susann2
05.08.10,12:52
Je užitočné naozaj užitočné ?
Najskôr som si myslela, že sa na to vykašlem, ale predsa mi to len nedá. Nie som ten typ, čo sa potrebuje páčiť každému. A určite sa to každému páčiť nebude na čo, chcem upozorniť. Je to skôr adminovi na zváženie, aký nový spôsob bodovania vymyslí. Za ten čas, čo pôsobím na Porade, viem dobre ako to funguje, kto s kým je kamarát. To mi nevadí, ale vadí mi, keď sa kamarátky oceňujú bodmi, aj keď v danej oblasti nepôsobia, resp. nemajú potrebné znalosti. Keď chcem niekoho oceniť v odbornej téme, musím vedieť, čo hodnotím a či je to naozaj správne, aspoň ja tak k bodovaniu pristupujem. To čo v poslednej dobe na porade vidím, je bodovanie od blba do blba. V oddychových témach nech sa každý uboduje ako chce, tam niet čo pokaziť, ale v odborných áno. Priložím tu jednu tému, v ktorej je vyhodnotená ako najlepšia odpoveď, v skutočnosti nesprávna. Aj majster tesár sa môže utnúť, aspoň ja vnímam autorku príspevku ako veľmi šikovnú, sčítanú, nevidím ale dôvod, aj najlepšej kamarátke oponovať a nie ju nechať v nevedomosti. Upozornila som na to, až nasledujúci deň. Neverím, že by to niekto nebol zistil, ale radšej to mlčky prehliadol, je to pre mnohých lepšie byť pekný na všetky strany. V týchto prípadoch a nie je to ojedinelý prípad, sa každá rada míňa účinku. Takéto bodovanie škodí aj samotnej autorke príspevku. Keď sa to už stane, keby aspoň bodovateľky našli odvahu a dali bod dobrému príspevku, aby svietila ako najužitočnejšia odpoveď, tá správna. Aby som nebola nespravodlivá, jedna ju predsa našla. Na porade je aj veľa naozaj užitočných cenných rád, ja keď pozriem na bodovanie, viem, kto je v danej téme odborník, ale ako to posúdi, nový člen, alebo ten čo chodí na poradu sporadicky ? A aj najsamlepší odborník nemusí vedieť všetko, tak prečo ho na to neupozorniť ? Osobne by mi takéto bodovanie vadilo, čo je to za kamarátka, ktorá, keď robím zle ma pochváli, miesto toho, aby ma uviedla na správnu mieru ? Takéto bodovanie nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu a narobí viac škody ako úžitku a vtedy užitočné už prestáva byť užitočným.

zaradenie zamestnanca (http://www.porada.sk/t124615-zaradenie-zamestnanca-do-pt.html)
Richard
06.08.10,07:40
Vytiahol som tvoj príspevok (veľmi dobre napísaný) do novej témy (keďže tá predtým bola skôr o priraďovaní užitočných bodov do odborných vs neodborných rubrík).

Z mojej strany sa snažím dať k dispozícii nástroj aby sme Poradu vylepšovali. Akýkoľvek nástroj sa však dá aj zle použiť.

Rád by som preto apeloval na všetkýchn rovnako ako susann2, aby sme bodovanie používali na to na čo slúži, na odlíšenie užitočného od neužitočného obsahu.

Priznám sa že v úvahách o konečnom vyčíslení bodov som zamýšľal do vzorca zapracovať aj filter na vylúčenie častých vzájomných bodov. Len každá takáto reštrikcia prinesie aj negatívny efekt, pretože niekedy tu ľudia dávajú body namiesto zadávateľa a sú skutočne zaslúžené a nerád by som poškodil v bodovaní niekoho, kto má úprimnú snahu pomôcť.
sito
06.08.10,08:34
Vytiahol som tvoj príspevok (veľmi dobre napísaný) do novej témy (keďže tá predtým bola skôr o priraďovaní užitočných bodov do odborných vs neodborných rubrík).

Z mojej strany sa snažím dať k dispozícii nástroj aby sme Poradu vylepšovali. Akýkoľvek nástroj sa však dá aj zle použiť.

Rád by som preto apeloval na všetkýchn rovnako ako susann2, aby sme bodovanie používali na to na čo slúži, na odlíšenie užitočného od neužitočného obsahu.

Priznám sa že v úvahách o konečnom vyčíslení bodov som zamýšľal do vzorca zapracovať aj filter na vylúčenie častých vzájomných bodov. Len každá takáto reštrikcia prinesie aj negatívny efekt, pretože niekedy tu ľudia dávajú body namiesto zadávateľa a sú skutočne zaslúžené a nerád by som poškodil v bodovaní niekoho, kto má úprimnú snahu pomôcť.

Proste nie je to hodnotenie možné spraviť tak, aby boli všetci spokojní na PORADE. ( To je ako rozdeliť úhradu domu za teplo na jednotlivé byty. )

K poslednému Riškovému odseku príklad,výsledok jednej témy. Zadávateľka požiadala o radu, myslím, že dostala odpoveď na úrovni. Skôr ma mrzí, že nie je žiadna spätná reakcia. A ak niekto iný ohodnotí odpoveď a ohodnotenie by nemalo platiť, pretože už pred tým mu dal hodnotiteľ ocenenie. Noo, neviem, neviem. Nestane sa!

Na porade je vec hodnotenia vždy medzi dvoma, odpovedajúcim a hodnotiacim. V skutočnosti je hodnotená jedna odpoveď, ale hodnotiacich môže byť viac, ale každý za seba. Ak je ohodnotení viac, platia len tri. Prečo? Keď je to dobrá odpoveď, tak len za tri. A keď je výborná, tiež len za tri. Nehovorím, že ta odpoveď je výborná len preto, že ju napísal sito.

http://www.porada.sk/t144898-pokuta-za-nedodrzanie-terminu-vymeny-meraca-tuv.html
Richard
06.08.10,08:46
Akýkoľvek hodnotiaci systém nie je 100%ný. Je v tom veľa subjektivity.
Samozrejme snahou je aby sme z tej masy dostali akú takú vypovedaciu hodnotu.

Napríklad strop max. 3 body bol za účelom "zrovnoprávnenia" snahy odpovedať a "vyváženie" počtu bodov.

Každé hodnotenie alebo hodnotená vec podlieha popularite. Preto populárna odpoveď môže získať viac bodov ako odborná a menej populárna menej bodov.
Limitom chcem eliminovať tento prvok popularity, aby ten kto s námahou napíše odbornú radu s menším využitím nemal menej bodov ako ten kto napísal s menšou námahou populárnu odpoveď. Alebo napríklad nemá toľko priateľov na Porade, ktorí sú ochotní mu bod prideliť.

Čiže ostanú približne na rovnakom, za dobrú odpoveď získajú max. X bodov.

Príklad. Chodil som na jednu stránku ktorá zoraďovala články z rôznych médií na základe hlasovania. Prestal som tam chodiť pretože na prvé strany sa dostávali populárne články informačne nezaujímavé, skôr zábavné a ja som tam chodil hlavne kvôli informačne hodnotným článkom ktoré by som inak nenašiel.
Odvtedy aj daná stránka porobila rôzne zložité mechanizmy ako pomocou hlasovania dostať navrch tie dôležité veci a stále vyvíjajú a skúšajú čo zaberie.
Richard
06.08.10,08:52
Ešte k tej spätnej reakcii, už som aj niekde spomínal, pripravujem nejaký systém na upozornenie zadávateľa otázky že tam má odpoveď, resp. užitočnú odpoveď a jeho reakcia tam chýba...
Ciele sú dva:

- spätná väzba
- výber najlepšej odpovede a uzavretie témy
Stanislav 1975
06.08.10,09:01
Čo sa týka príspevku sussan, samozrejme,že sa to deje- nazval by som to určitým druhom rodinkárstva, ale tomu nezabrániš-proste sa to nedá, pokiaľ si ľudia neuvedomia,že nejde o súhlasy ani o body -to nieje to najdoležitejšie,tak tomu nezabrániš...
Richard chcel to troška eliminovať, tým, že zaviedol ten limit, strop na 3 body- to si tiež nemyslím, že bolo najšťastnejšie riešenie, lebo niektoré rady sú fakt na takej vysokej úrovni,že si zaslužia aj 10 bodov, ale uznávam, že to bolo dobre myslené-ale ako vravím-to rodinkárstvo nezmeníš, kým sa ludia nad sebou nezamyslia...

Btw. Richard, dúfam ,že mi teraz výnimočne nedáš mimotemy,lebo niesom mimotemy :D:D:D
Stanislav 1975
06.08.10,09:03
Ešte k tej spätnej reakcii, už som aj niekde spomínal, pripravujem nejaký systém na upozornenie zadávateľa otázky že tam má odpoveď, resp. užitočnú odpoveď a jeho reakcia tam chýba...
Ciele sú dva:

- spätná väzba
- výber najlepšej odpovede a uzavretie témy

Richard, ale na uzavretie témy 3 hlasmi-to nieje dobré riešenie- ja sa dohodnem napr so Sárou a Ferdinadom a uzavrieme akúkolvek tému :confused::confused::confused:-daj tam limit aspoň 7 hlasov, ak nie 10...
Richard
06.08.10,09:08
Ok, zatiaľ som aspoň nastavil aby sa novo registrovaným automaticky nastavila notifikácia na nové príspevky v ich založenej téme. Notifikácia ihneď po každej odpovedi.

Ostatným som nastavil dennú notifikáciu na odpovede v ich téme, čiže ak pribudla jedna alebo viac odpovedí za daný deň príde im notifikácia (nie na každú zvlášť).

Máte to nastavené všetci teraz. Týka sa to len Vami založených tém. Môžete si to zmeniť v nastaveniach "Možnosti".

Dám to do novej témy.
Richard
06.08.10,09:10
Richard, ale na uzavretie témy 3 hlasmi-to nieje dobré riešenie- ja sa dohodnem napr so Sárou a Ferdinadom a uzavrieme akúkolvek tému :confused::confused::confused:-daj tam limit aspoň 7 hlasov, ak nie 10...

Ak sa dohodnete v dobrom úmysle tak to nevadí. Ak v zlom tak neviem...
Už som to písal viackrát, mal som pôvodne 6 ale zatiaľ je to veľa, resp. málo ľudí hlasuje. Ale to nesúvisí s touto témou ;)
Stanislav 1975
06.08.10,09:11
Ak sa dohodnete v dobrom úmysle tak to nevadí. Ak v zlom tak neviem...
Už som to písal viackrát, mal som pôvodne 6 ale zatiaľ je to veľa, resp. málo ľudí hlasuje. Ale to nesúvisí s touto témou ;)

Daj tých 6 teda...
Richard
06.08.10,09:14
nejdem to tu viac rozvádzať, sme mimotémy, ale budem sledovať štatistiku toho hlasovania a sľubujem že ak bude treba tak to zvýšim...
kimart
06.08.10,09:23
V podstate som tu nováčik a vzhľadom ktomu nemám tú možnosť bodovať, ale tiež sa mi stalo, že na môj príspevok som dostala súčasne súhlasné hodnotenie a zároveň to niekto označil ako neužitočné. Bolo tam viac takých príspevkov ako som mala ja, no tie už neoznačil. Pravdu povediac, dotklo sa ma to. Keď už neužitočné, tak by to mal dotyčný aj zdôvodniť - si myslím. Ja viem, koľko ľudí toľko názorov, ale predsa
sito
06.08.10,09:31
Akýkoľvek hodnotiaci systém nie je 100%ný. Je v tom veľa subjektivity.
Samozrejme snahou je aby sme z tej masy dostali akú takú vypovedaciu hodnotu.

Napríklad strop max. 3 body bol za účelom "zrovnoprávnenia" snahy odpovedať a "vyváženie" počtu bodov.

Každé hodnotenie alebo hodnotená vec podlieha popularite. Preto populárna odpoveď môže získať viac bodov ako odborná a menej populárna menej bodov.
Limitom chcem eliminovať tento prvok popularity, aby ten kto s námahou napíše odbornú radu s menším využitím nemal menej bodov ako ten kto napísal s menšou námahou populárnu odpoveď. Alebo napríklad nemá toľko priateľov na Porade, ktorí sú ochotní mu bod prideliť.

Čiže ostanú približne na rovnakom, za dobrú odpoveď získajú max. X bodov.

Príklad. Chodil som na jednu stránku ktorá zoraďovala články z rôznych médií na základe hlasovania. Prestal som tam chodiť pretože na prvé strany sa dostávali populárne články informačne nezaujímavé, skôr zábavné a ja som tam chodil hlavne kvôli informačne hodnotným článkom ktoré by som inak nenašiel.
Odvtedy aj daná stránka porobila rôzne zložité mechanizmy ako pomocou hlasovania dostať navrch tie dôležité veci a stále vyvíjajú a skúšajú čo zaberie.

V podstate súhlasím. Ale ak niekto v tom príklade dá ešte jedno, prípadne desať užitočných, nemali by padnúť do prázdna? Skôr je to o zodpovednosti hodnotiacich pochopiť čo ohodnotiť a či takým svojím hodnotením neznehodnocuje PORADU.

Sú v príklade sú tri príspevky. Bez akéhokoľvek ohodnotenia by mal počítač problém vybrať najlepšiu, ak nemá na to program. Ak sú nejaké indície, je to iné.

Skôr by to mohlo byť ako som si myslel, alebo Ty navrhoval, tu doménu, kde by si bolo možné prečítať ocenené príspevky a utvoriť si svoj názor, nezávislí na popularite, priateľoch, a predchádzajúcich hodnotení.

Dá to kopec roboty, oddeliť zrno od pliev. Ale treba. Bez pliev nie je ani zrno.
Richard
06.08.10,10:35
Ale ak niekto v tom príklade dá ešte jedno, prípadne desať užitočných, nemali by padnúť do prázdna?
Nie celkom rozumiem čo myslíš. Ide o desať užitočných za ten istý príspevok, alebo iné príspevky v tej istej téme?
Inak ešte mám v zálohe aj taký systém, že nebude strop ale bodovať bude každý tretí hlas. Čiže ak má tri bude mať bod, ak má deväť, bude mať 3 body. To tiež čiastočne eliminuje popularitu, ale nie tak dramaticky ako strop, na druhej strane to dáva väčšiu váhu tým trom bodom, lebo získať jeden bod je ťažšie.



Skôr je to o zodpovednosti hodnotiacich pochopiť čo ohodnotiť a či takým svojím hodnotením neznehodnocuje PORADU.
Áno toto je alfa a omega akéhokoľvek hodnotiaceho systému. Napríklad v neodborných témach som nechal užitočné body pretože aj tam sa nájdu zaujímavé témy resp. odpovede. Mal som za to že užitočné sa bude dávať za veci ktoré sú fakt užitočné (či už je to v odbornej alebo neodbornej časti). Chcel som aby odborné body boli odčlenené ( čo aj sú ) a aby tie ostatné vystihovali ako daný člen užitočne prispieva (hoci je daná téma v "neodbornej" rubrike). Žiaľ používanie ukázalo že každý si to tlačítko vysvetlí aj tak po svojom. Manuály je tu zbytočné písať, musí to byť intuitívne, pretože manuál si prečíta tak či tak len zopár ľudí.
Preto to nechávam tak aby som videl ako sa to používa a potom možno prispôsobiť, zmeniť alebo aj zrušiť. Plus používanie je dosť individuálne, ale systém sa musí nastaviť podľa väčšiny.
Ajuška
06.08.10,17:20
Ešte k tej spätnej reakcii...
...pokúsim sa aspoň takto zvýrazniť svoju pripomienku... v mojich nastaveniach som si všimla dnes zapísaný bod (nezarátaný) od Teba Richard... preklikne ma to však na príspevok Pepsíkovej... kde si aj uvedený v zozname tých, ktorí jej dali užitočný... asi je dakde križovatka...;)... http://www.porada.sk/1472904-post6.html
Richard
06.08.10,21:00
Aha tak to nie je chyba, dostala si tam odo mňa nevhodný bod (nevhodné sa nezarátavajú) a keďže to bol minikomentár, tak link ťa hodí na najbližší normálny príspevok.

Dúfam že aj ďalší nájdu v sebe odvahu a budú hodnotiť príspevky a nielen kritizovať že na Porade je bordel, zlé vzťahy a že Porada už nikdy nebude taká aká bola. Porada je taká akú ju robíte, keby som tú tému čítal pred založením tejto stránky, ani by som ju nebol robil.
lenkak
06.08.10,21:24
Richard, ja som tu už od začiatku, a stále sem chodím. Porada prešla mnohými zmenami, ale ako poznáš sám, začiatok býva vždy najkrajší. Potom už záleží hlavne od dotyčných ako dokážu všetko vnímať, ukolísať, podstatný je balans. Všetko prináša aj dobré aj zlé, ale som rada, že stále sem môžem chodiť, v rámci mojich možností. Nikdy som netvrdila, že Porada je bordel, zlá, keby som si to myslela, tak by som tu nemala toľko veľa príspevkov a chodila sem maximálne kvôli zákonom...
Takže verím, že to ustalíme my všetci spoločne a ty nám pripravíš (pokiaľ viem, už pripravuješ) zaujímavé novinky, ktoré napomôžu k tomu, aby tu bolo stále fajn. :)

P.S: Som síce mimo témy,ale reagovala som na tvoje posledné dva riadky v predchádzajúcom príspevku.
Ajuška
06.08.10,21:36
Aha tak to nie je chyba, dostala si tam odo mňa nevhodný bod (nevhodné sa nezarátavajú) a keďže to bol minikomentár, tak link ťa hodí na najbližší normálny príspevok.

Dúfam že aj ďalší nájdu v sebe odvahu a budú hodnotiť príspevky a nielen kritizovať že na Porade je bordel, zlé vzťahy a že Porada už nikdy nebude taká aká bola. Porada je taká akú ju robíte, keby som tú tému čítal pred založením tejto stránky, ani by som ju nebol robil.
...oky... beriem... ten smajloš pripustil aj iné uhlie pohľadu... som rada, že som poslúžila za názornú ukážku fungovania...
zk24
07.08.10,06:19
Ok, zatiaľ som aspoň nastavil aby sa novo registrovaným automaticky nastavila notifikácia na nové príspevky v ich založenej téme. Notifikácia ihneď po každej odpovedi.

Ostatným som nastavil dennú notifikáciu na odpovede v ich téme, čiže ak pribudla jedna alebo viac odpovedí za daný deň príde im notifikácia (nie na každú zvlášť).

Máte to nastavené všetci teraz. Týka sa to len Vami založených tém. Môžete si to zmeniť v nastaveniach "Možnosti".

Dám to do novej témy.

Toto som si vsimla, a paci sa mi to. Ale su to notifikacie nielen na temy, ktore som zalozila, ale v ktorych som sa vyjadrila. A som postrehla ze mi pride notifikacia aj na to, ze ja som sa v teme znovu vyjadrila. Mozno by stacilo, keby prisla iba ked sa vyjadri niekto dalsi, lebo ja sama viem, ze som sa vyjadrila, nemusim mat notifikaciu.

Ale to len taky komment. Inac sa mi ten notifikacny system paci (nikdy sa mi nechcelo nastavovat si sledovanie temy), a potom som uz nevedela kde vsade som sa vyjadrila a ci ma niekto v niecom doplnil a ako sa tema dalej vyvija.

Som za.
sito
08.08.10,08:16
Nie celkom rozumiem čo myslíš. Ide o desať užitočných za ten istý príspevok, alebo iné príspevky v tej istej téme?
Inak ešte mám v zálohe aj taký systém, že nebude strop ale bodovať bude každý tretí hlas. Čiže ak má tri bude mať bod, ak má deväť, bude mať 3 body. To tiež čiastočne eliminuje popularitu, ale nie tak dramaticky ako strop, na druhej strane to dáva väčšiu váhu tým trom bodom, lebo získať jeden bod je ťažšie.


Áno toto je alfa a omega akéhokoľvek hodnotiaceho systému. Napríklad v neodborných témach som nechal užitočné body pretože aj tam sa nájdu zaujímavé témy resp. odpovede. Mal som za to že užitočné sa bude dávať za veci ktoré sú fakt užitočné (či už je to v odbornej alebo neodbornej časti). Chcel som aby odborné body boli odčlenené ( čo aj sú ) a aby tie ostatné vystihovali ako daný člen užitočne prispieva (hoci je daná téma v "neodbornej" rubrike). Žiaľ používanie ukázalo že každý si to tlačítko vysvetlí aj tak po svojom. Manuály je tu zbytočné písať, musí to byť intuitívne, pretože manuál si prečíta tak či tak len zopár ľudí.
Preto to nechávam tak aby som videl ako sa to používa a potom možno prispôsobiť, zmeniť alebo aj zrušiť. Plus používanie je dosť individuálne, ale systém sa musí nastaviť podľa väčšiny.


Každý ohodnotený príspevok má svoju skutočnú hodnotu, ktorú je dosť ťažko porovnávať medzi príspevkami a ťažko vyjadriť. Príspevok k príspevku môže mať aj desať hlasov, no viac osožný je pre zadávateľa príspevok, ktorý dostal jeden hlas. Je správne, že sú rubriky. Ale v rubrikách platí to isté, len už v užšom rozsahu.

Skôr by som sa priklonil k tej rezerve, každý tretí hlas, keď už. Možno s tým, že prvý a druhý hlas sú body, potom je bod až každý tretí hlas. Je jedno, či bude strop, alebo kaskády. Problém to nevyrieši. Ten kto prispieva viac, prípadne má viac hlasovacích kamarátov, alebo odpovedá na populárne príspevky, bude mať možnosť, mať vždy viac bodov, aj keď nie až na takej odbornej úrovni.

Ako som písal, hlasy nad stropom, alebo medzi kaskádami by nemali len tak prepadnúť. V tabuľke, ktorá vyskakuje nad užitočným s menami by prvé tri, pripadne podľa kaskád napísané zeleno, tie hlasy sú body. Zároveň po otvorení viac štatistik vedľa jednotlivých rubrík by bol stav hlasov, ktoré nebodovali. Potom je už na každom, aký úsudok si spraví o poraďákovi a jeho užitočnosti na PORADE.

Ak si klikne na rubriku, ukážu sa všetky jeho užitočné v rubrike. Po prečítaní a prezretí hlasov vie koho hlasy nebodovali a za čo nebodovali, ak chce môže sa dostať aj do témy v ktorej bol získaný bod, ak chce pochopiť všetky súvislosti.

Ty už niečo vymyslíš. No, možno by si sa mohol podľa Teba vybraných ľudí opýtať aký majú názor na tvoju navrhnutú úpravu a potom to aj na nás vyskúšať. Ale všetko je na Tebe, Ty to tu, si navrchu. Ale aj my, nie na vrchu.

Je pravda, že užitočným sa môže hlasovať aj neužitočné, ale to je už o tej osobnej zodpovednosti, pochopení, tolerancii hlasujúceho poraďáka.

Po zavedení nového bodovania sa vzniesla vlna protestov, názorov, pripomienok. No mal a ešte má nedostatky a je ešte čo robiť, aby to podstatné bolo prístupnejšie, užitočné rady. Isto, užitočné rady je možné získať aj v oddychových témach. Tiež nejaký ten hlások, bodík spraví radosť aj pri gratuláciach, či už gratulantovi, alebo gratulantom. Na to sú tie rubriky.

Boli zavedené aj mínusové body. Aj mne sa nejaké ušli. Asi najviac bol tým postihnutý LACO, nie vždy oprávnené. Má aj dobré názory na veci, ktoré boli ocenené bodom. Že vždy nevidí veci tak ako niekto chce, môže za to? Vidí, ako sa pozerá na to druhá strana? Mínusom.

Ale je na PORADE aj čerstvá téma v ktorej sme sa ukázali, tiež ako ľudia. To ale nevyrieši akýkoľvek systém hodnotenia, bodovania.

http://www.porada.sk/t145029-ludkovia-potrebujem-poradit.html?highlight=Poradca
sito
09.08.10,17:38
Jedna osoba sa ma pýtala, že či by si dal spraviť Katuške rozúčtovanie tepla?

Ja som sa dostal k tomu účtovníctvu ako slepé kura k zrnku. Pred 28 rokmi a tiež som nevedel o účtovníctve nič. A aj tak sa správca správal, pri kontrole čerpania Fondu opráv, rozpočítaní nákladov za služby. Lenže ja som sa spätne pýtal, Prečo? Lebo! Tak mi to lebo dajte prečítať, zákon. A pritom som sa učil a učili sa aj správcovi zamestnanci, že sa učím. A po dvoch rokoch už mali rešpekt. A vždy potom som dokázal presadiť rozhodnutie členov samosprávy 122 v OSBD, teraz vlastníkov, ak bolo v súlade so zákonom a zdravým rozumom.

Katušku nepoznám, ale zo svojej skúsenosti môžem predpokladať, že sa to môže naučiť, ak na to má. Pretože každý je účtovník, každý si vie spočítať koľko mu majú vydať v obchode. Ale, ak sa chce niekto živiť učtovníctvom, je to málo - pramálo.

Tiež jeden príklad z PORADY. Jedná účtovníčka potrebovala poradiť. Syn mal byt, nebýval v ňom, býval v ňom druhý syn. Bol preplatok okolo 10 000 Sk. Pýtala sa ako ho rozdeliť medzi nich, Najjednoduchší spôsob jej bol doporučený podľa mesiacov v ktorých byt obývali. Vytiahli s nej vyúčtovanie, ja som požiadal, že aj predpis, ak má. Mala, dala, aj informáciu kto koľko mesiacov platil zálohu. Potom to už bola malina vypočítať i ich podiel z preplatku a mal ďaleko od priemeru na mesiac, ten ktorý v byte nebýval by bol na taký spôsob doplatil. Neviem ako sa už doma dohodli. Takže účtovníčka a účtovnícka je rozdiel.

Nakoniec, aj ona písala, že niekedy pred pätnástimi rokmi začínala. Bez chyb?

Príklad: Zákazník kúpi u mäsiara mäso. Doma zistí, že je nevyhovujúce, smrdí. Reakcia, pôjde ho reklamovať. Ak reklamáciu vybaví v svoj prospech, kedy si zasa kúpi mäso u toho mäsiara, ak si ho tam ešte niekedy kúpi.

To riziko je vždy a všade. Kšeft je kšeft.

Čo myslíte, koľko ľudí rozumie tomu jednoduchému rozpočítaniu nákladov za teplo a dodaniu tepla do bytu? Potom to aj tak v tých domoch vypadá. Čítate PORADU.

V domoch bývajú Katky a mimo domu kati.
Richard
09.08.10,19:07
Momentálne nevidím ten strop ako nedostatok číslo jeden.
Uvidíme čo čas prinesie, hlavne by bolo treba rozdávať tie body spravodlivo, aby sa nemuseli vymýšľať všelijaké filtre a prepočty.
sito
09.08.10,19:40
Nie je to nedostatok, je to zatiaľ platné pravidlo. Ale nevyrieši to, že niekto získa za super odborný príspevok súhlas, jeden, ak ten nečíta a neohodnocuje viac účastníkov porady. Keď teraz radí body do rubrík správne, situácia je iná.

Keď niečo rozdávaš, hoci čo. Spravodlivo to nikdy nerozdáš! A nás je koľko, 180 000 - 200 000?

"hlavne by bolo treba rozdávať tie body spravodlivo"

Ako to myslíš?

S toho mora príspevkov sú niektoré označené ako užitočné. A s tých užitočných treba vybrať tie najužitočnejšie. Tie by mali byť po ruke. Ak sú najužitočnejšie?
Richard
09.08.10,20:06
Spravodlivo, čiže hlasovať keď to je užitočné, nie keď to píše kamarát. To je jeden príklad.
sito
09.08.10,20:13
Ták, a lastovičku máme. Len sa bodnutím zbaviť tých falošných kamarátov, ktorí nám ubližujú bodovaním.
Richard
09.08.10,20:21
Nuž je to prirodzené dať kamarátovi viac ako cudziemu. Ide len o to, či sa dokážeme kvôli niečomu toho vzdať. Napríklad kvôli vyzdvihnutiu užitočných vecí, motivovaniu iných, sprehľadneniu dobrý rád (príklady z Porady).
jozka56
09.08.10,20:25
ťažký pojem....oddychovky by nemali mať hodnotenie užitočné, už dlho je to avizované....ak sa to nezmení, budem využívať toto hodnotenie, lebo tá možnosť je tu a tak ďalej....
sito
09.08.10,20:30
Ty by si chcel, aby sa viac dávalo cudziemu kamarátovi ako kamarátovi? No, neviem, neviem ... ak je kamarát užitočný. A pritom je tam jasne napísané UŽITOČNÉ.
Richard
09.08.10,20:38
Nie, ja chcem aby sa dávali užitočné za užitočné, bez rozdielu kamarátstva...

Jožka oddychové užitočné body sú oddelené od odborných užitočných, takže kľudne to využívaj. Ale aj v oddychových témach sú užitočné príspevky a iné príspevky. Tam sa to však používa absolútne bez ohľadu na "úžitočnú" hodnotu príspevku. Takže je skutočne otázka či to tam má význam mať. Asi tam bude vážne lepšie nechať len tie negatívne, lebo subjektívnosť užitočného je ďaleko väčšia ako by som si kedy bol býval predstavil :)
jozka56
09.08.10,20:43
V oddychových témach sa pohybujem, vyhovujú mi. Ale adresnosť a užitostnosť má byť v odborných témach. Preto skús zablokovať užitočné vo voľných témach, súhlas je úplne postačujúci. To je môj názor.
Áno viem, že body v profiloch sú rozdelené:)...som dosť všímavá:D
sito
09.08.10,20:48
Vidíš, Ty chceš. Ale čo ostatní, kašlú na to, čo Ty chceš! A preto ten plafón a gramofón. A od rána do rána, hrá nám stará deska ohraná.
Richard
09.08.10,20:55
Tento svet funguje aj tak len náhodne. Bez náhody by sme boli na stromoch. Preto aj každý vylepšovák čaká na svoj osud náhody :)
Nie som optimista, že čo spravím bude aj fungovať...
Som však dosť veľký optimista na to aby som to skúsil...
sito
09.08.10,21:05
Fandím Ti, ale výsledok závisí aj na postoji druhej strany. Hodina duchov. Odchádzam.
sarasara
09.08.10,21:14
Nie som na PORADE od jej začiatku a ani sa nezapájam do rôznych diskusií. No keď som objavila Poradu, potešila som sa. Bola dokonale urobená. Body nebolo treba odčítavať, redukovať - bod bol bod, teda niečo. A nebolo ich veľa a boli vzácne. A všetko malo akúsi vážnosť.
I tak sem chodím, je to o poradení a človek rád poradí alebo sa niečo nové dozvie. Novinky sa snažím neregistrovať.
Stanislav 1975
09.08.10,21:16
Nie som na PORADE od jej začiatku a ani sa nezapájam do rôznych diskusií. No keď som objavila Poradu, potešila som sa. Bola dokonale urobená. Body nebolo treba odčítavať, redukovať - bod bol bod, teda niečo. A nebolo ich veľa a boli vzácne. A všetko malo akúsi vážnosť.
I tak sem chodím, je to o poradení a človek rád poradí alebo sa niečo nové dozvie. Novinky sa snažím neregistrovať.

Novinky je najlepšie neregistrovať...:cool:
lenkak
09.08.10,21:18
Niekedy je lepšie dať novým veciam šancu.
Richard nerobí novinky pre seba, ale pre nás, aby bola Porada lepšou, aj keď ani on sám nevie, či bude z toho osoh ...
Stanislav 1975
09.08.10,21:22
Napríklad- ja sa priznám, že mám problém rozlíšiť užitočné a súhlas:eek:-a aj keď sa nepriznáte tak takých nás tu je 70%( že mám pravdu? :--- )-takže či tuknem na užitočné alebo súhlas je lotéria, čo skorej dočiahnem-a niekedy šupnem obidve a je pokoj...
lenkak
09.08.10,21:25
hodnotenia sa budú možno meniť, uvidíme čo bude nového, možno už to bude aj pre Teba zrozumiteľnejšie. :)
Stanislav 1975
09.08.10,21:26
Niekedy je lepšie dať novým veciam šancu.
Richard nerobí novinky pre seba, ale pre nás, aby bola Porada lepšou, aj keď ani on sám nevie, či bude z toho osoh ...

však ja viem,že to richard myslí dobre, však richard je múdry,snaživý, mladý muž, ale zasa neviem, dať milion všelijakých tlačítiek a hodnotení, no neviem teda- niekedy tu je viac hodnotení ako textu...:rolleyes:
sarasara
09.08.10,21:27
Ak je niečo dobré, prečo to "vylepšovať"? A potom to vylepšené zasa vylepšovať a ... nakoniec by z toho nebol osoh?
Stanislav 1975
09.08.10,21:27
hodnotenia sa budú meniť, uvidíme čo bude nového, možno už to bude aj pre Teba zrozumiteľnejšie. :)

:eek::eek::eek:-panenka skákavá, zas sa bude čosi prerábať?:eek::eek::eek::D
lenkak
09.08.10,21:28
bude niečo nové. Richard to avizuje už dlhšie. Ale neviem presne ako to ovplyvní systém hodnotenia. :)
lenkak
09.08.10,22:04
Napríklad- ja sa priznám, že mám problém rozlíšiť užitočné a súhlas:eek:-a aj keď sa nepriznáte tak takých nás tu je 70%( že mám pravdu? :--- )-takže či tuknem na užitočné alebo súhlas je lotéria, čo skorej dočiahnem-a niekedy šupnem obidve a je pokoj...

napíšem Ti príklad ako ja rozdeľujem užitočné a súhlasím.

s týmto tvojim príspevkom len súhlasím:
http://www.porada.sk/1476037-post39.html

však ja viem,že to richard myslí dobre, však richard je múdry,snaživý, mladý muž, ale zasa neviem, dať milion všelijakých tlačítiek a hodnotení, no neviem teda- niekedy tu je viac hodnotení ako textu...:rolleyes:
užitočné som Ti nedala preto, lebo nie je to žiadna rada, ktorá by mne poprípade pýtajúcemu sa v niečom pomohla.

Keď sa niekto bude pýtať napr. v mrp, ako spraviť zostavu a XY mu odpovie, ja odpoveď tiež viem, tak príspevku dám súhlasím, aspoň nemusím písať to isté, a dám aj užitočné, lebo na 100% viem, že tou odpoveďou je zodpovedané to, čo sa zadavateľ otázky pýtal a tým pádom je to pre neho užitočné (v tomto prípade ale pre mňa nie)

Ale sú aj také prípady, keď dám len užitočné - ale to sú už odborné témy, kde nájdem odpoveď na to, čo som nevedela, a mne osobne to prinesie úžitok tým, že som sa niečo nové dozvedela, už stačí len pozrieť príp. paragraf, resp si to niečím potvrdím, či je to aj pravdivá informácia. V tom čase keď som to pozerala, ešte som nevedela či súhlasím, niekedy sa k určitým veciam vrátim neskôr, nie vždy je čas, tak len ohodnotím ako užitočné. Poprípade neskôr dám aj súhlasím, ale zväčša až keď sa presvedčím o pravde.