Slah7
06.08.10,00:29
Dobry den,



chcem sa opytat ako bude vyriesena tato situacia
za posl 3r (to iste za posl 4r) roky som pracoval 2 r na dobu urcitu a hned nato 5.5 m na dobu neurcitu. Na urad prace sa prihlasim od Augusta 2010. Ak spravne chapem zakon tak niesom opravneny na ziadnu davku v Aug10.
Alle, od Sep10 plati novy zakon , kde je postacujuce za posl 3 r pracovat 2 roky, co konecne uz splnam. Kedze podla zakona sa davka vyplati spatne odo dna zaradenia uchadzaca na urad prace, tak ak poziadam o davku prve dni Sept , mal by som od septembra dostat 2 mesacnu hodnotu za Aug a Sep 2010. Mozte mi pls potvrdit ci je to spravne?
Vdaka vopred za vcasnu odpoved
rodina1
06.08.10,12:39
Dobry den,



chcem sa opytat ako bude vyriesena tato situacia
za posl 3r (to iste za posl 4r) roky som pracoval 2 r na dobu urcitu a hned nato 5.5 m na dobu neurcitu. Na urad prace sa prihlasim od Augusta 2010. Ak spravne chapem zakon tak niesom opravneny na ziadnu davku v Aug10.
Alle, od Sep10 plati novy zakon , kde je postacujuce za posl 3 r pracovat 2 roky, co konecne uz splnam. Kedze podla zakona sa davka vyplati spatne odo dna zaradenia uchadzaca na urad prace, tak ak poziadam o davku prve dni Sept , mal by som od septembra dostat 2 mesacnu hodnotu za Aug a Sep 2010. Mozte mi pls potvrdit ci je to spravne?
Vdaka vopred za vcasnu odpoved
Ak sa prihlásiš na úrad práce od augusta, tak podľa teraz platného zákona nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.
Od 1.9. platí novela zákona o zamestnanosti, kde je podmienka v posledných 3 rokoch odviezť poistné na nezamestnanosť 2 roky. Keďže sa zaeviduješ v auguste, budeš posudzovaný ešte podľa zákona pred nadobudnutím účinnosti nového zákona.
Musel by si sa zaevidovať na úrade v septembri, aby ti vznikol nárok na podporu v nezamestnanosti.
Dávka v nezamestnanosti sa síce spätne vypláca od prvého dňa zaevidovania, to však znamená, že v septembri dostaneš dávku za august, v októbri za september a tak pod.
Čiže tvoj názor, že v septembri by si dostal dávku za august a september nie je správny.
Ak by si sa teda rozhodol zaevidovať na úrad práce až v septembri (aby ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti) musel by si sa najneskôr do 8. augusta prihlásiť na zdravotnú poisťovňu ako dobrovoľný platiteľ a najneskôr do 8. 9. zaplatiť poistné vo výške 28,92 Eur.
veronikasad
06.08.10,12:51
Dobry den,



chcem sa opytat ako bude vyriesena tato situacia
za posl 3r (to iste za posl 4r) roky som pracoval 2 r na dobu urcitu a hned nato 5.5 m na dobu neurcitu. Na urad prace sa prihlasim od Augusta 2010. Ak spravne chapem zakon tak niesom opravneny na ziadnu davku v Aug10.
Alle, od Sep10 plati novy zakon , kde je postacujuce za posl 3 r pracovat 2 roky, co konecne uz splnam. Kedze podla zakona sa davka vyplati spatne odo dna zaradenia uchadzaca na urad prace, tak ak poziadam o davku prve dni Sept , mal by som od septembra dostat 2 mesacnu hodnotu za Aug a Sep 2010. Mozte mi pls potvrdit ci je to spravne?
Vdaka vopred za vcasnu odpoved
už si evidovaný na úrade práce ?

pozri § 293 bo

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209501&FileName=zz2010-00052-0209501&Rocnik=2010&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=51&Flags=160&IndexFile=zz2010&Text=zákon+o+sociálnom+poistení+