ericka909
04.08.10,15:32
Ahojte,

mam specificku otazku ohladom preplacania cestovneho zamestnavatelom.

Pracujem v BA, mam mesacnik na MHD a pravidelne par krat do tyzdna cestujem na sluzobne ucely po meste. Chcem sa opytat, ci existuje nejaka forma preplacania (resp.prispievania) na mesacnik pokial ho vyuzivam na sluzobne ucely.
Pretoze moj zamestnavatel mi povedal, ze pokial si nestikam listky nemam doklad o tom, ze som cestovala a nemoze mi teda tie cesty preplacat. Mne je stikanie listkov zbytocne, pretoze nakolko mam mesacnik, pri stikani listkov by som platila cestu 2x. Existuje pripadne nejake tlacivo do ktoreho sa da zaznamenavat sluzobne cesty a bude to z hladiska ucrovnictva v poriadku?

Dakujem krasne.
KEJKA
04.08.10,13:37
môže sa to riešiť formou paušálu - vypíšeš si cesťák, odkiaľ-kam, trvanie cesty, môžeš aj bez cest.lístka dostať preplatenú náhradu vo výške MHD. napr. 1 lístok na cestu tam, druhý nazad.
ericka909
04.08.10,19:34
Ja som si to presne tak predstavovala Kejka :) Moj zamestnavatel sa podla mna len snazi usetrit a caka ze sa neozvem.
A Kejka nevies nahodou ci existuje nejaky zakon, ktory by mi zarucil, ze si mozem vybrat kompenzaciu sluzobnych ciest prave formou cestaka? Alebo ked mi zamestnavatel povie, ze preplati len ked si stiknem listky tak som nahrata, lebo mi v podstate na cestu neprispeje?
Llívia
04.08.10,19:44
Ja som si to presne tak predstavovala Kejka :) Moj zamestnavatel sa podla mna len snazi usetrit a caka ze sa neozvem.
A Kejka nevies nahodou ci existuje nejaky zakon, ktory by mi zarucil, ze si mozem vybrat kompenzaciu sluzobnych ciest prave formou cestaka? Alebo ked mi zamestnavatel povie, ze preplati len ked si stiknem listky tak som nahrata, lebo mi v podstate na cestu neprispeje?

Pozri zákon o cestovných náhradách.

Ak to inak nepôjde (paušál), tak si kúp lístky, štikni ich a nech ti ich zamestnávateľ preplatí - ty na tom škodovať nebudeš, zaplatí to zamestnávateľ :)
KEJKA
05.08.10,12:43
ty máš právo na to, aby ti zam-eľ preplatil cestovné náhrady.
Mesačník je súkromná vec. Treba sa dohodnúť.
Spočítaj si cesty - ak ti prispeje, ako chceš ty, tak aj to je možné, ale tento príspevok ti zdaní vo mzde.
Chobot
05.08.10,13:07
môže sa to riešiť formou paušálu - vypíšeš si cesťák, odkiaľ-kam, trvanie cesty, môžeš aj bez cest.lístka dostať preplatenú náhradu vo výške MHD. napr. 1 lístok na cestu tam, druhý nazad.

Preplatenie nákladov na cestu vo výške hromadnej dopravy pri použití vlastného spôsobu dopravy je možné len so súhlasom zamestnávateľa.

Preto ak nesúhlasí s príspevkom na mesačný lístok, tak nie je povinný prispievať. Vo vyúčtovaní treba preukázať náklady (priložení cest. lístka), vtedy má zamestnanec nárok na preplatenie nákladov. To, že ty máš mesačný predplatný lístok, je tvoja súkromná záležitosť. Firma nie je povinná prispievať na lístok.