Mickya
04.11.05,09:11
Prosím, ak účtuje doklady v JÚ, kde všetko sa podpisujete?
Napr., ak účtujete faktúru a jej úhradu, podpisujete sa na faktúre alebo výpise z účtu?
Ďakujem
renča1
04.11.05,09:07
podpisovať by si sa mala, ked vystavuješ faktúru, pokiaľ máš podpisové právo. Ďalej je povinnosť sa podpisovať na PPD, pokiaľ robíš s peniazmi, interné doklady podpis - zaúčtoval.
- pri došlých faktúrach záleží akú máte účtov.smernicu, mi sa podpisujeme,ide o podpis kdo zaúčtoval.
- ja osobne sa na bank.výpisoch nepodpisujem.
- podpis by mal aj figurovať pri preučtovačkach - no ide zasa hlavne o int.doklady. Mňa už nenapadá momentálne kde ešte všade sa dá podpísať. Ak sa chceš ešte na niečo spýtať tak sa pýtaj. Želám pekný piatok.
Mickya
04.11.05,09:43
podpisovať by si sa mala, ked vystavuješ faktúru, pokiaľ máš podpisové právo. Ďalej je povinnosť sa podpisovať na PPD, pokiaľ robíš s peniazmi, interné doklady podpis - zaúčtoval.
- pri došlých faktúrach záleží akú máte účtov.smernicu, mi sa podpisujeme,ide o podpis kdo zaúčtoval.
- ja osobne sa na bank.výpisoch nepodpisujem.
- podpis by mal aj figurovať pri preučtovačkach - no ide zasa hlavne o int.doklady. Mňa už nenapadá momentálne kde ešte všade sa dá podpísať. Ak sa chceš ešte na niečo spýtať tak sa pýtaj. Želám pekný piatok.Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ide mi najmä o to, že napr. ja vystavím faktúru, zákazník ju uhradí cez účet. Ide mi o to, či musím buď na výpise z účtu alebo na faktúre uviesť, že daný príjem zaúčtoval ten a ten.
Manual
04.11.05,09:53
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ide mi najmä o to, že napr. ja vystavím faktúru, zákazník ju uhradí cez účet. Ide mi o to, či musím buď na výpise z účtu alebo na faktúre uviesť, že daný príjem zaúčtoval ten a ten. Nemusíš, veď tu ide o účto ako celok a v konečnom dôsledku niekto za ten celok zodpovedá a nie za zaúčtovanú položku.
Pekný deň želám...:)
Mickya
04.11.05,10:02
Nemusíš, veď tu ide o účto ako celok a v konečnom dôsledku niekto za ten celok zodpovedá a nie za zaúčtovanú položku.
Pekný deň želám...:)Prepáčte, že sa pýtam až tak polopate, ale chcem mať v tom na 100% jasno a hlavne ma moce zákon o účtovníctve, kde je písané (tuším v § 10), že na účtovnom doklade má byť podpísaná osoba zodpovedná za jeho zaúčtovanie.
-------

Takže, ak robíme účto 2 osoby (v PC je vidieť, kto čo nahodil), samozrejme máme zmluvu a len jedna zodpovedá za DP (fa vystavujeme obe), tak stačí ak sa podpíšeme, ako spomínala Renátka - na ID a na PPD - ak teda prijímame peniaze, že? Ale to je vlastne vyhotovil a prijal, ale nie účtoval - alebo som to zle pochopila? Ďakujem za ochotu pomôcť.
Manual
04.11.05,10:08
Prepáčte, že sa pýtam až tak polopate, ale chcem mať v tom na 100% jasno a hlavne ma moce zákon o účtovníctve, kde je písané (tuším v § 10), že na účtovnom doklade má byť podpísaná osoba zodpovedná za jeho zaúčtovanie.
-------

Takže, ak robíme účto 2 osoby (v PC je vidieť, kto čo nahodil), samozrejme máme zmluvu a len jedna zodpovedá za DP (fa vystavujeme obe), tak stačí ak sa podpíšeme, ako spomínala Renátka - na ID a na PPD - ak teda prijímame peniaze, že? Ale to je vlastne vyhotovil a prijal, ale nie účtoval - alebo som to zle pochopila? Ďakujem za ochotu pomôcť. Ako píšeš, PC identifikuje každú z Vás, čo ktorá zaúčtovala, na BV by som sa k jednotlivým položkám nepodpisoval, len na ID, PD, VD
Mickya
04.11.05,10:51
Dávam do pozornosti § 10 Zákona o účtovníctve.

Každý doklad, ktorý je dokladom účtovným (nerozlišuje sa či v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva) musí povinne obsahovať: označenie účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu atď. ... a podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Všetky povinné náležitosti účtovného dokladu sú uvedené v spomínanom § 10.

T.j. ktorýkoľvek doklad, ktorý účtovná jednotka obdrží alebo vyhotoví musí obsahovať predpísané náležitosti v prípade, že sa stáva účtovným dokladom. Ako si účtovná jednotka zabezpečí náležitosti záleží na vnútorných podmienkach firmy. Náležitosti môžu byť uvádzané priamo na doklade, alebo tzv. likvidačným listoch dokladu (košielke) atď.. V JÚ sa to najčastejšie rieši priamo na doklade.

V spomínanom § 10 je iba jedna povinnosť navyše pre podvojné účtovníctvo a to je povinné uvádzanie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje, ak to nevyplýva z programového vybavenia.Tzn., ak ja vystavím zálohovú faktúru, zákazník ju uhradí cez účet, ja vystavím ostrú faktúru a zaúčtujem do denníka opravný zápis - kvôli DPH.
Tak na zál. faktúru, aj na faktúru, musím uviesť zaúčtoval ten a ten (hoci do knihy pohľadávok ju zapísala kolegyňa)?
V tomto prípade asi platí, že zál. faktúra hoci nie je daňový doklad, ale je účtovný a musí byť na ňom uvedené, kto zaúčtoval? Chápem to dobre?
Ďakujem Vám za rady
renča1
04.11.05,11:01
Tzn., ak ja vystavím zálohovú faktúru, zákazník ju uhradí cez účet, ja vystavím ostrú faktúru a zaúčtujem do denníka opravný zápis - kvôli DPH.
Tak na zál. faktúru, aj na faktúru, musím uviesť zaúčtoval ten a ten (hoci do knihy pohľadávok ju zapísala kolegyňa)?
V tomto prípade asi platí, že zál. faktúra hoci nie je daňový doklad, ale je účtovný a musí byť na ňom uvedené, kto zaúčtoval? Chápem to dobre?
Ďakujem Vám za rady
Vystavílš zál.fa dáš razítko a podpíšeš sa ak máš podpis.právo, zákaz.ti ju uhradí a vystavíš ostrú fa dáš razítko podpíšeš sa , že si ju vystavila a pokiaľ účtuješ v pod.účte mal by tam by účtov.predpis a podpis kto zaúčtoval, ale ked účtuješ v JÚ zaúčtuješ ju do denníka opr.zápisom predpokladám ID preúčt.DPH tak ten by si mala podpísať-vyhotovil, ak by to bolo v podv.účte tak aj podpis zaúčtoval. Záleží aj či účtuješ v JU alebo v PU.
Mickya
04.11.05,12:03
Vystavílš zál.fa dáš razítko a podpíšeš sa ak máš podpis.právo, zákaz.ti ju uhradí a vystavíš ostrú fa dáš razítko podpíšeš sa , že si ju vystavila a pokiaľ účtuješ v pod.účte mal by tam by účtov.predpis a podpis kto zaúčtoval, ale ked účtuješ v JÚ zaúčtuješ ju do denníka opr.zápisom predpokladám ID preúčt.DPH tak ten by si mala podpísať-vyhotovil, ak by to bolo v podv.účte tak aj podpis zaúčtoval. Záleží aj či účtuješ v JU alebo v PU.Účtujem v JÚ. Prepáč, ale nie je mi to úplne jasné z dôvodu, že AVO písala, že každý doklad, kt. sa stane účtovným, musí obsahovať podpis osoby zodpovednej za jej zaúčtovanie, v tom príspevku si súhlasila a teraz píšeš, teda ja mám ten pocit, trošičku niečo iné.
Prosím, neber to ako atak, nerýpem, ale myslím to v dobrom, pretož mi to nie je jasné. Renátka, ja som veľmi rada, že píšeš svoj názor, už si mi poradila viacejkrát, za čo Ti veľmi-veľmi ďakujem a veľmi mi záleží na tom, aby si sa na tú moju vetu neurazila.
Ale fakt mi to nie je jasné, pretože ja nemyslím na to, keď ja vystavím faktúru, ktorú podpíšem, že som ju vystavila, ale myslím účtovanie úhrady tejto faktúry - mám na mysli tento podpis. Neviem, či som to napísala zrozumiteľnejšie, ale dúfam, že áno.
Moc Vám ďakujem za pomoc.
Zita5
04.11.05,12:19
[QUOTE=AVO]Dávam do pozornosti § 10 Zákona o účtovníctve.

Každý doklad, ktorý je dokladom účtovným (nerozlišuje sa či v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva) musí povinne obsahovať: označenie účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu atď. ... a podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Všetky povinné náležitosti účtovného dokladu sú uvedené v spomínanom § 10.

Mickya , tu je to jasne napísané ako uvádza AVO . Ak osobne účtuješ do PD tak sa podpíšeš ako osoba zodpovedná za jeho zaúčtovanie - pokiaľ si tou osobou zodpovednou Ty a nie Tvoja kolegyňa . Neviem ako to máte presne rozdelené .
Mickya
04.11.05,12:29
[QUOTE=AVO]Dávam do pozornosti § 10 Zákona o účtovníctve.

Každý doklad, ktorý je dokladom účtovným (nerozlišuje sa či v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva) musí povinne obsahovať: označenie účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu atď. ... a podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Všetky povinné náležitosti účtovného dokladu sú uvedené v spomínanom § 10.

Mickya , tu je to jasne napísané ako uvádza AVO . Ak osobne účtuješ do PD tak sa podpíšeš ako osoba zodpovedná za jeho zaúčtovanie - pokiaľ si tou osobou zodpovednou Ty a nie Tvoja kolegyňa . Neviem ako to máte presne rozdelené .ďakujem Zitka, je mi to už dúfam jasné. Pochopila som, čo AVO napísala, len ma zmiatla Renátkina odpoveď.
---
Máme to rozdelené tak, že sme vlastne obe zodpovedné za zaúčtovanie, ale ja mám na starosti ešte daňové priznania, takže tým pádom, ako za celok som zodpovedná ja.
Ďakujem všetkým za rady a snahu pomôcť.
Manual
04.11.05,13:16
Mickya, prosím máš pred sebou BV a tam máš úhradu napr. DF na sumu 100000,- potom poplatok 35,- Ty dáš /alebo mal by sa dať podla vyjadrení/ k týmto sumám na BV svoj podpis ? Jedná sa mi o to ako to vypadá v skutočnosti na praktickom doklade.
Ďakujem
Manual
04.11.05,13:32
Jeden podpis na jednom bankovom výpise.

Ja dávam napr. poznámku:
Z: podpis
Dátum

Z = zaúčtoval O.K. Tak to budem šifrovať
domacnost
06.11.05,09:21
O.K. Tak to budem šifrovať

Ja som tiež nevedela , že sa mám podpísať na BV. Nikde som to nevidela a ani dokonca v iných firmách to nerobia.
Manual
06.11.05,09:25
Ja som tiež nevedela , že sa mám podpísať na BV. Nikde som to nevidela a ani dokonca v iných firmách to nerobia. Už bolo dosť kontrol, ale nikdy takéto veci neboli vytknuté. Ale nech sa dodrží litera zákona... :)
Pekný deň...
Tweety
06.11.05,12:16
Jeden podpis na jednom bankovom výpise.
Ja dávam napr. poznámku:
Z: podpis
Dátum
Z = zaúčtoval
Pripojím moju prax. V softe máme nadefinované údaje, ktoré sú pri účtovnom doklade povinné a podľa toho, kto spracúva konkrétny BV, na výstupe z tlačovej fronty je pekne uvedené jeho meno, dátum a miesto na podpis.
;) ;) ;) ;)
Mickya
07.11.05,07:20
Už bolo dosť kontrol, ale nikdy takéto veci neboli vytknuté. Ale nech sa dodrží litera zákona... :)
Pekný deň...Manual, to sa teda nikde nepodpisuješ al. len v daňovom priznaní?
Mickya
07.11.05,07:27
Jeden podpis na jednom bankovom výpise.

Ja dávam napr. poznámku:
Z: podpis
Dátum

Z = zaúčtoval1) Mňa by k tomuto ešte zaujímalo, že ak účtujeme 2 osoby jeden bankový výpis (keďže nám chodí raz mesačne), tak stačia dole 2 podpisy za jeden doklad alebo musím chodiť položka po položke a podpisovať kto čo zaúčtoval?
-----------
2) Ešte čo sa týka podpisovania zaúčtovania faktúr - stačí ak v internej smernici uvediem, že ten, kto vystaví túto faktúru, musí ju aj zaúčtovať alebo musím hádzať na ňu 2 podpisy (vystavil a zaúčtoval)?
-------------
Nechcem stále omielať to isté, ale vystavujeme ročne niekoľkotisíc faktúr a hádzať na ne 2 podpisy zaberie dosť času.
Ďakujem
renča1
07.11.05,07:31
Mickya ahoj nehnevaj sa , že som ťa zmiatla, ale asi sme sa nepochopili. Ja som tiež nevedela, že sa treba na bank.výpis podpisovať.
Mickya
07.11.05,07:39
Mickya ahoj nehnevaj sa , že som ťa zmiatla, ale asi sme sa nepochopili. Ja som tiež nevedela, že sa treba na bank.výpis podpisovať.Nemám sa naozaj začo hnevať. Ja Ti práveže ďakujem, že si zareagovala na môj príspevok.
Manual
07.11.05,08:24
Manual, to sa teda nikde nepodpisuješ al. len v daňovom priznaní? Podpisujem sa všade, len nie na BV, to ma nenapadlo...:D:)
Pekný deň želám...
pyton
08.11.05,07:20
Ľudia, podpisovať sa na výpisy z BÚ naozaj nie je zvykom tak nezavádzajme nové byrokratické postupy. A podľa mňa to ani zákonodarca takto nemyslel ...
Denda
08.11.05,07:26
Ľudia, podpisovať sa na výpisy z BÚ naozaj nie je zvykom tak nezavádzajme nové byrokratické postupy. A podľa mňa to ani zákonodarca takto nemyslel ...Aj takýto môže byť pohľad na vec. Dávam do pozornosti zákon o účtovníctve a link, kde sa hovorí o účtovnom doklade :)
http://www.porada.sk/showpost-p_139552-postcount_11.html
pyton
08.11.05,07:33
Je strašne veľa vecí v zákonoch, /právnici by ti vedeli hovoriť/ ale nie je zvykom "znásiľňovať" všetky paragrafy. Snáď mi rozumieš.
Denda
08.11.05,07:41
Áno, lenže zákon o účtovníctve je východiskom pre preukazovanie rôznych skutočností. Účtovníctvo zároveň musí byť správne, úplné a preukazné. Bankový výpis obsahuje peňažné transakcie.
Vykladáš si to tak, že zaň nik nezodpovedá a nemusí ho ani vidieť a takže ani podpísať. Tým, že ho podpisujeme preukazujeme jeho správnosť a to formálnu aj vecnú. Jeden podpis je byrokracia? Myslím si, že sú ďaleko horšie byrokratické opatrenia iných zákonov.:)