ivansopko
04.08.10,13:26
Bývam s manželkou v 3-izbovom byte spolu so svojou mamou, ktorý je rozdelený v pomere 5/8 - matka, 1/8 staršia sestra, 1/8 mladšia sestra, 1/8 môj podiel. Na 5/8-nách bytu, ktoré vlastní moja matka je záložné právo v prospech nebankovej spoločnosti a prebieha exekučné konanie a moja otázka znie : Ako mám postupovať, keď obe sestry sú ochotné darovať mne svoje podiely bytu(každá po 1/8 bytu), či je možné spísať darovaciu zmluvu so sestrami, keď na 5/8 bytu je záložné právo v prospech nebankovej spoločnosti a prebieha exekučné konanie a ako mám postupovať, keď by mi chcela aj moja matka prepísať svojich 5/8 bytu???
Stanislav 1975
04.08.10,11:29
Bývam s manželkou v 3-izbovom byte spolu so svojou mamou, ktorý je rozdelený v pomere 5/8 - matka, 1/8 staršia sestra, 1/8 mladšia sestra, 1/8 môj podiel. Na 5/8-nách bytu, ktoré vlastní moja matka je záložné právo v prospech nebankovej spoločnosti a prebieha exekučné konanie a moja otázka znie : Ako mám postupovať, keď obe sestry sú ochotné darovať mne svoje podiely bytu(každá po 1/8 bytu), či je možné spísať darovaciu zmluvu so sestrami, keď na 5/8 bytu je záložné právo v prospech nebankovej spoločnosti a prebieha exekučné konanie a ako mám postupovať, keď by mi chcela aj moja matka prepísať svojich 5/8 bytu???

Ako može mama tebe darovať jej časť bytu, keď je tam exe-konanie????:eek::eek::eek:-sestry v pohode možu, ale mama v žiadnom prípade...
hanelie
04.08.10,11:33
ak už prebieha exe konanie, nie je možné prepísať mamin podiel na teba - pri záložnom práve to je možné - so súhlasom veriteľa
pokiaľ by ste prepísali manin podiel, môže mať na krku marenie úradného výkonu ako trestný čin
ivansopko
04.08.10,11:44
Chápem, že pokiaľ je tam exekonanie nemôže darovať svoj podiel, ale mňa zaujímalo či je možná nejaká dohoda s exekútorom na odblokovanie jej podielu
doktor23
04.08.10,11:45
sestry môžu. Mama môže so súhlasom exekútora, ak vyrovnáš jej záväzok.
Stanislav 1975
04.08.10,11:52
Chápem, že pokiaľ je tam exekonanie nemôže darovať svoj podiel, ale mňa zaujímalo či je možná nejaká dohoda s exekútorom na odblokovanie jej podielu

Ivan, ale logicky-ten exe nedá súhlas na odblokovanie jej podielu, keď ona nevyrovná závazky, tým by sa vlastne aj on dopustil prečinu, že nedostatočne zastupoval oprávneného a okrem toho by bol blbý, však aj jeho trovy z toho podielu pojdu...:cool:
Stanislav 1975
04.08.10,11:53
Ivan, ale logicky-ten exe nedá súhlas na odblokovanie jej podielu, keď ona nevyrovná závazky, tým by sa vlastne aj on dopustil prečinu, že nedostatočne zastupoval oprávneného a okrem toho by bol blbý, však aj jeho trovy z toho podielu pojdu...:cool:

Btw., a tie trovy rozhodne niesú najmenšie...
sarasara
04.08.10,20:40
Sestry ti darovať podiely bytu môžu. S matkou môžeš spísať zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Dlh vyplať a kúpnou zmluvou preveď jej podiel na seba a manželku. Kúpnou cenou bude vyplatenie dlhu.
Bez vyplatenia dlhu nič neporiešite. Alebo matka splatí dlh a bude všetko OK.
ivansopko
11.09.10,13:42
V mojom probléme nastalo niekľko zmien a preto by ma zaujímalo niekoľko vecí : Chcem sa nakontaktovať na exekútora a vyplatiť dlžnú čiastku za matku, ale dňa 10.09.2010 prišlo ďalšie oznámenie o začatí rozhodcovského konania a mňa by zaujímalo, či keď vyplatím exekútora a ten následne zruší exekúciu na 5/8 bytu, či môžem s matkou spísať kúpnopredajnú zmluvu na jej podiel bytu, prepísať tento podiel na katastri nehnuteľností, keď začalo iné rozhodcovské konanie alebo by som porušil nejaký zákon keby som takto postupoval???? Ďakujem za odpovede.
Mária27
11.09.10,14:17
Ako spoluvlastník máš predkupné právo aj v exekučnom konaní. Exekútor ťa musí o exekúcii upovedomiť, uplatni predkupné právo priamo u neho.
V rozhodcovskom konaní je to podobne - dohodnite sa priamo pred mediátorom. Jednoduco všetkým oznám, že to ako spoluvlastník kupuješ.
ivansopko
13.09.10,07:04
Exekútor mňa ani moje sestry o ničom neupovedomil, len dal matke strhávať v Soc. poisťovni z dôchodku 190 eur mesačne a aj v banke jej dal strhávať zvyšok dôchodku ktorý dostáva.... takže už tri mesiace po sebe nedostáva absolútne nič ( ani cent ) ..... len mňa zaujíma, či matka môže predávať alebo darovať svoj podiel bytu keď by som ja vyplatil exekúciu, exekútor odblokoval jej podiel bytu a predala mi tento jej podiel bytu počas prebiehania rozhodcovského konania ( či nie je nejaká vyhláška že ak už prebieha rozhodcovské konanie NESMIE NAKLADAŤ SO SVOJIM MAJETKOM ) . Poraďte mi prosím. Ďakujem Ivan
hanelie
13.09.10,10:38
kto podal podnet na rozhodcovský súd a z akého dôvodu?
totiž zmeny, týkajúce sa vlastníctva nehnuteľností sú z rozhodcovského konania vylúčené
hanelie
13.09.10,11:54
ešte doplním - pokiaľ sa rozhodcovské konanie týka iného exekučného titulu,
platí to isté - povinný už nesmie svojvoľne nakladať so svojím majetkom
ivansopko
13.09.10,12:53
Exekúcia je vedená v prospech jednej nebankovej spoločnosti, tú exekúciu chcem vyplatiť a vlastne rozhodcovské konanie dala ďalšia spoločnosť toho 10.09.2010 prišlo prvé oznámenie o tom rozhodcovskom konaní a ja potrebujem vedieť , či môžem vyplatiť exekúciu a ihneď kúpiť matkyn podiel a prepísať ho na katastri alebo už keď prebieha rozhodcovské konanie tak to nie je možné ????
doktor23
15.09.10,10:37
je dôležité, čo sa píše v oznámení od rozhodcovského súdu .. bez toho sa ťažko odpovedá
ivansopko
15.09.10,10:53
Skúsim to trocha opísať ..... Oznámenie zo dňa 9.7.2010 spoločnosť Home.... zahájila rozhodcovské konanie podľa zákona 244/2002 Z.z. na zaplatenie čiastky 1810,50 eura s príslušenstvom . V prílohe zaslaná kópia žaloby a výzva k zaujatiu písomného stanoviska do sedem dní od doručenia. V prípade že sa žalovaný nevyjadrí v lehote, pokračuje rozhodca v konaní. No a v žalobe stručne sú uvedené skutočnosti ako číslo úverovej zmluvy a dôkazy a vyčíslená predbežná výška dlžnej čiastky plus náhrady trov rozh. konania. Mňa zaujíma hlavne jedna vec : či v prípade ,že na byte nebude už exekúcia ( ktorú hodlám vyplatiť ) môžem spraviť s matkou kúpnopredajnú zmluvu a prevod podielu na katastri POKIAĽ ZAČALO TOTO ROZHODCOVSKÉ KONANIE ALEBO UŽ TERAZ MATKA NEMOŽE NAKLADAŤ SO SVOJIM MAJETKOM ????
ivansopko
16.09.10,10:28
Prosím, poraďte mi niekto
hanelie
16.09.10,11:21
zákaz nakladať svojvoľne s majetkom je prvotne uvedený v upovedomení o začatí exekúcie - ak mama takéto upomedomenie dostala, treba sa ním riadiť

zaujímavé info: http://www.vasobhajca.sk/exekucia.htm
aksas2
16.09.10,11:28
Skúsim to trocha opísať ..... Oznámenie zo dňa 9.7.2010 spoločnosť Home.... zahájila rozhodcovské konanie podľa zákona 244/2002 Z.z. na zaplatenie čiastky 1810,50 eura s príslušenstvom . V prílohe zaslaná kópia žaloby a výzva k zaujatiu písomného stanoviska do sedem dní od doručenia. V prípade že sa žalovaný nevyjadrí v lehote, pokračuje rozhodca v konaní. No a v žalobe stručne sú uvedené skutočnosti ako číslo úverovej zmluvy a dôkazy a vyčíslená predbežná výška dlžnej čiastky plus náhrady trov rozh. konania. Mňa zaujíma hlavne jedna vec : či v prípade ,že na byte nebude už exekúcia ( ktorú hodlám vyplatiť ) môžem spraviť s matkou kúpnopredajnú zmluvu a prevod podielu na katastri POKIAĽ ZAČALO TOTO ROZHODCOVSKÉ KONANIE ALEBO UŽ TERAZ MATKA NEMOŽE NAKLADAŤ SO SVOJIM MAJETKOM ????
Možeš uzavrieť kúpnu zmluvu, resp. matka može nakladať so svojím majetkom, a to do času, kým jej nepríde upovedomenie o začatí exekúcie. Čiže rozhodcovský súd po jej vyjadrení alebo nevyjadrení sa, vydá rozhodcovský rozsudok - exekučný titul, následne oprávnený, resp. exekútor podá žiadosť o vydanie poverenia na výkon exekúcie a následne exekútor vydá upovedomenie o začatí exekúcie, v ktorom zakáže povinnému - matke nakladať s majetkom.
Mária27
16.09.10,12:08
Matka má na byt záložné právo. Prišla exekúcia, nemôže nakladať s celým majetkom do jej skončenia (ani s bytom). Exekútor si ale vybral strhávanie peňazí z dôchodku, nie predaj nehnuteľnosti, takže vám ako spoluvlastníkom bytu nič neoznámil, lebo exekúcia nie je na byt.
Druhá exekúcia prísť nemohla, preto je rozhodcovské konanie.
Ak vyplatíš všetky dlhy, zastavia sa uvedené konania, zruší sa záložné právo na byt a môžeš ho bez problémov kúpiť. Keby chceli predávať byt, musia ťa ako spoluvlastníka vopred upovedomiť - môžeš uplatniť svoje predkupné právo.
globalpartner
16.09.10,12:22
Ako spoluvlastník máš predkupné právo aj v exekučnom konaní. Exekútor ťa musí o exekúcii upovedomiť, uplatni predkupné právo priamo u neho.
V rozhodcovskom konaní je to podobne - dohodnite sa priamo pred mediátorom. Jednoduco všetkým oznám, že to ako spoluvlastník kupuješ.


Maria 27 zase nesklamala , je radosť čitat Vase prísoevky a rady gratulujem
ivansopko
17.09.10,04:54
Matka má na byt záložné právo. Prišla exekúcia, nemôže nakladať s celým majetkom do jej skončenia (ani s bytom). Exekútor si ale vybral strhávanie peňazí z dôchodku, nie predaj nehnuteľnosti, takže vám ako spoluvlastníkom bytu nič neoznámil, lebo exekúcia nie je na byt.
Druhá exekúcia prísť nemohla, preto je rozhodcovské konanie.
Ak vyplatíš všetky dlhy, zastavia sa uvedené konania, zruší sa záložné právo na byt a môžeš ho bez problémov kúpiť. Keby chceli predávať byt, musia ťa ako spoluvlastníka vopred upovedomiť - môžeš uplatniť svoje predkupné právo.
Ďakujem za radu, len by ma ešte zaujímalo, či matke ako som spomínal môže exekútor zablokovat v Soc. poisťovni a následne v banke celý jej dôchodok ( nemá nárok aspoň na nejaké životné minimum ) ????
Mária27
19.09.10,11:35
Mala som taký prípad, keď exekútor zablokoval peniaze na účte zo štátneho rozpočtu, čo tiež ni je dovolené. Na námietku exekútor reagoval, že si to musí overiť. Nakoniec ten účet odblokoval, ale najaký čas to trvalo.
Matka musí asi tiež vzniesť námietku a požiadať o minimálny zostatok. S ekekútorom sa dá komunikovať.