vierka6
03.08.10,14:28
Ahojte. Som zamestnaná ako zamestnanec vo firme a platím riadne odvody aj dane. V ďalšej firme pracujem tiež ako zamestnanec a z tejto firmy taktiež platím odvody aj daň, iba si neuplatňujem nezdaniteľnú čiastku dane.
Vie mi niekto povedať, či musím odvádzať daň aj platiť všetky odvody z obidvoch firiem?
Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
03.08.10,12:39
Jáj vierka, koľkí by boli radi, keby mohli platiť dane a odvody z dvoch zamestnaní ;):D (aby bolo aspoň jedno)

... samozrejme platí hranica pre max odvody ... ale to určite vieš - pri tvojej profesii;)
armor1
04.08.10,05:51
... samozrejme platí hranica pre max odvody ... ale to určite vieš - pri tvojej profesii;)
Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.
Tweety
04.08.10,05:56
Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.
Klasicky, odvody budú z jedného, aj z druhého PP.
veronikasad
04.08.10,05:57
Ako sa to teda rieši pri 2 PP pomeroch? Príklad. V jednom mam Hrubú mzdu 1000 Eur v druhom 500 Eur.
Pozri § 138 odst. 18 Zákona o sociálnom poistení

18) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
armor1
04.08.10,07:13
Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?
veronikasad
04.08.10,07:26
Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?
Postup si treba dohodnúť priamo v SP.
Katy a R
04.08.10,19:37
Vyplýva mi z toho, že z obidvoch zamestnaní môžem odvody platiť odvody len z max. vymeriavacieho základu. Ak mám v jednom zamestnaní 1200 Eur a začalo skôr ako druhé zamestnanie tak z druhého zamestnania neplatím žiadne odvody. Ako teda zabezpečiť aby mi druhý zamestnávateľ nezrážal odvody?

... a prečo by si neplatil žiadne odvody ... max hranice si pozri ;)