TBMB
04.08.10,13:08
Dobrý deň, týmto Vás prosím súrne o radu.
Naša pracovníčka (sme RO) s úväzkom 25% zároveň pracuje v ČR. Z ČR nám prišiel list zo sociálky aby sme sa ako zamst. zaregistravol a zamestnan. príhlásil do ČR na základe formulára E101, v ktorom sa píše , že sa máme riadidit podľa predpisov v ČR. Tento formulár si teraz tam vybavila s dátumom 05/2006. Podľa mojich info. odvody ktoré som platila v SR si mám vyžiadať a zaplatiť do sociálky v ČR. To isté aj so zdravotnou poisťovňou
Nemám s týmto žiadne skúsenosti neviete ako sa to všetko robí. Nikto nám nevie poradiť. Veľmi pekne vás prosím o radu.
Ďakujeme:mad:
zk24
04.08.10,11:31
Riesila som rovnaky problem, ale s obciankou Rakuska. Prihlasili sme ju na slovensku SP pre istotu, kym si ona vybavi E101 v Rakusku. Doniesla nam ho, my sme medzitym za nu odvadzali 3 mesiace poistne /pre istotu/. Po tom, co mame E101 v ruke, sme ju odhlasili z poistovni jednoduchou odhlaskou. Napisala som tam sprievodny list, popisala situaciu, a prilozila E101, Vykazy, registracny list a vsetko okolo toho.

Prikladam ti aj povinnu prilohu - respektive ziadost o vratenie poistneho zaplateneho bez pravneho naroku.

Prihlasili sme zamestnavatela do SP v Rakusku. Poslali nam prihlasky vyplnene, my sme ich len podpisali a poslali do Rakuska naspat. Vycislili poistne a pokracujeme vlastne dalej.


Drzim palce. Tiez mi nikto nevedel poradit, spravila som dokopy asi 5 dolezitych krokov, ktore dokopy trvali par dni, ale pozistovat a vyvolavat do Rakuska a zhanat informacie mi zabrali cas 3 mesiace. Tak ak nieco budes este potrebovat, kludne pytaj, ked budem vediet poradim. Poznam tu "beznadej" v tomto :D
TBMB
04.08.10,17:21
Ďakujem,
v stručnosti : v ČR v sociálke nás ako zamestnávateľa zaregistrujem, pracovníčku prihlásim s dátumom ktorý je udaný na E101. Po pridelení IČZ budem odvádzať odvody do sociálky v ČR. Nakoľko je to k 05/2006 platby v SR od tohoto dátumu vyžiadam na soc. v SK a budem musieť zaslať do ČR, tam majú asi iné odvody? ako to riešiť. Na soc. v SR musím odhlásiť pracovníčku s dátumom 05/2006.
Toto všetko treba aj zo zdravotnou poišťovňou?
To tlačivo čo si poslala, to je ako oprava mesačných výkazov?
Ako promptne sociálka reaguje?
Je toho asi veľa, ale vopred ďakujem.
zk24
04.08.10,18:19
Ďakujem,
v stručnosti : v ČR v sociálke nás ako zamestnávateľa zaregistrujem, pracovníčku prihlásim s dátumom ktorý je udaný na E101. Po pridelení IČZ budem odvádzať odvody do sociálky v ČR. Nakoľko je to k 05/2006 platby v SR od tohoto dátumu vyžiadam na soc. v SK a budem musieť zaslať do ČR, tam majú asi iné odvody? ako to riešiť. Na soc. v SR musím odhlásiť pracovníčku s dátumom 05/2006.
Toto všetko treba aj zo zdravotnou poišťovňou?
To tlačivo čo si poslala, to je ako oprava mesačných výkazov?
Ako promptne sociálka reaguje?
Je toho asi veľa, ale vopred ďakujem.

Fuha, 4 roky? Tak ja som to riesila 3 mesiace pozadu. Netusim ako je to s prihlaskou/odhlaskou 4 roky pozadu.

To tlacivo je hlavne ako ziadost, ja som k tomu prikladala aj kopie vykazov. Tak ale u mna to boli 3ks, nie 4 roky :(

Na zdravotnej poistovni prihlasena nebola, kedze nam ju odmietli prihlasit, nenasli ju v registri. Ale isla by som na to tym istym sposobom.

Po odoslani ziadosti o vratenie poistneho do SP im trvalo asi cca 7-10 dni kym to zaregistrovali a volali mi, aby som nieco doplnila. Peniaze spat este nemame.

Mozem sa spytat, ako sa stane ze az po 4 rokoch sa pride na to, ze mate takehoto zamestnanca? Prevzal si po niekom uctovnictvo alebo ako ste na to "prisli"?
TBMB
05.08.10,05:05
Nám to pracovníčka nenahlásila, že zároveň pracuje aj v ČR. Pracuje tam od 05/2006 a v ČR E101 si vybavila v tomto roku cca v apríli.
Ja som sa to dozvedela až z listu sociálky z ČR.
Teraz to mám vybaviť. Nik nevie poradiť a hľadám.:mad:
zk24
05.08.10,05:18
Nám to pracovníčka nenahlásila, že zároveň pracuje aj v ČR. Pracuje tam od 05/2006 a v ČR E101 si vybavila v tomto roku cca v apríli.
Ja som sa to dozvedela až z listu sociálky z ČR.
Teraz to mám vybaviť. Nik nevie poradiť a hľadám.:mad:

Teraz je pre mna otazne, ako to riesit takto spatne dozadu. A ci to ziadane poistneho spat sa vyplati. V podstate si to poistne strhaval aj zamestnankyni, ako tolko dozadu upravit vsetky vyplaty - odpocitat poistne podla slovenskych zakonov a uplatnit tie cesky a co potom s DP FO, kedze zaplatene poistne znizuje zaklad dane? Alebo sa to moze vykompenzovat v jednej vyplate?

Informuj sa na socialke, ceskej aj slovenskej ci sa musia tieto roky pozadu kompenzovat. Ci si to nevedia Socialky vybavit medzi sebou. Lebo je povinnostou zamestnankyne aby ta o tom informovala a aj aby predlozila E101-tku vcas. Urcite by som volala do poistovni a nechala si zaslat aj pisomne stanovisko. Uz sa to premeskalo o 4 roky, tak dalsi mesiac Vas uz nezabije.

Mate aspon "stastie" medzi Vami nie je recova bariera, co som sa ja nariesila s rakuskou socialkou, preklady pracovnych zmluv a vsetkeho... Na zabitie sa.

Drzim Ti palce. Ak by si volal na bratislavsku Socialnu poistovnu / neviem odkial si/, tak jedina pani ktora vedela nieco o tom ze existuju vobec nejake E101 formulare bola p.Kozinkova a ta mi poradila so vsetkym. Tak ak by si volal do Bratislavy, tak skus si pytat ju.
TBMB
05.08.10,05:45
Ja som bola na sociálke v BA u p. Čoka. Ten mi povedal, že aj za také obdobie spätne to môžem žiadať. Najlepšie by bolo aby sa urobila čiara a od teraz by sme platili len do ČR. Budem ale ešte volať pani Kozinkovú. Nemáš kontakt na tú pani?
Ďakujem.
Ozvem sa .
zk24
05.08.10,05:51
Mam, ale niekde doma. Vecer ti poslem SS. Budem hladat.
TBMB
05.08.10,05:56
ďakujem.