nunu31
03.08.10,12:55
Dobrý deň,

robím mzdy na Pohode a pri výpočte mzdy za 7/2010 u nového zamestnanca, ktorý je zamestnaný od 1.7.2010, mi program pýta "zadať priemerný zárobok pre určenie náhrad" , keďže v 7/2010 je 1 sviatok. Zamestnanec má hrubú mzdu minimálku 307,70 EUR. Z čoho mám vypočítať náhradu?

Ďakujem
Llívia
03.08.10,11:20
Dobrý deň,

robím mzdy na Pohode a pri výpočte mzdy za 7/2010 u nového zamestnanca, ktorý je zamestnaný od 1.7.2010, mi program pýta "zadať priemerný zárobok pre určenie náhrad" , keďže v 7/2010 je 1 sviatok. Zamestnanec má hrubú mzdu minimálku 307,70 EUR. Z čoho mám vypočítať náhradu?

Ďakujem

Píšeš, že má minimálnu mzdu 307,70 EUR/mesiac. To je mesačná mzda. Ak nemá dohodnuté v pracovnej zmluve, alebo nemáte kolektívnu zmluvu, tak mu nepatrí náhrada mzdy za sviatok. Sviatok sa u neho považuje za odpracovaný deň, za ktorý sa nekráti mzda.

Zákonník práce § 122 ods. 3: Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
nunu31
03.08.10,12:47
So mzdovými vecami nemám veľa skúseností, ale práve preto ma prekvapila požiadavka Pohody zadať priemerku. Lenže bez toho ma to nechce pustiť vypočítať mzdu. Mám tam zadať podla tabuľky pri min.mzde 307,70 EUR, pri 40 hod prac čase 1,768 EUR?
Alebo mám skôr hľadať chybu v personalistike, keďže sa ma to pýtať pri mesačnej mzde nemalo?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu
veronikasad
03.08.10,13:40
So mzdovými vecami nemám veľa skúseností, ale práve preto ma prekvapila požiadavka Pohody zadať priemerku. Lenže bez toho ma to nechce pustiť vypočítať mzdu. Mám tam zadať podla tabuľky pri min.mzde 307,70 EUR, pri 40 hod prac čase 1,768 EUR?
Alebo mám skôr hľadať chybu v personalistike, keďže sa ma to pýtať pri mesačnej mzde nemalo?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu
V pracovnej zmluve by mal mať zamestnanec uvedené či je sviatok súčasťou mesačnej mzdy, alebo bude zaň vyplácaná náhrada mzdy (priemerkou). Ak to nemá uvedené, sviatok je súčasťou mesačnej mzdy.
Llívia
03.08.10,15:45
So mzdovými vecami nemám veľa skúseností, ale práve preto ma prekvapila požiadavka Pohody zadať priemerku. Lenže bez toho ma to nechce pustiť vypočítať mzdu. Mám tam zadať podla tabuľky pri min.mzde 307,70 EUR, pri 40 hod prac čase 1,768 EUR?
Alebo mám skôr hľadať chybu v personalistike, keďže sa ma to pýtať pri mesačnej mzde nemalo?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu

Neviem, ako funguje Pohoda. Mám Olymp a tam sa v personalistike zadáva, či má mať zamestnanec platený sviatok priemerom alebo mesačnou mzdou. Tak skús pohľad, príp. ak má manuál alebo v nejakej nápovede. :)
(Ešte je možnosť, že program nepýta priemer kvôli sviatku (to je len zhoda náhod), ale treba pri novom zamestnancovi buď zadať prvý pravdepodobný priemerný hodinový zárobok, alebo spôsob jeho výpočtu, t.j. niekde zaškrtnúť, že ide o pravdepodobný priemer a až potom ťa program pustí ďalej.)

Zákonník práce § 134:
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

Pravdepodobný priemerný zárobok by som rátala takto:
307,70 x 3 mesiaca = 923,10 EUR
923,10/(22 dní apríl + 21 dní máj + 22 dní jún)/8 = 923/65/8 = 1,775 EUR/hod.