majikaa
05.08.10,20:54
Môže mi prosím niekto poradiť ohľadom faktúry za tovar pre českého odberateľa identifikovaného pre DPH v ČR. Máme zriadenú s.r.o v ČR a objednali sme si tovar zo SR. Tovar sme prevzali od kuriéra na Slovensku a následne sme si ho sami previezli do ČR / jedná sa o notebook/. Faktúru za notebook nám vystavili aj s DPH, lebo vraj tovar neprekročil hranice Slovenska. Je to takto správne?
Jana Acsová
06.08.10,05:45
Môže to byť správne a nemusí.

Záleží na tom, kto si od koho a čo objednal. Píšete česká s.r.o. Táto si objednala tovar pod českým IČ DPH? Ak áno tak pre slovenského predávajúceho platí:

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

Prepravu teda môže vykonať jedna alebo druhá strana. A ako sa to preukáže?

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

A takého vyhlásenie nájdete pripnuté aj na Porade. Vo Vašom prípade došlo ku kombinácii. Na preprave sa podieľali obe zmluvné strany ale miesto určenia tovaru je podľa môjho názoru zrejmé. Rozhodujúca je osoba odberateľa, či sa jedná o identifikovanú osobu v ČR.
Jana Acsová
06.08.10,05:59
A ak sa mi to podarilo, vzor možného vyhlásenia odberateľa je v prílohe linku:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=591
majikaa
06.08.10,07:55
Ďakujem za odpoveď. Aj ja som toho názoru ako Ty, ale dodávateľ trvá na svojom.
mordechaj
06.08.10,14:39
Je to tak správne. Podmienkou oslobodenia dodávky tovaru do iného členského štátu je jeho fyzická preprava cez hranice. Dodávateľ notebooku by si nemohol oslobodiť takúto dodávku.
majikaa
06.08.10,14:59
Tak teraz som v rozpakoch. My sme ten notebook prepravili do Čiech. Prevzali sme ho na Slovensku z toho dôvodu, že konateľ českej s.r.o má trvalý pobyt na Slovensku. Takže nepomôže ani vyhlásenie alebo potvrdenie, že sme tovar prepravili do ČR?
mordechaj
07.08.10,12:25
Treba brať do úvahy aj samotného dodávateľa. Ten má k dispozícií prepravný doklad od kuriéra z ktorého vyplýva, že tovar bol dodaný v tuzemsku a následne aj prevzatý. On iný doklad ani prehlásenie nemá. Ak by ho aj dodatočne dostal musel by opravovať faktúru a riešiť dodatočné priznanie. Dalo sa tomu predísť, keby ste ešte pred uskutočnením dodávky sa s dodávateľom dohodli na napr. osobnom odbere, prípadne na zaslaní do ČR. Teraz nie je čo riešiť.