smia
05.08.10,11:28
Ahojte,
vediem manželovi JÚ, neplátca DPH a mám pár otázok, na ktoré som nenašla dosiaľ odpoveď. Budem rada, ak mi niekto kompetentný odpovie.

1. Ako zaúčtovať vrátenú daň - na základe Daňového priznania nám vyšlo, že DÚ nám má vrátiť istú sumu (daňové bonusy úľava na manželku). Suma došla na účet...ako to správne zaúčtovať. Tktiež by ma zaujúmalo, ako by sa zaúčtovala daň, ktorá by vznikla na základe Daňového priznania a bola zaplatená daňovému úradu.

2. Naopak, v zdravotnej poisťovni nám vznikol nedoplatok, ten bol odoslaný z účtu SZČO, ako ho zaúčtovať do PD? Popri tom by ma zaujímalo aj zaúčtovanie preplatku, keby vznikol, ako by sa to dalo do účtovníctva?

3. Viete mi prosím poradiť, kde by som v budúcnosti našla odpovede na podobné otázky, nejakú knižnú príručku JÚ, kde sa v kocke dozviem aspoň zákl. info čo sa účtuje ako ovplyvňujúce ZD a čo neovplyvňujúce ZD. Aby som každý problém nemusela zadávať do diskusie.

Teším sa na odpovede.
babi2
05.08.10,09:40
Platená daň, ako aj vrátený preplatok na dani, je výdaj/príjem NZD
Zaplatený nedoplatok ZP je výdaj OZD
Vrátený preplatok ZP je príjem OZD, tu však treba dať pozor, lebo poisťovne pri vrátení preplatku strhávajú 19% daň, čiže tento preplatok pri vrátení je už zdanený. /teraz, ale nie som si istá či všetky ZP to zdaňujú/ Ak ale zdania, tak pošlú oznámenie o zaslaní preplatku o zdanení
smia
05.08.10,09:45
Platená daň, ako aj vrátený preplatok na dani, je výdaj/príjem NZD
Zaplatený nedoplatok ZP je výdaj OZD
Vrátený preplatok ZP je príjem OZD, tu však treba dať pozor, lebo poisťovne pri vrátení preplatku strhávajú 19% daň, čiže tento preplatok pri vrátení je už zdanený. /teraz, ale nie som si istá či všetky ZP to zdaňujú/ Ak ale zdania, tak pošlú oznámenie o zaslaní preplatku o zdanení
Veľmi pekne ďakujem.

Ešte, čo konkrétne to pre SZČO znamená, ze vrátený preplatok ZP je už zdanený? Na čo si dať pozor?
babi2
05.08.10,09:53
Veľmi pekne ďakujem.

Ešte, čo konkrétne to pre SZČO znamená, ze vrátený preplatok ZP je už zdanený? Na čo si dať pozor?
Ak je vrátený preplatok zdanený, tak sa môžem rozhodnúť či ho dám ako príjem OZD a v tom prípade strhutú daň považujem za preddavkovo zaplatenú, alebo to beriem ako príjem NZD, nakoľko je to už daňovo vysporiadané
smia
05.08.10,09:55
Ak je vrátený preplatok zdanený, tak sa môžem rozhodnúť či ho dám ako príjem OZD a v tom prípade strhutú daň považujem za preddavkovo zaplatenú, alebo to beriem ako príjem NZD, nakoľko je to už daňovo vysporiadané
Je mi to jasné, ešte raz VĎAKA!
janulka
07.08.10,17:55
Ak pomôže prikladám k rzzp - je tam rozobraté ako zaúčtovať preplatok a nedoplatok rzzp.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=50693&d=1266704223
smia
07.08.10,17:59
Ak pomôže prikladám k rzzp - je tam rozobraté ako zaúčtovať preplatok a nedoplatok rzzp.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=50693&d=1266704223

Vdaka za uzitocny link