Konateľ
03.11.05,20:04
Stojím pred dôležitým rozhodnutím a potrebujem poradiť(vysvetliť):
1.) Ak mi firma ponúka mesčne odmenu za výkon funkcie konateľa napr. 25 000,-Sk bez pracovného pomeru, aké povinnosti z toho pre mňa plynú(čo všetko je potrebné aby som si hradil sám) a čo bude za mňa musieť(môcť) hradiť firma.
2.) Aké výhody by pre mňa mal zamestnanecký pomer, ak by napr. spomenutých 25 000,- bola moja brutto mzda?

Akú pozíciu je pre mňa výhodnejšie vyjednať aby som z tých 25 000,- mal čo najviac?(odvody a iné poistné by už mohli byť nad rámec tejto sumy) Je pre mňa výhodnejšie 25 000,- brutto alebo odmena konateľa?
Aké dopady to má na moje dôchodkové zabezpečenie, poistné,...?Ďakujem
Jana Motyčková
03.11.05,20:18
DušanČ, to nie. Od 1.9. sa konateľ považuje za zamestnanca len pre zákon o zdravotnom poistení. Zdaňovaný bol aj pred 1.9. aj po 1.9. podľa §5. Ani po 1.9. sa nepovažuje za zamestnanca pre zákon o SP.

T.j. z odmeny konateľa sa platí positné do ZP ako zamestnanec, ostatné odvody sa neplatia, platí sa daň ako u zamestnanca. Zároveň ale nie si nemocensky ani dôchodkovo poistený. Oproti pracovnému pomeru ušetríš rádovo 9% na poistnom, zaplatíš o niečo vyššie dane. Celkovú úsporu odhadujem na cca 7%. Povinný nie si nič hradiť sám (ZP platí s.r.o.). Môžeš sa dobrovoľne poistiť na nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti.
Pre firmu je výhodnejšie platiť konateľa nie v pracovnom pomere, ale ako konateľa, kôli odovodom do SP (rozdiel cca 26%, presné sumy sa mi nechce hľadať)

Funkcia konateľa by nemala byť vykonávaná v pracovnom pomere, takže ak pracovný pomer, potom do vykonávanej činnosti nedať konateľ, ale inú činnosť (riaditeľ, vedúci pracovník, manažér a pod.)
ajobs
03.11.05,23:54
Maximum rozdielov v oboch veciach napísala Janka, ale pokiaľ ide o dôchodkové poistenie, pre presnejšiu špecifikáciu by som chcel vedieť tvoj vek a aké dôchodkové poistenie si mal doteraz, resp. aký priemerný osobný mzdový bod za roky DP si dosiahol ?