Dana7
05.08.10,19:27
Prosím Vás o radu, či uvažujem správne v tomto prípade.
Pracovník nastúpil do práce 1.6.2010. Skončil pracovný pomer 30.6.2010. Celý mesiac riadne odpracoval.
Dňa 7.7.2010 / v rámci ochrannej lehoty / nastúpil na PN-ku.
Dala som mu potvrdenie o výške príjmu a vzhľadom na to, že začiatok PN bol v júli, tak ako vymeriavací základ som uviedla júnovú mzdu, z ktorej sa platili odvody na nemocenské poistenie.
Pani na sociálke mu to nevzala, vraj tam má mať len príjem do 29.6.2010, že vraj sa posledný deň neberie do úvahy.

V zákone o sociálnom poistení som našla vetu, že ak PN vznikne v ochrannej dobe, zisťuje sa VZ ku dňu skončenia pracovného pomeru. To je podľa mňa 30.6. Nie je tam predsa napísané, že sa zisťuje ku dňu predchádzajúcemu dňu skončenia pracovného pomeru?

Tak teraz si vôbec neviem rady, či má zmysel sa na sociálke pohádať, alebo majú pravdu oni, ale potom nechápem vete v zákone.

Prosím napíšte mi svoje názory. Vďaka
Jana Motyčková
06.08.10,05:23
Ku dňu skončenia pracovného pomeru - rozumej akoby PN vznikla 30.6., t.j. DVZ sa zisťuje z obdobia od 1.6. do 29.6.. SP má pravdu.
Dana7
06.08.10,05:41
Ku dňu skončenia pracovného pomeru - rozumej akoby PN vznikla 30.6., t.j. DVZ sa zisťuje z obdobia od 1.6. do 29.6.. SP má pravdu.


Ďakujem za info,možno budem trochu mimotemy,predsa len si neodpustím poznámku, že ak majú takýto výklad tak by to malo byť jednoznačne aj v zákone a teda ten paragraf by podľa akejkoľvek logiky a právneho počítania lehôt mal znieť nie "ku dňu skončenia PP" - pretože to je vždy ten posledný deň, ale malo by to byť " ku dňu predchádzajúcemu dňu skončenia pracovného pomeru".
Ako sa potom v takýchto paškviloch má človek vyznať. Právnické myslenie učí človeka uvažovať, že aj čiarka vo vete na určitom mieste mení význam, tobôž takýto zásadný preklep v zákone.
To samozrejme nepatrilo tebe Janka, len keď náhodou občas zablúdia na túto stránku aj autori tých skvelých zákonov, tak sa snáď zamyslia čo píšu.

Pekný víkend:)