na porada.sk, pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli.

Ako vidíte, možností je viac, zvažujeme ich a nechceme robiť predčasné závery, hoci v podaní médií - najmä tých bulvárnych - to tak možno vyznelo.

Verte, že som ten posledný, kto by chcel mamičky obrať o nejaké peniaze, kto ma pozná, vie, že je to tak.

A ešte ma napadlo- čo tak príspevok pri narodení 678 eur+ 36 krát RP a potom už žiadny Rp???:confused::confused::confused:- s tým samozrejme,že mamina by mohla ísť pracovať kedy by chcela???
Jozef Mihál
04.08.10,19:03
No tak ja som skor za alternatívu ponechať zvýšený príplatok za narodenie ako zvýšenie Rp o 19 eur mesačne ,totiž, maminy si na začiatku potrebujú nakúpiť výbavičku a pod. a tých 19 eur navyše za mesiac by sa len zbytočne prejedlo- jednoznačne je efektivita vačšia v súčasnom stave...
Moj názor...
No, ono to býva aj naopak. Niektorí si za vyše 800 eur pri narodení dieťaťa urobia peknú oslavu a potom už nie je čo prejedať.
Mgr.Shrek
04.08.10,19:03
Pán Mihál, nie som dobrý v sociálnych zákonoch, ale dúfam, že sme s Vami nebojovali zbytočne, a že nás nesklamete.
Rád by som sa po 4 rokoch rád pozrel do zrkadla a mal pocit, že som svojou troškou pomohol. A určite nie len ja.
nika.sum
04.08.10,19:05
Znovu zavedenie moznosti pracovat popri RD by bolo naozaj super. Ja som nastastie spadla pod tu skupinku co mala moznost a velmi nam to pomohlo. S tym zvysenym prispevkom som stastie nemala, pri prvom starsom take nic neexistovalo, pri druhom to nebolo moje prve dieta a verim tomu, ze keby sa nam postastilo tretie aj to sa zrusi. Ale urcite je lepsia moznost ked to dostanu rodicia naraz pri narodeni, lebo v tej materskej sa to strati.... Pan Mihal naozaj verim, ze sa Vam podari urobit nieco pre obycajnych ludi, lebo zial doteraz som nemala nikdy pocit, ze tam niekto robi nieco aj pre obycajnych ludi. Drzim palce
pepsikova
04.08.10,19:05
..teda keby som ja ministrom, zrušila by som pracovný pomer na dohodu a všelijaké tie bočáky, ale pracovať by sa muselo len na TPP, odvody by sa platili pravidelne, kontrola by bola prísna a hneď by sa našli korunky pre matere..a nemuselo by sa hneď na začiatku brať tým, čo to ešte ani nedostali...
Jozef Mihál
04.08.10,19:06
Mgr. Shrek, mojim cieľom je urobiť poriadok a zaviesť spravodlivosť, pri zachovaní solidarity s tými, čo ju potrebujú a zaslúžia si ju. Nič menej.

A ďakujem za podporu.
Xanti
04.08.10,19:07
No, ono to býva aj naopak. Niektorí si za vyše 800 eur pri narodení dieťaťa urobia peknú oslavu a potom už nie je čo prejedať.
Aký má zmysel a význam... vziať z kopy A... a naložiť na kopu B.

Ak ... A + B ´= nejaká hodnota.
Podľa mňa žiadny, lebo tá hodnota sa nezmení.

Či vari áno? Neviem matika ani fyzika nepustia.
nika.sum
04.08.10,19:09
Ja by som skor sa snazila(ako zrusit dohody) zamedzit urcitej skupine nasich spoluobcanov tak dokonale vyuzivat vsetky socialne vyhody tohto statu a nic pri tom nerobit a vykrikovat ako je im ublizovane, aki su diskriminovani....tam je kopec vyhodenych peniazkov.... Ale nam sa dole lahko hovori, len ako to vsetko spravit....
Xanti
04.08.10,19:11
Nika.sum,
skús to. My na východe sme zažili rabovačky a nájazdy istých skupín obyvateľstva na obchody, ked sa prvý krát dostala k moci pravicová vláda a poznižovala dávky. Vy v BA to nepoznáte. Nechcete? Pošleme ich k Vám :D

Ich hlášky, ... vám gadžom še nechce robic a nám zobrali love ... prajem zažiť.
Jozef Mihál
04.08.10,19:11
Xanti, príspevok č. 95.
Xanti
04.08.10,19:13
Tam som odpoved nevidela. Len bolo napísané, presunieme z bodu A do bodu B.

Nič iné. Mám rada čísla, a A+ B = C bude rovnaké
či bude (A-1)+( B+1) = C alebo iná varianta.
Dáša_
04.08.10,19:15
ja osobne by som dala podmienku, aby v štátnych tendroch museli napríklad firmy pri stavbe diaľníc mať minimálne polovicu robotníkov (možno aj všetkých), ktorí na stavbe pracujú v pracovnom pomere. Žiadni živnostníci, ktorí sú zamestnávaní cez 10 sprostredkovateľských firiem. každá si niečo nechá a chudák robotníkú živnostník nakoniec dostane zaplatené po roku a aj to len zlomok. A ke´d sa niečo stane, tak to vlastne nie je pracovný úraz. Nemá nárok na dovolenku, na nič. A živnostník vlastne nakoniec ani odvody neplatí...
misomiso
04.08.10,19:18
Vidite, zvolili ste pravicovu vladu a teraz budete musiet rodit zadarmo :)

Ja len dufam, ze ani doteraz ste nerodili za peniaze (lebo ani nase matere a stare matere nerodili za peniaze). Rozhodnutie mat deti by malo byt o inom ako o peniazoch, zaroven vedomie, ze ma vychova az po dospelost bude stat nemalo penazi by malo byt rovnako sucastou planovania.
Stanislav 1975
04.08.10,19:20
ja osobne by som dala podmienku, aby v štátnych tendroch museli napríklad firmy pri stavbe diaľníc mať minimálne polovicu robotníkov (možno aj všetkých), ktorí na stavbe pracujú v pracovnom pomere. Žiadni živnostníci, ktorí sú zamestnávaní cez 10 sprostredkovateľských firiem. každá si niečo nechá a chudák robotníkú živnostník nakoniec dostane zaplatené po roku a aj to len zlomok. A ke´d sa niečo stane, tak to vlastne nie je pracovný úraz. Nemá nárok na dovolenku, na nič. A živnostník vlastne nakoniec ani odvody neplatí...

Dáška aj tak 80% zákaziek "vyhrá" SKANSKA-tomu ver..., a tvoj návrh má niečo do seba, ale pre ludí pri moci to nieje moc zaujímavý podnet, tam ide o iné veci...,asi tak...
misomiso
04.08.10,19:20
ja osobne by som dala podmienku, aby v štátnych tendroch museli napríklad firmy pri stavbe diaľníc mať minimálne polovicu robotníkov (možno aj všetkých), ktorí na stavbe pracujú v pracovnom pomere. Žiadni živnostníci, ktorí sú zamestnávaní cez 10 sprostredkovateľských firiem. každá si niečo nechá a chudák robotníkú živnostník nakoniec dostane zaplatené po roku a aj to len zlomok. A ke´d sa niečo stane, tak to vlastne nie je pracovný úraz. Nemá nárok na dovolenku, na nič. A živnostník vlastne nakoniec ani odvody neplatí...

Ano, ale to by sme muslei mat taky ZP ako napr. v Dansku, kde ludi mozete prijmat a opat prepustat bez akychkolvek rizik a problemov.
Stanislav 1975
04.08.10,19:21
Vidite, zvolili ste pravicovu vladu a teraz budete musiet rodit zadarmo :)

Ja len dufam, ze ani doteraz ste nerodili za peniaze (lebo ani nase matere a stare matere nerodili za peniaze). Rozhodnutie mat deti by malo byt o inom ako o peniazoch, zaroven vedomie, ze ma vychova az po dospelost bude stat nemalo penazi by malo byt rovnako sucastou planovania.

Miso dobre, však nikto ( teda skoro nikto )nerodí pre peniaze, ale troška treba mladým rodinám pomocť, či nie?Zasa nie každý podniká ako ty alebo ja...
Dáša_
04.08.10,19:22
Dáška aj tak 80% zákaziek "vyhrá" SKANSKA-tomu ver..., a tvoj návrh má niečo do seba, ale pre ludí pri moci to nieje moc zaujímavý podnet, tam ide o iné veci...,asi tak...

no ved ja viem, že tam ide o iné veci.

Práve preto by som na tom trvala. A našiel by sa aj zdroj odvodov...
Jozef Mihál
04.08.10,19:23
Vidite, zvolili ste pravicovu vladu a teraz budete musiet rodit zadarmo :)
Mišo vďaka za vtip, len sa obávam, že nie všetci ho pochopia a zajtra to tu môžem celé vysvetľovať nanovo.
Dáša_
04.08.10,19:24
Ano, ale to by sme muslei mat taky ZP ako napr. v Dansku, kde ludi mozete prijmat a opat prepustat bez akychkolvek rizik a problemov.


ano, ja viem, že oni sa vyhovarajú, že nemôžu mať zamestnancov, lebo by potom museli platiť dovolenky, odstupne ....

Takto nakoniec ti nakonci dostanu najmenej a do napríklad SP, ZP sa nevráti nič.
misomiso
04.08.10,19:24
Miso dobre, však nikto ( teda skoro nikto )nerodí pre peniaze, ale troška treba mladým rodinám pomocť, či nie?Zasa nie každý podniká ako ty alebo ja...

Problem je v tom, ze nie len mladym ale aj starym treba pomoct, podnikatelov podporit, zamestnacom nieco prihodit, vychod republiky vybudovat, zapad zachranovat (lebo v BA sa nedaju pouzit Eurofondy) a.t.d. A statny rozpocet je len jeden.
Stanislav 1975
04.08.10,19:26
no ved ja viem, že tam ide o iné veci.

Práve preto by som na tom trvala. A našiel by sa aj zdroj odvodov...

Ale pochop-tvoj návrh je síce dobrý, ale nevykonatelný, utopistický...
Neviem,či si pamatáš na to keď tých 6 najvačších stavebných firiem dostalo pokutu za kartelovú dohodu( čím vlastne odpísale malé firmy a živnostníkov)-kolko nakoniec zaplatili:mad::mad::mad:???
misomiso
04.08.10,19:27
ano, ja viem, že oni sa vyhovarajú, že nemôžu mať zamestnancov, lebo by potom museli platiť dovolenky, odstupne ....

Takto nakoniec ti nakonci dostanu najmenej a do napríklad SP, ZP sa nevráti nič.

No ved v poriadku, ale ak by muslei platit vsetky tie dovolenky a odstupne, tak by dialnice neboli asi iba znacne predrazene (ako dnes), ale extremne predrazene a do Kosic by sme sa nedostali v 2020 (ako to hrozi teraz) ale v 2040.
Stanislav 1975
04.08.10,19:28
Problem je v tom, ze nie len mladym ale aj starym treba pomoct, podnikatelov podporit, zamestnacom nieco prihodit, vychod republiky vybudovat, zapad zachranovat (lebo v BA sa nedaju pouzit Eurofondy) a.t.d. A statny rozpocet je len jeden.

zlezaradilmimotemy:D:D:D-tak dotlačme euráče-však sa tam už nepíše ,že bankovky sú kryté zlatom ( ako voľakedy)-tak kremnica nech tlačí grošíky...:D:D:D, a na 3 smeny...
Xanti
04.08.10,19:31
Myslím, že by ste nemali zahlcovať tému o rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa debatami o tendroch a zamestnávaní. Myslím, že to sú tak vážne veci, že si zaslúžia mať vlastnú tému.

Povinný podiel zamestnancov. Hm.
durisovad
04.08.10,19:33
Jozef Mihál
04.08.10,19:48
Ešte pre zaujímavosť dodám, že moja predchodkyňa presadila zavedenie dvojstupňového rodičovského príspevku, ale nevydarili sa jej výpočty koľko to celé bude stáť štátny rozpočet - a tak mne dnes chýba v rozpočte pre rok 2010 asi 60 mil. eur, aby všetci svoj rodičovský príspevok skutočne aj dostali. Samozrejme že aj dostanú, hľadáme rezervy.
durisovad
04.08.10,19:55
Rada by som verila, ze ako skolenemu matematikovi a sikovnemu praktikovi sa Vam to podari.
Llívia
04.08.10,19:56
mimotemy
Ja by som skor sa snazila(ako zrusit dohody) zamedzit urcitej skupine nasich spoluobcanov tak dokonale vyuzivat vsetky socialne vyhody tohto statu a nic pri tom nerobit a vykrikovat ako je im ublizovane, aki su diskriminovani....tam je kopec vyhodenych peniazkov.... Ale nam sa dole lahko hovori, len ako to vsetko spravit....

Kto je tá určitá skupina, ktorá tak dokonale využíva všetky sociálne výhody tohto štátu a nič pri tom nerobí? Invalidní dôchodcovia, ktorí v živote nikdy nerobili a ani robiť nebudú; deti pokiaľ nezačnú zarábať - ale musia na Slovensku, aby platili do spoločného (sociálne výhody majú v podobe bezplatného školstva, zdravotníctva... + ich rodičia v podobe daňového bonusu a prídavkov), nezamestnaní, ...
Daj sem prepočty, koľko by na tomto štát ušetril, som na to veľmi zvedavá, lebo doteraz to sem nikto nedal.

Zrušenie dohôd = zamestnávanie "na čierno" = to je všetko, čo by sa tým dosiahlo.
misomiso
04.08.10,19:59
Ešte pre zaujímavosť dodám, že moja predchodkyňa presadila zavedenie dvojstupňového rodičovského príspevku, ale nevydarili sa jej výpočty koľko to celé bude stáť štátny rozpočet - a tak mne dnes chýba v rozpočte pre rok 2010 asi 60 mil. eur, aby všetci svoj rodičovský príspevok skutočne aj dostali. Samozrejme že aj dostanú, hľadáme rezervy.

Ja by som zobral Galkovi.
Stanislav 1975
04.08.10,20:00
Ja by som zobral Galkovi.

súhlas...
pepsikova
04.08.10,20:02
..no predsa naši spoluobčania, ktorých deti behajú od jari do jesene bosé, hlavne že rodičia majú na alkohol..tam je aj sociálna kontrola málo a roky rokov sa s nimi nehne, alebo hne len pomaly...
..a ďalšie- pracovné agentúry-koľko tam sa uleje eurkov, to tiež nikto nikdy nezráta..ale keď chceš žiť, rob aj za pár ...niekomu do vrecka...chyba bude niekde inde, nie tam, kde sa hľadá..ale to miesto je prístupnejšie,tak načo sa komplikovať...
saskia26
04.08.10,20:03
Čo sa týka "flexibilného RP" - určite by som zvolila alternatívu byť doma s dieťatkom do 3 rokov, vidím na svojom synovi, že skôr by mu určite neprospelo začať chodiť do škôlky alebo jaslí. Máme svoj denný režim, kde sa mu plne venujem a tiež kamarátov, s ktorými sa hráva. A podľa častej chorobnosti u nás detí v škôlke by bol aj tak častejšie doma. Samozrejme sa si mamičkovské povinnosti vychutnávam, veď sme ho chceli a je jedno, v akej výške bude RP alebo príspevok.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur - naše prvotné výdavky boli vo výške 1225 eur, takže to určite pomohlo. Nemali sme nikoho, kto by nám niečo dal alebo požičal, takže sme všetko zabezpečovali sami, a to teda som nebola náročná a nekupovala tie najdrahšie veci. No vidím to tak, že minimálne za 300 eur bude treba dokúpiť veci pri druhom dieťati, takže príspevok sa bude hodiť - možno by nemusel byť pri druhom dieťati v plnej výške.

Mne osobne vyhovuje možnosť pracovať popri RP, takže znovu zavedenie možnosti pracovať by bolo dobré (doterajšie obchádzanie na dohody trvajúce len krátky čas v mesiaci - dobre, dalo sa, ale určite nie pre všetky mamičky).
Výška RP, ktorú navrhujete sa mi zdá primeraná (samozrejme viac je vždy lepšie... ale záleží od možnosti).
saskia26
04.08.10,20:07
Čo by možno ešte stálo za zváženie - mamičky s dvojičkami dostanú príspevok pri narodení 1,5-násobok sumy. Ale RP poberajú len v jednej výške. S týmto by sa mohlo tiež niečo urobiť, lebo sa mi to zdá nespravodlivé, keď za jeden RP vychovajú naraz dve detičky.
Stanislav 1975
04.08.10,20:09
Čo sa týka "flexibilného RP" - určite by som zvolila alternatívu byť doma s dieťatkom do 3 rokov, vidím na svojom synovi, že skôr by mu určite neprospelo začať chodiť do škôlky alebo jaslí. Máme svoj denný režim, kde sa mu plne venujem a tiež kamarátov, s ktorými sa hráva. A podľa častej chorobnosti u nás detí v škôlke by bol aj tak častejšie doma. Samozrejme sa si mamičkovské povinnosti vychutnávam, veď sme ho chceli a je jedno, v akej výške bude RP alebo príspevok.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur - naše prvotné výdavky boli vo výške 1225 eur, takže to určite pomohlo. Nemali sme nikoho, kto by nám niečo dal alebo požičal, takže sme všetko zabezpečovali sami, a to teda som nebola náročná a nekupovala tie najdrahšie veci. No vidím to tak, že minimálne za 300 eur bude treba dokúpiť veci pri druhom dieťati, takže príspevok sa bude hodiť - možno by nemusel byť pri druhom dieťati v plnej výške.

Mne osobne vyhovuje možnosť pracovať popri RP, takže znovu zavedenie možnosti pracovať by bolo dobré (doterajšie obchádzanie na dohody trvajúce len krátky čas v mesiaci - dobre, dalo sa, ale určite nie pre všetky mamičky).
Výška RP, ktorú navrhujete sa mi zdá primeraná (samozrejme viac je vždy lepšie... ale záleží od možnosti).

súhlasím,ale iba odo 3rokov, od 3 rokov by určite malo ísť dieťa do školky!!!- ty mu doma nedáš to čo kolektív a navyše aj tie detské choroby majú niečo do seba, treba nimi prejsť a teraz ma bi...:cool:
lenkak
04.08.10,20:10
Saskia písala do 3 rokov, nie od...
saskia26
04.08.10,20:10
No moc nesúhlasím, od 3 rokov by určite malo ísť dieťa do školky!!!- ty mu doma nedáš to čo kolektív a navyše aj tie detské choroby majú niečo do seba, treba nimi prejsť a teraz ma bi...:cool:

S tým súhlasím, od 3 rokov by malo ísť do kolektívu (nevyplynulo to z môjho príspevku??)
Stanislav 1975
04.08.10,20:12
Saskia písala do 3 rokov, nie od...

áno, omluvam sa-zle som prečítal, opravil som to, ešte raz sorry...
cicimoto
04.08.10,20:35
Myslite pri tvorbe nových zákonov aj na ľudí ktorí si adoptujú deti, pretože podľa našich úradníkov nemá rodič, ktorý si adoptuje dieťa staršie ako 6 mesiacov nárok na nič okrem RP a prídavkov, aj keď vlastne pomôže štátu, ktorý nemusí platiť na dieťa detskému domovu.
Dostali sme sa do situácie, keď sme si vybrali polročné dieťa, kým sme ho dostali do predosvojiteľskej starostlivosti, malo 10 mesiacov. Tým pádom nemáme nárok na žiadny príspevok okrem RP a prídavkov - aspoň podľa úradníkov. Napriek tomu, že sa hovorí o rôznych jednorazových príspevkoch (napr. na zabezpečenie základných hmotných potrieb a pod.), úradníci sa k tomu postavili, že vlastne na nič nárok nemáme, veď si predsa neberieme dieťa kvôli peniazom. Nikto, kto si adoptuje dieťa, to zrejme nerobí pre peniaze. Keď sa narodí dieťa, majú rodičia nárok na peniaze od štátu, pritom majú 9 mesiacov čas sa na všetko pripraviť. Keď sú rodičia v poradovníku a zavolajú im, že je voľné dieťatko, je to zo dňa na deň. Pokiaľ nie sú "finančne za vodou", tak im jednorazový nákup všetkého potrebného pekne vyčistí účet, príp. úspory. Pokiaľ nemajú nárok na nijaký príspevok, nie je to vhodná "odpoveď" na dobrý skutok. Rodičom ostane vytúžené dieťatko a diera v rodinnom rozpočte.
nika.sum
05.08.10,03:20
mimotemy

Kto je tá určitá skupina, ktorá tak dokonale využíva všetky sociálne výhody tohto štátu a nič pri tom nerobí? Invalidní dôchodcovia, ktorí v živote nikdy nerobili a ani robiť nebudú; deti pokiaľ nezačnú zarábať - ale musia na Slovensku, aby platili do spoločného (sociálne výhody majú v podobe bezplatného školstva, zdravotníctva... + ich rodičia v podobe daňového bonusu a prídavkov), nezamestnaní, ...
Daj sem prepočty, koľko by na tomto štát ušetril, som na to veľmi zvedavá, lebo doteraz to sem nikto nedal.

Zrušenie dohôd = zamestnávanie "na čierno" = to je všetko, čo by sa tým dosiahlo.

Trosku sa zamysli, urcite nemyslim invalidov alebo deti. Myslim tu mensinu, kt. pozna dokonale zakon, v pripade, ze im z toho plynu financne vyhody, tych kt. maju velke mnozstvo deti ale povinna skolska dochadzka im vela nehovori, hlavne ze im chodia velke pridavky na deti, robit nemozu lebo my im vraj robotu nedame, nicit vedia vsetko lebo to nie je ich....neviem prepocty ale myslim, ze by to nebola mala ciastka. A urcite nemyslim na celu tu mensinu, pretoze naozaj je vela aj takych romov, kt. vedia robit a robia, su vzdelani...A za zrusenie dohod nie som ani ja.
nika.sum
05.08.10,03:29
Myslite pri tvorbe nových zákonov aj na ľudí ktorí si adoptujú deti, pretože podľa našich úradníkov nemá rodič, ktorý si adoptuje dieťa staršie ako 6 mesiacov nárok na nič okrem RP a prídavkov, aj keď vlastne pomôže štátu, ktorý nemusí platiť na dieťa detskému domovu.
Dostali sme sa do situácie, keď sme si vybrali polročné dieťa, kým sme ho dostali do predosvojiteľskej starostlivosti, malo 10 mesiacov. Tým pádom nemáme nárok na žiadny príspevok okrem RP a prídavkov - aspoň podľa úradníkov. Napriek tomu, že sa hovorí o rôznych jednorazových príspevkoch (napr. na zabezpečenie základných hmotných potrieb a pod.), úradníci sa k tomu postavili, že vlastne na nič nárok nemáme, veď si predsa neberieme dieťa kvôli peniazom. Nikto, kto si adoptuje dieťa, to zrejme nerobí pre peniaze. Keď sa narodí dieťa, majú rodičia nárok na peniaze od štátu, pritom majú 9 mesiacov čas sa na všetko pripraviť. Keď sú rodičia v poradovníku a zavolajú im, že je voľné dieťatko, je to zo dňa na deň. Pokiaľ nie sú "finančne za vodou", tak im jednorazový nákup všetkého potrebného pekne vyčistí účet, príp. úspory. Pokiaľ nemajú nárok na nijaký príspevok, nie je to vhodná "odpoveď" na dobrý skutok. Rodičom ostane vytúžené dieťatko a diera v rodinnom rozpočte.

Ja si myslim, ze jednorazovy prispevok v tomto pripade urcite neprevysi sumu kt. rodia statu usetria, ked dieta nebude v ustave, ked to uz chcu brat uradnici z financnej stranky.
Nandrolon
05.08.10,04:09
Aký má zmysel a význam... vziať z kopy A... a naložiť na kopu B.

Ak ... A + B ´= nejaká hodnota.
Podľa mňa žiadny, lebo tá hodnota sa nezmení.

Či vari áno? Neviem matika ani fyzika nepustia.

Má to zmysel, nakoľko štátnemu rozpočtu ostanú peniaze aj na ďalšie roky a neminú ich hneď v ten konkrétny rok, teda majú tie výdavky rozpočítané na viac rokov a tým v konkrétnom roku viac disponibilných financií...

Ďalší zmysel je ten, že ak teraz dostaneš povedzme 700 eur, je to viac ako keď tých 700 eur dostaneš v priebehu 3 rokov...
Treba zohľadnovať aj infláciu, stačí do googla si dať inflačnú kalkulačku a môžete sa pobaviť...
Ak to bude "spravodlivé" /1. príspevok pána Miháľa/ nikto nebude mať s tým problém ale tak, ako to podávajú média bude mať s tým problém väčšina mladých ľudí /voličov/ na SK.
Som rád že to tu Pán Miháľ trochu vysvetlil...
25252
05.08.10,04:26
Súhlasím s nandrolonom.
Inflácia je bohužial taká, a radšej by som bola za to, aby sa príspevok pri narodení vyplatil naraz, ako po troche na 3 roky.
Teraz pre bábo za tú čiastku kúpite viac.
Llívia
05.08.10,05:20
Ja by som skor sa snazila(ako zrusit dohody) zamedzit urcitej skupine nasich spoluobcanov tak dokonale vyuzivat vsetky socialne vyhody tohto statu Každý jeden, kto spĺňa podmienky dané zákonom, má nárok na "sociálne výhody" dané zákonom. Ak si ich neuplatní, jeho problém. Neznalosť zákona neospravedlňuje, či skôr v tomto prípade neprináša "výhody". :)a nic pri tom nerobit a vykrikovat ako je im ublizovane, aki su diskriminovani....tam je kopec vyhodenych peniazkov.... Ale nam sa dole lahko hovori, len ako to vsetko spravit....


Trosku sa zamysli, urcite nemyslim invalidov alebo deti. Nebudem sa ti ospravedlňovať za to, že neviem čítať tvoje myšlienky. :) Myslim tu mensinu, kt. pozna dokonale zakon, v pripade, ze im z toho plynu financne vyhody Čo myslíš finančnou výhodou? Napr. rodičovský príspevok, príspevok pri narodení 1.-3. dieťaťa? Tak to nie je finančná výhoda, ale niečo, čo umožňuje zákon komukoľvek, kto splní podmienky dané zákonom a BEZ OHĽADU NA FARBU KOŽE., tych kt. maju velke mnozstvo deti ale povinna skolska dochadzka im vela nehovori Sú orgány, ktoré toto riešia. Inka, riešia to aj tým, že rodina nedostane prídavky., hlavne ze im chodia velke pridavky na deti, robit nemozu lebo my im vraj robotu nedame Koľkých z nich by si bola ochotná zamestnať? V tomto sú Rómovia skutočne diskriminovaní a ničím na nepresvedčíš, že to tak nie je., nicit vedia vsetko lebo to nie je ich....neviem prepocty Práve to, ty ani ľudia typu Nandrolon tieto prepočty neviete. Jednoducho len niečo tresnete ako univerzálny liek na všetky finančné choroby tohto štátu.ale myslim, ze by to nebola mala ciastka Myslíš, ale nevieš. Myslím si, že si neschopná matka, ktorej by malo byť odobrané dieťa, lebo sa oň nestará. Je toto tvrdenie pravda, keď si ho myslím?. A urcite nemyslim na celu tu mensinu, pretoze naozaj je vela aj takych romov, kt. vedia robit a robia, su vzdelani V prvom príspevku (ten, ktorý aj tu cituje ako prvý) si toto vôbec nespomenula, ale si ich všetkých hodila do jedného koša....A za zrusenie dohod nie som ani ja.

Naštuduj pojmy:
rasizmus: teória o údajnej nadradenosti niektorých ľudských plemien a na jej základe uplatňovaná politika nerovnosti plemien a diskriminácie tzv. menejcenných etník alebo celých národov
diskriminácia: rozlišovanie, znevýhodnenie (rasové, náboženské a pod.); rozdielny prístup k rôznym skupinám

Keď je raz zákonom dané, že rodičia majú nárok na zvýšený príspevok pri narodení 1.-3. dieťaťa alebo na rodičovský príspevok, tak jednoducho ho musia dostať všetci bez rozdielu ak na to spĺňajú podmienky. To, že štát pred.bal, príp. sám seba od.bal o kopu peňazí, všetci veľmi dobre vieme. A väčšina ľudí píšucich sem do témy nesúhlasí s tým, aby na toto nezodpovedné (a v niektorých prípadoch aj beztrestné) konanie doplácali práve rodičia na rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa.
P. Mihlál písal, že má v tomto výpadok na budúci rok 80 mil. EUR. Myslíš si a tebe (čo sa týka zmýšľania) podobní, že by túto dieru zaplátal, keby aj všetky Rómom zobral príspevok pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok?
Zdroje treba hľadať inde, nie siahaním na tieto dávky komukoľvek.

PS: V skutočnosti neviem kto si, aká si matka a je mi to srdečne fuk. To vyššie o tvojej neschopnosti som uviedla len ako príklad.
Anja111
05.08.10,05:25
Llívia
05.08.10,05:30
Len aby tento "prísľub" aj bol dodržaný. :)
Xanti
05.08.10,05:34
:D:D:D:D Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú :D:D:D:D
Llívia
05.08.10,06:01
Blázni rodia deti :D:)
Veď práve, nie raz bolo povedané "A" a vláda si potichúčky schválila "B".
Aj tak si myslím, že nejaké škrty v tejto oblasti urobia. Keď nie na začiatku r. 2011, tak v priebehu, alebo v 2012.
Llívia
05.08.10,06:02
Napadá mi ešte jedna vec - strana A povie, ako chce brať, strana B povie, že brať nechce. Nie je to zámer, aby naoko ukazovali, aká dobrá je naša nová vláda? Že na nič siahať nebudú?:eek:
Nandrolon
05.08.10,06:10
ak tu "niekto" stále obhajuje "určitú skupinu" - vieme akú... - je to rasizmus...
- osobne vnímam ako rasizmus akékoľvek zvýhodňovanie "určitých" skupín... - stavanie bytov zadarmo, ktoré aj tak roz*ebú... - však čo, postavia sa nové... všemožné príspevky na neviem čo... atď...
Llívia
05.08.10,06:12
Budem si obhajovať, koho chcem.
Ak tou určitou skupinou myslíš Rómov:
Mýliš si pojmy s dojmami:
rasizmus: teória o údajnej nadradenosti niektorých ľudských plemien a na jej základe uplatňovaná politika nerovnosti plemien a diskriminácie tzv. menejcenných etník alebo celých národov
diskriminácia: rozlišovanie, znevýhodnenie (rasové, náboženské a pod.); rozdielny prístup k rôznym skupinám
Ako konkrétne sú tieto skupiny zvýhodňované? Majú nejaký špeciálny zákon? Majú nejaké špeciálne príspevky, na ktoré nemá nárok žiadna iná rasa alebo etnikum? Alebo dostávajú len to, čo umožňuje zákon mne, tebe, komukoľvek inému po splnení zákonných podmienok?
Nandrolon
05.08.10,06:22
ale veď nechápem, prečo tu stále napádaš každého čo opomenie určité skupiny, ktoré vydrbávajú so systémom a zožierajú z neho najviac prostriedkov, a už aj dávaš to svoje vydrbané rúžové písmo...
Však si povedzme narovinu že určité etnické skupiny nechcú vo väčšine pracovať, všetko rozdrbávajú čo sa im dá, baráky vypália, roznášajú iba choroby medzi sebou, škody robia kade chodia... či nie je to pravda mi chceš povedať ???
to, že sa medzi nimi nájde 0,000000000001 % "slušných ľudí" znamená iba jedno: "výnimka potvrdzuje pravidlo" ...
Už o tebe začínam pochybovať že sa do toho osobne neangažuješ...
Veď už daj pokoj a nenapádaj každého s rasizmom a stále to tu nepripomínaj každého...
Ja mám na túto čvargu svoj vlastný názor a takisto ho nikomu nevnucujem, ba ani som ho tu ešte vlastne nevyjadril...
Názory každého uznávam, ale ak niekto stále melie to svoje ako ty a napáda tu slušných ľudí, čudujem sa ako je toto fórum moderované...
Nandrolon
05.08.10,06:26
"Blázni rodia deti" - na toto ti poviem iba jedno...
Ak niekto nie je inej orientácie, prípadne netrpí chorobou tak rodina je základ spoločnosti...
Aj u nás máme také "fifleny" ktoré nechcú mať deti kvôli tomu, že si navykli na "svoje" pohodlie a nechcú sa o nič starať iba o svoju riť... a sú každému normálnemu nasmiech...
Llívia
05.08.10,06:27
Definuj normálnosť.
Llívia
05.08.10,06:28
Na toto sa nedá nereagovať:

Nandrolon Dnes, 09:22 AM
1.ale veď nechápem, prečo tu stále napádaš každého čo opomenie určité skupiny, 2.ktoré vydrbávajú so systémom a zožierajú z neho najviac prostriedkov, a už aj dávaš to svoje vydrbané rúžové písmo...
Však si povedzme narovinu že určité etnické skupiny nechcú vo väčšine pracovať, všetko rozdrbávajú čo sa im dá, baráky vypália, roznášajú iba choroby medzi sebou, škody robia kade chodia... či nie je to pravda mi chceš povedať ???
3.to, že sa medzi nimi nájde 0,000000000001 % "slušných ľudí" znamená iba jedno: "výnimka potvrdzuje pravidlo" ...
4.Už o tebe začínam pochybovať že sa do toho osobne neangažuješ...
Veď už daj pokoj a nenapádaj každého s rasizmom a stále to tu nepripomínaj každého...
5.Ja mám na túto čvargu svoj vlastný názor a takisto ho nikomu nevnucujem, ba ani som ho tu ešte vlastne nevyjadril...
6.Názory každého uznávam, ale ak niekto stále melie to svoje ako ty a napáda tu 7.slušných ľudí, čudujem sa ako je toto fórum moderované...

1. Vyjadrila som svoj názor, s ktorým ty nesúhlasíš a ani súhlasiť nemusíš, len ti došli argumenty a nevieš odpovedať na mnou zadané otázky, tak sa uchyľuješ k napádaniu ty sám.
2. Dostávajú určité skupiny zo systému viac než im umožňuje zákon? Nedostávajú, takže píšeš o niečom, o čom nemáš šajnu.
3. Ak odhadnem počet Rómov na Slovensku na 500.000, tak tebou udávané % nie je ani celý človek, takže máš divnú matematiku. A tých slušnejších a lepších než väčšinové obyvateľstvo, pracujúcich, zarábajúcich, platiacich dane a odvody, starajúcich sa o svoje deti poznám určite viac než len palec na nohe.
4. Budem sa angažovať, v čom chcem. Tvoje konštatovanie svedčí len o jednom: došli ti argumenty a nevieš odpovedať na mnou zadané otázky.
5. Svoj názor si vyjadril viac než dosť. Nikto ti ho neberie.
6. A čo čakáš, že každý bude mať rovnaký názor ako ty?
7. O tvojej "slušnosti", či skôr neslušnosti si ma dostatočne presvedčil včera:
Včera 04-08-10 11:40 AM Nandrolon

ojebavačská firma
Myslíš tých pracujúcich cigánov, ktorí robia načierno, prípadne za minimálnu mzdu pomocníkoch na stavbách vašej firmy???
Len aby vám neprišla niekedy nejaká kontrola... moc by som nevyskakoval...

Je to písmo magenta. Doteraz som si myslela, že je to fialová, ale asi mám zle nastavený monitor.
ady23
05.08.10,06:38
pripájam sa formou ankety :
Ak dovolíte info z prvej ruky k zákonu o RP, ktorý pripravujeme.

Máme rozpracovaných niekoľko variánt, jedna z variant predpokladá zavedenie jednotnej výšky RP v "spriemerovanej výške", každá varianta predpokladá znovuzavedenie možnosti pracovať popri poberaní RP. s možnosťou pracovať súhlasím, nech má mamička na výber

Podotýkam, že spriemerovanie neznamená (164 + 256)/2 ale vážené spriemerovanie. Totiž nižší RP dnes poberá asi 95000 rodičov, vyšší RP poberá asi 45000 rodičov a žiadny - pretože poberajú príspevok na starostlivosť - sa týka cca 4000 rodičov. Viac sa mi páči možnosť tak ako je to teraz, alebo, dať na výber materská 164 a kto chce viac, tých 256 nech sa pripoistí.

Ďalej zvažujeme zavedenie tzv. flexibilného RP, kedy by si matka sama zvolila výšku RP a dobu jeho poberania, niečo podobné je v Českej republike alebo v Rakúsku. Táto možnosť je zaujímava, ale všetko záleží od výšky RP a podmienok.

Pokiaľ ide o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur. Máme rozpracované dve alternatívy. Jednu s ponechaním súčasného stavu, teda s ponechaním príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Som za prvú alternátívu. Druhou alternatívou je nahradenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa vo forme zvýšenia RP. To by znamenalo, že by sa suma 678 eur premietla do zvýšenia RP, zjednodušene povedané, mesačný RP by sa zvýšil o 678 eur deleno 36 mesiacov, teda o 19 eur (v skutočnosti o vyššiu sumu, lebo časť žien nepoberá RP 36 mesiacov ale menej, keďže po narodení dieťaťa poberá materské). Obe alternatívy majú svoje zrejmé výhody i nevýhody, zaujímala by ma prípadne nejaká anketa tu na porada.sk, pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli.

Ako vidíte, možností je viac, zvažujeme ich a nechceme robiť predčasné závery, hoci v podaní médií - najmä tých bulvárnych - to tak možno vyznelo. verím, že dobre zvážite.

Verte, že som ten posledný, kto by chcel mamičky obrať o nejaké peniaze, kto ma pozná, vie, že je to tak.
Nandrolon
05.08.10,07:03
žiaden zákon neexistuje, aby sa cigánom stavali donekonečna nové a nové domy, lebo vždy ich rozbijú, vypália, radiátory predajú atď... Prečo ich biely neroz*ebú ako cigáni?
S tými zákonmi si to trochu posrala, ale mám dojem že nemáš tak široký záber, aby ti to mozog všetko komplexne obsiahol...
Ešte raz zdôrazňujem, áno, využívajú aj veci mimo zákon, lebo s nimi nie je rady, tak blbci vo vláde stále ustupujú a ustupujú...
Som rád, že nie každý na tomto svete je z nich posratý...
Súkromné správy sú na to súkromné, aby sa to tu nezasieralo, môžem tu dať aj ja tú tvoju ale je to pod moju úroveň...

PS: NEHNEVAJ SA NA MŇA, ALE JA UŽ TIE TVOJE "POUČUJÚCE ZVRATKY" ODTERAZ NEČÍTAM, TAK SA S TÝM ZMIER...
Llívia
05.08.10,07:16
Nandrolon Dnes, 10:03 AM
žiaden zákon neexistuje, aby sa cigánom stavali donekonečna nové a nové domy, lebo vždy ich rozbijú, vypália, radiátory predajú atď... Prečo ich biely neroz*ebú ako cigáni?
S tými zákonmi si to trochu posrala, ale mám dojem že nemáš tak široký záber, aby ti to mozog všetko komplexne obsiahol...to ty stále tvrdíš, že využívajú niečo aj nad zákon. Daj konkrétny argument. Argumentom nie je to, čo si myslíš, ale to, čo je skutočné. Takže máš? Nemáš?
Ešte raz zdôrazňujem, áno, využívajú aj veci mimo zákon to ty stále tvrdíš, že využívajú niečo aj nad zákon. Daj konkrétny argument (argumentom nie je to, čo si myslíš, ale to, čo je skutočné., lebo s nimi nie je rady, tak blbci vo vláde stále ustupujú a ustupujú...
Som rád, že nie každý na tomto svete je z nich posratý...
Súkromné správy sú na to súkromné, aby sa to tu nezasieralo, môžem tu dať aj ja tú tvoju ale je to pod moju úroveň...Súkromné správy majú dodržiavať aj etiketu Porady. Neslúžia na urážanie alebo liečenie si vlastného ega. Kľudne sem moju odpoveď na tvoju SS pricap, mne to nevadí.

PS: NEHNEVAJ SA NA MŇA, ALE JA UŽ TIE TVOJE "POUČUJÚCE ZVRATKY" ODTERAZ NEČÍTAM, TAK SA S TÝM ZMIER...Touto vetou si ma fakt dostal. To je také skľučujúce, že nebudeš čítať mojej príspevky :mee:, že cez deň nebudem spať a v noci jesť.
Všetko, na čo nemáš argumenty, označuješ za "zvratky? Doteraz si nedal ani jediný skutočný argument.
Ak nechceš čítať moje príspevky, daj si ma do neželaných osôb: hore na stránke máš "Moje nastavenia - Nastavenia - vľavo je lišta, na nej stlačíš Priatelia/Neželané osoby (je to 3. riadok odspodu) a môžeš si ma tam pridať. Včera, keď som tam chcela strčiť teba, tak mi to cez Mozillu nefungoval, preto ti neviem dať presnejší postup.

Táto téma je o tom, aký má byť rodičovský príspevok + príspevok pri narodení dieťaťa. Ale aj vďaka tebe sa to tu zvrhlo na tému: Rómovia môžu za problémy celého vesmíru.
mlaka
05.08.10,07:37
to NANDROLON a LIVIA

mimotemy Nájdite si na mape BYSTRANY a ŽEHRA, prejdite sa tam (pešo neodporúčam) a potom posúďte. Nechceli by ste to zažit, určite nie. Tu sa netreba oháňať ani zákonmi, aby ste pochopili, že akákoľvek pomoc voči týmto ľuďom nepadá na úrodnú pôdu.
Ešte jeden postreh. Prečo dostávajú balíčky desiatej do školy zadarmo a príspevok za dobrú dochádzku len oni. Prečo toto nedostanú aj ostatné deti. Koho a kto diskriminuje?
Llívia
05.08.10,07:56
Bystrany a Žehra nie sú celé Slovensko. V Bystranoch a Žehrách nežijú všetci Rómovia. Mimochodom, robil/a si prieskum, či sú tam všetci nezamestnaní, všetci berú sociálne dávky, je u nich zvýšená pôrodnosť "vďaka" zvýšenému rodičovskému príspevku a príspevku pri narodení 1.-3. dieťaťa?
Keď chceš vidieť len to, čo chceš, tak iné ani neuvidíš. Hlavne ako to, čo chceš vidieť, vidíš iba v médiách, kde účelovo dávajú z väčšej časti len to negatívne. A kde účelovo nezabudnú pri kriminálnych činoch podotknúť, že išlo o Rómov ako kriminálnikov. Doteraz som nikdy nevidela, že by bolo v médiách zdôrazňované, že išlo o "bielych" ako kriminálnikov. To tiež stojí za zamyslenie.
Desiatu v škole dostávajú na základe niečoho, nie len tak "z neba".
A žiadne problémy tohto etnika + finančné problémy Slovenska sa nevyriešia tým, že sa im siahne na rodičovský príspevok alebo na zvýšený príspevok pri narodení 1.-3. dieťaťa.
1sonnya1
05.08.10,08:09
Pán Mihál môj názor k Vašim návrhom:
1. myslím že varianta, že mamičky by sa mohli rozhodnuť ako dlho ostanú na RD je zaujímavá (a podľa toho dostanú RP) ale aj súčastná varianta, kde sú rozdelené mamičky ktoré pracovali a nepracovali sa mi zdá férová, aj keď s pohľadu toho že RP je štátna dávka a majú na ňu nárok všetci rovnako, je asi nespravodlivá...
2. a čo sa týka toho príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa myslím, že na prvé dieťa by to mohlo ostať v celosti na začiatku, predsa len tie výdavky pri prvom dieťati sú dosť veľké a myslím, že toto by pomohlo (súdim podľa seba, snažíme sa o prvé)
Toľko moje názory, dúfam, že sa rozhodnete správne a podporíte pôrodnosť na slovensku (a nielen tú rómsku)


Ak dovolíte info z prvej ruky k zákonu o RP, ktorý pripravujeme.

Máme rozpracovaných niekoľko variánt, jedna z variant predpokladá zavedenie jednotnej výšky RP v "spriemerovanej výške", každá varianta predpokladá znovuzavedenie možnosti pracovať popri poberaní RP.

Podotýkam, že spriemerovanie neznamená (164 + 256)/2 ale vážené spriemerovanie. Totiž nižší RP dnes poberá asi 95000 rodičov, vyšší RP poberá asi 45000 rodičov a žiadny - pretože poberajú príspevok na starostlivosť - sa týka cca 4000 rodičov.

Ďalej zvažujeme zavedenie tzv. flexibilného RP, kedy by si matka sama zvolila výšku RP a dobu jeho poberania, niečo podobné je v Českej republike alebo v Rakúsku.

Pokiaľ ide o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v dnes platnej výške 678 eur. Máme rozpracované dve alternatívy. Jednu s ponechaním súčasného stavu, teda s ponechaním príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Druhou alternatívou je nahradenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa vo forme zvýšenia RP. To by znamenalo, že by sa suma 678 eur premietla do zvýšenia RP, zjednodušene povedané, mesačný RP by sa zvýšil o 678 eur deleno 36 mesiacov, teda o 19 eur (v skutočnosti o vyššiu sumu, lebo časť žien nepoberá RP 36 mesiacov ale menej, keďže po narodení dieťaťa poberá materské). Obe alternatívy majú svoje zrejmé výhody i nevýhody, zaujímala by ma prípadne nejaká anketa tu na porada.sk, pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli.

Ako vidíte, možností je viac, zvažujeme ich a nechceme robiť predčasné závery, hoci v podaní médií - najmä tých bulvárnych - to tak možno vyznelo.

Verte, že som ten posledný, kto by chcel mamičky obrať o nejaké peniaze, kto ma pozná, vie, že je to tak.
mimčo
05.08.10,08:35
Stále premýšľam na tým, ako by toto riešila stará vláda, ktorá tento príspevok zaviedla v roku 2009 (žeby náhoda rok pred voľbami??) Keď teraz nie sú peniaze pre budúce mamičky odkiaľ by ich zobrali oni? Myslím, že zmena by určite nastala a táto diskusia by tu bola opäť. Preto si stále hovorím, že to nie je také hrozné, pretože by mohlo byť ešte horšie. Ale pokiaľ to nie je schválené ... ešte stále existuje nádej.
ErinErin
05.08.10,09:24
Otázkou je síce konkrétny príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý potešil aj nás :), ale vidím ako problém celkový pohľad na MD: Myslím, že by sa malo umožniť, aby dieťa malo primerané podmienky pre vývoj v kritickom období vývoja. Vlastne to tam už je - nepretržitá starostlivosť o dieťa.

Upozornil ma na to prípad kamarátky z detstva, čo je už fakt extrémny prípad. Ako bábätku jej zomrela mama a prešla detským domovom, kým si ju niekedy pred nástupom do školy (nemám presné info) zobral jej otec. Pri vážnom narušení vzťahu rodičov a dieťaťa vznikajú rôzne poruchy - napr. hraničná porucha osobnosti. V takomto konkrétnom prípade sa nevyvinie určitá časť osobnosti - nie je to možné nikdy dohnať. Taký človek nedokáže mať normálne vzťahy k sebe a iným, hnaný extrémami (dokáže len nekonečne milovať alebo nenávidieť ale nie mať normálny pohľad na druhého - dobrý so svojimi muchami) často skončí ako asociál či závislý. Kamarátka svoje dieťa opustila - dúfam, že sa história nebude opakovať. Tým vzniká sociálny problém, ktorý má tendenciu stále sa nabaľovať s ďalšími generáciami.

Prácu však MD úplne nevylučuje, aj keď osobne nemám v mojom povolaní na to predpoklady. Sú povolania, kde je možné si doma napr. poobede, keď dieťa spí, "papierovať" (prekladateľstvo, účtovníctvo).
finis
05.08.10,09:27
prave skoncila tlacova konferencia premierky a ministra prace na TA3.nic sa menit s prispevkom pri narodeni dietata nebude.
nika.sum
05.08.10,09:36
Naštuduj pojmy:
rasizmus: teória o údajnej nadradenosti niektorých ľudských plemien a na jej základe uplatňovaná politika nerovnosti plemien a diskriminácie tzv. menejcenných etník alebo celých národov
diskriminácia: rozlišovanie, znevýhodnenie (rasové, náboženské a pod.); rozdielny prístup k rôznym skupinám

Keď je raz zákonom dané, že rodičia majú nárok na zvýšený príspevok pri narodení 1.-3. dieťaťa alebo na rodičovský príspevok, tak jednoducho ho musia dostať všetci bez rozdielu ak na to spĺňajú podmienky. To, že štát pred.bal, príp. sám seba od.bal o kopu peňazí, všetci veľmi dobre vieme. A väčšina ľudí píšucich sem do témy nesúhlasí s tým, aby na toto nezodpovedné (a v niektorých prípadoch aj beztrestné) konanie doplácali práve rodičia na rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa.
P. Mihlál písal, že má v tomto výpadok na budúci rok 80 mil. EUR. Myslíš si a tebe (čo sa týka zmýšľania) podobní, že by túto dieru zaplátal, keby aj všetky Rómom zobral príspevok pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok?
Zdroje treba hľadať inde, nie siahaním na tieto dávky komukoľvek.

PS: V skutočnosti neviem kto si, aká si matka a je mi to srdečne fuk. To vyššie o tvojej neschopnosti som uviedla len ako príklad.

Livia prestan sa tu ohanat rasizmom, mam priatelov tmavsej, ciernej ale aj zltej pleti - a je mi to fuk akej su farby. Nejde tu predsa o prispevok po narodeni dietata a rodicovsky prispevok. Ide o kopec socialnych davok o ktorych bezny clovek nema ani paru. Je zaujimave, ze to ze maju narok na take a take davky vedia, ale pracovat nevedia, vedia vykrikovat, ako byvaju, ake to tam maju hrozne, ale ze byvaju v socialnych bytoch a cele ich znicia, narobia tam smetisko a je to financovane z penazi vsetkych, to je podla teba v poriadku. V BA su socialne byty, kt. maju na urcitu dobu ludia v nudzi, ale najomne je dost vysoke a ked odchadzaju musi to byt v dokonalom stave odovzdane a nikoho nezaujima, ze rodina co tam byva nema kam ist, ked vyprsi lehota....Je vela Romov, ktori vedia pracovat, pracuju a nesnazia sa zit na ukor celeho naroda ale je tiez aj vela neromov, kt. sa tiez prizivuju. A to ze ich nechcu zamestnat nie je nahodou, ze od davnych vekov sa im robit nechcelo a ze su na tom tak ako su. Preco niektorí Romovia dokazu pracovat, posielat deti do skoly a iní....To ze si vacsina z nas ked vidime tlacit sa tri Romky do autobusu, chyta kabelku asi nie je preto ze sa nam nepacia, ale preto aku mame s nimi skusenost a naozaj netvrdim ze ide len o Romov. Zial maju to mozno tazsie, ale keby chceli a ti co chceli, to zmenili, ale je jednoduchsie povedat to sa neda a stat sa staraj...
Ja sa tiez nezaujimam aka si ty matka, ale vsimla som si ze sa tu dost navazas do kazdeho kto nezdiela tvoj nazor.
ErinErin
05.08.10,10:50
Livia prestan sa tu ohanat rasizmom, mam priatelov tmavsej, ciernej ale aj zltej pleti - a je mi to fuk akej su farby. Nejde tu predsa o prispevok po narodeni dietata a rodicovsky prispevok. Ide o kopec socialnych davok o ktorych bezny clovek nema ani paru. Je zaujimave, ze to ze maju narok na take a take davky vedia, ale pracovat nevedia, vedia vykrikovat, ako byvaju, ake to tam maju hrozne, ale ze byvaju v socialnych bytoch a cele ich znicia, narobia tam smetisko a je to financovane z penazi vsetkych, to je podla teba v poriadku. V BA su socialne byty, kt. maju na urcitu dobu ludia v nudzi, ale najomne je dost vysoke a ked odchadzaju musi to byt v dokonalom stave odovzdane a nikoho nezaujima, ze rodina co tam byva nema kam ist, ked vyprsi lehota....Je vela Romov, ktori vedia pracovat, pracuju a nesnazia sa zit na ukor celeho naroda ale je tiez aj vela neromov, kt. sa tiez prizivuju. A to ze ich nechcu zamestnat nie je nahodou, ze od davnych vekov sa im robit nechcelo a ze su na tom tak ako su. Preco niektorí Romovia dokazu pracovat, posielat deti do skoly a iní....To ze si vacsina z nas ked vidime tlacit sa tri Romky do autobusu, chyta kabelku asi nie je preto ze sa nam nepacia, ale preto aku mame s nimi skusenost a naozaj netvrdim ze ide len o Romov. Zial maju to mozno tazsie, ale keby chceli a ti co chceli, to zmenili, ale je jednoduchsie povedat to sa neda a stat sa staraj...
Ja sa tiez nezaujimam aka si ty matka, ale vsimla som si ze sa tu dost navazas do kazdeho kto nezdiela tvoj nazor.

Kamarátka je biela, blondínka, má VŠ. Pracovať nechce. Opustila dieťa. A je tam toho oveľa viac. Chce byť šťastná, ale nemá šancu. Má podľa psychiatra poruchu, s ktorou má problém sa zaradiť do života, ale je svojprávna. Má taký "bezdomovecký" prístup, možno ako tu viacerí opisujete Rómov. Ako som písala vyššie, spomínaná porucha vzniká narušením vzťahov v útlom detstve a nikdy sa to nenapraví. Socializmus chcel mať každého pod kontrolou, a keďže Rómovia kočovali, boli nepohodlní na sledovanie. Živili sa sami remeslami popri kočovaní, nemali potrebu privyrábať si nezákonne - takto dodnes fungujú napr. v západnej Európe. Zažili tvrdé prevýchovy - elektrošoky, deti na výchovu do detských domovov. Preto nemá význam niekoho odsudzovať - dnešní dospelí sa už zásadne nezmenia. Ani hľadať vinníkov - socializmus, "bieli"? Riešenie je asi na dlhé lakte - asi len pre ďaľšiu generáciu. A možno by sme si mali vážiť, čo sme nezaslúžene dostali od rodičov, keď máme na to, aby sme diskutovali na internete..?
Llívia
05.08.10,11:17
Livia prestan sa tu ohanat rasizmom, mam priatelov tmavsej, ciernej ale aj zltej pleti - a je mi to fuk akej su farby. Nejde tu predsa o prispevok po narodeni dietata a rodicovsky prispevok. Ide o kopec socialnych davok o ktorych bezny clovek nema ani paru. Je zaujimave, ze to ze maju narok na take a take davky vedia, ale pracovat nevedia, vedia vykrikovat, ako byvaju, ake to tam maju hrozne, ale ze byvaju v socialnych bytoch a cele ich znicia, narobia tam smetisko a je to financovane z penazi vsetkych, to je podla teba v poriadku. V BA su socialne byty, kt. maju na urcitu dobu ludia v nudzi, ale najomne je dost vysoke a ked odchadzaju musi to byt v dokonalom stave odovzdane a nikoho nezaujima, ze rodina co tam byva nema kam ist, ked vyprsi lehota....Je vela Romov, ktori vedia pracovat, pracuju a nesnazia sa zit na ukor celeho naroda ale je tiez aj vela neromov, kt. sa tiez prizivuju. A to ze ich nechcu zamestnat nie je nahodou, ze od davnych vekov sa im robit nechcelo a ze su na tom tak ako su. Preco niektorí Romovia dokazu pracovat, posielat deti do skoly a iní....To ze si vacsina z nas ked vidime tlacit sa tri Romky do autobusu, chyta kabelku asi nie je preto ze sa nam nepacia, ale preto aku mame s nimi skusenost a naozaj netvrdim ze ide len o Romov. Zial maju to mozno tazsie, ale keby chceli a ti co chceli, to zmenili, ale je jednoduchsie povedat to sa neda a stat sa staraj...
Ja sa tiez nezaujimam aka si ty matka, ale vsimla som si ze sa tu dost navazas do kazdeho kto nezdiela tvoj nazor.

No, moja, neviem, do akej témy píšeš, ale toto je tuším téma o rodičovskom príspevku a o príspevku pri narodení 1.-3. dieťaťa, nie o iných sociálnych dávkach, na ktoré majú ľudia nárok. ;):)
Oceňujem, že si konečne prestala hádzať všetkých Rómov do jedného vreca a isto to ocenia aj tvoji priatelia tmavšej pleti (ak tým myslíš Rómov).
nika.sum
05.08.10,11:26
Ja viem do akej temy pisem, ale vyjadrila som tam svoj nazor, tak ako aj niekto predo mnou, kde by sa mohli najst peniaze co zbytocne vyhadzuju. A ked uz reagujes na prispevky inych tak sa ich snaz citat cele, pretoze ja som od zaciatku nehadzala vsetkych Romov do jedneho vreca. Ale tvojou specializaciou je poslednu dobu kazdu jednu temu, ci je vazna alebo oddychova otocit uplne inym smerom, takze toto je moja posledna reakcia na tvoj prispevok. Prajem pekny den.
Llívia
05.08.10,11:45
Ja vás tak milujem! Áno, milujem všetkých, ktorým dôjdu argumenty (za predpokladu, že vôbec niekedy nejaké mali), tak začnú s osočovaním. Tvoja predposledná veta ma vážne dojala. Dnes som prispela minimálne do 10 tém a ukáž mi aspoň jednu, kde som ju otočila úplne opačným smerom.

Toto je téma o RP a o príspevku pri narodení dieťaťa (PND). Ja som nezačala s tým, že tieto príspevky podporili rast rómskej populácie, čo mimochodom, aj keď som opakovane žiadala, nikto nedokázal. Nezačala som s tým, že im treba tieto príspevky vziať a dať ich "väčšinovej" populácii, aby sa "väčšinovej" populácii tieto príspevky neznížili.
Tiež som to nebola ja, ktorá písala, že majú nejaké špeciálne sociálne "výhody", (mimochodom, čo takisto nikto nedokázal), ktoré im treba zobrať a financovať z toho RP a PND.
Ale videla som, koľkí z prispievateľov do tejto témy sa týchto "riešení" chytila bez toho, aby sa nad nimi hlbšie zamysleli. To, že som sa zastala Rómov, nepovažujem za otočenie témy opačným smerom. To isté platí aj pri spomínaných sociálnych "výhodách" - majú na ne nárok všetci bez rozdielu a napísaním tohto faktu som žiadnu tému neotočila opačným smerom.
Stále je to k tejto téme - nemôžete zobrať Rómom to, na čo majú nárok zo zákona, len preto, že sú Rómovia, a financovať z toho niečo iné. Lebo takýto prístup je skutočne rasizmus a skutočne diskriminácia.
nika.sum
05.08.10,11:47
Kamarátka je biela, blondínka, má VŠ. Pracovať nechce. Opustila dieťa. A je tam toho oveľa viac. Chce byť šťastná, ale nemá šancu. Má podľa psychiatra poruchu, s ktorou má problém sa zaradiť do života, ale je svojprávna. Má taký "bezdomovecký" prístup, možno ako tu viacerí opisujete Rómov. Ako som písala vyššie, spomínaná porucha vzniká narušením vzťahov v útlom detstve a nikdy sa to nenapraví. Socializmus chcel mať každého pod kontrolou, a keďže Rómovia kočovali, boli nepohodlní na sledovanie. Živili sa sami remeslami popri kočovaní, nemali potrebu privyrábať si nezákonne - takto dodnes fungujú napr. v západnej Európe. Zažili tvrdé prevýchovy - elektrošoky, deti na výchovu do detských domovov. Preto nemá význam niekoho odsudzovať - dnešní dospelí sa už zásadne nezmenia. Ani hľadať vinníkov - socializmus, "bieli"? Riešenie je asi na dlhé lakte - asi len pre ďaľšiu generáciu. A možno by sme si mali vážiť, čo sme nezaslúžene dostali od rodičov, keď máme na to, aby sme diskutovali na internete..?

Ja to beriem maju taku naturu, mozno je nieco aj na tom, ze to vznikalo v detstve. Je to mozno drsny priklad, ale aj brutalny vrah - vrazdi preto lebo to ma korene niekde v detstve, ale preto ho predsa nezbavia viny...Dostavaju dennodenne pomocnu ruku od nas vsetkych - ved to ide z dani - a namiesto toho nic ine nepocujete len ako sa stazuju ze nic nemaju...a nikdy takto nic mat nebudu. Brani im niekto aby si sami pracou na svojich pozemkoch, aj ked len privlastnenych vybudovali nieco lepsie, aby sa snazili si zase ako to robili kedysi nieco vyrobit. Poznam murara naozaj typicky Ciganisko, ale taky sikovny, ze kopec "bielych majstrov" by strcil do vrecka. Urcite to maju tazke, ale ked sa sami nezdvihnu z toho dna, darmo im budeme sustavne podavat pomocnu roku, znova tam spadnu, ak sa nebudu snazit.... Ale naozaj to zbytocne islo mimo temy a kedze som to odstartovala poprosim neriesme to.
Zita5
05.08.10,11:49
Llívia Dnes, 02:45 PM
Ja vás tak milujem!


Lívia , však aj Teba milujú !!!!!!!!!!!! :))))
Llívia
05.08.10,11:57
Zitat5, bola si moc rýchla. Ten mini príspevok som poslala tak rýchlo, aby sa to pricapilo k správnej odpovedi, a potom som ho dopísala.
Ale som sklamaná, ty ma nemiluješ? :eek::D:)
MartaSk
05.08.10,11:58
to NANDROLON a LIVIA

mimotemy Nájdite si na mape BYSTRANY a ŽEHRA, prejdite sa tam (pešo neodporúčam) a potom posúďte. Nechceli by ste to zažit, určite nie. Tu sa netreba oháňať ani zákonmi, aby ste pochopili, že akákoľvek pomoc voči týmto ľuďom nepadá na úrodnú pôdu.
Ešte jeden postreh. Prečo dostávajú balíčky desiatej do školy zadarmo a príspevok za dobrú dochádzku len oni. Prečo toto nedostanú aj ostatné deti. Koho a kto diskriminuje?

musím s Vami súhlasiť takouto formou, lebo nemám toľko bodov či čoho,aby som mohla súhlasiť klikaním. A tú Líviu už odstrihnite niekto. Chceme sa baviť o príspevku a nie o ... A čo tak zacať temu na príspevok za opatrovanie , čo so starkými. Prišiel mi dneska nový výmer a zo 66 uer mi stiahli oparovanie na 24,99eura.
Llívia
05.08.10,12:00
O moje odstrihnutie musíš požiadať moderátora. Vedľa mojich príspevkov máš tlačilo "Nahlás", tuším to funguje cez to.
A potom pozri ďalšie príspevky, či sa ešte niekto nezastal Róm a tiež ich daj odstrihnúť. A vôbec všetky príspevky s ktorými nesúhlasíš daj odstrihnúť. Síce ti to zaberie nejaký čas, ale Porada bude vyzerať podľa tvojich predstáv - názory len také, aké máš ty.
No, a možno ani nebude, ktovie, či sa aspoň 2 na 100% zhodnú. :confused:

Mimochodom, ja som sa bavila o RP a PND, o ... sa tu nikto nebavil.

A tému si môžeš založiť aj sama :)
Zita5
05.08.10,12:05
Llívia Dnes, 02:57 PM
Zitat5, bola si moc rýchla. Ten mini príspevok som poslala tak rýchlo, aby sa to pricapilo k správnej odpovedi, a potom som ho dopísala.
Ale som sklamaná, ty ma nemiluješ

Ale neboj ...je to OK ...aj ja :)))
MartaSk
05.08.10,12:15
Lívia, Tvoje príspevky mám prelúskane a do každého , kto s Tebou nesúhlasí sa len navážaš, ale uznávam, je to Tvoja sebaobrana a na margo , tému som si založila, ale nie na Tvoj pokyn, už pred niekoľkými minútami.Najlepšie je na Teba nereagovať, lebo si ako sršen a veľmi sa Ti čudujem, lebo ONI by Ťa vyžmýkali a hodili cez palubu
Llívia
05.08.10,12:17
Tak to si rýchlejšia než Superman. Mám cez 1.400 príspevkov a od tvojho prihlásenia niekedy vo februári tohto roku ma určite "nešpehuješ".
Napíš mi, do koho som sa navážala a mysli pri tom na fakt, že iný názor nie je navážaním sa. Že sa moje názory tebe a väčšinovej populácii nepáčia - no a? Nauč sa s tým žiť.
Mimochodom, keď je na mňa najlepšie nereagovať, tak prečo reaguješ? :confused:
A kto sú tí "ONI"? :confused:
MartaSk
05.08.10,13:03
bavíme sa o príspevku pri nar. dieťaťa, tak asi tieto príspevky. Z porady si vyberám to čo potrebujem a určite nepotrebuje hádky s Tebou
A ozaj si chlap , alebo žena? alebo obojživelník, raz píšeš v muž.rode,raz ženskom...
To je moja posledná reakcia na Teba.
Danila
05.08.10,14:00
No živnostník poväčšine odvody platil aspon tie minimálne. Kdežto náš pán minister sa chválil kade chodil, že platil odvody do ZP vo výške 29 eur a do SP rovnú veľkú 0

Toto je výsmech všetkým ženám.

Ja chcem vidieť ako žena, z fabriky od pásu po narodení dieťatka nastúpi na svoje pôvodné miesto aby mohla zarábať nejaké euráče. Aby mala na prežitie.
Žena v kancelárii, pri dohode zo zamestnávateľom na dve tri hodinky denne kludne dôjde do práce kedykoľvek. Aj nakojí to bábo v práci. Ale žena za pásom nie. Pre ňu nevytvoria voľnú pracovnú dobu.

Je mi na zvracanie z p. ministra a z toho ako si sere do huby. Ako presviedčal mamičky na koníkovi a dokonca aj tu na porade, že sú jeho srdcovkou a že sa budú mať lepšie.
Lepšie sa budú mať ochechule, ale nie pracujúce ženy. :mee::mee::mee::mee::mee:Milá Xanti, neber pána ministra celkom vážne. Cháp jeho konanie v kontexte jeho kolegov. Ak pozeráš vyčíňanie pána Matoviča v dnešnom parlamente, úsmev s príchuťou citróna Ťa neminie. To je iné sústo, ako tie, čo nám občas v médiách podhodí pán minister Mihál. Buď pokojná Xanti, pán minister / a iní/ len mieni, pani premiérka mení. On síce varí kaše horúce, ale jesť sa nebudú. Ešteže prekryje nášho ministerského matematika sociologička, lebo inak amen tma.....;) Vieš čo Xanti, tu ti teraz udeľujem 1000 bodov za príspevky, ak by som niektorý v budúcnosti nepostrehla....:)
Stanislav 1975
05.08.10,14:07
Tuším je to vyriešené.- Radičová to zatrhla...:cool::cool::cool:
ErinErin
05.08.10,15:32
Tuším je to vyriešené.- Radičová to zatrhla...:cool::cool::cool:

A možno my prostí ľudia nepolitici sme nepochopili, že sa možno ani nič rušiť neplánovalo a tie tančeky okolo možného zrušenia a následnej štedrosti boli len divadielkom pre voličov... :):):) ???
ErinErin
05.08.10,15:50
Ja to beriem maju taku naturu, mozno je nieco aj na tom, ze to vznikalo v detstve. Je to mozno drsny priklad, ale aj brutalny vrah - vrazdi preto lebo to ma korene niekde v detstve, ale preto ho predsa nezbavia viny...Dostavaju dennodenne pomocnu ruku od nas vsetkych - ved to ide z dani - a namiesto toho nic ine nepocujete len ako sa stazuju ze nic nemaju...a nikdy takto nic mat nebudu. Brani im niekto aby si sami pracou na svojich pozemkoch, aj ked len privlastnenych vybudovali nieco lepsie, aby sa snazili si zase ako to robili kedysi nieco vyrobit. Poznam murara naozaj typicky Ciganisko, ale taky sikovny, ze kopec "bielych majstrov" by strcil do vrecka. Urcite to maju tazke, ale ked sa sami nezdvihnu z toho dna, darmo im budeme sustavne podavat pomocnu roku, znova tam spadnu, ak sa nebudu snazit.... Ale naozaj to zbytocne islo mimo temy a kedze som to odstartovala poprosim neriesme to.

Nikomu sa nepáči, keď poctivo pracuje a platí dane a niekto sa ulieva a z jeho daní žije. Všetci vieme, že existuje problém, ale myslím, že negatívny postoj nič neprinesie. Na druhej strane nemôžeme byť naivní, že asociáli sa zmenia zo dňa na deň, resp. že sa vôbec zmenia. To má tak šancu o 1 - 2 generácie, ak teraz urobíme správne kroky...
durisovad
05.08.10,16:59
A ktore su tie spravne kroky? Ako pozeram, ani vyspelejsim demokraciam sa to akosi nedari.
ErinErin
05.08.10,17:55
A ktore su tie spravne kroky? Ako pozeram, ani vyspelejsim demokraciam sa to akosi nedari.

Negatívny postoj - ak hovoríme konkrétne o Rómoch z problémových osád - nič neprinesie: Nemám rád Rómov - nezamestnám ich - sú na sociálnych dávkach a upadajú - kriminalita atd - nemám rád Rómov - ... Dnešným dospelým trochu pomôže snáď niečo v zmysle aktivačných prác ale zrejme sa nedostanú ďaleko. Nádejou sú deti, ich podpora v školách, podchytenie talentov a nadania, poukázanie na iné životné vzory a ciele, ako majú rodičia.

A čo sa týka ostatných nezaradených asociálov? Osobne a zblízka som sa stretla iba s kamarátkou, ktorá si to namierila do útulku pre bezdomovcov - radšej ako na ubytovňu, ktorú som jej zaplatila na 3 mesiace dopredu. Má VŠ i rodinu s ochotou pomôcť, ale nemá to vporiadku v hlave. Konkrétne kroky som si naštudovala tu:
http://notabene.elet.sk/?ako-sa-spravat-k-bezdomovcom
Žiaľ, odborníci v danej oblasti tvrdia, že z ulice sa dostane tak 10% bezdomovcov. :(
durisovad
05.08.10,17:56
Velmi sa mi pacil dnesny dialog p. Mihala s p. Tomanovou na TA3. Bolo to vecne, konstruktivne a slusne. Oj ako sa to odlisovalo od vcerajsieho dialogu p. Tomanovej s p. Kanikom.
durisovad
05.08.10,17:59
Mily Erin, uz som pocula zo Zapadu aj taky nazor, ze by nebolo zle ustanovit samostatny cigansky stat po vzore Izraela. Len ci by sa tam prestahovali prave ti, ktori sa nevedia vmestit do koze nikde.
ErinErin
05.08.10,18:08
Mily Erin, uz som pocula zo Zapadu aj taky nazor, ze by nebolo zle ustanovit samostatny cigansky stat po vzore Izraela. Len ci by sa tam prestahovali prave ti, ktori sa nevedia vmestit do koze nikde.

Na jednej strane tento nápad vyznieva ako riešenie podľa vzoru Tretej ríše, ale na druhej strane podľa zásad ako pomôcť bezdomovcom
http://notabene.elet.sk/?ako-sa-spravat-k-bezdomovcom
sú tam splnené viaceré body: okrem prenesenia zodpovednosti na nich aj stanovenie hraníc... :D

MY sa bavíme o NICH - asociáloch a pod., ale čo som sa od mojej kamarátky bez domova naučila: Nie je to tak, že sú ONI a MY. Totižto aj hocikto z nás sa môže stať jedným z nich. Aj keď máme vzdelanie, rodinu, peniaze... Každý je zraniteľný a raz bude možno starý a slabý...
Llívia
05.08.10,20:43
K tvojmu príspevku č. 176 - aj 1000 bodov by som ti dala, keby sa to dalo. :)
Konečne navrhnuté konštruktívne riešenie, nie len mlátenie prázdnej slamy (= zoberte im (Rómom) príspevky).
Tinika
06.08.10,03:18
No vidite ze p. Mihál napísal aj tu :) len to trocha trvalo ked ma toho vela :) Tak uvidime ako to dopadne s tou anketou to nie je zly napad, hoci popravde sama neviem ako by som sa teraz rozhodla a to sa ma aj trocha tyka :)
Gabhus
06.08.10,04:10
Ver mi, že do toho štátu by sa tí problémoví nepresťahovali - museli by pracovať, nebolo by čo ukradnúť atď. atď. Ja nechápem jedno: Ak môže byť pokladníčka v hypermarkete Rómka, predavačka, čašníčka a dokonca zdravotnícka laborantka - všetko rómske dievčatá ktoré takmer denne vídam, prečo nemôžu byť ostatné aspoň upratovačky. Predsa fungovať ako rozmnožovací stroj ..... Vedľa nás je väčšia stavba, na ktorej poctivo maká rómska partia, ktorá chodí do práce dokonca z vedľajšieho okresu. Otec a traja mladí synovia. Jeden z tých synov povedal, že boli všetci v Anglicku, zarobili, postavili dom a že robiť musia, lebo že veď z čoho by platili inkaso. A hneď zrátal - robíme štyria, každý po 600 eur - máme z čoho žiť. Do práce chodia na staršom Favorite, doma majú "parádnu" Octaviu. Jeden z nich ženatý, žena na materskej, a že neskôr dá DVE deti do škôlky, aby sa niečo naučili a do školy nešli sprosté. Ak by takto uvažovali všetci, nebol by problém. A keď sme sa bavili o deťoch povedal, že dve stačia, lebo že "to ňeľem mac, treba i vychovac". Takým normálne fandím. Ale osady... Buldozér, deti odobrať alebo čo. Tu dve generácie stačiť nebudú, veď len ja čo vidím za svoj život.... Kde pracovali rodičia, pracujú a slušne žijú aj deti. Som skeptik, možno ešte tak kúpiť ostrov v teplých krajoch a vysťahovať osady tam...
carodejnica
06.08.10,07:44
Je zbytočné v tejto téme riešiť Rómov. Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (teda tých cca 600€) sa Rómov netýka. Dostanete ho jedine v tom prípade ak pravidelne navštevujete gynekológa počas tehotenstva a to Rómky na 99% nerobia.
KEJKA
06.08.10,08:10
dnes Nový čas /inak nemusím bulvár/ má titulok, že Mihálov návrh je zamietnutý, príspevok zostane.
Bola by som radšej, menej sklamaná, keby to nebol práve Mihálov návrh............
stormcatcher
06.08.10,08:19
...radicova to pohnojila...
Stanislav 1975
06.08.10,08:40
Ver mi, že do toho štátu by sa tí problémoví nepresťahovali - museli by pracovať, nebolo by čo ukradnúť atď. atď. Ja nechápem jedno: Ak môže byť pokladníčka v hypermarkete Rómka, predavačka, čašníčka a dokonca zdravotnícka laborantka - všetko rómske dievčatá ktoré takmer denne vídam, prečo nemôžu byť ostatné aspoň upratovačky. Predsa fungovať ako rozmnožovací stroj ..... Vedľa nás je väčšia stavba, na ktorej poctivo maká rómska partia, ktorá chodí do práce dokonca z vedľajšieho okresu. Otec a traja mladí synovia. Jeden z tých synov povedal, že boli všetci v Anglicku, zarobili, postavili dom a že robiť musia, lebo že veď z čoho by platili inkaso. A hneď zrátal - robíme štyria, každý po 600 eur - máme z čoho žiť. Do práce chodia na staršom Favorite, doma majú "parádnu" Octaviu. Jeden z nich ženatý, žena na materskej, a že neskôr dá DVE deti do škôlky, aby sa niečo naučili a do školy nešli sprosté. Ak by takto uvažovali všetci, nebol by problém. A keď sme sa bavili o deťoch povedal, že dve stačia, lebo že "to ňeľem mac, treba i vychovac". Takým normálne fandím. Ale osady... Buldozér, deti odobrať alebo čo. Tu dve generácie stačiť nebudú, veď len ja čo vidím za svoj život.... Kde pracovali rodičia, pracujú a slušne žijú aj deti. Som skeptik, možno ešte tak kúpiť ostrov v teplých krajoch a vysťahovať osady tam...

Ja chodievam občas aj k ľuďom do bytov, a videl som romov aj takých,že kludne by som sa u nich najedol aj na wc...;)-tak mali čisto v byte...
Stanislav 1975
06.08.10,08:43
Negatívny postoj - ak hovoríme konkrétne o Rómoch z problémových osád - nič neprinesie: Nemám rád Rómov - nezamestnám ich - sú na sociálnych dávkach a upadajú - kriminalita atd - nemám rád Rómov - ... Dnešným dospelým trochu pomôže snáď niečo v zmysle aktivačných prác ale zrejme sa nedostanú ďaleko. Nádejou sú deti, ich podpora v školách, podchytenie talentov a nadania, poukázanie na iné životné vzory a ciele, ako majú rodičia.

A čo sa týka ostatných nezaradených asociálov? Osobne a zblízka som sa stretla iba s kamarátkou, ktorá si to namierila do útulku pre bezdomovcov - radšej ako na ubytovňu, ktorú som jej zaplatila na 3 mesiace dopredu. Má VŠ i rodinu s ochotou pomôcť, ale nemá to vporiadku v hlave. Konkrétne kroky som si naštudovala tu:
http://notabene.elet.sk/?ako-sa-spravat-k-bezdomovcom
Žiaľ, odborníci v danej oblasti tvrdia, že z ulice sa dostane tak 10% bezdomovcov. :(

Ja tiež poznám bezdomovca, ktorý by bezdomovcom nemusel byť, ak splní podmienku, že nebude piť a bude sa správať slušne, tak by mal kam ísť bývať, ale jemu to vyhovuje takto...,čo už....
Stanislav 1975
06.08.10,08:43
...radicova to pohnojila...

:eek::eek::eek::confused::confused::confused:
Nandrolon
06.08.10,09:28
žeby tajný agent provokatér ?
:-))))))))))))))))
misomiso
06.08.10,09:51
...radicova to pohnojila...

Presne ako to vystihol isty politolog - SDKU sa snazi predbehnut SMER zlava. :)
nika.sum
06.08.10,11:05
Nikomu sa nepáči, keď poctivo pracuje a platí dane a niekto sa ulieva a z jeho daní žije. Všetci vieme, že existuje problém, ale myslím, že negatívny postoj nič neprinesie. Na druhej strane nemôžeme byť naivní, že asociáli sa zmenia zo dňa na deň, resp. že sa vôbec zmenia. To má tak šancu o 1 - 2 generácie, ak teraz urobíme správne kroky...

Erin, ale co je pre osady spravny krok. Pchat do nich peniaze? Niekto tu spominal zapadnu Europu. Uz aj Francuzi zobrali buldozeri a zrovnali nelegalne osady zo zemou. Je to drasticke riesenie, ale to by boli na skodu pre ostatnych okolo zijucich pracujucich romov, ci neromov, pretoze ako tu spominala Xanti nastalo by asi peklo...Naozaj neviem, aky zazrak by pomohol aby tychto ludi, zvyknutych zit tak ako ziju a z toho coho ziju, zmenit aby sa snazili nieco pre svoj zivot a zivot mnozstva svojich deti spravit....Samozrejme ziju na ukor ostatnych aj neromovia a na nich mam taky isty nazor, ale do oci bijuce su tie osady, tak preto vacsinou vsetci spominame tych Romov. Ja som nikdy nenapisala, ze treba Romom zobrat davky na ktore maju vsetci narok. Myslim, ze by malo byt dane v zakone nejake obmedzenie, podla ktorych by museli byt splnene podmienky, aby ich mohol niekto dostat a je jedno ci je Rom alebo Nerom...
Chobot
06.08.10,11:23
Erin, ale co je pre osady spravny krok. Pchat do nich peniaze? Niekto tu spominal zapadnu Europu. Uz aj Francuzi zobrali buldozeri a zrovnali nelegalne osady zo zemou. Je to drasticke riesenie, ale to by boli na skodu pre ostatnych okolo zijucich pracujucich romov, ci neromov, pretoze ako tu spominala Xanti nastalo by asi peklo...Naozaj neviem, aky zazrak by pomohol aby tychto ludi, zvyknutych zit tak ako ziju a z toho coho ziju, zmenit aby sa snazili nieco pre svoj zivot a zivot mnozstva svojich deti spravit....Samozrejme ziju na ukor ostatnych aj neromovia a na nich mam taky isty nazor, ale do oci bijuce su tie osady, tak preto vacsinou vsetci spominame tych Romov. Ja som nikdy nenapisala, ze treba Romom zobrat davky na ktore maju vsetci narok. Myslim, ze by malo byt dane v zakone nejake obmedzenie, podla ktorych by museli byt splnene podmienky, aby ich mohol niekto dostat a je jedno ci je Rom alebo Nerom...

Ale veď všetky dávky majú určené nejaké podmienky na ich priznanie!
nika.sum
06.08.10,11:30
Ale veď všetky dávky majú určené nejaké podmienky na ich priznanie!

Tak sa opravujem, podmienky urcit prisnejsie, aby ich nemohli takto zneuzivat. Ale ja nie som odbornik na socialne zakony, neovladam ani ake vsemozne davky mozu poberat - v tom som zial menej vzdelana ako tí romovia:D a urcite to cele je zlozity problem.
Chcela som sem prilepit jeden mail, ale zial som ho vymazala, kde bolo porovnanie co vsetko dostavaju od statu Romovia, ti nepracujuci a na druhej strane pracujuci clovek.
energit
06.08.10,17:10
hm...je to samozrejme hlupost, ukratenie mladych rodin a demoralizacia spolocnosti...skor by sa vedenie malo zamerat o napriklad institut nahradneho vyzivneho, pripadne vyplacanie ZTP, resp. posudkovu cinnost, ktora je uzko spata s vyplacanim dochodkov, ci uz ID, resp. starob. dochodkov...mlade rodiny nechajte tak, tie peniaze vam garantujem, ze zo socialnych veci su zrejme jedine, ktore sluzia na dany ucel, cize na zakupenie deti pre babatka...
energit
06.08.10,17:15
Erin, ale co je pre osady spravny krok. Pchat do nich peniaze? Niekto tu spominal zapadnu Europu. Uz aj Francuzi zobrali buldozeri a zrovnali nelegalne osady zo zemou. Je to drasticke riesenie, ale to by boli na skodu pre ostatnych okolo zijucich pracujucich romov, ci neromov, pretoze ako tu spominala Xanti nastalo by asi peklo...Naozaj neviem, aky zazrak by pomohol aby tychto ludi, zvyknutych zit tak ako ziju a z toho coho ziju, zmenit aby sa snazili nieco pre svoj zivot a zivot mnozstva svojich deti spravit....Samozrejme ziju na ukor ostatnych aj neromovia a na nich mam taky isty nazor, ale do oci bijuce su tie osady, tak preto vacsinou vsetci spominame tych Romov. Ja som nikdy nenapisala, ze treba Romom zobrat davky na ktore maju vsetci narok. Myslim, ze by malo byt dane v zakone nejake obmedzenie, podla ktorych by museli byt splnene podmienky, aby ich mohol niekto dostat a je jedno ci je Rom alebo Nerom...
problematika Romov je neriesitelna vec...verte mi, narazate na tolko obmedzeni, ze si to neviete predstavit...co sa tyka socialnych davok, je nutne zalozit institut (ktory v podstate zakonom aj existuje)-teda treba ho zaviest do praxe a je to institut osobitneho prijemcu a ja garantujem 80% uspech u poberatelov...podstatne je, aby mal pracovnik moznost a teda pravomoc rozhodnut kto bude mat statom riadene-kontrolovane vyplacanie soc. davky a kto nie...a bez toho, aby sa bal chodit na verejnost
stormcatcher
06.08.10,17:42
Nandrolon Dnes, 12:28 PM
žeby tajný agent provokatér ?
:-))))))))))))))))
ziadny agent, mate vela luxusnyx davok
KEJKA
06.08.10,17:45
napríklad?
a dokonca luxusné?
stormcatcher
06.08.10,17:48
napriklad aj tato
Llívia
06.08.10,17:54
Kde žiješ (myslím tým, kde bývaš)? Podľa toho miesta, čo máš uvedené, tipujem Anglicko (pôjdem overiť)Našla som - Nový Zéland. Správne? Tam sa takéto dávky nedávajú - rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, rodinné prídavky?
stormcatcher
06.08.10,18:02
anglicko nie, takato davka urcite nie. povazujem ju za luxus aj pre nezamestnaneho
stormcatcher
06.08.10,18:04
ale primerane. tu to vyxadza 300€ prijem 500€ pridavky
Jozef Mihál
06.08.10,19:50
S touto témou sa rozlúčim poslednou poznámkou.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (678 €) má viacero slabých miest. Napríklad nemajú naň nárok rodičia ktorí si adoptujú malé dieťa.

Nemali naň nárok rodičia pri deťoch, ktoré sa narodili pred 1.1.2009 (niektorí z nich by takto potenciálne zvýšený RP ešte poberali počas roka 2011 a aspoň sčasti by boli odškodnení).

Nemajú naň nárok rodičia, ktorým sa narodilo 4.-té a ďalšie dieťa.

Jeho "rozpustenie" do rodičovského príspevku by tieto slabé miesta eliminovalo. Po zralej úvahe ale zostane súčasný systém.
misomiso
06.08.10,19:52
S touto témou sa rozlúčim poslednou poznámkou.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (678 €) má viacero slabých miest. Napríklad nemajú naň nárok rodičia ktorí si adoptujú malé dieťa.

Nemali naň nárok rodičia pri deťoch, ktoré sa narodili pred 1.1.2009 (niektorí z nich by takto potenciálne zvýšený RP ešte poberali počas roka 2011 a aspoň sčasti by boli odškodnení).

Nemajú naň nárok rodičia, ktorým sa narodilo 4.-té a ďalšie dieťa.

Jeho "rozpustenie" do rodičovského príspevku by tieto slabé miesta eliminovalo. Po zralej úvahe ale zostane súčasný systém.

Ak je to tak, preco potom tu uvahu nazyvate zrelou?
Xanti
06.08.10,19:53
p. Mihál hovorí sa,
prvé dieťa je z lásky,
druhé z manželskej povinnosti
tretie pre štát.
Nikde ani naši múdry predkovia nespomínali štvrté dieťa.

A je zázrak ak rodina dokáže vychovať viac ako 3 deti, a pod vychovať myslím vychovať nie len priviesť na svet.
Jozef Mihál
06.08.10,20:01
Prosím Xanti ešte niečo napíšte aj k tým adopciám.
Xanti
06.08.10,20:04
Samozrejme,
podla želania.

Adopcie, je problém upraviť zákon aby aj páry čo si adoptujú dieťa dostali tento príspevok. Ak na to dieťa nebol ešte poskytnutý? Myslím , že nie . Stačila by malinká úprava. A adoptívny rodičia by mali možnosť si spomôcť pri zakúpení prvých nevyhnutných vecí pre dieťa.

Ale predtým by trebalo zrejme upraviť zákon o adopciách. Lebo čo tak čítam tak je málo voľných detí k adopcii. A ked sú len v pestúnskej tak pestúni majú tuším nejaké odmeny za výchovu takýchto detí, ak sa nemýlim.
misomiso
06.08.10,20:06
Technicka poznamka - neviem, preco sa niektore prispevky na Porade najnovsie nedaju citovat - napr. posledny prispevok Xanti.

No poznam (okrem inych) rodin (len pre info - nie romsku) , kde naozaj vzorne vychovavaju (ciastocne uz vychovali) 11 deti. Zatial vsetci vystudovali, vsetci ktori skoncili skolu sa hned zamestnali a su prinosom pre celu nasu spolocnost.
Xanti
06.08.10,20:08
Misomiso,
lebo Xanti píše do mimotémy, ale oki skúsim hodiť tie príspevky aby boli normálne.
misomiso
06.08.10,20:09
Ako sa da pisat do mimotemy?
durisovad
06.08.10,20:10
To by aj mna zaujimalo
Xanti
06.08.10,20:10
V rýchlej odpovedi dole zaklikni mimotémy/mini a budeš písať
durisovad
06.08.10,20:12
je to ono?
durisovad
06.08.10,20:13
Ale je skoda takto pisat, neda sa ohodnotit.
Xanti
06.08.10,20:13
Občas treba aj tak, :D Šikovná
cicimoto
06.08.10,20:19
deti je dosť ale 60 percent sú romske tie málo kto chce
Xanti
06.08.10,20:21
Technicka poznamka - neviem, preco sa niektore prispevky na Porade najnovsie nedaju citovat - napr. posledny prispevok Xanti.

No poznam (okrem inych) rodin (len pre info - nie romsku) , kde naozaj vzorne vychovavaju (ciastocne uz vychovali) 11 deti. Zatial vsetci vystudovali, vsetci ktori skoncili skolu sa hned zamestnali a su prinosom pre celu nasu spolocnost.
Je skvelé, ked sa nájdu taký ludia. Moji rodičia tiež pochádzali z mnohočlenných rodín. Pár známych má tiež veľa súrodencov a sú hodnotnými členmi spoločnosti.
Ale takýto obraz rodiny, ktorá má 4 alebo 7 alebo 11 detí je už si myslím minulosťou, lebo dnes skoro žiadna matka neprivedie na svet toľko detí.

Je na to pár dôvodov, prvým je myslím neskoré tehotenstvo, dalším možno aj neschopnosť počať dieťa, a trvá to dlhšie lebo sme "otrávený". A ak sa narodia pätorčatá po umelom oplodnení, tak nemám pocit aby dostali 5x tento príspevok. Dostanú len na jedno.

Ako každý zákon aj tento má mnoho nedokonalostí, ale vedel minimálne prvorodičkám pomôcť sa pripraviť na bábätko, kúpiť to najnevyhnutnejšie. Preto si myslím, že jednorazový príspevok pri narodení je lepší ako rozpustený v mnohých mesiacoch.
Xanti
06.08.10,20:23
deti je dosť ale 60 percent sú romske tie málo kto chce
Mám kamaráta,
čo si adoptoval dve romske deti a on je biely aj s manželkou. Túžili po deťoch a nemohli mať. Brali čo prišlo. Ich srdcia to naplnilo, a hádam ich decká nesklamú ( že sa neprejavia kočovné gény ich predkov ).

A ani tie romske deti nie sú právne voľné, rodičia nechcú dávať súhlas k adopciám.
cicimoto
06.08.10,20:27
my sme čakali "len"9 mesiacov takú krátku dobu len preto lebo je rómske
právne volne budú ak sa zmení niekedy trochu zákon
Xanti
06.08.10,20:34
my sme čakali "len"9 mesiacov takú krátku dobu len preto lebo je rómske
právne volne budú ak sa zmení niekedy trochu zákon
prepáč nejako som nepochopila tvoj príspevok, skús ho trošku objasniť. ďakujem
cicimoto
06.08.10,20:47
ľudia ktorý si adoptujú dieťa sa dostávaju do poradovníka po splnení všetkých podmienok a majú si možnosť vybrať dieťa z katalógov ak chcú staršie ako "mimi" my sme si vybrali chlapčeka 6 mesačného.Sú rodičia ktorý čakajú 2-3 roky.V DD deti čakajú na vlastných rodičov či sa ozvú. Ak rodič nedá súhlas na adopciu a ozve sa mu návštevou raz za rok alebo listom,či mu pošle nejaký dar tak dieťa zostáva v DD a nedá sa robiť nič. Potom príde 18 rok dieťaťa a "rodič" si zoberie dieťa domov dostane odchodné a decká končia na ulici
Xanti
06.08.10,20:56
Presne to som myslela,
že deti nie sú právne voľné. Lebo "rodič" sa im sporadicky ozve. Držím palce aby mimčo naplnilo vaše srdiečka. A boli ste všetci šťastný.
cicimoto
06.08.10,20:58
Ďakujem
energit
06.08.10,21:56
Moj nazor na to, preco nedostavaju prispevok rodicia, ktorí si adoptuju deti je asi taky, ze ked uz je vola a moznost-co teda urcite v sucasnosti je, treba iba doplnit jednoducho zakon...pretoze kazdy zakon ma diery, kto s nim pracuje, vie, kde sa tie diery daju vyuzit...cize ide len o jednoduche doplnenie zakona a bude to vybavene
Chobot
09.08.10,07:50
Moj nazor na to, preco nedostavaju prispevok rodicia, ktorí si adoptuju deti je asi taky, ze ked uz je vola a moznost-co teda urcite v sucasnosti je, treba iba doplnit jednoducho zakon...pretoze kazdy zakon ma diery, kto s nim pracuje, vie, kde sa tie diery daju vyuzit...cize ide len o jednoduche doplnenie zakona a bude to vybavene

Myslím, že to nie je tak jednoduché "doplniť zákon" ako si myslíš.

Píšete, že mali by aj adoptívni rodičia dostať príspevok. Kedy? A za ako staré dieťa? Ak si adoptujú 1 mesačné dieťa, alebo aj keď si adoptujú 3 ročné dieťa? Ako potom eliminovať, že na 1 dieťa bude poskytnutý príspevok dva krát? Raz matke po narodení, keď si dieťa ponechá 2 mesiace a potom sa ho vzdá a potom adoptívnym rodičom? Ako by ste určili pravidlá? Že ak raz biologická matka dostala príspevok, tak adoptívni rodičia nemajú nárok? Aký bude potom rozdiel medzi tými, čo príspevok dostanú a tými čo nebudú mať na neho nárok?

Myslím, že to pýta trochu širšiu analýzu, než sa nejaký príplatok zavedie. Aj tento príplatok na narodenie bol šitý horúcou ihlou. Riešili sme tu nejeden problém, či má matka nárok na príspevok - napr. tu od príspevku č. 14:

http://www.porada.sk/t53182-prispevok-pri-narodeni-dietata.html

A potom - samotný názov hovorí, že je to príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, nie pri osvojení alebo adopcii. Takže aby to nejako bolo vykompenzované, tak by bolo nutné zaviesť nejaký príspevok pri adopcii. Ale to je už zase iná téma.
energit
09.08.10,12:35
Ja neviem, ci ma nejaky vyznam chytat sa za slovicka...existuje moznost zakon doplnit, su aj vynimky zo zakona, ale to je o inom...Akokolvek sa na to pozeram, kazdy zakon ma iste diery, castokrat je tazke domysliet si, kto ma a kto nema narok na prispevky a je to na samotnom pracovnikovi, ako to posudi...toto je podla mna vec, ktora sa analyzou s metodikmi da dotiahnut do uspesneho konca...trosku ma tieto veci zaujimaju, sledujem ich...co sa veku tyka, samozrejme je stanoveny vek dietata do kedy maju nan rodicia narok...ak rodic dostane prispevok pri narodeni a potom sa dietata vzda, je na dalsej uprave ako vysku prispevku vymahat od rodica, ktory sa dietata vzdal...toto existuje napriklad aj ked si ZTP poziada o nejaky prispevok-napr. auto, ktore potom odpreda a ak to urad zisti (co kontrolou zisti) je povinny prispevok vratit...a k poslednej vete...ved predsa ak raz si rodic dieta adoptuje, podla zakona o rodine je povinny sa on starat atd. tzn., ze prebera vsetky prava a samozrejme aj povinnosti bezneho rodica...
lienocka001
22.08.10,09:26
S touto témou sa rozlúčim poslednou poznámkou.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (678 €) má viacero slabých miest. Napríklad nemajú naň nárok rodičia ktorí si adoptujú malé dieťa.

Nemali naň nárok rodičia pri deťoch, ktoré sa narodili pred 1.1.2009 (niektorí z nich by takto potenciálne zvýšený RP ešte poberali počas roka 2011 a aspoň sčasti by boli odškodnení).

Nemajú naň nárok rodičia, ktorým sa narodilo 4.-té a ďalšie dieťa.

Jeho "rozpustenie" do rodičovského príspevku by tieto slabé miesta eliminovalo. Po zralej úvahe ale zostane súčasný systém.

nuz k tym adopciam resp. spravne by sa malo pisat k osvojeniu.. tak ono s tym prispevkom je to tak... ze osvojitelia maju narok na prispevok pri narodeni.. to je ta nizsia suma.. ALe nemaju narok na priplatok pri narodeni.. a tieto sumy obe daju tych onych 25 000 SK a to z toho dovodu ze su tam podmienky /nasteva gynekologa od 4 mesaica tt/ ktore logicky osvojitel nemoze splnit... takze je to o jednoduchej pravnej uprave.. prave tych podmienok poberania.. tohto priplatku...
samozrejme je to mozne len pokial ma dieta 6 mesiacov a menej.. a biologicka matka nestihla prispevok a priplatok vybrat...
toto su anomalie.. a to nehovorim o tom ze napr. podniky odmietaju davat osvojitelom prispevky na narodenie dietata zo socialneho fondu... /ak to teda maju/ len preto ze dieta je osvojene a nie biologicke..
add pestunstvo... je statom podporovana forma /financne/ a aj kontrolovana... omnoho lacnejsia ako profesionalne rodiny... naklady na dieta v detskom domove/profesionalnej rodine su rocne okolo 9000 EUR a naklady na dieta v pestunskej rodine su rocne cca 3200 EUR pritom pokial je su v pestunske rodine surodenci tak sa samozrejme ta cifra neznasobuje ale zvysuje len o cca 1700 EUr.. cize surodenci v domove/v profesionalnej rodine nas rocne stoja 18 000 EUR a surodenci v pestunskej starostlivosti nas stoja cca 4900 EUR...
zvazujete podporu pestunskych rodin a to najma u deti u ktorych nie je mozne osvojenie z dovodu farby pleti, ydravotneho stavu, pocet surodencov a pod.
Nebolo by vhodne aby pestuni, /pestunske matky/ ktore casto krat nemozu ist pracovat /najma pokial maju v pestunstve viac deti a je to naozaj narocne vychovavat deti, ktore si nesu svoje zataze/ aby za nich stat platil dochodkove poistenie...
vid pripady mnohych zien ktore takto obetovali vela rokov vychove tychto deti a teraz bud nemaju narok na dochodok alebo len na velmi nizky... ?
Chobot
11.10.10,06:20
Diskriminácia ale trocha inač. Neustále počúvame ako sú Cigáni diskriminovaný - ale pozrime sa na to z opačného konca. Pekným príkladom je búranie bytovky na Luníku IX v Košiciach. Mesto Košice - teda daňoví poplatníci, ktorí si poctivo platia dane, zaplatí za búranie 250 000 €. Zdevastovali to sami obyvatelia sídliska ale zaplatíme to všetci. Pekná diskriminácia. Rodiny, ktoré prišli o domovy počas záplav, musia za zbúranie domov zaplatiť z vlastného súkromnej firme.
Zníženie rodičovského príspevku pre pracujúce matky - je diksriminácia? Nie je to v poriadku, prečo by mala mať matka, ktorá doteraz pracovala a dotovala štát nejakú výhodu oproti tej, ktorá nepracovala vôbec.
Dokedy toto budeme trpieť? Každý sa hráme len na tom piesočku a neuvedomujeme si, že sa nás tieto ale aj iné diskriminácie existenčne dotýkajú.

S tým prvým viem súhlasiť.

Ale s tým druhým - tie pracujúce sú zvýhodnené tým, že poberajú 6 mesiacov materské a jeho výška závisí od výšky príjmu (resp. odvodov). Rodičovský príspevok je jednotná dávka, preto nevidím dôvod, aby ešte aj ten rozlišovali podľa toho, či niekto pracoval alebo nie.

Skôr by som bol za to, aby sa materské vyplácalo dlhšie, napr. prvý rok. Ale to by asi nestíhala SP platiť z nemocenských odvodov...
Chobot
11.10.10,09:37
K tomu druhému: tak prečo to vláda takto rozdelila? Začala rozlišovať. Ja sa pýtam ako k tomu príde pracujúca žena keď stále pracuje, odvádza dane a príspevky do soc. poisťovne do fondu zamestnananosti a dostane taký istý príspevok ako tá ktorá nikdy nepracovala, v kuse je evidovaná na úrade práce a poberá sociálne dávky, štátu neodviedla ani cent. Ale dostane taký istý príspevok ako tá čo pracuje. ZAmestnanej žene na materskej zoberú 66 € aby mohli vyrovnať výšku rodičovského príspevku taj druhej miesto toho aby zvýšili celkovo príspevok. Aj s tým súhlasíte.Zamestnana žena na materskej musí platiť nájom a vo väčšine prípadov aj hypotéku aby mohla svoje dieťa dôstojne vychovať aby mohlo byť plnohodnotným daňovým poplatníkom, ktorý bude plniť štátnu kasu aby darmožráči len chodili a stále len "dajte nám nové byty, lebo mi sme tie predchádzajúce zničili, dajte nám vyššie soc. dávky!" Pracujúcej žene klesne príjem - rodičovský príspevok ani materské nie je prijmom, na 50 % keď nie aj menej.
Chcel by som vidieť ako by ste súhlasili v zamestnaní keby Vám zobrali určitú časť platu len preto, aby mohli dať Vášmu kolegovi na dorovnanie platu na rovnaku úroveň.

Presne ako píše Lívia. Táto téma je o inom. Ale ak chceš, príspevky som ti presunul do témy, kde sa to diskutovalo a môžeš v nej pokračovať. Ja som svoj názor na toto už napísal v inom príspevku:

http://www.porada.sk/1470499-post11.html

Ale doplním ho.

Pred niekoľkými rokmi bol rodičovský príspevok v jednotnej výške. Takže bola materská v závislosti od výšky odvodu a rodičovský príspevok v jednotnej výške. Vtedy nikomu nenapadlo rozoberať, prečo je RP v jednotnej výške a že by sa mal meniť.

Vtedajšia vláda zaviedla, neviem prečo, 2 výšky RP. Dobre, prilepšilo sa pracujúcim matkám. Ale prečo? Píšeš, že pracujúce matky odvádzajú (odvádzali) odvody. Ale z tých odvodov sa priamo netvoril zdroj na vyplácanie RP. Odvody slúžili na tvorbu zdrojov v SP, ktorá vypláca materské. Takže tam je to zásluhové.

Z príjmu sa nič neodvádza do rozpočtu úradu práce. A úrad práce vypláca RP. Takže na jeho tvorbe sa nikto priamo nepodieľa, ani pracujúca matka. Skladáme sa na neho všetci cez dane. A možno manžel tej nepracujúcej odvedie cez dane viac, ako tá pracujúca. Tak prečo by niekto mal mať vyšší príspevok, ak to ide zo spoločného? Raz je RP štátna dávka, tak by mala byť pre každého v rovnakej výške. Nie je to náhrada príjmu ani poistenie. Je to rovnaká dávka, ako prídavky na deti, ide to z rovnakého zdroja. Aj tie by si dal deťom pracujúcej matke vyššie, než deťom nepracujúcej matke?

Teraz, vláda chcem vrátiť stav späť, tak sa ľudia búria a kričia, aké je to nespravodlivé. Bude to rovnaké, ako pred pár rokmi. Navyše, už sa hovorí, že tie matky, ktorým bol priznaný nárok na vyšší RP, o neho neprídu. Bude im vyplácaný do konca. Bude to prechodné ustanovenie zákona.

Ja ťa nepresviedčam, je to len môj názor a súhlasím s týmto opatrením.
Llívia
11.10.10,10:06
mimotemy Príspevky 227,228,229 boli pôvodne v inej téme "diskriminácia???", ktorá sa týka diskriminácie v zamestnaní (sem boli tieto skopírované dnes niekedy na obed), preto odo mňa dostali označenie "mimotémy". Teraz sú síce k téme, ale označenie mi už zrušiť nejde.