stiavnicanka
04.08.10,07:51
Ahoj! Môžem si umyť auto na betonovom parkovisku čistou vodou z vedra a len použitím hubky, teda nie žiadne striekanie hadicou alebo umývanie motora. Len klasika namočím hubu a postieram prach, blato a pod. Je to priestupok, teda môžem za to dostať pokutu? Dík.
Chobot
04.08.10,06:45
Ahoj! Môžem si umyť auto na betonovom parkovisku čistou vodou z vedra a len použitím hubky, teda nie žiadne striekanie hadicou alebo umývanie motora. Len klasika namočím hubu a postieram prach, blato a pod. Je to priestupok, teda môžem za to dostať pokutu? Dík.

Myslím, že to nie je priestupok, lebo tým neohrozuješ životné prostredie. Ale je to nezvyčajné, na parkovisku si umývať auto... (aj keď pred pár desaťročiami sa to bežne robilo). Čo vedľa stojace autá?

Nemáte niekde v blízkosti autoumývareň (či už automatickú alebo ručnú)?
stiavnicanka
04.08.10,07:48
Parkovisko je pred panelákom a je skoro prázdne, lebo všetci chcú parkovať pred vchodom, to vieš najlepšie by bolo v kuchyni aby nemuseli ani krok pešo. Prečo by to bolo nezvyčajné. Na sídlisku bežne robia také veci pred vchodom a nik sa nečuduje. A neviem ako by som tým ohrozila iné autá.
Chobot
04.08.10,08:18
Parkovisko je pred panelákom a je skoro prázdne, lebo všetci chcú parkovať pred vchodom, to vieš najlepšie by bolo v kuchyni aby nemuseli ani krok pešo. Prečo by to bolo nezvyčajné. Na sídlisku bežne robia také veci pred vchodom a nik sa nečuduje. A neviem ako by som tým ohrozila iné autá.

Tak keď to u vás bežne robia, tak čoho sa obávaš?

Myslel som, že sú autá vedľa seba poparkované a medzi nimi chceš umyť svoje auto. Niekto by mohol namietať, že umývaním zafŕkaš jeho auto.

A prečo nezvyčajné? Neviem, mne sa to nezdá prirodzené na parkovisku umývať auto či meniť pneumatiky. Parkovisko je na parkovanie. Ale zakázané to nie je. Takže bez obáv si ho môžeš umyť.
buchač
04.08.10,08:29
Akurát niekto by mohol mať zbytočné reči o plytvaní pitnej vody , ak by sa táto na umývanie auta používala ...


Ak dôjde k poklesu výdatnosti vodných zdrojov o viac ako 15% oproti odporúčanej výdatnosti, alebo k vyradeniu . Dodávka pitnej vody sa zabezpečuje v zníženom objeme dosahujúcom 85% súčastnej spotreby, pričom platia opatrenia na obmedzenie používania pitnej vody na iné účely (polievanie záhrad, ihrísk, verejných priestranstiev a umývanie áut).
zk24
04.08.10,08:36
Neviem zakon ani nijaky paragraf, ale na viacerych auto forach som citala, ze za to dostali ludia pokuty, vzhladom k tomu ze pouzivaju "chemiu", cim je aj sampon. Ak pouzivas cistu vodu a vylievas ju do kanala, tak to nie je problem, ak pouzivas nejaky saponat, problem mat mozes. zalezi ktory zo susedov na teba zavola mestsku policiu.

nasla som VZN pre Bratislavu. Ma to kazde mesto zahrnute vo VZN, jedni v modrom, druhi v ruzovom:

http://www.devin.sk/data/Download/VZN_poriadok_final-1.pdf
misoft
04.08.10,11:47
ale na viacerych auto forach som citala, ze za to dostali ludia pokuty, vzhladom k tomu ze pouzivaju "chemiu",
Ale existujú (len treba hľadať) aj čistiace prípravky na umývanie karosérií, ktoré sú biologicky rozložiteľné. V takomto prípade by pokuta nebola na mieste, pretože ak používaš biologicky rozložiteľné produkty, tak predsa neohrozuješ životné prostredie (dokonca aj Tesco používa ako obalový materiál svoje Tesco-tašky, ktoré sú biologicky rozložiteľné. A fakt sa rozpadnú - nechal som ich niekoľko v aute na sedisku a v priebehu 4 mesiacov z nich boli len malé kúsky, ktorá sa v ruke rozpadali).
zk24
04.08.10,11:56
Ale existujú (len treba hľadať) aj čistiace prípravky na umývanie karosérií, ktoré sú biologicky rozložiteľné. V takomto prípade by pokuta nebola na mieste, pretože ak používaš biologicky rozložiteľné produkty, tak predsa neohrozuješ životné prostredie (dokonca aj Tesco používa ako obalový materiál svoje Tesco-tašky, ktoré sú biologicky rozložiteľné. A fakt sa rozpadnú - nechal som ich niekoľko v aute na sedisku a v priebehu 4 mesiacov z nich boli len malé kúsky, ktorá sa v ruke rozpadali).

Nesmies pouzivat chemiu. V pohode, ak mas biologicky rozlozitelnu tasku... Len si neviem predstavit situaciu vysvetlovania policajtom ze tento obal z niecoho sa za 4 mesiace rozlozi a ze tento sampon neskodi trave...

Chce to precitat si, ci mas povolene alebo zakazane umyvat vobec auto. Bez ohladu na to co pouzivas. V nietkorych VZN mesta je napisane ze je povolene len cistou vodou. Dalsie ine pripravky su zakazane. To pdf co som prilozila zas hovori ze zakazuje umyvanie auta na verejnom priestranstve, okrem nutneho umytia predneho skiel, reflektorov a koncovych svetiel....
Nehovori dokonca vobec o tom ci vodou alebo niecim inym.
Ice dive
04.08.10,11:56
Ale existujú (len treba hľadať) aj čistiace prípravky na umývanie karosérií, ktoré sú biologicky rozložiteľné. V takomto prípade by pokuta nebola na mieste, pretože ak používaš biologicky rozložiteľné produkty, tak predsa neohrozuješ životné prostredie (dokonca aj Tesco používa ako obalový materiál svoje Tesco-tašky, ktoré sú biologicky rozložiteľné. A fakt sa rozpadnú - nechal som ich niekoľko v aute na sedisku a v priebehu 4 mesiacov z nich boli len malé kúsky, ktorá sa v ruke rozpadali).
obávam, sa že mestský policajt nebude veľmi ochotný študovať chemické zloženie biologicky odbúrateľného prípravku... a rovno dá pokutu...
buchač
04.08.10,12:04
Ahoj! Môžem si umyť auto na betonovom parkovisku čistou vodou z vedra a len použitím hubky, teda nie žiadne striekanie hadicou alebo umývanie motora. Len klasika namočím hubu a postieram prach, blato a pod. Je to priestupok, teda môžem za to dostať pokutu? Dík.
Ešte inak poviem ...

Je to neúcta k tomu autu ...laku :confused:
Málo vody , hubka k tomu dáva dokopy niečo ako jemný brúsny papier / šmirgeľ papier / ...
Výsledok tejto kombinácie asi nejak nemusím veľmi vysvetľovať ...či ...???;)
stiavnicanka
04.08.10,13:45
Jasné, že je to len nejaké východisko z núdze, nie pravidelná realita. Mám svojho miláčika rada a doprajem mu aj iný luxus ako huba a vedro s vodou. Práve preto neviem ako to chodí v takom prípade, ale pýtam sa, lebo som musela núdzovo takto umyť auto a našli sa dobráci, ktorým to vadilo, hoci iní to robia často a nič sa nedeje. Takže , nehľadte na mňa ako na vraha laku svojho auta. Dík za reakcie.