elzbal
04.08.10,10:31
chcel by som sa opytat..."niekedy v lete som si zakupil tuto nadhernu tahavu rastlinku, dari sa jej k mojej radosti.:)...pestujem ju na balkone" na internete som sa docital ze je mozno pestovat aj vonka v zahone alebo aj v kvetinaci to je oke

ale rad by som sa opytal ako je to s prezimovanim..lebo o tom som sa uz vela nedocital ..kto by mi vedel poradit kto uz ma s tym skusenosti
...ci ju mam nechat na balkone kym jej listy neopadaju a potom ju zostikat a nechat na balkone prezimovat....alebo urobit to iste ale dat ju dnu ....kto viete prosom poradte:) vopred za rady dakujem
Valcake
04.08.10,20:51
Ja tak viem, že je to jednoročka. Mýlim sa?:confused:
Silvernola
05.08.10,03:15
Ja tak viem, že je to jednoročka. Mýlim sa?:confused:
V podstate je to druh batátu - sladkého zemiaka. Niekedy tvorí aj pododné hľuzy. Nie je to jednoročná rastlina, ktorá vyklíči zo semena, prinesie plody a prirodzene zahynie (ako napr. obilie). Za vhodných podmienok rastie stále - ako napríklad aj rajčina - vydrží niekoľko rokov.
Za pokus by podľa mňa stálo skúsiť ju prezimovať v svetlej a chladnej miestnosti. U nás v zime nebýva ani tak problémom málo tepla (v interiéri skôr napoak), ale málo svetla. Tomu treba prispôsobiť ostatné podmienky. V žiadnom prípade nevydrží ani nižšiu teplotu - je to tropická rastlina. Po prezimovaní asi nebude vyzerať lákavo (pozor na škodcov), ale na jar ju zrež, mala by obraziť. Ja podobne prezimovávam pepino. Držím palce.;)
elzbal
05.08.10,05:03
mno zatial ti velmi pekne dakujem...a uvidime teda ako si bude pocinat.:)))