denkaTn
04.08.10,11:42
nasej firmy zahranicny spolocnik vymyslel ze chce cislovat faktury tak, ze kazdy den zacinat faktury s cislom 1. ide mu o to, aby sme mohli dodatocne dokladat faktury. (nie pre podvod, len neporiadok v podkladoch)

takze v cisle by bol vzdy datum a poradove cislo dna:
napr. 20100804/01 a nasldujuci den faktura c. 20100805/01? (meni sa den v datume)
akymi argumentami mu to mame vyvratit, ked v zakone je len ze maju byt cisla chronologicky?
alebo myslite ze by nam to pri kontrole preslo?
dakujem za nazor
zk24
04.08.10,09:50
Nemyslim ze je v tom problem.

V IS treba uviest sposob cislovania faktur, ze faktury budu cislovane vo formate: YYYYMMDD/poradove cislo v danom dni.

V jednej firme znacime vydavkove pokladnicne doklady takto: VPD-10/05/08 napriklad. S tym ze v IS mame uvedene cislovanie /ciselny rad/ vo forme: VPD-YY/MM/poradove cislo. Je to podla mna prehladnejsie a lahsie dokazem vyhladat dokumentaciu.

Ja v tom problem nevidim.
andreaS
04.08.10,10:26
mne to problematicke pride...

ako vies, ze v dany den mas napr. vsetky faktury? alebo aj celkovo za mesiac...

ked idu pekne za sebou, tak vidis, ze aha 35ku nemam, chyba mi.. kde je? ale s tymto cislovanim si to neviem predstavit...
brezňanka
04.08.10,10:35
Kontrola by v tom problém nevidela. Veď jedným z dokladov, ktoré pri kontrole predkladáme je interná smernica o účtovníctve. A tam predsa je spôsob číslovania všetkých dokladov, ktoré do účtovníctva vstupujú. Zároveň je pravda, že ak sa faktúry nevystavujú centrálne je horšia kontrolovateľnosť.
zk24
04.08.10,10:38
mne to problematicke pride...

ako vies, ze v dany den mas napr. vsetky faktury? alebo aj celkovo za mesiac...

ked idu pekne za sebou, tak vidis, ze aha 35ku nemam, chyba mi.. kde je? ale s tymto cislovanim si to neviem predstavit...



za lomitkom je poradove cislo, akurat ze kazdy mesiac zacina ako keby "novy ciselny rad".
Majove: VPD-10/05/01, VPD-10/05/02.... VPD-10/05/152
Junove: VPD-10/06/01, VPD-10/06/02.... VPD-10/06/152

Jedina nezrovnalost je ci posledna faktura je naozaj posledna. Mam ich poznacene a do "knihy doslych faktur" mam poznacene prve a posledne cislo faktury.

Myslis ze s tym je problem? Respektive moze byt? Firmy, ktore som "podedila" tak cislovane uz boli, ja v tom pokracujem a celkom mi to vyhovuje v prehladnosti.
Ajuška
04.08.10,10:42
Kontrola by v tom problém nevidela. Veď jedným z dokladov, ktoré pri kontrole predkladáme je interná smernica o účtovníctve. A tam predsa je spôsob číslovania všetkých dokladov, ktoré do účtovníctva vstupujú. Zároveň je pravda, že ak sa faktúry nevystavujú centrálne je horšia kontrolovateľnosť.
...interná smernica má tiež svoje mantinely v zákonoch...

...Jedina nezrovnalost je ci posledna faktura je naozaj posledna...
...toto je podľa mňa (ale nie som kontrolór...;)...) v danom prípade doooosť závažná nezrovnalosť...
denkaTn
04.08.10,10:43
u nas vystavuje faktury len jedna koccka takye s tym ze by nebol prehlad nemamem problem okrem toho budeme mat len par velkych faktur za rok, ide mi len o to ci to prejde pri danovej kontrole...
andreaS
04.08.10,10:44
kazdopadne ci mesacne alebo denne cislovanie mne osobne pride neprehladne... je to cisto moj subjektivny pocit... a bola by som z toho dost nervozna... ci mam vsetko...

to, ci je to v smernici, neriesim...

ja rozdelujem cislovanie len ked ide o prevadzky (aby z prefixu bolo zretelne, ktora pobocka vystavila danu fa, ale maju opat svoj uceleny ciselny rad v roku)...
zk24
04.08.10,10:47
Bolo by super, keby niekto z vlastnej skusenosti z kontroly vedel povedat ci to je obstojne alebo nie. :confused:

Mne to zas prehladnostou vyhovuje. Ked to mam rozdelene po mesiacoch.:confused:
ucetni_fantozzi
04.08.10,10:59
no podla mna toto moze narazat na problem, najma ak ste platitelmi DPH - zakon totiz v §71 vyzaduje okrem ineho aj "poradove cislo faktury"
zk24
04.08.10,11:01
no podla mna toto moze narazat na problem, najma ak ste platitelmi DPH - zakon totiz v §71 vyzaduje okrem ineho aj "poradove cislo faktury"

Poradove cislo faktury tam je. Len kazdy mesiac zacina jednotkou a ide do 999
a_je_to
04.08.10,11:40
no podla mna toto moze narazat na problem, najma ak ste platitelmi DPH - zakon totiz v §71 vyzaduje okrem ineho aj "poradove cislo faktury"


Poradove cislo faktury tam je. Len kazdy mesiac zacina jednotkou a ide do 999

K týmto príspevkom treba dodať, že poradové číslo niečoho je jedinečné a nezameniteľné číslo v jednej súvislej číselnej rade, ktoré možno bez ďalších iných ukazovateľov vyhľadať a jednoznačne preukázať /kritérium preukaznosti/. Ak má číselná rada niekoľko rovnakých čísel 1, 2, 3 .... nemožno hovoriť o poradovom čísle jednej číselnej rady. Je to iba niekoľko číselných rád s neurčitým a nekontrolovateľným počtom čísel. Jedna číselná rada sa myslí podľa mňa na jedno účtovné obdobie, nie jeden deň, alebo jeden mesiac. Keby som bol daňovým kontrolórom, tak by som argumentoval takto a chcel by som vidieť, ako sa druhá strana snaží z toho vykecať a tvrdiť mi niečo iné, logickejšie.
denkaTn
04.08.10,11:49
platitelia DPH sme, poradove cislo faktura ma:) len ci moze byt v takej forme, ako som pisala, cislovane po dnoch, myslim z pohladu danovej kontroly ci to tak moze byt..
zk24
04.08.10,11:50
My sme platitelia neni, cislujem tak VPD. Skusim napisat na drsr ci im to bude vadit.
denkaTn
04.08.10,11:53
prosim ta, ale kde v zakone je uvedene, ze musi ist o jednu suvislu ciselnu radu?, ze nemoze kazdy den zacinat nova rada? aj takto bude kazda faktura mat jedinecne nezamenitelne cislo.. tvorene datumom a poradim v dany den. len ta forma..
dakujem vopred za argumenty, potrebujem to odovodnit sefovi..
zk24
04.08.10,12:00
citam na porade viacero tem ohladne cislovania a dovolim si prilozit jeden link ohladne cislovania od "lenkak":

http://www.porada.sk/42378-post7.html
Stefan2005
04.08.10,13:45
... kde v zakone je uvedene, ze musi ist o jednu suvislu ciselnu radu?, ze nemoze kazdy den zacinat nova rada?...

... nie je to nikde takto uvedené.


... Keby som bol daňovým kontrolórom, tak by som argumentoval takto a chcel by som vidieť, ako sa druhá strana snaží z toho vykecať....

... ani daňový kontrolór nie je oprávnený argumentovať a vyžadovať nad rámec zákona :) .

Ad zk24: už boli, čo písali na DRSR v takejto veci:

"Dopyt:

Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.
Odbor služieb pre verejnosť".

citované z príspevku od Mušky z júna 2009: http://www.porada.sk/1064726-post60.html
Stefan2005
04.08.10,14:57
Na margo obhajcov číslovania "... v jednej súvislej číselnej rade," by som dal do pozornosti číslovanie faktúr jedného giganta S-T:

januárová 9711...
februárová 5712...
marcová 3713...
aprílová 9714...
májová 0715...

a predpokladám že by to vedeli obhájiť (aj napriek tomu, že dodnes mi nie je známy spôsob pridelovania čísla faktúram); a takýchto príkladov by som vedel uviesť viacej...
a_je_to
04.08.10,18:33
... nie je to nikde takto uvedené.

... ani daňový kontrolór nie je oprávnený argumentovať a vyžadovať nad rámec zákona :) .

...to nebolo nad rámec zákona ! Existujú zákony ako právny predpis a existujú nepísané zákony logiky a matematické axiomy, ktoré normálnym ľuďom netreba dokazovať. Preto sa vyžaduje, aby účtovník mal aspoň maturitu. Poradové číslo je číslo neprerušenej číselnej rady. Normálne je nespochybńovať, že čísla 5,6,7,8,9 sú poradové, ale číslo 14 v číselnej rade 11, 12 ,14, 15, 16 nie je poradové v poradí, lebo č. 13 chýba, nebolo v rámci síce neuzákonených, ale platných pravidiel pridelené žiadnej faktúre, alebo faktúra chýba. Takéto príklady sa nachádzajú v prijímačkách do matematickej triedy na nižšom stupni ZŠ, aj v psychotestoch pre policajtov. Ak správne neoznačíš chyby, neabsolvuješ, nevykecáš, nemôžeš sa stať ani policajtom, nie to účtovníkom. Rovnako čísla 21/1, 21/2, 22/1, 22/2, 23/1 nie sú poradové, medzi piatimi číslami bola číselná rada 2 krát prerušená. Tvrdím to nad rámec všetkých platných zákonov SR, aj EU, ale je to tak. Ak budem tvrdiť, že 5 je nepárne číslo a položíš mi otázku, v ktorom zákone je to napísané, usmejem sa a nechám Ťa spočívať .v Tvojej nevyvrátiteľnej pravde. Vyhráš, lebo sa mi nepodarilo presvedčiť Ťa.
Neodpustím si dodatok, viaceré softy, ak sa založí viacero rád, začnú miešať číselné rady medzi sebou. Iné softy /SAP/ dovolia zadať prvé a posledné číslo číselnej rady, ostatné prideľujú automaticky a nedovolia žiadny zásah. Vidím v tom kus logiky a antianarchie ...


Na margo obhajcov číslovania "... v jednej súvislej číselnej rade," by som dal do pozornosti číslovanie faktúr jedného giganta S-T:

januárová 9711...
februárová 5712...
marcová 3713...
aprílová 9714...
májová 0715...

a predpokladám že by to vedeli obhájiť (aj napriek tomu, že dodnes mi nie je známy spôsob pridelovania čísla faktúram); a takýchto príkladov by som vedel uviesť viacej...

Toto by som dokázal bez problémov pochopiť aj obhájiť. Takto sa mi pred desaťročím podarilo zvoliť štvormiestne číslovanie pre soft, o ktorom som predpokladal, že ročný počet dokladov neprekročí 10 tisíc. Mýlil som sa a poradové číslovanie vyzeralo v tom roku presne takto. Keď prešlo cez 9999, tak začalo znova od 0000, 0001.... Perom sa dopisovalo pred štvorčíslie O, 1, 2 .... aby to bolo poradové ... podľa mojich zákonov logiky.
Paula
04.08.10,19:06
Ehm, ale zadávateľ témy píše o pradovom čísle dňa, nie o poradovom čísle v knihe faktúr;)
ucetni_fantozzi
05.08.10,07:36
Myslim si, že podstatou tohto problému je naplnenie jedného zo základných pravidiel účtovníctva - citujem "Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov."

Takze nech sa zvoli akakolvek forma cislovania, je na uctovnej jednotke, aby preukazala, ze doklady v uctovnictve su okrem ineho aj "uplne", teda ze ich cislovanie nie je ucelove, tak aby sa nepohodlnny doklad dal "vybrat", "zrusit", ci "nezahrnut". Najcistejsim sposobom je samozrejme klasicke poradove cislovanie od 1 na zaciatku roka po xxx na konci roka. Ostatne formy su na definovani uctovnej jednotky a jej argumentoch k zvolenej forme.