gabriska
05.08.10,20:06
Ahojte poradaci,
potrebovala by som od vas niekolko rad:
1.
Mom. som na RD, ktr. by mi ofic. mala koncit ku dnu 10.06.2011.
Ja by som sa vsak chcela co najskor opät nastupit do prace vo firme, kde som pracovala pred nastupom na MD (PP na dobu neurcitu).
Pisomne som o mojom planovanom nastupe informovala mojho priameho nadriadeneho, ktr. mi dal pisomne zamietave stanovisko - dovod - mom. nie je volne miesto; navrhovala som prip. PP na polovicny uväzok, aj k tomuto som dostala zamietavu odpoved.
- pokial som ja spravne informovana, ja ako zamestnankyna mam pravo ziadat o pracu aj v pripade predcasneho ukoncenia RD a zamestnavatel musi mojej ziadosti vyhoviet
- v pripade, ze nie je mom. volne miesto na povodnom odd., je povinny mi poskytnut pracu v ramci mojej kvalifikacie a v sulade s plat. podmienkami a miestom vykonavania prace, uvedenymi v prac. zmluve.

Ja osobne ale nechcem moj nastup riesit nejakym natlakovym sposobom, chcela by som sa vyhnut prip. konfliktom, nechcem riskovat, ze do prace ma prijmu pod natlakom a o mesiac dostanem vypoved (co je teoreticky mozne, keby som sa takto negativne zapisala uz na zac.)

Poradite mi, ako by som mala postupovat v tomto pripade a aku najschodnejsiu cestu zvolit, aby nedoslo ku konfrontaciam ???

Existuje este moznost c. 2:

V ramci firmy, ale v inej divizii sa mom. obsadzuje volne prac. miesto, ktr. plne zodpoveda prac. pozicii, ktr. som vykonavala pred nastupom na MD.
Kontaktovala som pers. odd., ze by som mala zaujem o tuto pracu, je nutne ale absolvovat ofic. pohovory a potom by bol prip. mozny tzv. "prestup" .
K tomuto mam ale par otazok:
a) dovolenka - prenesie sa mi zostatkova dovolenka nevycerpana na pov. prac. mieste na nove prac. miesto?
- ak ano, mohla by som si ju vycerpat celu hned po nastupe do prace?
- kedy mi vznika narok na novu dovolenku?
b) plat. podmienky - mam narok na vysku mojho povodneho platu?
c) prac. pomer - ostava doba neurcita?

Ake dalsie naroky si mozem uplatnit pri uvedenom prip. prestupe na inu diviziu?

A este otazka c. 3:
Rodicovsky prispevok -

V pripade, zeby som nastupila do prace, mam narok na nejaku ciastku RP do dovrsenia 3r.veku dietata?
Mam neoverene informacie, ze do tohto obd. mam narok, v pripade, ze dieta umiestnim do MŠ, na preplacanie sumy suvisiacej s uhradou pre MŠ +
narok na vyplatenie 25% z celkovej sumarizovanej vysky RP, ktr. by som normalne poberala do ukoncenia RD, tj do 3r veku dietata.

Vopred dakujem za vsetky cenne rady a tipy.
lucisa
06.08.10,07:35
Ad. bod 1:
ZP § 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej službyalebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Asi by som sa snažila s nimi dohodnúť, že na jednej strane chápeš vzniknutú situáciu a na druhej strane vieš, že podľa ZP máš na to právo. A aby si im vyšla v ústrety,nerobí Ti problém preradenie do inej divízie a máš záujem o to miesto. Plne chápem spoločnosť, že podmienkou je zúčastniť sa výberového konania, na druhej strane si myslím, že určitým spôsobom budeš mať výhodu oproti uchádzačom zvonku, lebo poznáš firmu, firemnú kultúru a preto by Ti adaptácia mala trvať kratšie ako uchádzačom zvonku.

Ad. moznost c. 2:

keďže sa jedná o "prestup" medzi divíziami a zamestnávateľ ostáva ten istý, vzťahuje sa na všetky zmeny §54 ZP - Dohoda o zmene pracovných podmienok. To znamená, že so zmenou platového nastavenia by museli súhlasiť obe zúčastneného strany -Ty aj zamestnávateľ. To isté platí aj pre dobu trvania PZ.
Zostatková dovolenka Ti ostane. J eju možné čerpať hneď po nástupe. Len nerozumiem, prečo ju chceš čerpať hneď po nástupe, neviem ako by sa na to pozeral zamestnávateľ, keď na jednej strane chceš nastúpiť skôr do práce a na strane druhej už plánuješ ihneď čerpať dovolenku.
Nárok na novú dovolenku vzniká po odpracovaní aspoň 60 dní v kalendárnom roku.

Ad.3 neviem, to je asi otázka na Sociálnu poisťovňu.
gabriska
06.08.10,08:03
Dakujem za odpoved - co sa tyka dovolenky, nemam v plane si ju vycerpat hned po nastupe do prace.
K tomu by som mala snad este jednu podotazku:
Tuto zostatkovu dovolenku mi musi zamestnavatel evidovat do 3 r. dietata? V pripade,ze si ju dovtedy neprecerpam, prepadne mi alebo mam narok na preplatenie?
Ide o to, ze z obdobia spred nastupu na MD + narok na dov.vzniknuty pocas cerpania MD, mam vyse 25 dni dovolenky a pochybujem o tom, ze mi zamestnavatel bude schopny umoznit cerpat dovolenku prave do spominaneho obdobia...
No zrejme to ostane len na dohode medzi mnou a zamestnavatelom.
Chobot
06.08.10,08:14
Fúúú, veľa otázok naraz...

Skúsim aspoň niečo.


Ahojte poradaci,
potrebovala by som od vas niekolko rad:
1.
Mom. som na RD, ktr. by mi ofic. mala koncit ku dnu 10.06.2011.
Ja by som sa vsak chcela co najskor opät nastupit do prace vo firme, kde som pracovala pred nastupom na MD (PP na dobu neurcitu).
Pisomne som o mojom planovanom nastupe informovala mojho priameho nadriadeneho, ktr. mi dal pisomne zamietave stanovisko - dovod - mom. nie je volne miesto; navrhovala som prip. PP na polovicny uväzok, aj k tomuto som dostala zamietavu odpoved.
- pokial som ja spravne informovana, ja ako zamestnankyna mam pravo ziadat o pracu aj v pripade predcasneho ukoncenia RD a zamestnavatel musi mojej ziadosti vyhoviet
- v pripade, ze nie je mom. volne miesto na povodnom odd., je povinny mi poskytnut pracu v ramci mojej kvalifikacie a v sulade s plat. podmienkami a miestom vykonavania prace, uvedenymi v prac. zmluve.

Máš pravdu, ak sa rozhodneš vrátiť z RD, tak zamestnávateľ nemôže odmietnuť návrat, hoci ešte neubehli 3 roky. Zamestnávateľ si mal zariadiť veci tak, aby mal pre teba k dispozícii prac. miesto - mal prijať za teba náhradu na dobu určitú počas zastupovania. Prac. pomer zastupujúceho zamestnanca končí nástupom zastupovaného zamestnanca do práce z RD.

Ak miesto, z ktorého si odchádzala, nie je voľné, môže ti ponúknuť iné vhodné miesto. Ak nemá, môže ti dať výpoveď z nadbytočnosti.


Ja osobne ale nechcem moj nastup riesit nejakym natlakovym sposobom, chcela by som sa vyhnut prip. konfliktom, nechcem riskovat, ze do prace ma prijmu pod natlakom a o mesiac dostanem vypoved (co je teoreticky mozne, keby som sa takto negativne zapisala uz na zac.)

Poradite mi, ako by som mala postupovat v tomto pripade a aku najschodnejsiu cestu zvolit, aby nedoslo ku konfrontaciam ???

Ťažko poradiť. Buď budeš naliehať, aby ťa prijali a riskuješ výpoveď z nadbytočnosti, alebo zostaneš na RD do 3 rokov dieťaťa. Zo zákona im vyplýva prijať ťa späť.


Existuje este moznost c. 2:

V ramci firmy, ale v inej divizii sa mom. obsadzuje volne prac. miesto, ktr. plne zodpoveda prac. pozicii, ktr. som vykonavala pred nastupom na MD.
Kontaktovala som pers. odd., ze by som mala zaujem o tuto pracu, je nutne ale absolvovat ofic. pohovory a potom by bol prip. mozny tzv. "prestup" .
K tomuto mam ale par otazok:
a) dovolenka - prenesie sa mi zostatkova dovolenka nevycerpana na pov. prac. mieste na nove prac. miesto?

Áno, nárok na dovolenku ti zostáva, lebo neukončuješ PP, len a ti mení PZ. Stále si v PP v tej istej firme.


- ak ano, mohla by som si ju vycerpat celu hned po nastupe do prace?

Dovolenku, ktorá ti zostala spred nástupu na MD si môžeš čerpať ihneď po návrate. Dokonca by si si ju mala vyčerpať do konca kal. roka, kedy si sa vrátila, inak ti môže prepadnúť.


- kedy mi vznika narok na novu dovolenku?

Po odpracovaní 60 dní v tom kal. roku, kedy sa vrátiš do práce, resp. na pomernú časť (1/12) po odpracovaní každých 21 pac. dní.


b) plat. podmienky - mam narok na vysku mojho povodneho platu?

Áno, platové podmienky ti nemôžu bez tvojho súhlasu zmeniť. Ale ak na tej novej pozícii budú ponúkať nižší plat a ty budeš trvať na pôvodnej mzde, tak ti tú novú pozíciu nemusia dať a zase si na začiatku - RD alebo výpoveď.


c) prac. pomer - ostava doba neurcita?

Áno, doba sa nemení. Dokonca ti nemôžu dať ani skúšobnú dobu.


Ake dalsie naroky si mozem uplatnit pri uvedenom prip. prestupe na inu diviziu?

Neviem, aké nároky máš na mysli, preto neviem odpovedať.


A este otazka c. 3:
Rodicovsky prispevok -

V pripade, zeby som nastupila do prace, mam narok na nejaku ciastku RP do dovrsenia 3r.veku dietata?
Mam neoverene informacie, ze do tohto obd. mam narok, v pripade, ze dieta umiestnim do MŠ, na preplacanie sumy suvisiacej s uhradou pre MŠ +
narok na vyplatenie 25% z celkovej sumarizovanej vysky RP, ktr. by som normalne poberala do ukoncenia RD, tj do 3r veku dietata.

Vopred dakujem za vsetky cenne rady a tipy.

Áno, je to podľa zákona č. 561/2008 o príspevku na starostlivosť o dieťa a dáva sa matkám, ktoré nastúpia do práce a ich dieťa nedosiahlo vek 3 roky. Výška sa odvádza zo sumy rodičovského príspevku (ale nevolá sa to rodičovský príspevok). Ale nie je to suma na MŠ+25 z RP, ale úhrada nákladov na škôlku, maximálne do výšky RP (ak je to zariadenie uvedené v § 2 ods. 3 písm. a) - c),) alebo 25% z RP, ak sa o dieťa stará osoba uvedená v § 2 ods. 3 písm. d) a e).

§ 2
Starostlivosť o dieťa

(3) Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona (ďalej len "poskytovateľ") je
a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov, 3)
b) iná právnická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu, 4)
c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu, 5)
d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene c) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok, alebo
e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d).
Chobot
06.08.10,08:17
Dakujem za odpoved - co sa tyka dovolenky, nemam v plane si ju vycerpat hned po nastupe do prace.
K tomu by som mala snad este jednu podotazku:
Tuto zostatkovu dovolenku mi musi zamestnavatel evidovat do 3 r. dietata? V pripade,ze si ju dovtedy neprecerpam, prepadne mi alebo mam narok na preplatenie?
Ide o to, ze z obdobia spred nastupu na MD + narok na dov.vzniknuty pocas cerpania MD, mam vyse 25 dni dovolenky a pochybujem o tom, ze mi zamestnavatel bude schopny umoznit cerpat dovolenku prave do spominaneho obdobia...
No zrejme to ostane len na dohode medzi mnou a zamestnavatelom.

Už som naznačil - tú dovolenku si musíš vyčerpať do konca kal. roka, kedy nastúpiš. Preplatenie je možné len v prípade, že by si končila PP. Inak ti prepadá.

Existujú aj možnosti, ktoré nie sú v súlade so ZP - že ti dovolenku nechajú prepadnúť, ale vyplatia ti mimoriadne odmeny vo výške náhrady prepadnutej dovolenky. Ale to záleží od ochoty zamestnávateľa, nárok na to nie je.
gabriska
06.08.10,18:05
Chobot,
velmi pekne ti dakujem za vycerpavajucu odpoved :)

Este na upresnenie, co sa tyka mojho zastupovania pocas RD:

Na moj zastup nastupila kolegyna vracajuca sa z MD (alebo RD, to je myslim v tomto pripade jedno), ale ktr. mala PP na dobu neurcitu...takze nebol prijaty ziaden novy clovek, ktr. by mal zmluvu na dobu urcitu na zastupovanie pocas RD ... Momentalne je spominana kolegyna opät na dalsej MD a na jej (moje) povodne miesto nenastupil ziaden clovek, pretoze sa praca prerozdelila medzi ostatnych kolegov...
Takze obavam sa, ze v tomto pripade by zamestnavatelovi uplne perfektne sadla do rany vypoved z dovodu nadbytocnosti...:(

Tema rodic. prispevok - rozumiem tomu spravne, ze v pripade, ak nastupim do prace a umiestnim dieta do statnej MŠ, nemam narok na ziadnu zo spominanych prispevkov (ani MŠ ani 25% z RP) ???
gabriska
06.08.10,18:22
A este ma napada jedna vec v suvislosti s MŠ - v pripade, ze dieta bude navstevovat statnu MŠ a dieta prihlasim na tzv. adaptacny pobyt (30dni, da sa predlzit 3x), ako je to v tomto pripade s RP?
Chobot
09.08.10,08:27
Chobot,
velmi pekne ti dakujem za vycerpavajucu odpoved :)


Tema rodic. prispevok - rozumiem tomu spravne, ze v pripade, ak nastupim do prace a umiestnim dieta do statnej MŠ, nemam narok na ziadnu zo spominanych prispevkov (ani MŠ ani 25% z RP) ???

NA RP nemáš nárok, ale na príspevok, ktorý som hore uviedol áno. Pozrisi príslušné zákony, nebudem to to podrobne rozpisovať. Ak je zriaďovateľom škôlky obec alebo štát, tak máš nárok na príspevok vo výške nákladov na škôlku (až do výšky 164 EUR).
brčko
09.08.10,11:17
Súhlasím s Chobotom.
Okrem prísp. na starostlivost o dieťa do 3och rokov veku dieťaťa máš ako osoba, ktorá sa vracia do zamestnania (vykonávať zárobkovú činnosť) a ktorá stratila nárok na RP nárok na jednorázový prispevok rodičovi vo výške 25% z výšky RP-ov, ktoré by si dostala do troch rokov dieťaťa.

A ak by si dostala v zamestnaní výpoved z nadbytočnosti a znovu požiadaš o čerpanie RD ešte pred uplynutím výpovednej doby, tak máš nárok na čerpanie RD až do troch rokov dieťaťa. Tvoj prac.pomer neskončí uplynutím výpovednej doby, ale až posledným dnom RD. Ale to by bolo výhodné, ak by dieťa nechodilo do škôlky. Samozjreme potom by si už nedostávala prísp. na star. o dieťa (nan majú nárok len zárobkovo činné osoby). Ak by dieťa prerušilo navštevovanie Mš, tak by si mala znovu nárok na rodič.príspevok vo výške 75% z výšky RP.

Ak by chodila do škôlky, tak to je inak.
gabriska
24.08.10,10:14
Dakujem pekne za odpovede :)

Situacia sa pohla trochu dalej a potrebujem dost surne poradit v nasl. veci:

Absolvovala som pohovor na miesto, ktr. som spominala, je to rovnaka pozicia, ktr. som vykonavala pred nastupenim na MD, lenze na inej divizii ( materska firma ostava nezmenena)...
Zamestnavatel ma ale po absolvovani pohovoru informoval, ze v pripade, ze by som na nove miesto na novej divizii nastupila, museli by sme upravit z dovodu legislativnych zmien aj prac. zmluvu...Ide o to, ze pobocka meni identitu, to zn., ze legislativne bude patrit pod iny zavod ako doteraz.... pre mna by to znamenalo o.i. upravu PP - z doby neurcitej na DOBU URCITU!!!!
Zostatkova dovolenka by mi bola preplatena, na tom sme sa predbezne dohodli.
Nechcem menovat nazov firmy, ale ako priklad uvediem napr. zavod VW Bratislava a prip. Kosice... meno firmy rovnake, len ina pobocka...
Ja osobne za tychto pre mna nevyhodnych podmienok nechcem takuto novu PZ akceptovat...
Moja otazka znie : Je takato uprava PZ v sulade zo ZP? Podotykam, ze som zamestnancom firmy, cerpam RD a moje dieta nedovrsilo 3 roky.
Oficialna cesta, ktr. by taketo nieco bolo mozne, by bola asi taka, ze na byvalej divizii by som dostala vypoved (avsak tu dostat nemozem, kedze sa nerusi organizacia) a na novej pobocke by som podpisala novu zmluvu...

Vie mi niekto poradit, coho sa mozem dozadovat v pripad zmeny PP ???

PROSIM SURNE!!!!!!
Dakujem
ivka70
24.08.10,11:25
Nemusis akceptovat zmenu pracovnej zmluvy z doby neurcitej na dobu urcitu, nemusis akceptovat ani skusobnu dobu, aj ked sa meni zamestnavatel (POBOCKA).

Ak sa zamestnavatel chce s tebou dohodnut, tak nech ti ponukne pracovnu zmluvu za rovnakych podmienok, ako si mala doteraz, teda doba neurcita, zachovany plat alebo vyssi, ziadna skusobna doba, zmenou bude len pobocka a teda aj miesto vykonu prace.
Ak pre teba takuto zmluvu na novej pobocke nema, nech ti teda da miesto v povodnej pobocke tak ak oti patri podla pracovnej zmluvy pri navrate z RD.

Samozrejme, aj sa na tych zmenach pracovnej zmluvy chces dohodnut a svojim podpisom ich akceptujes, tak su v sulade so ZP.
dobrava
27.08.10,17:57
Prosím poradiť, osoba č. 1, t.č. na rodič. príspevku sa vracia do práce po dovŕšení 3. roku dieťaťa. V zamestnaní ju zastupuje osoba č. 2, ktorá má v PZ uvedené, že jej PP je na dobu určitú do návratu z rodič.dovolenky osoby č. 1. Je niekde v ZP ustanovenie, ktoré hovorí, že zamestnávateľ je povinný í zmeniť dobu určitú na dobu neurčitú po nejakom čase /osobe č. 2/? Alebo si to môže zakotviť zamestnávateľ do kolektívnej zmluvy?
Chobot
27.08.10,21:42
Prosím poradiť, osoba č. 1, t.č. na rodič. príspevku sa vracia do práce po dovŕšení 3. roku dieťaťa. V zamestnaní ju zastupuje osoba č. 2, ktorá má v PZ uvedené, že jej PP je na dobu určitú do návratu z rodič.dovolenky osoby č. 1. Je niekde v ZP ustanovenie, ktoré hovorí, že zamestnávateľ je povinný í zmeniť dobu určitú na dobu neurčitú po nejakom čase /osobe č. 2/? Alebo si to môže zakotviť zamestnávateľ do kolektívnej zmluvy?

Zamestnávateľ nie je povinný zmeniť osobe č. 2 prac. zmluvu na neurčitý čas. Po návrate osoby č. 1 z rodičovskej dovolenky (nie príspevku - príspevok je finančná dávka, ktorá sa vypláca počas rodičovskej dovolenky), osobe č. 2 automaticky končí PP. Ak zamestnávateľ chce, môže si osobu č. 2 ponechať v PP, ale nie je to povinnosť.

Nevidím žiadny zmysel také niečo zakotvovať do kolektívnej zmluvy.
dobrava
28.08.10,11:12
Ďakujem za odpoveď, tiež som podobného názoru ...