majo10
04.08.10,10:17
Zdravím vás,

podnikám na internete, zatiaľ na živnosť, som 100% vlastníkom projektov ktoré som vybudoval. Uvažujem však, že sa poobzerám po investorovi - som vo fáze, že by nás to mohlo výraznejšie "nakopnúť".

Finálna podoba bude asi s.r.o. Môžete mi prosím poradiť aké sú štandardné podiely pre investora? Zaujíma ma pokiaľ budem mať 100%-tnú kontrolu nad firmou, pri akom podiele stratím akú kontrolu a podobne. Skúšal som o tom nájsť nejaký článok na nete ale neúspešne, ak existuje - môžete mi niekto poslať link? Počul som o podiele 66% - čo to zamená? Po túto hranicu mám úplnú kontrolu? (samozrejme okrem rozdelenia zisku)

Ešte ma zaujíma jedna vec - používa sa v praxi niečo také, že si dám do zmluvy kvázi predkupné právo na spätné odkúpenie podielu investora za nejakých (pre neho samozrejme výhodných) podmienok?

Mockrát ďakujem,

Majo
profesional
04.08.10,08:21
Uplnu kontrolu nad uplne vsetkym mas kym nepredas 10 %. Potom alsia dolezita hranica je 1/3 a najdolezitejsou hranicou je 1/2. akonahle predas nadpolovicky podiel, tak stracas kontrolu takmer uplne.
misomiso
04.08.10,08:25
Uplnu kontrolu nad uplne vsetkym mas kym nepredas 10 %. Potom alsia dolezita hranica je 1/3 a najdolezitejsou hranicou je 1/2. akonahle predas nadpolovicky podiel, tak stracas kontrolu takmer uplne.

A v ktorych zakonoch sa riesia tieto konkretne hranice? 1/2 je jasna, ale mam na mysli hlavne 1/3 a 10%.
majo10
04.08.10,08:25
Profesional, díki.

Môžeš mi povedať čo stratím pri predaji 10%, čo pri jednej tretine a čo pri polovici? Aspoň stručne :-) Plus, ak sa dá - odkáž ma na nejakú dobrú praktickú literatúru.

Ďakujem, Majo
msviki
04.08.10,11:08
majo10, nekomplikuj si zivot hned na zaciatku. Mozes sa vzdat casti KONTROLY nad firmou, ale ked sa opytas investora, tak by ti povedal, ze mu staci precento z investicie. On ti to vsak nemusi povedat. ...
Kontrolu nad vlastnictvom firmy ty osobne nemusis delit s investorom. To, ze pytaju zaruky za svoje investicie je normalne. Ak by vsak pytali vsade zalohu nehnutelnost, podiel na firme, apod. ...tak skoncia s negativnym cash flow. To tiez nechcu, pretoze to sa najskor musia zbavit tej "zalohy".

Takze investor moze mat AJ PLNU kontrolu nad financiami, ale NEMUSI mat kontrolu nad tvojou firmou!!!
Dohodni s nim primerany urok, a aby ta to samozrejme nezabilo na splatkach. Potrebujes priestor na dychanie a vsetko je na tom ako to s nim dohodnes. pravidla si stanovujete iba vy dvaja (firma a investor).

Pocul som aj o tom ako prisli ludia o cele firmy (vdaka sikovnym investorom), takze delit kontrolu nad firmou ... si mozes radsej strelit do nohy. Nie si v stadiu/velkosti Mercedesu aby si to musel takto riesit.
majo10
04.08.10,15:18
msviki, diki za informacie. Mozes mi blizsie opisat o aky typ investicie sa v takom pripade jedna? Akoze investor da peniaze a ja mu ich len splacam aj s urokom? Nieco na styl pozicky? O takomto type investorov som este nepocul. Pokial viem, kazdy investor chce co najvacsi vplyv nad firmou.

Popis mi to prosim ta trosku blizsie, kludne posli aj sukromnu spravu ak to nechces pisat do vlakna.

Majo
majo10
04.08.10,17:59
Prosim, povie mi niekto aku mam kontrolu nad firmou pri nadpolovicnom, 2-tretinovom a 90%-tnom podiele?
KEJKA
21.11.10,22:22
Pokiaľ máš 51% ZI a ZI = hlasovacie práva, tak o firme rozhoduješ ty. Ďalej závisí od spoločenskej zmluvy ako upravuje povinnosti konateľov.
Nový spoločník - investor ešte nemusí byť konateľ, teda nebude mať právo konať v mene firmy, to budeš len ty.
A so svojim 51% schváliš akékoľvek uznesenie VZ - pokiaľ SZ nebude stanovovať nejaké výnimky, ako napr. 2/3 väčšinu hlasov.
10%? ... to ti neviem povedať. Hádam je to myslené tak, že je stanovený minimálny podiel, takže pri 5000 EUR neexistuje 10%-ný spoločník.....hm?
================
Ako ti radia vyššie - investor môže byť tichý spoločník, ktorý poskytne peniaze - dlhodobú pôžičku na určitý úrok resp, podiel na zisku. Nestáva sa spoločníkom, jeho peniaze nie sú vkladom do ZI.