kozlíček
04.08.10,16:49
Dobrý deň,
chcem poprosiť skúsených záhradkárov o vysvetlenie.Počul som,že pred zberom petržlenu,paštrnáku,či mrvy,je dobré aspoň 3 týždne pred samotným zberok skosiť vňať.
Je na tom niečo pravdy?Alebo doporučujete to?
Ďakujem!!
Oliwa
04.08.10,14:53
A z akého dôvodu?
Počula som o kosení jahôd, aby vyhnali nové výhonky, ale u koreňovej zeleniny to neprichádza do úvahy.
Prepáč, kozlíček, ale že práve človek s Tvojím nickom by chcel použiť kosačku...:D
Ešte raz prepáč, ale nedalo mi....:)
lusielaL
04.08.10,15:53
Este tak pri petrzlene by som pochopila,ak by niekto chcel dopestovat este cerstvu vnat do mraznicky.
pavol54
04.08.10,19:44
Alebo ho napadla pleseň.
Silvernola
05.08.10,03:19
Ak ti neide o vňať, ale len o korene, je to kontraproduktívne. Za 3 týždne stihne vyrásť trochu čerstvej vňate, to ale vysilí koreň a zhorší jeho kvalitu a slkadovateľnosť.
ganna
05.08.10,07:32
Presťahovali sme sa na dedinu a začali zahradničiť, podľa vzoru a rad susedov. A suseda /aj ja/ vńať z mrkvy aj petržlenu skosí /raz za sezonu/a to vtedy ,ked je veľmi hustá aby sa tam dostal vzduch, lebo može chytiť pleseň. Ak mrkva a pertžlen začína žltnuť a robia sa na nej hnedé škvrny- samozrejme myslím vňať, je napadnutá plesňou. A vtedy buď skosím, alebo aspoň pretrhám vňať aby nebola hustá.
arizona
05.08.10,07:34
Ja vňať občas obtrhávam, ale iba tú, čo sa dotýka zeme, aby som predišla plesni.
kozlíček
05.08.10,10:37
A z akého dôvodu?
Počula som o kosení jahôd, aby vyhnali nové výhonky, ale u koreňovej zeleniny to neprichádza do úvahy.
Prepáč, kozlíček, ale že práve človek s Tvojím nickom by chcel použiť kosačku...:D
Ešte raz prepáč, ale nedalo mi....:)
Ani mne nedalo a tvoj nick = aj sprostosť je dar boží.
Máš dve možnosti: 1 - prepáč
2 - neprepáč.
Oliwa
05.08.10,11:52
Myslela som, že si obdarovaný väčším zmyslom pre humor... ;)
Mýlila som sa...
pavol54
05.08.10,17:44
Presťahovali sme sa na dedinu a začali zahradničiť, podľa vzoru a rad susedov. A suseda /aj ja/ vńať z mrkvy aj petržlenu skosí /raz za sezonu/a to vtedy ,ked je veľmi hustá aby sa tam dostal vzduch, lebo može chytiť pleseň. Ak mrkva a pertžlen začína žltnuť a robia sa na nej hnedé škvrny- samozrejme myslím vňať, je napadnutá plesňou. A vtedy buď skosím, alebo aspoň pretrhám vňať aby nebola hustá.
pleseň na petržlene je biela ako by si ju posypala múkou a to je jeho koniec ak vňať neodstrániš tak budeš mať len škaredý nevyrastený,
Inak na to treba pamätať pri sejbe dať širšie riadky, podľa mňa orezávať ne koreňovej zelenine a zelere listy s tým že bude kvalitnejší koreň, je taký nezmysel ako trhať človeku zdravé zuby aby sa dostalo viac vápnika do kostí to som uviedol ako príklad.
kamoska1
05.08.10,18:48
Ja som ešte nepočula,nevidela a nikde nečitala,že 3 tyždne pred zberom je dobré,skosiť vňať.Ale na skúšku aby si vedel,tak aspom na kusku skus skosiť a potom si to porovnaj.A daj potom vediet,ako to dopadlo.
ganna
06.08.10,12:21
Som zahradník amatér tento rok iba 3 sezónu a tak sa učím .Ano plesen je biela múčka ale ako sa nazývajú tie tmavé škvrny a žltnutie listov aj na paradajke a zemiakoch..????, škvrnitosť? alebo ako...???? ak sú napadnuté listy a nechcem striekať nie je lepšie skosiť aj za cenu menšej úrody. samozrejme že po skosení nechám asi 10 cm od zeme.
ganna
06.08.10,12:23
pleseň na petržlene je biela ako by si ju posypala múkou a to je jeho koniec ak vňať neodstrániš tak budeš mať len škaredý nevyrastený,
Inak na to treba pamätať pri sejbe dať širšie riadky, podľa mňa orezávať ne koreňovej zelenine a zelere listy s tým že bude kvalitnejší koreň, je taký nezmysel ako trhať človeku zdravé zuby aby sa dostalo viac vápnika do kostí to som uviedol ako príklad.

v predchádzajúcom príspevku som mala otázky pre teba.
pavol54
06.08.10,18:22
Som zahradník amatér tento rok iba 3 sezónu a tak sa učím .Ano plesen je biela múčka ale ako sa nazývajú tie tmavé škvrny a žltnutie listov aj na paradajke a zemiakoch..????, škvrnitosť? alebo ako...???? ak sú napadnuté listy a nechcem striekať nie je lepšie skosiť aj za cenu menšej úrody. samozrejme že po skosení nechám asi 10 cm od zeme.
Všetko čo nie je normálny stav nazývajú laici pleseň, choroby napádajúce ľuľkovité rastliny nemusia napadnúť iné.To čo ty popisuješ je pravdepodobne pleseň zemiaková ale tie škvrny môžu mať stovku iných dôvodov. Viac svinstva skonzumuješ v potravinách cestou E-čiek, alebo z domáceho miláčika posadeného v reštaurácii na stole, ako zo správne aplikovaného postreku, pretože ten sa spravidla po určitej dobe sám zničí alebo vyplaví tej dobe sa hovorí agrotechnický termín. rôzne mednaté prípravky sú rozhodne neškodné pretože neprenikajú do rastliny ale sú len na povrchu a môžeš ich umyť.
kamoska1
07.08.10,15:59
Tie prípravky delíme ešte na kontaktné a systemové.Niektoré sa môžu použit,len 3 krat za sezonu,najlepšie v začiatkoch,lebo maju dlhšiu čakaciu lehotu.Potom ked su plody,je dobré použivat tie s tou kratšou lehotou.(to len uvadzam,pre začiatočnikov zahradkarov)
kukučka
07.08.10,18:22
ak vňať na mrkve získava inú farbu, môže to byť signál, že je zrelá