pyrit
05.08.10,10:01
Som SZČO, miesto podnikania mam v jednom meste, ale kôli práci sa zdržiavam v druhom meste, kde som si prenajal byt (tak mi to najviac vyhovuje).
Môžem si tento nájom zahrnúť do nákladov (ako napr. ubytovanie na služobnej ceste)??? Je nutné aby som byt nahlásil (ŽÚ) ako "priestor súvisiaci s podnikaním"?
PS: V byte prespávam a mam tam aj PC, tlačiareň, papiere ... t.j. kanceláriu :)
Stanislav 1975
05.08.10,08:03
Som SZČO, miesto podnikania mam v jednom meste, ale kôli práci sa zdržiavam v druhom meste, kde som si prenajal byt (tak mi to najviac vyhovuje).
Môžem si tento nájom zahrnúť do nákladov (ako napr. ubytovanie na služobnej ceste)??? Je nutné aby som byt nahlásil (ŽÚ) ako "priestor súvisiaci s podnikaním"?
PS: V byte prespávam a mam tam aj PC, tlačiareň, papiere ... t.j. kanceláriu :)

áno,je nutné aby si ten byt definoval ako priestor na podnikanie,inak ti to daňováci vyhodia z nákladov ako neoprávnenú položku...
pyrit
05.08.10,08:34
Takže: nahlásiť na ŽÚ, zmeniť nájomnú zmluvu, označiť byt názvom firmy a zahrnúť nájomné do nákladov.
Tak by to malo byť kosher a daňováci nebudú na mňa zlí?
Zita5
05.08.10,08:42
A to skutočne používate celý byt na podnikanie ?:)
pyrit
05.08.10,09:04
no tak napr. spánok nie je podnikanie - t.j. posteľ na podnikanie nepoužívam, ale keby som nepodnikal, tak by som si ten byt nemusel ani platiť ...
myslím, že nikto nepoužíva isté veci iba na podnikanie ako napr. PC, mobil, auto, atď. atď. ...
Zita5
05.08.10,09:13
no tak napr. spánok nie je podnikanie - t.j. posteľ na podnikanie nepoužívam, ale keby som nepodnikal, tak by som si ten byt nemusel ani platiť ...
myslím, že nikto nepoužíva isté veci iba na podnikanie ako napr. PC, mobil, auto, atď. atď. ...

Ak ste SZČO , tak nebola by som si taká istá , aby som si uplatnila do výdavkov komplet nájom za byt v ktorom aj spávam, aj varím(kuchyňa), aj kúpeľna a podobne . Iné je ak si vyčleníte časť bytu na kanceláriu a výdavky určíte pomerom .


http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html ...je tam nejaká zmienka myslím o používaní časti bytu .
pyrit
05.08.10,09:25
uf, a už sa to komplikuje. ehm, je to jednoizbak, tak keby som polovicu vyčlenil na podnikateľské priestory a zaplatil daň z nehnuteľnosti ... tak by to bolo v pohode?
alebo sa na to vy..... - to je viac problémov ako úžitku :-)
Zita5
05.08.10,09:30
uf, a už sa to komplikuje. ehm, je to jednoizbak, tak keby som polovicu vyčlenil na podnikateľské priestory a zaplatil daň z nehnuteľnosti ... tak by to bolo v pohode?
alebo sa na to vy..... - to je viac problémov ako úžitku :-)

Tú daň z nehnuteľnosti som vymazala , nakoľko nie sú to Vaše vlastné priestory, to by musel s tým súhlasiť aj prenajímateľ , že tam chcete podnikať a tým by vznikla aj táto zvýšená daň z nehn. za podnikateľské priestory .

Budem teraz úprimná a to neberte v zlom , ak to má byť tak, že výdavky by sa mali len schovať za podnikanie , tak sa radšej tým smerom ani nerozmýšľať .
pyrit
05.08.10,09:34
ja v tom nevidím až taký problém, veď aj podnikateľ musí jesť, spať aj umyvať sa ... a prečo nie vo svojej kancelárii, keď môžem a chcem?
To si mam prenajať ešte jeden byt? To by bolo hlúpe, nelogické a neefektívne.
Zita5
05.08.10,09:36
ja v tom nevidím až taký problém, veď aj podnikateľ musí jesť, spať aj umyvať sa ... a prečo nie vo svojej kancelárii, keď môžem a chcem?
To si mam prenajať ešte jeden byt? To by bolo hlúpe, nelogické a neefektívne.

Aký je predmet činnosti , ak sa môžem spýtať ?

Ešte tu prikladám jeden príspevok
http://www.porada.sk/1143938-post5.html

a ešte jeden
http://hnonline.sk/c1-17885340-ako-uctovat-niektore-vydavky-podnikatela
pyrit
05.08.10,09:58
diki, zaujímavé príspevky. Som geológ, chodím kade - tade, potom ťukám do PC. Žiadny zákazníci ako v kaderníctve a pod.
Zita5
05.08.10,10:13
diki, zaujímavé príspevky. Som geológ, chodím kade - tade, potom ťukám do PC. Žiadny zákazníci ako v kaderníctve a pod.

Ešte som sa dostala k jednému príspevku , kde máte aj jeden prípis , stojí to za to si ho prečítať .
http://www.porada.sk/t79585-prenajom-bytu-na-kancelarie.html

A teraz k téme - práca geológa si vyžaduje častú zmenu miesta vykonávania práce .Ak ste schopný sa dohodnúť s prenajímateľom a spoločne poriešiť tieto veci , tak ako som písala vyššie , určíte si výšku nájmu (podľa zmluvy o podnájme ) , ktorú potrebujete pre Vašu podnikateľskú činnosť .

Napr. nájom bude mesačne 200 euro tak si určíte podiel cca 10% z nájmu .

Ale v zmluve o nájme pri dodržaní všetkých potrebných krokov a súhlasu prenajímateľa majte uvedené , že xy m2 budete využívať na podnikateľský účel a nebolo by od veci tam aj stanoviť cenu nájmu osobitne .
To je len môj návrh na riešenie situácie . Pripúšťam, že niekto môže prísť s lepším návrhom ,alebo niekto nebude so mnou súhlasiť vôbec. Ale rozhodne plná výška nájmu by sa nemala objaviť vo výdavkoch .
Neviem či vediete JU , alebo uplatňujete paušálne výdavky ...ak paušálne výdavky, tak je to zbytočné aj riešiť .
Ajuška
05.08.10,10:20
Som SZČO, miesto podnikania mam v jednom meste, ale kôli práci sa zdržiavam v druhom meste, kde som si prenajal byt (tak mi to najviac vyhovuje).
Môžem si tento nájom zahrnúť do nákladov (ako napr. ubytovanie na služobnej ceste)??? Je nutné aby som byt nahlásil (ŽÚ) ako "priestor súvisiaci s podnikaním"?
PS: V byte prespávam a mam tam aj PC, tlačiareň, papiere ... t.j. kanceláriu :)
...mhmmm...nevju... ja by som to asi videla priechodné cez cesťáky... z miesta podnikania do miesta výkonu práce a preplatenie náhrady za "nocľažné" zrejme alikvótnu časť z mesačného nájomného pripadajúcu na jednu noc*počet nocí....... ;) ...taká je realita a tak by som sa za ňu aj bila...
P.S...bez nahlasovania ŽÚ... pretože to nie je prevádzka v pravom zmysle slova... z ďalších príspevkov som pochopila, že pracuješ v teréne...
Ajuška
05.08.10,10:24
áno,je nutné aby si ten byt definoval ako priestor na podnikanie,inak ti to daňováci vyhodia z nákladov ako neoprávnenú položku...
...splietaš dve nesplietateľné veci od veci...:rolleyes:...
pyrit
05.08.10,12:06
tie Ajuškine cesťáky sú asi najjednoduchšie riešenie, alebo ten nájom vôbec nezahrňovať do nákladov :-)