Inuska17
03.08.10,21:18
Keď mi príde faktúra s textom "Oprava základu dane k faktúre z 13.4.2010". Faktúra je vystavená 21.7.2010, jedná sa o zvýšenie základu dane. Môžem to uplatniť v DPH za 3. štvrťrok 2010, alebo musím podať dodatočné daňové priznanie k dph za 2. štvrťrok 2010?
durisovad
03.08.10,19:30
Ja by som to vratila a poziadala o dofakturaciu, ked je to vystavene v juli. Ale aj keby to neopravili, uctovala by som v 7. mesiaci ten plusovy rozdiel a DPH uplatnila v riadnom termine.
KEJKA
03.08.10,20:30
netreba vrátiť, ved ide o riadny doklad - ťarchopis, dokonca správne s odvolávkou na pôvodný doklad.
DPH uplatníš v III.Q.
nika.sum
16.09.10,11:05
tak isto postupujem aj pri dobropise, ked mam doklad s odvolavkou na povodny doklad?
nika.sum
21.09.10,09:34
Dnes som zistila, ze faktura vystavena v 06/2010 bola omylom vystavena s DPH 0%. Mozem to spravit tak, ze fakturu opravim, podavam DDP a odberatelovi poslem opravenu fakturu (to iste cislo faktury) so sprievodnym listom, datumy zostanu tak ake boli pri vystaveni?
KEJKA
21.09.10,12:50
musíš mysleiť na to, že tvoj odberateľ možno DPH uplatnil na vstupe, aj keby sám mal prísť na to, že to bolo nesprávne. To neviem.
Podľa mňa a podľa okolností ktoré poznáš len ty by si dbp. mala vystaviť a aktuálnym dátumom, rovnako aj opravenú faktúru, len dátum dodania dáš ten pôvodný.
Správnejšie by bolo vystaviť len jeden doklad - dobropis na tú chybne vystavenú DPH, tiež pôvodný dátum dodania a číslo pôvodnej faktúry = dodatočné DPH
nika.sum
21.09.10,14:36
musíš mysleiť na to, že tvoj odberateľ možno DPH uplatnil na vstupe, aj keby sám mal prísť na to, že to bolo nesprávne. To neviem.
Podľa mňa a podľa okolností ktoré poznáš len ty by si dbp. mala vystaviť a aktuálnym dátumom, rovnako aj opravenú faktúru, len dátum dodania dáš ten pôvodný.
Správnejšie by bolo vystaviť len jeden doklad - dobropis na tú chybne vystavenú DPH, tiež pôvodný dátum dodania a číslo pôvodnej faktúry = dodatočné DPH

Asi som to v prispevku nenapisala zrozumitelne. Omylom bola vystavena faktura bez DPH a mala byt s 19% DPH:
Ked som spravne pochopila, co bolo popisane o dobropisoch, tak ten sa ma vystavit ak sa opravuje zaklad dane. V tomto pripade sa neopravuje, len bola zle vystavena faktura. A kedze bola vystavena bez DPH, tak ani odberatel si ju asi neuplatnil. Ono sa stalo to, ze omylom to bolo vystavene akoby odberatel bol z IČŠ. A ked dostane odberatel teraz opravenu fakturu, moze si uplatnit odpocet DPH v 3Q a nemusi podavat DDP.Samozrejme nasa firma musi.
KEJKA
21.09.10,14:46
áno presne tak. Tvoje zadanie som si zle prečítala - buchlo mi do očí omylom...........s DPH ato že 0% zaniklo, kedže skratku DPH zobrazuje zvýraznene.
teda tvoj postup je správny, storno zlej a vystavenie novej faktúry mi pripadá "zrozumiteľnejšie". Dá sa to včak vyrieišť jedným dokladom-ťarchopisom, kde ZD z chybnej fa uvedieš s mínusovým znamienkom /aj s odvolávkou an jej číslo/ a pod to dáš správne základ a 19%DPH.
Odberateľ si odpočíta DPH v mesiaci, kedy ťarchopis dostane.
nika.sum
21.09.10,15:40
áno presne tak. Tvoje zadanie som si zle prečítala - buchlo mi do očí omylom...........s DPH ato že 0% zaniklo, kedže skratku DPH zobrazuje zvýraznene.
teda tvoj postup je správny, storno zlej a vystavenie novej faktúry mi pripadá "zrozumiteľnejšie". Dá sa to včak vyrieišť jedným dokladom-ťarchopisom, kde ZD z chybnej fa uvedieš s mínusovým znamienkom /aj s odvolávkou an jej číslo/ a pod to dáš správne základ a 19%DPH.
Odberateľ si odpočíta DPH v mesiaci, kedy ťarchopis dostane.

A ako je to potom s danovou povinnostou u nas, ked vystavim tarchopis? Aj tak budem musiet podat DDP? (asi ano, kedze chyba nastala u nas)
KEJKA
21.09.10,17:10
áno, presne tak - lebo chyba bola u vás.
nika.sum
21.09.10,17:37
dakujem velmi pekne.