babs
04.11.05,07:43
dobry den prajem vsetkym..
mam taky problem : ceska firma robi pre nas ako kooperant projekty na urcite stavby - územie SR. my sme takisto projektova firma. oni nam fakturuju bez dph ja dph vysporiadam u nas. teraz sme mali prvy krat taku situaciu ze fakturujeme my im za prepracovanie dokumentacie, ktoru nam zaslali. mam fakturovat s dph alebo bez dph?? som z toho teraz vedla bola som v tom ze takisto bez dph a oni si to vysporiadaju ale po precitani niektorych tem si neviem rady..dakujem
Monika1
04.11.05,06:52
Pozri zák. o DPH, § 15 ods. 2. Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Mala by si im to vystaviť s daňou, ak sa tieto práce vzťahujú k stavbe, ktorá je na Slovensku.
babs
04.11.05,07:01
ono v podstate to nie je nehnutelnost jedna sa o modernizaciu zeleznicnych trati ale je to v podstate stavba tiez som zmenila nazor kedze miesto dodania je SR malo by to byt asi s DPH len som si nebola vobec ista..teraz hlavne ako to vysvetlim ceskej firme - ta by sa mala asi registrovat u nas na DU a pytat si to spat vsak??
martinez
04.11.05,07:01
Podla §15,2 je miestom dodania sluzby vztahujucej sa na nehnutelnost vratane sluzieb realitnych kancelarii, znalcov, architektov a stavebneho dozoru je miesto, kde sa nehnutelnost nachadza... myslim si, ze sluzby projektovych prac na nehnutelnostiach by mali spadat pod tento odsek... z uvedeneho treba potom vychadzat z toho, ci sa predmetna projektova dokumentacia vztahuje k nehnutelnosti na Slovensku ... ak k slovenskej nehnutelnosti, fa by mala byt podla mojho nazoru vratane slovenskej DPH.... ak k zahranicnej nehnutelnosti, fa bude bez DPH...
martinez
04.11.05,07:09
ceska firma sa nemusi v zmysle §5,1 registrovat na DU v SR ak vykonava na uzemi SR sluzby, pri ktorych osobou povinnou platit je prijemca podla §69,2-4... a prave tieto projektove sluzby, ktore vykonava pre vas spadaju pod tento paragraf....
babs
04.11.05,07:18
ceska firma zatial vzdy povinnost preniesla na nas ak vystavovali faktury tak vystavovali bez dph s tym ze ja som si to tu samozdanila..len teraz je vlastne pripad opacny ze ja vystavujem fakturu teda s dph - ide o prepracovanie dokumentacie ktora sa tyka stavby na slovensku..ja dph zaplatim ale oni si ju budu predsa musiet pytat na dan. urade u nas?? ci nie??
martinez
04.11.05,07:26
no podla mojho nazoru asi moze poziadat o vratenie DPH slovensky DU, nakolko moze vychadzat z §56,1-2.... podla tychto odsekov ceska spolocnost :
- je identifikovana pre dan v CR
- nema v tuzemsku sidl ani stalu prevadzkaren a
- dodala iba sluzby, pri ktorych je osobou povinnou platit dan prijemca §69,2-4

takze podla mojho nazoru moze poziadat slovensky DU o vratenie DPH z vami vystavenej fa....
babs
04.11.05,07:37
presne to som myslela dakujem velmi pekne vsetkym ktori to tu so mnou konzultovali..fakturu som uz spravila a dnes odoslem a spravnu:)) dakujem