nivarto
04.08.10,17:16
Ahoj.

Pracujem už pár mesiacov na dohodu u jedného podnikateľa a všetky dane a odvody realizuje on. Od 14.7 som sa stal študentom a chcem sa Vás opýtať, či sa pre mňa resp. pre môjho zamestnávateľa niečo mení?

Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
04.08.10,15:24
Ahoj.

Pracujem už pár mesiacov na dohodu u jedného podnikateľa a všetky dane a odvody realizuje on. Od 14.7 som sa stal študentom a chcem sa Vás opýtať, či sa pre mňa resp. pre môjho zamestnávateľa niečo mení?

Ďakujem za odpoveď.
Ak máš uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov - nemení sa nič. Ak máš iný typ dohody, môže s tebou zatvoriť DoBPŠ a môžeš odpracovať viac hodín ... Prines zamestnávatelovi potvrdenie o návšteve školy.

Ešte k tým odvodom a daniam. Pri dohodách platí zamestnávatel len úrazové a garančné poistenie. Môžeš podpísať (ak si nepodpisoval), vyhláseni k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane (ak ho nemáš podpísané u iného zamestnávatela).
nivarto
04.08.10,15:50
Mám prácu na dohodu. Bol som na ÚP a od 12.4 ma vyradili, keďže som prekročil sumu 136 eur zárobku.

Mesačná nezdaniteľná časť dane? Čo to je? Ako to mám chápať?
veronikasad
04.08.10,15:54
Mám prácu na dohodu. Bol som na ÚP a od 12.4 ma vyradili, keďže som prekročil sumu 136 eur zárobku.

Mesačná nezdaniteľná časť dane? Čo to je? Ako to mám chápať?
pozri na výplatnej páske, či máš stiahnutú daň. Ak hrubá mzda = čistá, mal si podpísané vyhlásenie.
nivarto
04.08.10,15:55
Nie taká rovnosť tam nie je.
veronikasad
04.08.10,15:56
Nie taká rovnosť tam nie je.
Uveď ešte prosím výšku hrubej mzdy
veronikasad
04.08.10,15:59
nivarto
04.08.10,16:04
Nie to tlačivo som nepodpisoval a hrubá mzda býva podľa toho čo sa robí. Ak sa sadia stromčeky, tak som mal 240 eur a napr. pri kosení to bolo 84 eur. Čiže nie je to každý mesiac rovnaké.
veronikasad
04.08.10,16:12
Nie to tlačivo som nepodpisoval a hrubá mzda býva podľa toho čo sa robí. Ak sa sadia stromčeky, tak som mal 240 eur a napr. pri kosení to bolo 84 eur. Čiže nie je to každý mesiac rovnaké.
Ak budeš podpisovať novú dohodu, prilož k nej vyplnené tlačivo, ktoré som priložila. Máš zrážanú daň, ak si do 31.3.2011 podáš daňové priznanie, DU ti daň vráti.
nivarto
04.08.10,17:14
No škoda, že som to nevedel vtedy... Teraz už asi z toho nič nebude. :-( A čo keby som ukončil prácu na dohodu a hneď podpísal Dohodu o brigádnickej práci študentov? Zmenilo by sa tým niečo? Je to vlastne možné?
ivka70
04.08.10,17:46
No škoda, že som to nevedel vtedy... Teraz už asi z toho nič nebude. :-( A čo keby som ukončil prácu na dohodu a hneď podpísal Dohodu o brigádnickej práci študentov? Zmenilo by sa tým niečo? Je to vlastne možné?

Neboj sa, o tie zdanene peniaze neprides.
Podas si do marca 2011 danove priznanie a DU/stat ti ich vrati.

Zacat su uplatnovat nezd. minimum mozes aj teraz, kedykolvek - napr. uz od augusta.
Ukoncenie jednej dohody a zacatie novej to nezmeni, nemusis to robit.
Dohoda o brig. praci studentov povoluje len viac odprac. hodin za rok.
nivarto
05.08.10,08:16
Dík za odpovede. Má ešte ďalšie otázky.

1, Keby mi vrátili dane odkedy by to bolo? Robím od 12.4, ale študentom som sa stal až 14.7. Čiže vrátili by mi dane za obdobie, čo som študentom alebo od vtedy čo som začal robiť?

2, To by mi vrátili preddavkovú daň?
http://fotoshare.eu/images/62002594315725270528.jpg
veronikasad
05.08.10,08:19
nivarto, nemáš podpísané vyhlásenia. Daň ti vráti DU po podaní DP. Termín na podanie DP = 31.3.2011, DU vracia daň začiatkom mája.

Do DP môžeš uviesť aj príjem zrazený zrážkovou daňou, aj túto ti DU vráti. Budeš to mať na jednom potvrdení o príjme, ktoré ti vydá zamestnávatel do 15.2.2011
nivarto
05.08.10,08:24
No budem si za tým behať. To potvrdenie o príjme budem potrebovať už na začiatku školského roku kvôli sociálnemu štipendiu, keďže v polovičke septembra skončím s robotou.
veronikasad
05.08.10,08:27
No budem si za tým behať. To potvrdenie o príjme budem potrebovať už na začiatku školského roku kvôli sociálnemu štipendiu, keďže v polovičke septembra skončím s robotou.
Ak nová dohoda bude Dohoda o brigádnickej práci študenta, budeš ho potrebovať teraz pri uzatvorení dohody. Ak si doteraz neprekročil limit odprac. hodín, môže zostať aj pôvodná dohoda
nivarto
05.08.10,08:33
Limit som mal 300 hodín, ale to je už dávno prekročené :-(. Teraz neviem. Isť za zamestnávateľom a podpísať novú dohodu o brigádnickej práci študenta alebo zostať pri tejto starej teda pri dohode o vykonaní práce?

Keby ostalo všetko ako je teraz, budem mať právo na vrátenie dane aj tak?
veronikasad
05.08.10,08:37
Limit som mal 300 hodín, ale to je už dávno prekročené :-(. Teraz neviem. Isť za zamestnávateľom a podpísať novú dohodu o brigádnickej práci študenta alebo zostať pri tejto starej teda pri dohode o vykonaní práce?

Keby ostalo všetko ako je teraz, budem mať právo na vrátenie dane aj tak?
Na dohodu o vykonaní práce nemôžeš u jedného zamestnávatela v kal. roku odpracovať viac ako 350 hod.

Zamestnávatel ti zrejme nevykazuje všetky hodiny - za máj máš vykázaných podla pásky len 30 hod.
nivarto
05.08.10,08:38
No teda a čo teraz keď sú tie hodiny prekročené dvojnásobne? Nebudem mať z toho nejaké problémy?

Keď budem so zamestnávateľom, tak sa ho spýtam na to. Neviem ako to on zapisuje. To robí jeho účtovníčka.
veronikasad
05.08.10,08:41
No teda a čo teraz?
Nechaj to dak. Ak budeš robiť len do sept., nepodpisuj už ani vyhlásenie, požiadaj o vrátenie celej dane v DP.

Za dodržanie limitu 350 hod. je zodpovedný zamestnávatel. (zrejme ti hodiny eviduje inak)
nivarto
05.08.10,08:47
Ok. Dík. Za odpoveď.
mirka06121985
30.09.10,07:00
Ahojte poraďáci,
mám jednu otázočku: Môže zamestnávateľ zaplatiť dohodárovi viac, ako je dohodnuté v dohode?
Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
30.09.10,07:04
aj dohodár môže mať priznané odmeny - podľa rozhodnutia vedenia spoločnosti, akurát že sa vykazujú stále ako zložka odmeny na základe dohody. Napr. mne to SW sčítava na rekapitulácii do jednej sumy.
mirka06121985
30.09.10,07:31
ja im to vykazujem do jednej položky: to, čo majú na hodinu plus ostatné. KEJKA ďakujem za odpoveď. :-)