Lubica009
05.08.10,11:20
Zamestnanec má exekúciu (neprednostnú), ktorú mu zrážam už niekoľko mesiacov.
Teraz mu prišla prednostná exekúcia na výživné (99,58 € mesačne + zameškané 876,32 € a trovy exekúcie 1134,07 €) a zároveň mi predložil rozsudok súdu o tom, že má povinnosť platiť výživné aj na druhé dieťa (mesačne 66,39 €).

Jeho čistá mzda je 343,36 €. Exekučná zrážka výživného 2/3 je 200,88 €.

Viete mi prosím poradiť ako rozdeliť exekútorom túto sumu?
Ja by som postupovala asi nasledovne:
1. 66,39 € na výživné (na základe rozsudku súdu a žiadosti zamestnanca aby sa mu to zrážalo zo mzdy)
2. 99,58 € na výživné na základe exekúcie + zvyšok na zameškané výživné

a exekúciu, kotrú som zrážala doteraz by som stopla. Je to správne?
Jana Motyčková
06.08.10,05:49
Nie je to správne :
1. 200,88 je priveľa - má ženu, ďaľšie deti na ktoré platí výživné, ak aj nie, 2/3 mi vyšli najviac 177 €
2. Druhá tretina ide na výživné, ale prvá sa zráža v poradí, v akom zrážky došli. Tu je ešte komplikácia - prvá tretina pri bežnej zrážke je nižšia ako pri výživnom (na maloleté dieťa). Čiže z prvej tretiny ostane ešte čosi aj na výživné.

Čiže prakticky :
Pre bežnú zrážku je jedna tretina 77,38, to ide na prvú došlú neprednostnú zrážku.
Zvyšok do 177 (t.j.177-77,38=99,62) ide na výživné.
Neviem, či to druhé výživné prišlo aj do firmy ako výkon rozhodnutia alebo exekučný príkaz na zrážanie výživného - ak áno, tak keďže suma nestačí na obe bežné výživné, výživné treba rozdeliť pre obe deti podľa výšky výživného, t.j. 99,62/(99,58+66,39) x 99,58 na prvé dieťa, zvyšok z 99,58 na druhé.

Ak to druhé nie je výkon rozhodnutia, celú sumu 99,62 zrazíte na exekúciu výživného (99,58) a na dlžné výživné (0,04). Výživné, ktoré má platiť podľa rozhodnutia súsu musí potom platiť sám.
Eliška
06.08.10,06:14
Dobrý deň, zamestnanec má exekúciu a zdaňujem mu 1% z obst. ceny za používanie služ.vozidla na súkromné účely. Mám mu do čistej mzdy započítať aj túto sumu?
Ďakujem za skorú odpoveď :)
Jana Motyčková
06.08.10,07:28
Započítala by som mu to do príjmu, ale som zvedavá, či mu potom čosi vyjde k výplate.
Započítava sa do príjmu aj hodnota naturálií, príjmy, ktoré nahradzujú mzda..., asi by som to považovala za naturálie (aj keď nie klasické).
iscreal
06.08.10,11:35
Janka, ďakujem pekne za kvalifikovanú odpoved. Zrážku som vypočítala nesprávne, máš pravdu.

Chcela by som sa ešte spýtať na vyživované osoby, zamestnaec je rozvedený. A podľa nariadenia vlády o rozsahu zrážok 268/2006 § 1 odst. 4 sa nepočíta ani osoba, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia. Chápem to správne, že si nemôže zamestnanec uplatniť pri výkočte exekučnej zrážky dieťa, ktorému platí výživné na základe exekúčného príkazu? Ak platí výživné pre druhé dieťa iba na základe rozhodnutia súdu toto dieťa si môže uplatniť pri výpočte zrážky ?

Ak bude zamestnanec súhlasiť, môžem mu zrážať aj výživné na základe rozhodnutia súdu aj keď mu potom nezostane k výplate zákonom stanovené minimium?
Jana Motyčková
06.08.10,11:53
Správne to chápeš. To dieťa na ktoré nie je výkon rozhodnutia ani exekučný príkaz mu môžeš zrážat len na základe (písomnej) dohody o zrážkach zo mzdy so zamestnancom. V takom prípade môžeš zraziť aj celú výplatu.
leníča
05.10.10,20:16
mám zamestnankyňu, ktorá má čistú mzdu 561,04 EUR. Zrážam jej profi credit na základe dohody 66 EUR. Teraz mi prišiel exekučný príkaz od súdnej exekútorky a je tam okolo 1600 EUR. Musím dohodu ukončiť a začať zrážať exekúciu a v akej výške? Je to sama žena, deti má už dospelé a nemá manžela. Jedna tretina mi vyšla 149,94 EUR. ďakujem za pomoc
armor1
06.10.10,12:46
mám zamestnankyňu, ktorá má čistú mzdu 561,04 EUR. Zrážam jej profi credit na základe dohody 66 EUR. Teraz mi prišiel exekučný príkaz od súdnej exekútorky a je tam okolo 1600 EUR. Musím dohodu ukončiť a začať zrážať exekúciu a v akej výške? Je to sama žena, deti má už dospelé a nemá manžela. Jedna tretina mi vyšla 149,94 EUR. ďakujem za pomoc
Takže odpočítam od 561,04 - 111,22 (základná suma na zamestnankyňu)= 449,82. Keďže sa nad sumu 150% životného minima zráža všetko tak ju odpočítam od 449,82 - 278,07(150% životného minima)=171,75. Ešte keďže sa jedna predpokladam o neprednostnu zražku tak použijem 1/3 zo 150% životného minima, teda zo sumy 278,07. Dohromady mi to dava, že jej môžem stiahnuť 171,75+92,69 (1/3 z 278,07) = 264,44. Takže ja by som zrážal 264,44 (neviem či to sedi na centy, to som nekontroloval - či sedí zaohrúhľovanie). zrážať sa dá aj viac ak to privolí zamestnanec, ale na sumu 264,44 má exekútor nárok. Na doterajších 66 EUR nech ti zamestnanec podpíše novú dohodu že ich budeš zrážať nad rámec exekúcie, pretože ináč sa mu budú kopiť nové nedoplatky a nové exekúcie, ale to už je na zamestnancovi.
leníča
06.10.10,14:09
ďakujem. Ešte sa spýtam, dnes som dostala od šéfa trináste platy pre zamestnancov. Jej sa teraz zvýši čistá mzda. Čiže podľa tohto prepočtu to len vypočítam na tú novú vyššiu mzdu? Potom každý ďalší mesiac vždy podľa výšky čistej mzdy odvediem odvod na exekúciu až do jej splatenia?
armor1
07.10.10,07:22
ďakujem. Ešte sa spýtam, dnes som dostala od šéfa trináste platy pre zamestnancov. Jej sa teraz zvýši čistá mzda. Čiže podľa tohto prepočtu to len vypočítam na tú novú vyššiu mzdu? Potom každý ďalší mesiac vždy podľa výšky čistej mzdy odvediem odvod na exekúciu až do jej splatenia?
Treba si ale dať pozor na §69, či pre výpočet zrážok je správne vypočítaná čistá mzda.
§69 (1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie.8a)
(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.

Čím je mzda vyššia tým viac môžeš zrážať. Stále to počítaš rovnakým postupom. Ak je ale čistá mzda ponížená o základnú sumu (sumy) nižšia ako 150% tak tretinky počítaš len z nižšej sumy, nie 150%. A áno postupuješ takto až do zrazenia celej sumy.
leníča
07.10.10,11:51
ďakujem, konečne som sa v tom už zorientovala.
Alex_Ovechkin
08.10.10,11:04
Dobrý deň, prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako presne vypočítam zrážku exekúcie zo mzdy? Je to vysvetlené aj v zákone, ale nie som si istý, či tomu dobre rozumiem.
Zamestnanec má čistú mzdu 445,56 €.

Istina - 989,05 €
trovy - 294,66 €

ďakujem za odpoveď.
blazonko
08.10.10,11:43
Pohľadaj na porade. Ja som tu raz stiahla excelovský súbor, kde už sú urobené tabuľky aj so vzorcami. Už si tam potom iba zadáš čistú mzdu a samo ti vypočíta výšku zrážky. Daj si do vyhľadávača, určite to nájdeš. Tuším sa to volalo "výkon rozhodnutia"
VieraPopluharova
08.10.10,12:02
Dobrý deň, prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako presne vypočítam zrážku exekúcie zo mzdy? Je to vysvetlené aj v zákone, ale nie som si istý, či tomu dobre rozumiem.
Zamestnanec má čistú mzdu 445,56 €.

Istina - 989,05 €
trovy - 294,66 €

ďakujem za odpoveď.

Priklada prilohu na vypocet exekucnych zrazok, len si tam dopln aktualne hodnoty.
Santal11
18.07.11,11:14
dobry den,

dakujem za pomocku pre vypocet exekucie. ratala som podla tejto pomocky.
Zamestnanec slobodny, bezdetny. Cistu mzdu ma vo vyske 1270,38 eur. Dosla na neho exekucia vo vyske 2/3 zo mzdy,
moze mat exekuciu v sume 1066,47 eur? A na mzdu mu ostane len 203,91 eur?
Nejako sa mi to nezda, ze mu zostane velmi malo, pri takom plate, aky ma.
Dakujem za kontrolu :-)
Jana Motyčková
19.07.11,12:51
Ak je to prednostná zrážka ostane mu 203,91 - je to OK
... nuž to sú exekúcie.
astronom32
19.07.11,20:35
Dobrý večer, mám problém sa dostať z dlžob. Mám exekúciu na plate, ale takú, že nemám z výplaty ani cent. Má exekútor nato právo? Nie dosť, že som mal zrážky zo mzdy, kt. bola cca 800 eur, z oho po zrážkach mi zostalo len 300 eur, ešte nato mi exekútor zobral uplne všetok zbytok výplaty...Z čoho mám žiť - zo vzduchu?Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
20.07.11,07:42
Exekútor nemôže nariadiť zrážať celú výplatu. Sú určité možnosti, že sa celá mzda posiela exekútorovi (ešte som sa s tým ale v praxi nestretla), ale v takom prípade, exekútor z nej vysporiadava pohľadávky a časť ti musí poslať.
V prvom rade by som sa pýtala na mzdovej účtarni, prečo posielajú celú mzdu exekútorovi.
astronom32
21.07.11,18:31
Dakujem za odpoved. Oni mi zrazaju z uctu kam mi chodi vyplata. Teda exekutor mi sedi na ucte v banke. To moze?
Jana Motyčková
22.07.11,09:26
To môže, ale detaily ja neovládam.