megie60
03.08.10,21:04
Potrebovala by som radu alebo pomocť v tom smere, že v r.2008 boli menené merače TUV. V tomto období mi prišli doporučené zásielky, kt.som neprevzala, lebo som sa nezdržiavala doma, ale pri rodičoch z vážnych zdravot.dôvodov. O tom, že sa týkali meračov som sa dozvedela až v roku 2009, keď mi predseda SVB oznámil, že nemám vymenený merač a dal mi kontakt na vodára, ktorý to mal na starosti.Po viacerých telefonátoch sa mi konečne podarilo skontaktovať s vodárom, ktorý mi slubil že on ma bude kontaktovať, kedy mi príde vymeniť vodomer. Doba plynula ja som na to opať pozabudla. Pri novej vysokej výmere v nájomného, kt.činilo cca 250 eur za mesiac v roku 2010, ma donútilo ísť za správcom. Tu som sa dozvedela, že mám pokutu vo výške 1600 eur.Od správcu som sa dozvedela, že tato pokuta predstavuje rozdiel medzi hlavným meračom a súčtom všetkých pom.meračov. vraj je to tak v uzneseni. Cize ja mam zaplatit za vsetky uniky a straty TUV-aspon ja som to tak pochopila. Nas spravca sa odvolava na toto uznesenie SVB. Ja by som sa chcela spytat, ci existuje nejaký zakon proti tomuto uzneseniu, alebo ako by som mala postupovat aby tato suma nepredstavovala taku nehoraznu ciastku.
Ďakujem, za každú cennú radu
Halli
03.08.10,19:28
Nuž nepoteším ťa, ani Ti nebudem dávať návody...Je pekné od teba, že si úprimná a napísala si..."že ja som na to opať zabudla"...Ale za také zabúdanie a chyby sa platí.
Neviem si predstaviť, že by to robili všetci takto. Elektrikári, plynári by sa s tebou ani nebavili. Ak si bola jediná čo "zabudla" máš smolu, lebo si to zlízla sama. Ja mám na jednom dome takých troch "pacientov" a tí si to delia medzi seba - teda ja im to delím:) .Zjavne im to nevadí, lebo straty nie sú až také veľké a je to studená voda. Tvoj merač jednoducho nesplňa podmienky podľa zákona o metrológií.
najag
03.08.10,19:29
Zial, ja iba musim konstatovat pravnu zasadu, ze kazdy ma vediet svoje prava a svoje povinnosti, alebo suum cuique tribuere : kazdemu co jeho je. Ako sa postupuje v pripade zanedbania vymeny meraca teplej vody, je stanovene vo vyhlaske 630/2005Z.z. Ak meradlo nesplnuje stanovene podmienky, stanovi sa nahradna spotrebe vo velkosti 3-nasobku priemernej hodnoty indikovanych udajov......
sito
03.08.10,20:55
Potrebovala by som radu alebo pomocť v tom smere, že v r.2008 boli menené merače TUV. V tomto období mi prišli doporučené zásielky, kt.som neprevzala, lebo som sa nezdržiavala doma, ale pri rodičoch z vážnych zdravot.dôvodov. O tom, že sa týkali meračov som sa dozvedela až v roku 2009, keď mi predseda SVB oznámil, že nemám vymenený merač a dal mi kontakt na vodára, ktorý to mal na starosti.Po viacerých telefonátoch sa mi konečne podarilo skontaktovať s vodárom, ktorý mi slubil že on ma bude kontaktovať, kedy mi príde vymeniť vodomer. Doba plynula ja som na to opať pozabudla. Pri novej vysokej výmere v nájomného, kt.činilo cca 250 eur za mesiac v roku 2010, ma donútilo ísť za správcom. Tu som sa dozvedela, že mám pokutu vo výške 1600 eur.Od správcu som sa dozvedela, že tato pokuta predstavuje rozdiel medzi hlavným meračom a súčtom všetkých pom.meračov. vraj je to tak v uzneseni. Cize ja mam zaplatit za vsetky uniky a straty TUV-aspon ja som to tak pochopila. Nas spravca sa odvolava na toto uznesenie SVB. Ja by som sa chcela spytat, ci existuje nejaký zakon proti tomuto uzneseniu, alebo ako by som mala postupovat aby tato suma nepredstavovala taku nehoraznu ciastku.
Ďakujem, za každú cennú radu

O svoje sa treba starať a o spoločné v dome tiež. Poučná skúsenosť do budúcna.

ALE???

Postup voči tebe je v rozpore so zákonom, vyhláškou 630/2005, § 9, odsek 7. V uvedenom odseku je presne určený postup ako postupovať v tvojom zanedbanom prípade, tvojej chybe.

§ 9, odsek 7

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

Postup ba mal byť, spotreba, súčet všetkých funkčných vodomerov, deleno počet bytov v dome, krát tri. Príklad: 1 200 m3 : 42 x 3 = 85. Na rozpočítanie nákladov je v dome nie 1 200, ale 1 285 m3.

V prípade, že je koeficient rozdielu 1,2 tak ti to spraví 102 m3.

Mate správcu, alebo spoločenstvo?

Dúfam, že už máš vodomer vymenený!

LEBO!!!

Vyhláška 358/2009 dopĺňa v § 9 nový odsek 8, podľa ktorého už je možné to čo ti vyviedli za to čo si vyviedla ty.

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

㤠10a
Prechodné ustanovenie účinné od
15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009
sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva
tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.
Ildiko Polacekova
25.01.13,07:15
mozem sa pridat do diskusie s otazkou, ci to iste plati aj pre merače tepla a studenej vody? a podla akeho predpisu. Mame v dome pacienta, ktory nosi uz 6 rokov spravcovi na papieriku stavy meracov v jeho byte (hadajte ake? same nuly). Medzi tym sa uz merace aj vymienali, on ich vymenene nema. Odmieta pustit kohokolvek do bytu nevieme si s nim poradit, je mozne akceptovat na papieri napisany stav meraca, spravca domu to od neho prevzal :(. vdaka za radu :)
GabiZ
25.01.13,07:21
mozem sa pridat do diskusie s otazkou, ci to iste plati aj pre merače tepla a studenej vody? a podla akeho predpisu. Mame v dome pacienta, ktory nosi uz 6 rokov spravcovi na papieriku stavy meracov v jeho byte (hadajte ake? same nuly). Medzi tym sa uz merace aj vymienali, on ich vymenene nema. Odmieta pustit kohokolvek do bytu nevieme si s nim poradit, je mozne akceptovat na papieri napisany stav meraca, spravca domu to od neho prevzal :(. vdaka za radu :)

Odpoveď ste dostali tu. http://www.porada.sk/t205663-povinna-vymena-vodomerov-v-byte-tepla-voda.html
Viem, že ste tu nová, ale nie je dobré vkladať tie isté otázky do viacerých tém. Ostatné odpovede sú aj v tejto téme, vyhláška sa v tomto nezmenila, cituje ju Sito.
sito
26.01.13,05:57
mozem sa pridat do diskusie s otazkou, ci to iste plati aj pre merače tepla a studenej vody? a podla akeho predpisu. Mame v dome pacienta, ktory nosi uz 6 rokov spravcovi na papieriku stavy meracov v jeho byte (hadajte ake? same nuly). Medzi tym sa uz merace aj vymienali, on ich vymenene nema. Odmieta pustit kohokolvek do bytu nevieme si s nim poradit, je mozne akceptovat na papieri napisany stav meraca, spravca domu to od neho prevzal :(. vdaka za radu :)

Ak mu to správca zožerie, tak asi má tiež nulu v hlave! Správca je povinný spraviť rozúčtovanie nákladov podľa aktuálnych stavov odpísaných na konci roka. Stavy odpisuje správca, alebo ním poverená osoba, ktorá musí, mala by odpísať skutočný stav na vodomery, do odpisového listu, hárku, oproti podpisu vlastníka. Nie vlastníkom nahlásený stav. Ale prax je všade iná.

Ak ste už menili vodomery, tak správca si musí splniť svoju zákonnú povinnosť, aj v tom byte vymeniť vodomer na teplú vodu. Ak vlastník neumožní jeho výmenu, mal by požiadať súd, aby zaviazal vlastníka umožniť vymeniť vodomer. Ak ani tak nie mal by mu napočítať trojnásobok priemeru spotreby vody na byt podľa zákona, prípadne aj inak, ak sa spoluvlastníci dohodnú inak. Ten trojnásobok môže byť aj výhodou pre ten byt.

Pri studenej vode to nie je určené zákonom, teda platí len to, čo je dohodnuté v zmluve o výkone správy.

Treba tlačiť na správcu, ak, tak aj súdom. V prvom rade si on neplní povinnosti, či už zákonom určené, alebo dohodnuté s vlastníkmi.