MartaSk
05.08.10,13:27
Zdravím všetkých poraďákov,

dneska mi prišiel nový výmer z UPaSV, že mi príspevok za opatrovanie znižujú zo 66 eur na 24,99eura.Starám sa o ZTP otca, ktorý má 86 rokov, prekonal 3 mozg.príhody, je ochrnutý na pravú stranu...nebudem to všetko rozvádzať,mám len otázočku,či sa v blízkej budúcnosti nechystá úprava toho slávneho opatrovateľského príspevku. Ako náhle dvíhajú dôchodky, o toľko sa kráti opat.príspevok.Nemá niekto s týmto skúsenosť. Aj som si dnes poplakala,lebo takto zdegradovať ťažkú prácu so starými ľudmi môžu iba na Slovensku.To máme svojich rodičov dať do ústavov a odísť opatrovať starkých do Rakúska, lebo aj ja potrebujem žiť.Mám tri deti.
Dana 22
08.08.10,09:20
Zdravím všetkých poraďákov,

dneska mi prišiel nový výmer z UPaSV, že mi príspevok za opatrovanie znižujú zo 66 eur na 24,99eura.Starám sa o ZTP otca, ktorý má 86 rokov, prekonal 3 mozg.príhody, je ochrnutý na pravú stranu...nebudem to všetko rozvádzať,mám len otázočku,či sa v blízkej budúcnosti nechystá úprava toho slávneho opatrovateľského príspevku. Ako náhle dvíhajú dôchodky, o toľko sa kráti opat.príspevok.Nemá niekto s týmto skúsenosť. Aj som si dnes poplakala,lebo takto zdegradovať ťažkú prácu so starými ľudmi môžu iba na Slovensku.To máme svojich rodičov dať do ústavov a odísť opatrovať starkých do Rakúska, lebo aj ja potrebujem žiť.Mám tri deti.

Nepríjemné, je to, že od 01.07.2010 PP za opatrovanie bude znižovať o ± 30 Eur, ak dôchodok opatrovaného prevýši sumu 1,3 ŽM. Príčinou toho je skutočnosť, že dôchodky sa zvyšovali o 3,5 % a životné minimum šlo hore o 20 centov.
Dúfajme,že nová vláda čoskoro pripraví novelu zákona č.447/2008 Z.z a upraví výšku príspevku na výšku, ktorá bude zodpovedať dôstojnému oceeniu práce opatrovateľov.
MartaSk
08.08.10,13:42
Nepríjemné, je to, že od 01.07.2010 PP za opatrovanie bude znižovať o ± 30 Eur, ak dôchodok opatrovaného prevýši sumu 1,3 ŽM. Príčinou toho je skutočnosť, že dôchodky sa zvyšovali o 3,5 % a životné minimum šlo hore o 20 centov.
Dúfajme,že nová vláda čoskoro pripraví novelu zákona č.447/2008 Z.z a upraví výšku príspevku na výšku, ktorá bude zodpovedať dôstojnému oceeniu práce opatrovateľov.

Zdravím,
myslím, že sa nič nezmení, som na opatrovacom príspevku 9 rokov a odkedy dotoho povŕtal Kaník a znížil hranicu živ.minima z 1,6 na 1,3 ŽM ide to dole vodou.Z 55OO,.Sk som zišla na 24,90eura. Priala by som Kaníkovi , aby takto živoril.Ale jemu sa to nemôže stať je zase v parlamente,ide mi žlč prasknúť.On by svojich rodičov určite dal do ústavu.Už devať rokov neviem čo je dovolenka,alebo marodka,furt v jednom kole.:mee::mee:
Ale ďakujem aspoň za takúto podporu,verte,dobre mi padne a viem,že takýchto ľudí ako ja je veľa.
Dana 22
09.08.10,08:32
Zdravím,
myslím, že sa nič nezmení, som na opatrovacom príspevku 9 rokov a odkedy dotoho povŕtal Kaník a znížil hranicu živ.minima z 1,6 na 1,3 ŽM ide to dole vodou.Z 55OO,.Sk som zišla na 24,90eura. Priala by som Kaníkovi , aby takto živoril.Ale jemu sa to nemôže stať je zase v parlamente,ide mi žlč prasknúť.On by svojich rodičov určite dal do ústavu.Už devať rokov neviem čo je dovolenka,alebo marodka,furt v jednom kole.:mee::mee:
Ale ďakujem aspoň za takúto podporu,verte,dobre mi padne a viem,že takýchto ľudí ako ja je veľa.

Mnohí nevedia, že podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách § 54 majú opatrovatelia nárok na osobné voľno 30 dní v roku a opatrovanie má v tom čase zabezpečiť obec formou odľahčovacej služby. Teréna opatrovateľka by mala poskytnúť opatrovanie najmenej 12 hodín denne.
No neviem či to už v niektorej obci alebo meste funguje?
MartaSk
09.08.10,13:21
Mnohí nevedia, že podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách § 54 majú opatrovatelia nárok na osobné voľno 30 dní v roku a opatrovanie má v tom čase zabezpečiť obec formou odľahčovacej služby. Teréna opatrovateľka by mala poskytnúť opatrovanie najmenej 12 hodín denne.
No neviem či to už v niektorej obci alebo meste funguje?


Dneska som sa to dovedela z novín Sme, kde je rosoberaný problém s opatrovateľským, nie som jediná, ktorá takto dopadla, na Úrad vlády sa zhromaždujú listy nespokojných opatrovateľou,dokonca jedná pani má len 13 eur
a niekto je na O.Pritom štát stojí jeden ZTP v ústve 680 eur mesačne.

Na margo tej "dovolenky"- ono je to ťažko nechať a ísť niekde, ten človek plače, je na teba nafiksovný, pýta sa ťa dokola či musíš ísť.A u nás v dedine nieto peňazí nanič. Už ich počujem ako hovoria,šak sedíš doma, kde sa chceš ešte trepať,len sa staraj je to tvoj otec.
hajnulienka
18.08.10,06:23
Ahojte všetci!Vidím,že nie len ja mám tento problém,ale snád ja som pochodila najhoršie...prišiel mi nový výmer a znížili mi príspevok za opatrovanie zo 74eur na 1,16eur mesačne-smiešne ...neviem ako z toho vyžijem s dvomi malými deťmi!!!Opatrujem mamu po ťažkej mozgovej príhode s ťažkým ľavostranným ochrnutím,mama sa nevie obliecť,absolútne sa o seba starať,iba ak sa sama naje s tým,že pred nu položím tanier...na úrade práce mi bolo povedané,že mám príspevok vrátiť a zaevidovať sa na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie-ale ako??kto sa potom bude starať o moju mamu ak nastúpim do práce?Či ju mám nechať doma samú napospas života??Momentálne ešte poberám 5 mesiacov rodičovský príspevok,ale čo bude potom??Je mi fatk do plaču a absolútne neviem čo bude dalej....poradte!!
hajnulienka
18.08.10,06:31
..a s tou dovolenko súhlasím s Martou,ked sa raz za 2-3mesiace dostanem von z dediny na celý den,som celá šťastná,že konečne žijem!!A to sa vraciam domov vždy s m yšlienkou,s čím ma mama čaká-obvykle s plačom a výčitkami prečo som bola tak dlho...Okrem toho mm 2 malé deti,kt.tiež trppia,lebo u nás neni to ,že deme na ihrisko,ale na nákup do hypermarketu-rýchlo nakúpiť,max.hodinku sa pohrať a šup domov... Mamu opatrujem od svojich 22-rokov ,takže celá mladosť mi prešla na toto a nakoniec mi dajú smiešnych 1,16eur mesačne...
MartaSk
19.08.10,05:09
..a s tou dovolenko súhlasím s Martou,ked sa raz za 2-3mesiace dostanem von z dediny na celý den,som celá šťastná,že konečne žijem!!A to sa vraciam domov vždy s m yšlienkou,s čím ma mama čaká-obvykle s plačom a výčitkami prečo som bola tak dlho...Okrem toho mm 2 malé deti,kt.tiež trppia,lebo u nás neni to ,že deme na ihrisko,ale na nákup do hypermarketu-rýchlo nakúpiť,max.hodinku sa pohrať a šup domov... Mamu opatrujem od svojich 22-rokov ,takže celá mladosť mi prešla na toto a nakoniec mi dajú smiešnych 1,16eur mesačne...

Hajnulienka, Vy ste moja spriaznená dušicka, ktorá vie o čom to je. Všetko Vám verím, lebo to isté prežívam a pokladám to všetko za obrovskú krivdu. Ste na tom ešte horšie ako ja, ale mne na UPSVaR povedali ešte ohurúcejšiu správu, že keď padnem na nulu , vtedy ma vzradia ako opatrovateľku a tým pádom za mňa nebudú platiť odvody do ZP ani do SP. Mne už 5 rokov do SP , teda na dôchodok chýba, lebo do dôchodku sa to začalo počítať až od augusta r.2006. Tiež mi hovorili o úrade práce, že za mňa budú platiť aspon zdravotku,ale kde dám 86-ročného otca, to mi nik nevie poradiť. Starám sa o neho 9 rokov a na 10 -ty ... Chcela som písať p.Mihálovi, ale podľa mojich iformácií listy asi ostávajú v šuplíku, nik nereaguje . Vyjadrenie, že sa to bude riešiť v priebehu 4-ročného vládnutia, keď lľudia majú popri ťažkej práci s ŤZP
ešte aj existenčne problémy, je veľmi smutné a veľmi arogantné.:mee::mee::mee: