AMM
04.08.10,18:23
Mám syna, ktorý má 2,5 roka. Na neho už nepoberám rodičovský príspevok, keďže som na materskej dovolenke s týždňovým babätkom a naň poberám materskú. Od septembra pôjde do škôlky. Na UPSVaR mi povedali, že mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Najskôr mi však povedali, že mi preplatia všetky náklady spojené so škôlkou až do jeho 3 rokov. Potom mi povedali, že keď som na materskej tak žiadne náklady na škôlku mi nepreplatia a tento príspevok môžem poberať iba nejakých 42 dní.
Ešte ma napadlo, keď som ja na materskej, nebolo by výhodnejšie keby o tento príspevok požiadal môj manžel, ktorý je zamestnaný?
Neviete mi povedať ako to teda má byť?
Ďakujem!
AMM
09.08.10,06:26
Nevie mi niekto poradiť?
brčko
09.08.10,10:58
Mám syna, ktorý má 2,5 roka. Na neho už nepoberám rodičovský príspevok, keďže som na materskej dovolenke s týždňovým babätkom a naň poberám materskú. Od septembra pôjde do škôlky. Na UPSVaR mi povedali, že mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Najskôr mi však povedali, že mi preplatia všetky náklady spojené so škôlkou až do jeho 3 rokov. Potom mi povedali, že keď som na materskej tak žiadne náklady na škôlku mi nepreplatia a tento príspevok môžem poberať iba nejakých 42 dní.
Ešte ma napadlo, keď som ja na materskej, nebolo by výhodnejšie keby o tento príspevok požiadal môj manžel, ktorý je zamestnaný?
Neviete mi povedať ako to teda má byť?
Ďakujem!

súbežné poberanie materského a aj rodičovského príspevku nie je možné, ani druhým z rodičov. Je to možné len v kalend. mesiaci, v ktorom ukončuješ čerpanie RD a začínaš čerpať MD s poberaním materského.
Tak isto nie je možné súbežné poberanie materského a príspevku na starostlivosť o dieťa po dosiahnutí 6mesiacov druhého dieťaťa (t.j. do 6týžd. veku novonarodeného dieťaťa to možné je).

Máš ale nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 41eur (25% z nižšieho RP) za kalend.mesiac, v ktorom si už na staršie dieťa nepoberala RP (len materské) až do kalend. mesiaca, v ktorom novonarodené dieťa dosiahne 6týždnov. Ak by si sa o staršie dieťa už nestarala osobne, ale by chodilo do škôlky, tak by to nebola suma 41eur na mesiac, ale v sume skutočných preukázaných nákladov, max. vo výške 164,22eur na mesiac.

Najlepšie požiadať o tento príspevok hned pri požiadaní o rodinné prídavky na novonarodené dieťa.
Požiadať o tento príspevok treba do 6mesiacov od konca mesiaca, na ktorý vznikol nárok.
AMM
10.08.10,06:49
Celkom tomu nerozumiem. Takze, ked poberam matersku od 27.6., kedy mi teda zanikol narok na RP na starsie dieta, prispevok na starostlivost dostanem za jun, jul, august a aj september (6 tyzdnov sa dieta dozije 6.9.) vo vyske 41 EUR?
Od septembra ide starsi do skolky. Budem potom dostavat ten prispevok vo vyske 164,22 EUR alebo uz nic nedostanem?
brčko
10.08.10,17:03
Celkom tomu nerozumiem. Takze, ked poberam matersku od 27.6., kedy mi teda zanikol narok na RP na starsie dieta, prispevok na starostlivost dostanem za jun, jul, august a aj september (6 tyzdnov sa dieta dozije 6.9.) vo vyske 41 EUR?
Od septembra ide starsi do skolky. Budem potom dostavat ten prispevok vo vyske 164,22 EUR alebo uz nic nedostanem?

za jún dostaneš vyplatený ešte v júli plný rodič.príspevok 164,22eur + materské na obdobie 27.6.-30.6. t.j. 4dni x denná materská

za júl august ... dostaneš materské
+ určite za júl a august vo výške 41eur, ale vzhladom na to, že dieťa nastúpi predpokladám 2.9. do škôlky, tak možno z dôvodu toho 1.9. tiež vo výške 41eur, alebo vo výške preukázaných nákladov za škôlku za september. Ale tie budú predpokladám nižšie ako 41eur (aspon u nás strava + 10 eur + 5eur), takže by asi bolo výhodnejšie tých 41eur.
(staršie dieťa predpokladám nebude mať 3roky skôr ako v septembri)
atka51
18.01.11,11:21
Zmenil sa tento zakon od 1/1/2011?
nikulik
27.04.11,10:05
To by prosim zaujimalo aj mna, lebo kamaratka caka dvojicky ale momentalne je na RD s dcerkou, ktora mala tento rok len 2 roky. Pytala sa na urade prace ci ma narok na prispevok na starostlivost o dieta kedze mala este nema 3 roky a povedali jej ze nie, lebo ze ten zakon je uz zruseny uz od r.2010. Co je na tom pravdy prosim??