oziabaj
04.08.10,09:56
Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu pri kúpe auta zo zahraničia.

Chcel by som kúpiť auto od Slovenského predajcu, ktorý kúpil auto v zahraničí bez Dph. Daný predajca tvrdí, že spadá pod paragraf 66 č.222/2004 o DPH. Tu je jeho vysvetlenie: "Ja Vám napíšem faktúru na vozidlo bez rozpisu DPH, pretože sa to fakturuje podľa paragrafu 66 č.222/2004 o DPH. Ja som to vozidlo kúpil na moju firmu bez DPH ako predajca vozidiel, takže tá samotná suma povedzme xxxx,-Eur je konečná, V tej je zahrnuté prihlásenie vozidla na Slovensku, dovoz, kompletný servis, vytepovanie vozidla, moja marža a všetky učtovné poplatky ktoré s tým súvisia."
Nakoľko sa v tejto problematike vôbec nevyznám, chcel by som Vás požiadať o Váš názor na kúpu takéhoto tovaru. Auto chcem kúpiť ako súkromná osoba. Aké povinnosti pre mňa vyplívajú, v prípade že to auto kúpim? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
IvoM
05.08.10,11:29
Pre Teba nevyplývajú žiadne povinnosti, teda okrem prihlásenia auta a pod. Druhá vec je to že dovozca /predajca/ nemôže použiť §66 ak nakúpi tovar /napr.auto/ v zahraničí bez DPH, pre neho je to dovoz tovaru §11 a musí spraviť samozdanenie a teda pri predaji odviesť DPH z celej predajnej ceny, to ale nie je Tvoj problém.
BTW momentálne beží vyšetrovanie daňového riaditeľstva a polície voči takýmto "dovozcom" čo chceli ukrátiť štát o DPH takýmto spôsobom.:)
Janurka
06.08.10,11:44
Treba rozlišovať, či ide o nový dopravný prostriedok, alebo o ojazdené mot. vozidlo. V ustanovení § 66 ods. 2 je určené, kedy je obchodník povinný použiť osobitnú úpravu zdaňovania. Takže vysvetlenie predajcu môže byť správne. Skús tu:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/osaut05.rtf