JanaaJanka
04.08.10,07:44
Dobrý deň.
Potrebovala by som radu. Priateľ podnikal v autodoprave a trochu mu to nevyšlo. Teraz sme zadĺžení až po uši. Pri jeho momentálne nestabilnom a nízkom príjme, mu často výjde len pre niekoľkých veriteľov, aj to len po pár eur (2 - 50,- €). Má niekoľko exekúcii, pár vymáhačských firiem, ale aj veriteľov, ktorí ešte svoje pohľadávky nepostúpili ďalej. Neviem, čo je lepšie: platiť viacerým po pár eur, ale neuhradím ani úroky (no vyhnem sa exekúcii) alebo splácať jeden dlh, zbaviť sa ho a až potom prejsť na ďaľší (zatiaľ mi na ostatných nabehnú exekúcie)? Dlžoby spolu činia cca. 50 000,- € a stále to rastie. Ďakujem.
Braňo
04.08.10,06:15
Odporúčam platiť najdrahšie dlhy, t.z. s najvyššou úrokovou mierou, resp. zostaviť si prehľad od najdrahších po najlacnejšie.
hnedoočka
04.08.10,06:23
Odporúčam platiť najdrahšie dlhy, t.z. s najvyššou úrokovou mierou, resp. zostaviť si prehľad od najdrahších po najlacnejšie.

to je síce do istej miery rozumné, ale zo skúseností iných je vhodnejšie osloviť veriteľov, vysvetliť im finančnú situáciu do ktorej sa priateľ dostal i snahu dlhy vyrovnať podľa momentálnych finančných možností. Tým môže predísť podaniu na súd, čím by vznikali ďalšie vysoké poplatky.

Myslím, že keď veriteľ vidí snahu dlh vyrovnať, pristupuje trpezlivejšie k riešeniu vymáhania.
Braňo
04.08.10,06:26
Vysvetlenie situácie nestačí. Pokiaľ má niekoľko exekúcií už dohodnutie nie je možné....
JanaaJanka
04.08.10,06:28
Lenže tento stav už trvá skoro 2 roky. Vždy, keď sa s nejakou bankou dohodneme na splátkach, tak sa niečo stane, čo nám to neumožní dodržať (strata zamestnania,...). Väčšinou chcú banky nereálne splátky (300,- €/mesačne).
KEJKA
04.08.10,06:37
niekto možno to skonkretizuje, ale existuje možnosť požiadať o úver-pôžičku, z ktorej sa vyplatia dlhy a potom splácať len tento jeden úver.
a ešte existuje možnosť dať seba do konkurzu.............
v Čechách to funguje, ale počula som aj o prípade na Slovensku.
len si treba zrátať, čo má priateľ v majetku - aby neprišiel napr. o byt
JanaaJanka
04.08.10,06:46
Priateľ pôžičku už nedostane a ja som na materskej. Uvažovali sme aj nad osobným bankrotom. Lenže to nie je pre chudákov. Na súde treba bez ohľadu na výsledok zložiť 1 700,- € a vraj musia byť uhradené aj sociálka a daňové. Keby sa konkurz podaril, bolo by to super. Nikto by nás nenaháňal a vedeli by sme, že o tri roky bude po všetkom. Pôžičky sme brali s čestným úmyslom a chceli by sme ich vrátiť, ak to bude v našich silách, ale nevieme, ako na to.
JanaaJanka
04.08.10,06:50
Priateľ nemá žiaden majetok. Na mňa je písané len auto, stará felícia (k tej im nabalím aj náhradné diely). Dom sme darovali deťom.
hubatá
04.08.10,07:18
Je možné požiadať aj na SK súd o vyhlásenie osobného bankrotu, ale až mi je smiešne to povedať ...... sú za to vysoké poplatky
Dáša_
04.08.10,07:21
Priateľ nemá žiaden majetok. Na mňa je písané len auto, stará felícia (k tej im nabalím aj náhradné diely). Dom sme darovali deťom.

kedy ste dom darovali deťom?
JanaaJanka
04.08.10,07:31
Myslím, že teraz v januári. Zatiaľ mám len rozhodnutie zo súdu (deti majú 4 a 1,5 roka), lebo nemám peniaze na zápis do katastra. Ale chcem to dať, čo najskôr do poriadku.
Dáša_
04.08.10,07:35
Myslím, že teraz v januári. Zatiaľ mám len rozhodnutie zo súdu (deti majú 4 a 1,5 roka), lebo nemám peniaze na zápis do katastra. Ale chcem to dať, čo najskôr do poriadku.

no nechcem strašiť, ale mám pocit, že keby došlo k exekúcii, je toto neskoro
jar88
04.08.10,07:37
kedy ste dom darovali deťom?
Ja si myslím, že ak je ten priateľ zadĺžený, ako fyzická osoba a JanaJanka nie je s ním zosobášená, treba jej ten dom čo najskôr predať, aby to darovanie deťom nemohli veritelia napadnúť. (následne celý život utekať pred exekútormi)
------------------------------------------------------------------------
Druhá možnosť a podľa mňa rozumnejšia a férovejšia, by bol pokus o predaj domu za cenu viac, ako 50.000 € , pokúsiť sa vyplatiť dlh a začať odznova.
-------------------------------------------------------------------------
Najdôležitejšie je čo najskôr dojednať, aký je dlh a pokúsiť sa zastaviť úročenie. Jednoducho dojednať reálne splatiteľný dlh a vylúčiť špekulácie veriteľov.
Laco-monter
04.08.10,07:56
tu ide aj o štipku etiky a pochopenia voči dlžnikovi

iróniou je , že najbrutálnejšie vedia vymáhať dlhy práve tí veritelia

ktorým vymožena čiastka by nejako extra nechýbala ....

myslím, že viacej písať o tejto problematike nemá zmysel.
jar88
04.08.10,08:29
tu ide aj o štipku etiky a pochopenia voči dlžnikovi

iróniou je , že najbrutálnejšie vedia vymáhať dlhy práve tí veritelia

ktorým vymožena čiastka by nejako extra nechýbala ....

myslím, že viacej písať o tejto problematike nemá zmysel.
Má to zmysel.
Treba o tom písať a hovoriť, lebo napríklad Jan a Jana urobili aspoň ten jeden správny krok s prepisom domu na deti.
Tým zbavili veriteľov možnosti použitia tých špinavých praktík. Veľa ľudí to ani nenapadne a nechajú sa sprosto okradnúť.
Stanislav 1975
04.08.10,08:34
no nechcem strašiť, ale mám pocit, že keby došlo k exekúcii, je toto neskoro

Súhlas, asi je fakt neskoro, exekútor može napadnúť všetky prevody majetku tuším 3 roky dozadu a možu byť neplatné...A čo je horšie, moj známy raz dostal list o začatí exe,kde bolo uvedené, že nemože narábať so svojím majetkom, ale pritom mu to ten exe nezablokoval -predal záhradu a teraz ma ešte navyše aj trestné stíhanie za krátenie veriteľa( či ako sa tomu presne nadáva)
Dáša_
04.08.10,08:40
Má to zmysel.
Treba o tom písať a hovoriť, lebo napríklad Jan a Jana urobili aspoň ten jeden správny krok s prepisom domu na deti.
Tým zbavili veriteľov možnosti použitia tých špinavých praktík. Veľa ľudí to ani nenapadne a nechajú sa sprosto okradnúť.


hmm, a čo keď sú ich veriteľmi živnostníci, ktorí pre nich pracovali. A nedostali napríklad zaplatené.

Veci nemusia byť vždy len čierne alebo biele.
Braňo
04.08.10,08:42
Má to zmysel.
Treba o tom písať a hovoriť, lebo napríklad Jan a Jana urobili aspoň ten jeden správny krok s prepisom domu na deti.
Tým zbavili veriteľov možnosti použitia tých špinavých praktík. Veľa ľudí to ani nenapadne a nechajú sa sprosto okradnúť.

Jar88, prečo myslíš, že sa jedná o špinavé praktiky? Veritelia sa domáhajú svojich peňazí zákonným spôsobom. To, že v konečnom dôsledku tvrdo doplatí na to iba dlžník je druhá vec. Pokiaľ podpíšeš ručenie nehnuteľnosťou v prípade Hypo-úveru banke, to je tiež špinavá praktika? Ak je prepis urobený na deti po vyhlásení exekúcie, rozhodne to bude súdne spochybnené (ak to je prepísané) a je možné, že exekútor dá ťarchu na prepis (ak nie je prepísané).
Stanislav 1975
04.08.10,08:43
no nechcem strašiť, ale mám pocit, že keby došlo k exekúcii, je toto neskoro

Ja som ale iný trkvas, namiesto užitočné, dám zábavne- to čo je už toto? sorry, dáši...:mee::mee::mee:
jar88
04.08.10,08:43
Súhlas, asi je fakt neskoro, exekútor može napadnúť všetky prevody majetku tuším 3 roky dozadu a možu byť neplatné...A čo je horšie, moj známy raz dostal list o začatí exe,kde bolo uvedené, že nemože narábať so svojím majetkom, ale pritom mu to ten exe nezablokoval -predal záhradu a teraz ma ešte navyše aj trestné stíhanie za krátenie veriteľa( či ako sa tomu presne nadáva)
Dôležité je, že dostal list o začatí konania. Do tej doby mu úmysel poškodiť veriteľa nepreukážu.
jar88
04.08.10,09:03
Jar88, prečo myslíš, že sa jedná o špinavé praktiky? Veritelia sa domáhajú svojich peňazí zákonným spôsobom. To, že v konečnom dôsledku tvrdo doplatí na to iba dlžník je druhá vec. Pokiaľ podpíšeš ručenie nehnuteľnosťou v prípade Hypo-úveru banke, to je tiež špinavá praktika? Ak je prepis urobený na deti po vyhlásení exekúcie, rozhodne to bude súdne spochybnené (ak to je prepísané) a je možné, že exekútor dá ťarchu na prepis (ak nie je prepísané).
Tento tvoj príspevok je trošku od veci.
Zadávatelka sa pýta, ako sa z toho dostať. Nie ako sa z toho nedostať.
Píše, že má pár exekúcií a ak niesu na dom, ale len na účet, alebo kamión, tak má akú takú šancu sa z toho dostať s čistým štítom.
Každému veriteľovi musí byť jasné, že predávať dom, čo len pod tlakom času, nie tak ešte v exekúcii a naviac v čase krízy, je možné len za zlomok ceny.
Stávajú sa aj také veci, že je na dražbe pár spriaznených dražiteľov a cudzím konkurentom "zakázaná účasť". V takom prípade väčšinou nieje ani na zaplatenie istiny a exekúcia pokračuje na budúcich príjmoch.
---------------------------------------------------------------------
Netvrdím, že je to nezákonné, ale len špinavé.
Braňo
04.08.10,09:32
Nie je od veci, exektútor síce prvé blokuje účty, ale predpokladám, že tam nie sú veľké zostatky a hneď potom nasleduje lustrácia vozidla cez dopravný inšpektorát a lustrácia nehnuteľností cez katasterportal.
jar88
04.08.10,11:48
Nie je od veci, exektútor síce prvé blokuje účty, ale predpokladám, že tam nie sú veľké zostatky a hneď potom nasleduje lustrácia vozidla cez dopravný inšpektorát a lustrácia nehnuteľností cez katasterportal.
V tom máš pravdu, ale nebolo by od veci, ak by sme tým slušným dlžníkom, dali aspoň nejaký návod, ako zostať v roli dlžníka a ako sa nenechať vmanévrovať do role poškodzovateľa veriteľa, či dokonca podvodníka.
Stanislav 1975
04.08.10,11:55
Braňo vs. Jar- obaja máte kus pravdy, podľa toho z ktorého pohladu sa na to pozeráte...
jar88
04.08.10,12:05
Braňo vs. Jar- obaja máte kus pravdy, podľa toho z ktorého pohladu sa na to pozeráte...
No ak sa na to pozrieme z pohľadu tohto konkrétneho dlžníka (JanaaJanka), tak ich je možné len ožobráčiť a pritom dlh nezaplatiť.
Tým som chcel povedať, že niektorý z veriteľov im môže znemožniť vyrovnať dlh a pritom aj tak, legálnym spôsobom zvýhodniť vybraného veriteľa.
Stanislav 1975
04.08.10,12:14
No ak sa na to pozrieme z pohľadu tohto konkrétneho dlžníka (JanaaJanka), tak ich je možné len ožobráčiť a pritom dlh nezaplatiť.
Tým som chcel povedať, že niektorý z veriteľov im môže znemožniť vyrovnať dlh a pritom aj tak, legálnym spôsobom zvýhodniť vybraného veriteľa.

Veru tak, a ešte keď sa "dohodne" s nejakým exe,tak fakt može dlžník ostať aj bez z bytu a s tými istými dlhmi ako predtým...
JanaaJanka
05.08.10,07:15
Trochu som Vás asi splietla. Ja som bola vlastníkom domu. Súd určil priateľa za opatrovníka detí, teraz vlastne asi aj správcom ich majetku, lebo ja som to nemohla byť, keďže som im darovala dom. Nemáme to ešte na katastri, ale tento mesiac by som to chcela dať do poriadku, pre istotu. Dúfam, že mi zatiaľ neprepadlo žiadne potvrdenie.
Chcela som od Vás radu, myslela som, že to bude jednoznačná odpoveď, či splácať naraz po troške alebo po jednom a viac. Niektoré veci sa až zle čítajú, ale verím, že nám sa to podarí splatiť bez nejakých väčších problémov.
Laco-monter
05.08.10,07:46
Trochu som Vás asi splietla. Ja som bola vlastníkom domu. Súd určil priateľa za opatrovníka detí, teraz vlastne asi aj správcom ich majetku, lebo ja som to nemohla byť, keďže som im darovala dom. Nemáme to ešte na katastri, ale tento mesiac by som to chcela dať do poriadku, pre istotu. Dúfam, že mi zatiaľ neprepadlo žiadne potvrdenie.
Chcela som od Vás radu, myslela som, že to bude jednoznačná odpoveď, či splácať naraz po troške alebo po jednom a viac. Niektoré veci sa až zle čítajú, ale verím, že nám sa to podarí splatiť bez nejakých väčších problémov.

Veríme, že budeš rýchlo vyliečená zo svojho optimizmu.

Na Slovensku viac ako kde inde platí zákon džungle.

A keď niekto "spadne na zem" už je korisť , a korisť väčšinou býva zožraná.

V príspevkoch vyššie je realisticky opísané čo by mohlo nastať , a pravdepodobne aj nastane.

Pretože je tu istá skupina ľudí , ktorá 24 hodín denne nerozmýšľa o inom ako obrať chudákov, čo sa dostali do problémov o posledný majetok.
danushka
05.08.10,07:52
Prečo si prepisovala svoj dom na deti, keď si jeho výlučnou vlastníčkou a dom nie je v podielom vlastníctve Vás dvoch?
Ani sa nesobášte spolu, pokiaľ má priateľ takéto dlhy a v dome nech si zruší trvalý pobyt, alebo mu ho zruš Ty.
Ak nemáš Ty žiadne dlhy, tak o nič neprídeš a priateľove dlhy sa Ťa z právneho hľadiska netýkajú. To, že máte spoločné dieťa s dlhmi nič spoločné nemá.
Ďaľšia vec.
V doprave nastali veľmi ťažké časy.
Nepíšeš, či priateľ podniká ako FO alebo PO. Máte aj Vy nejaké pohľadávky, ktoré Vám neboli zaplatené? Nemôžte sa pokúsiť zistiť, či záväzky s pohľadávkami nie sú prepojené a postúpiť pohľadávky, respektíve to nejako vyzápočtovať na tri strany?
Doprava a špedície sú vzájomne poprepletané a človek by sa divil, kto komu čo dlží a komu čo dlžia...

Ešte doplním, že to zrušenie trv.pobytu nie je myslené ako vypudiť priateľa z domu, ale ako spôsob ochrany pred exekútormi, ktorým by ste museli dokazovať čo je Tvoje .
Ak chceš ochrániť nehnuteľnosť, nezačni podnikať ako FO v budúcnosti a neber pôžičky, ktoré nebudeš vedieť splatiť. Musíte to riešiť odpiky, ale hlavne to nebrať ako niečo čo je na mašlu. Dôverujte si a možno by bolo dobré využiť bezplatné právne služby vo Vašom meste, myslím, že existujú také centrá.
charonme
05.08.10,07:55
V prvom rade si treba spocitat kolko momentalne cinia samotne uroky (napr. mesacne). Ak nemate ziaden majetok a nedokazete v najblizsej dobe kazdy mesiac zarabat aspon na tie uroky, tak dlh bude len rast a ak sa nejakym zazrakom rapidne nezvysi vasa schopnost zarabat viac, tak normalnym sposobom to uz nikdy nesplatite. Potom treba porozmyslat, ako sa da zit s nesplatitelnymi dlhmi.

Este by mozno bola ista mala sanca rychlo si zazmluvnit uroky na dlhu dobu v pevnej vyske a pockat na nadchadzajucu inflaciu, ale to je uz asi v oblasti spekulacie a hazardu.
JanaaJanka
05.08.10,08:07
Dom som prepísala pre istotu. V Unibanke som ručiteľkou, ale snažíme sa tam splácať aspoň po 10 €.

Uvažovala som aj nad zrušením trvalého pobytu, ale zatiaľ váhame.
Chcela som aj požiadať o určenie výživného na deti (2), ale na sociálke mi povedali, že je to zbytočné, lebo žiaden exekútor nebude brať ohľad, že je to len jeho dobrá vôľa, ak nestiahne aj peniaze, ktoré sú určené na výživné.