poou
03.08.10,16:10
Potrebujem pomoct s vyplnenim DP za rok 2009.
Zijem vo VB, kde pracujem aj odvadzam vsetky odvody a platim dane. Obcianstvo vsak mam Slovenske, preto musim podat DP aj u nas. Prijmy na Slovensku nemam ziadne.
Neviem si dat rady s tlacivom DP typu A. Vyplnam aj riadky 32 a 33a?
A hlavne ma matu riadky 46 az 54 a riadok 61 a 62.
Pardon za gramatiku, pisem z notbooku. Za pomoc dakujem. Je to surne.
veronikasad
03.08.10,14:38
Potrebujem pomoct s vyplnenim DP za rok 2009.
Zijem vo VB, kde pracujem aj odvadzam vsetky odvody a platim dane. Obcianstvo vsak mam Slovenske, preto musim podat DP aj u nas. Prijmy na Slovensku nemam ziadne.
Neviem si dat rady s tlacivom DP typu A. Vyplnam aj riadky 32 a 33a?
A hlavne ma matu riadky 46 az 54 a riadok 61 a 62.
Pardon za gramatiku, pisem z notbooku. Za pomoc dakujem. Je to surne.
uplatníš metodu vyňatia.
Vyplnený vzor najdeš v tejto téme
http://www.porada.sk/t132458-danove-priznanie-fo-typ-a-vyplnene.html?highlight=DP+metoda+vy%F2atia
zk24
03.08.10,15:08
Potrebujem pomoct s vyplnenim DP za rok 2009.
Zijem vo VB, kde pracujem aj odvadzam vsetky odvody a platim dane. Obcianstvo vsak mam Slovenske, preto musim podat DP aj u nas. Prijmy na Slovensku nemam ziadne.
Neviem si dat rady s tlacivom DP typu A. Vyplnam aj riadky 32 a 33a?
A hlavne ma matu riadky 46 az 54 a riadok 61 a 62.
Pardon za gramatiku, pisem z notbooku. Za pomoc dakujem. Je to surne.

Si vsak rezidentom SR?
poou
03.08.10,15:11
to je otazka? podla toho co som zistoval, tak by som nemal byt. Na Slovensku som len asi 2krat v roku na dovolenke. Ostatok casu som vo VB.
Marína
03.08.10,16:51
Pozorne si prečítaj http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Mám tam malý preklep, ktorý už nemôžem opraviť, oprava v prísp. 2

Ak nevieš presne podľa uvedených kritérii určiť, ktorého štátu si rezidentom, osobne by som doporučila príjmy v SR priznať a daňové priznanie podať, hlavne ak nemáš potvrdenie, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosť v UK. Aj tak si obidva štáty môžu nárokovať, že si ich rezidentom a zbytočne si to budeš komplikovať. Ako už bolo uvedené, príjmy z UK sú zo zdanenia vyňaté.
zk24
03.08.10,18:21
to je otazka? podla toho co som zistoval, tak by som nemal byt. Na Slovensku som len asi 2krat v roku na dovolenke. Ostatok casu som vo VB.

Ano, to je otazka. Kedze z tvojho zadania nevieme kde mas trvale bydlisko, a podobne.... Lebo na zaklade toho sa urci ci si vobec povinny na Slovensku podat DP.

Ak si si isty, ze rezidentom nie si, danove priznanie podavat nemusis. Ak si si isty neni, tak tak ako hovori Marina...
Marína
03.08.10,19:45
Ano, to je otazka. Kedze z tvojho zadania nevieme kde mas trvale bydlisko, a podobne.... Lebo na zaklade toho sa urci ci si vobec povinny na Slovensku podat DP.

Ak si si isty, ze rezidentom nie si, danove priznanie podavat nemusis. Ak si si isty neni, tak tak ako hovori Marina...
Zuzka, trvalé bydlisko nie je rozhodujúcim kritériom pre podanie DP. Ak FO je podľa vnútroštátnych predpisov(v SR ZDP/§2/d (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#2)) oboch štátov považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinosťou, "nastupuje" medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá má prednosť pred vnútroštátnym predpisom a daňovník sa riadi jej ustanoveniami(ZDP/§1/2 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#2)).
zk24
04.08.10,06:27
No nie, ale nie je trvale bydlisko / staly byt jednym z kriterii na urcenie rezidenstva? A ked by nebol rezident SR, tak by nemusel u nas podavat DP, ci sa mylim?
Marína
04.08.10,11:07
Stály byt áno, dokonca prvým, ktorý sa posudzuje. Ten však nemusí byť trvalým bydliskom. Ako nerezident by v SR podával DP len v tom prípade, ak na jej území dosiahol zdaniteľné príjmy, priznáva len tie.
Ak chceš, pozri si tému, na ktorú som pripla link v prísp. 5.
zk24
04.08.10,11:24
Ano ano, suhlasim s tebou, mas pravdu, zle som sa vyjadrila. Ja som sa to v prispevku 3 pytala preto, ze sme o nom "nic" nevedeli a myslela som ze nam toho povie viac, aby sme urcili rezidentstvo... Ale zle som to popisala... Ta tvoja linka je dobra ;) Uzitocna ;)
poou
04.08.10,12:37
Díky za rady, ale aj tak je tu dilema kôli bydlisku.
Mám Slovenské občianstvo aj trvalý pobyt u rodičov, keďže som slobodný. Roky však už robím v Anglicku a mám tam aj prenajatý byt a platím tam všetky odvody aj zdrav.poistenie. Tu prídem asi dvakrát do roka na dva týždne dovolenky a nemám tu žiaden príjem ani odvody. Lenže podľa DÚ tu musím podať DP. Keďže tam sú väčšie odpočítateľné položky, tak to vychádza, že by som tu musel doplatiť daň. To však odmietam. Nebudem platiť za niečo, pre nič za nič.
zk24
04.08.10,12:43
s velkou britaniou plati predsa metoda vynatia prijmov, ci sa mylim? To znamena, ze nebudes nic dodanovat, aj ked podas DP.

Vyjde ti nula.
veronikasad
04.08.10,12:44
Na Slovensku uplatníš metodu vyňatia príjmov, daň platiť nebudeš ...
Marína
04.08.10,12:46
citujem:
zk24 (http://www.porada.sk/member.php?u=87227) Dnes, 02:24 PM
Ano ano, suhlasim s tebou, mas pravdu, zle som sa vyjadrila. Ja som sa to v prispevku 3 pytala preto, ze sme o nom "nic" nevedeli a myslela som ze nam toho povie viac, aby sme urcili rezidentstvo... Ale zle som to popisala... Ta tvoja linka je dobra ;) Uzitocna ;)

Ďakujem Zuzka.:)
Ono je ťažké posudzovať druhého, či je daňovníkom s (ne)obmedzenou daň. povinnosťou, hlavne vtedy, ak už sa musí posúdiť podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa nej sa viacmenej určí ....., no, ja tomu hovorím "koho srdce kam ťahá".
A nevieš prečo sme mimotémy, ak sa vyjadrujeme k téme?:D


Díky za rady, ale aj tak je tu dilema kôli bydlisku.

Mám Slovenské občianstvo aj trvalý pobyt u rodičov, keďže som slobodný. Roky však už robím v Anglicku a mám tam aj prenajatý byt a platím tam všetky odvody aj zdrav.poistenie. Tu prídem asi dvakrát do roka na dva týždne dovolenky a nemám tu žiaden príjem ani odvody. Lenže podľa DÚ tu musím podať DP. Keďže tam sú väčšie odpočítateľné položky, tak to vychádza, že by som tu musel doplatiť daň. To však odmietam. Nebudem platiť za niečo, pre nič za nič.
Požiadal si príslušný daňový úrad v UK o potvrdenie daňovej rezidencie? Čítal si priloženú tému na ktorú som ti dala link a posúdil svoj "stav" podľa rozhraničovacích kritérii?
Daň by si neplatil, už sme ti viacerí písali, že príjmy sú zo zdanenia vyňaté, ak si však rezidentom SR, je nutné ich priznať v DP. Ak nie si, nemusíš ani to.
zk24
04.08.10,12:49
A nevieš prečo sme mimotémy, ak sa vyjadrujeme k téme?:D


Ja tie "male" prispevky nepouzivam ako mimotemy, ale skor ako doplnenie... :--- i ked sa to oznacuje ze mimotemy... hm.
poou
04.08.10,13:09
Áno, link som čítal. Vďaka. Potvrdenie daňovej rezidencie v UK som nežiadal, lebo som o tom ešte doteraz nevedel. Ak by som to však získal a podal do konca septembra na našom DÚ, tak to uznajú?
Marína
04.08.10,13:18
Ja tie "male" prispevky nepouzivam ako mimotemy, ale skor ako doplnenie... :--- i ked sa to oznacuje ze mimotemy... hm.
Chcela som tam pokračovať, lenže už sa nedalo a tiež som až teraz zistila, že ak máš viac písmenok, platí nejaké obmedzenie, nedalo sa odoslať, medzitým už aj ty s Veronikou ste odpovedali. V SS je obmedzenie na 5000 znakov, tu menej, neviem však koľko.
Mne sa mimotemy/mini tiež páči, má to však dosť veľkú chybu krásy, často sa stáva, že kým odošleš, medzitým pribudnú príspevky iných prispievateľov a potom je z toho zmätok. Ako mne teraz, musela som vymazať mimotemy/mini a dať riadny, lebo by som ti odpovedala už pod cudzí príspevok.
Pekný zvyšok dňa.:)