enad
04.08.10,20:32
Ahojte,

nakúpime tovar, ktorý naskladníme (jedná sa o výpočtovú techniku). Potom na žiadosť zákazníka mu tento tovar dáme na vyskúšanie. Následne tovar vyfakturujeme. Toto je OK. Ale čo v prípade, keď má zákazník tento tovar "na skúšku" napr. pol roka? Tovar máme účtovne na sklade, avšak fyzicky ho má zákazník. Nemali by sme takýto prípad účtovať napr. ako dar, alebo určiť nejakú cenu zápožičky (prenájmu) a odviesť štátu DPH? Mne sa takéto dlhé vyskúšania napr. notebooku akosi účtovne nepozdávajú.... Máme auditované účtovníctvo a iste to bude vadiť aj auditorom. Máte s takýmto niečím prosím skúsenosti? Viete mi poradiť, čo s tým :confused:?

Ďakujem
e.
IvoM
05.08.10,11:12
Dar určite nie, pretože tovar zostáva stále vo Vašom vlastníctve, tento postup /zapožičanie na skúšku/ nie je nič mimoriadne v tejto oblasti, ale tá doba sa mi zdá neumerná, nebolo by asi od veci spraviť smernicu na takéto zapožičanie a tam stanoviť dobu za ktorú je vyskúšanie zadarmo a čo presiahne túto lehotu fakturovať ako službu.
enad
08.08.10,04:40
Dar určite nie, pretože tovar zostáva stále vo Vašom vlastníctve, tento postup /zapožičanie na skúšku/ nie je nič mimoriadne v tejto oblasti, ale tá doba sa mi zdá neumerná, nebolo by asi od veci spraviť smernicu na takéto zapožičanie a tam stanoviť dobu za ktorú je vyskúšanie zadarmo a čo presiahne túto lehotu fakturovať ako službu.
Tento názor zdieľam aj ja ako účtovník. Čo ale v prípade, že obchodníci ani po pol roku nechcú takúto "zápožičku" fakturovať ? Z môjho pohľadu sa jedná evidentne o dar, ale povedzme že o ňom nemôžeme účtovať z viacerých dôvodov. Resp. obchodníci tvrdia, že nemôžeme zoficiálniť takéto niečo. Zatiaľ to riešia práve zápožičkou, aby im tovar nechýbal na sklade, ale ja sa bojím, že pri prípadnej kontrole nám to môže DU napadnúť, že zapožičať napr. notebook bezodplatne na tak dlho nie je OK. Len akosi sa neviem dopracovať k legislatívnemu podloženiu mojej obavy.
Vlastas
09.08.10,17:09
My často požičiavame telekomunikačnú techniku. Naši zákazníci majú možnosť si tovar zapožičať na zápožičkový list na 15-30 dní. V prípade že sa tovar nevráti v stanovenej lehote, ktorá je uvedená na zápožič. liste, vystavujeme faktúru.
S touto skutočnosťou sú vopred oboznámení. Keď máme nového zákazníka zapožičiavame systémom: tovar vyfakturujeme na predfaktúru za predajnú cenu, keď príde úhrada odošleme zápožičku a ak tovar navrátia do 15 dní, vystavíme ostrú faktúru /musíme kôli DPH/. Stali sa aj prípady, kedy sa vyfakturovaný tovar vrátil aj po 30. dňoch /dohoda s majiteľom/, potom sme faktúru dobropisovali a eurá im vrátili. Neviem čo by sme robili s tovarom zapožičaným na 1/2roka, ktorý sa vráti ošahaný, olapkaný možno poškriabaný ....... bez možnosti si za toto poškodenie niečo fakturovať.
betka
09.08.10,17:31
Zákon o DPH nám definuje, kedy ide o dodanie tovaru a kedy ide o dodanie služby:
Ak niečo vypožičiam, nejde o dodanie tovaru, tovar sa mi vráti spat, ako píše Vlastička.
Ide o dodanie služby? Závisí od zmluvných podmienok: prenájom, ...

Mám NB, kt. som kúpila za 1000 €. Bude mať NB po 1/2 roku cenu 1000 €?? Nie nebude mať.

K inému riešeniu sa môžeme dopracovať v tom prípade, ak sme nejaká spoločnosť, kt. kupuje a predáva NB vo veľkých množstvách. Odberateľ si ho naozaj môže ako novinku vyskúšať na 1/2" roka, potrebuje vychytať všetky chyby, testuje ....

Ak si prečítate par. 8/3. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu, okrem premiestnenia tovaru.
Môže ísť o obchodnú vzorku? Ano, aj. Ak ja mám nakúpených 1000-ky ks, ale mám uzatvoriť nejakú zmluvu o dodaní NB, kt. sú nie na trhu a mám obchodného partnera dodavateľa, kt. sa chce uplatniť na našom trhu, môže tento tovar poskytnúť ako obchodnú vzorku. Zmluvne by mali byť dohodnuté i podmienky, a aby náhodou nešlo i o par. 22/kt. definuje závislé osoby......

Môže byť vzorka, nie je to vylúčené. Len ako máte zohľadnené zmluvy voči potencionálnym partnerom, aké máte zmluvy od dodavateľov, podmienky ...... akú máte stratégiu na trhu s novým segmentom ......

Čo sa týka účtovníctva: poznáme par. 85-postupov účtovania, kt. hovorí, že sa na podsúvahových účtoch sledujú najma: ...., nie je taxatívne vymenovaný....

Záver: Ťažko čítať, ako sa uplatňuje Vaša obchodná politika, aká je Vaša stratégia predaja, dodávok .....?????:o