lucisa
05.08.10,10:51
Prosím vás o váš názor: spätnou kontrolou sa zistilo, že pred 1,5 r. bola zle zaúčtovaná faktúra (lepšie povedané na zlé stredisko), tým sa stalo, že projekt na ktorý mala byť daná faktúra zaúčtovaná dosiahol umelo vyšší zisk a preto bolo celkom na odmenách pre zamestnancov, ktorí sa na tom projekte podieľali vyplatených na odmenách o cca 800 € viac ako v skutočnosti malo byť. Existuje nejaká "premlčacia doba" ? Na chybu sa prišlo až teraz, chybu nespravila len účtovníčka, ale aj pracovník, ktorý danú faktúru schválil a neuviedol číslo strediska, na ktoré má byť faktúra zaúčtovaná. Momentálne zvažujeme, aké opatrenia zaviesť, aby sme sa vyhli niečomu podobnému do budúcnosti. Ako by ste postupovali vy?
lucisa
06.08.10,09:13
môžeme v tomto prípade považovať chybne zaúčtovanú faktúru, že je to chyba z nedbanlivosti?
calawen
06.08.10,10:32
Môže byť, ale prípadné pokuty by som riešila už v pracovnej zmluve...
lucisa
06.08.10,10:43
Myslíš mať v pracovnej zmluve klauzulu o výške pokuty za chybne zaúčtovanú faktúru?
adi11
06.08.10,10:51
môžeme v tomto prípade považovať chybne zaúčtovanú faktúru, že je to chyba z nedbanlivosti?

Ja bych to nepovazovala za chybu uctovnicky. Uctovnicka zauctuje fakturu len na to stredisko, na ktore jej riesitel projektu schvali fakturovany vydavok svojim podpisom. Cerpanie svojich vydavkov na projekt si musi riesitel, alebo by mal, mesacne odsuhlasovat s uctovnickou.

Tieto nalezitosti by ste mali mat zapracovane v smernici o obehu uctovnych dokladov.
calawen
06.08.10,10:56
Nie priamo za chybne zaúčtovanú faktúru, ale pokiaľ by som chcela nejak vyvodzovať zodpovednosť, tak niekde (či v pracovnej zmluve alebo v opise práce, či ako sa to volá) by som definovala povinnosti a následne v pracovnom poriadku aj prípadné postihy.

Adi11 to napísala najlepšie, nie vždy je na vine účtovníčka, tam by som riešila skôr riaditeľa.

V každom prípade teraz riešiť minulosť ak dohovorom a do budúcnosti porozmýšľať ako zabrániť chybe - napr. vypracovať smernicu o obehu účtovných dokladov...

toľko môj názor...
lucisa
06.08.10,10:58
V smernici máme klauzulu, že zodpovedný pracovník upresni stredisko, na ktoré má byť daná faktúra zaúčtovaná a svojim podpisom ju schváli. Problém je v tom, že faktúra bola podpísaná, ale nebolo uvedené číslo strediska. A šéf si myslí, že chybu spravila účtovníčka, lebo sa nespýtala, na aké stredisko má faktúra ísť.
lucisa
06.08.10,11:01
Nie priamo za chybne zaúčtovanú faktúru, ale pokiaľ by som chcela nejak vyvodzovať zodpovednosť, tak niekde (či v pracovnej zmluve alebo v opise práce, či ako sa to volá) by som definovala povinnosti a následne v pracovnom poriadku aj prípadné postihy.

Adi11 to napísala najlepšie, nie vždy je na vine účtovníčka, tam by som riešila skôr riaditeľa.

V každom prípade teraz riešiť minulosť ak dohovorom a do budúcnosti porozmýšľať ako zabrániť chybe - napr. vypracovať smernicu o obehu účtovných dokladov...

toľko môj názor...
To isté som mu navrhla ja, do smernice doplniť, že ka nie sú údaje kompletné, účtovníčka má vrátiť faktúru schvaľujúcemu a účtovníčke dať upozornenie, ale jemu sa to aj tak nepozdáva.
calawen
06.08.10,11:11
A ako by to chcel riešiť on? Vieš účtovníčka nie vždy vie presne zaradiť stredisko, koľkokrát má toľko práce (povinností), že si to jednoducho nevšimne, pomýli sa, preto by schvaľujúci (riaditeľ) mal napísať stredisko.


mimotemy
V našej firme máme iba 7 stedísk, a nikto mi nenapíše na likvidačný list faktúry stredisko, v smernici síce mám približne napísané, že čo kam patrí, ale keď si nie som istá, xkrát musím behať za osobou, ktorá faktúru schválila, aby som si objasnila, presne na ktoré stredisko to patrí...
adi11
06.08.10,11:12
To isté som mu navrhla ja, do smernice doplniť, že ka nie sú údaje kompletné, účtovníčka má vrátiť faktúru schvaľujúcemu a účtovníčke dať upozornenie, ale jemu sa to aj tak nepozdáva.

..a co sa mu nepozdava..nebodaj chce od nej tych 800 Eur..

..inak taketo preslapy a chyby sa v priebehu roka stavaju, ze sa pozabudne, alebo sa da ine stredisko, ale na konci roka sa maju financie odsuhlasovat a dat do poriadku..potom by sa to nemuselo stat..rozpocet sa musi sledovat..
adi11
06.08.10,11:14
A ako by to chcel riešiť on? Vieš účtovníčka nie vždy vie presne zaradiť stredisko, koľkokrát má toľko práce (povinností), že si to jednoducho nevšimne, pomýli sa, preto by schvaľujúci (riaditeľ) mal napísať stredisko.


mimotemy
V našej firme máme iba 7 stedísk, a nikto mi nenapíše na likvidačný list faktúry stredisko, v smernici síce mám približne napísané, že čo kam patrí, ale keď si nie som istá, xkrát musím behať za osobou, ktorá faktúru schválila, aby som si objasnila, presne na ktoré stredisko to patrí...
..to si nevies s nimi spravit poriadok..esteze co abych ja behala..a na co je sekretarka, alebo..:)
adi11
06.08.10,11:16
keby si mala 30-40 urcite by si nebehala..poniektori su stale v terene..potom aj tam by si sla za nimi ?:):D:---
lucisa
06.08.10,11:33
..a co sa mu nepozdava..nebodaj chce od nej tych 800 Eur..

..inak taketo preslapy a chyby sa v priebehu roka stavaju, ze sa pozabudne, alebo sa da ine stredisko, ale na konci roka sa maju financie odsuhlasovat a dat do poriadku..potom by sa to nemuselo stat..rozpocet sa musi sledovat..

- to ešte neviem, zobral si čas na rozmyslenie, ale rozhodne sa mu to zdalo ako nedostatočné riešenie. Ale ak by jej chcel siahnuť na mzdu, to by sme museli siahnuť na mzdu aj riaditeľovi.
lucisa
06.08.10,11:40
..a co sa mu nepozdava..nebodaj chce od nej tych 800 Eur..

..inak taketo preslapy a chyby sa v priebehu roka stavaju, ze sa pozabudne, alebo sa da ine stredisko, ale na konci roka sa maju financie odsuhlasovat a dat do poriadku..potom by sa to nemuselo stat..rozpocet sa musi sledovat..

veď to! až teraz si uvedomili, že tam bol vyšší zisk ako sa pôvodne očakávalo cca o 10 %, ale keď schvaľovali mzdy, tak si to nevšimli riaditelia pri 2-stupňovom schvaľovaní miezd.
adi11
06.08.10,11:43
- to ešte neviem, zobral si čas na rozmyslenie, ale rozhodne sa mu to zdalo ako nedostatočné riešenie. Ale ak by jej chcel siahnuť na mzdu, to by sme museli siahnuť na mzdu aj riaditeľovi.

..ale ved to sa da aj inaksie napravit tu vasu chybu, nie len na plat siahat..a vobec cele prejst musi skodovou komisiou, kde sa skuma miera zavinenia atd...
lucisa
06.08.10,11:47
..ale ved to sa da aj inaksie napravit tu vasu chybu, nie len na plat siahat..a vobec cele prejst musi skodovou komisiou, kde sa skuma miera zavinenia atd...

V podstate sme sa stretli všetci, ktorí sme v škodovej komisii a preberali sme to.
adi11
06.08.10,11:53
potom daj vediet ako to dopadlo
lucisa
06.08.10,11:56
Jasné...
jaja99
06.08.10,12:00
Nesprávnym zaúčtovaním sa Vám na stredisko nedostali náklady a vykázali ste vyšší zisk ako bolo v skutočnosti.
A v stredisku, kde faktúra nakoniec skončila neboli náhodou odmeny nižšie, lebo bola ich základňa nižšia?
lucisa
06.08.10,12:09
Nesprávnym zaúčtovaním sa Vám na stredisko nedostali náklady a vykázali ste vyšší zisk ako bolo v skutočnosti.
A v stredisku, kde faktúra nakoniec skončila neboli náhodou odmeny nižšie, lebo bola ich základňa nižšia?

Keďže to išlo na všeobecné stredisko, tak nie...
calawen
06.08.10,17:33
..to si nevies s nimi spravit poriadok..esteze co abych ja behala..a na co je sekretarka, alebo..:)

Ale v našej firme bolo celkom 7 schvaľujúcich faktúry, vrátane mňa:cool: Každý mal určitý okruh predmetov faktúr na starosti...
adi11
06.08.10,18:04
tak to sa ti hravo behalo:)
calawen
06.08.10,18:24
však preto som písala, že som sama behala... teraz (už cez 1,5 roka mám pauzu - dovolenkou to nazývajú :rolleyes:)
lucisa
14.10.10,07:31
takže, sľúbila som, že dám vedieť, ako sa to doriešilo: nijako! akonáhle som šéfovi povedala, že chyba je aj na jeho strane, čo sa mu síce moc nepáčilo, viac sme sa k tomu nevrátili. zatiaľ.
VieraPopluharova
14.10.10,07:39
takže, sľúbila som, že dám vedieť, ako sa to doriešilo: nijako! akonáhle som šéfovi povedala, že chyba je aj na jeho strane, čo sa mu síce moc nepáčilo, viac sme sa k tomu nevrátili. zatiaľ.

Gratulujem, že Ti to tak dobre dopadlo, ale do buducnosti odporucam, vsetky zodpovednosti , ktore Ti vyplyvaju z pracovnej naplne dať si doplniť dodatkom, ci je to len Tvoja zodpovednosť alebo ci sa na tom podieľa aj niekto iný, prípadne si pracovnú zmluvu a zodpovednosť za vykonanú prácu doplniť dodadtkom, kde toto bude osetrené, pretože v poslednom čase sa stretávam s prípadmi, kde za vsetko je zodpovedná účtovníčka, dokonca i za úhrady faktúr a to i v tom pripade, ze ma napr. pristup k uctu, moze uhradzat z uctu, ale konatel/majitel firmy tam jednoducho peniaze nenechá.