moniq81
05.08.10,14:08
Ahojte poraďáci,

je možno spraviť niečo takéto:
predávajúci predá kupujúcemu použitý stroj-vystaví sa riadna faktúra s DPH. Pri používaní - asi po 3 mesiacoch sa kupujúci sťažuje, pretože na stroj musel vynaložiť ďalšie prostriedky navyše - opravy, ktoré pri kúpe neboli evidetné. Predávajúci uzná, že kupujúci je v práve a ponúkne mu, že mu ako kompenzáciu dodá balík dielov grátis. Urobia tak na základe dodatku ku kúpnej zmluve a na základe dod. listu, kde kupujúci potvrdí prevzatie dielov. K týmto dielom gratis nevystaví predávajúci faktúru, len dod. list sprájuje s faktúrou spred troch mesiacov, kde bol fakturovaný stroj. Je to tak z pohľadu DPH O.K. alebo nie? Predávajúci nakupuje diely zo zahraničia, takže robí samozdanenie...
moniq81
06.08.10,13:34
Prosím, nikto sa nevyjadrí????
encian
06.08.10,13:59
Nejako mi to nesedí s par.8 ods.3 zákona o DPH - ak platiteľ dodá tovar bezodplatne a ak pri kúpe tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu - tzn. mala by sa odviesť daň
a_je_to
06.08.10,15:08
Trochu mi nie je jasné, načo budú kupujúcemu náhradné diely, keď už stroj opravil ! ? Skôr by uvítal zníženie ceny, alebo úhradu opravy v peniazoch, ale keď sa dohodli ..... Ani to, ako sa dodací list bez následnej fakturácie dá spárovať s inou faktúrou ! ?
Ak kupujúci prijal vecné odškodnenie a podpísal dodací list, tak by som to riešil inak. Náhradné diely by som vyfakturoval v obstarávacej cene podľa dodacieho listu, vrátane DPH. Rovnakú sumu by som dobropisoval z faktúry za stroj na základe reklamácie kupujúceho, taktiež vrátane DPH. Dobropis s faktúrou sa vzájomne započíta u oboch strán, nikto nikomu nič neplatí, z hľadiska DPH je to nulové a vysporiadané . Kupujúci hodnotovo nič nestatil, ani nezískal a predávajúci tiež, iba má o náklad 542 navyše - výdaj náhradných dielov. Odpočet DPH z nákupu dielov je oprávnený, lebo boli vyfakturované.
Na základe dobropisu kupujúci zníži obstarávaciu cenu stroja a predávajúci tržbu z predaja. Na základe faktúry kupujúci zaúčtuje diely buď 112, alebo 501 a predávajúci 642. Transakcia nie je bezodplatným dodaním tovaru, ale nákladom na uplatnenú reklamáciu.