sara
04.11.05,10:56
Prosím o Váš názor,
s.r.o. zamestnáva živnostníkov na niektoré práce na základe zmluvy o dielo, môže im poskytnúť aj pracovný odev s logom s.r.o. a bol by to aj daňový výdavok? Mohlo by to byť napríklad uvedené v tej zmluve o dielo, že im s.r.o. poskytne prac.odev pri výkone ich činnosti?
Monika1
04.11.05,10:09
Ak s.r.o.. zamestnáva živnostníkov, tak potom sú asi jej zamestnancami a podľa toho to bude DÚ posudzovať ako závislú činnosť a odvody a preddavky na daň ti dodatočne dorubí DÚ a SP a ZP. Pozor ako formuluješ svoju otázku, mne to nevadí, ale ak sa tak vyjadríš pred daniarmi.... neviem, neviem. Podľa toho čo si napísala by som to neodporúčala, pracovný odev s logom spoločnosti by mali mať len zamestnanci ale
napr. v stavebnej firme si môže v Zmluve o dielo žiadať investor, aby všetci poddodávatelia, ktorí pracujú na jeho stavbe mali označené odevy napr. logom jeho spoločnosti kôli identifikácii, ale určite by to nebolo na náklady investora ale každý poddodávateľ by si zvýšené náklady vyfakturoval individuálne a dal by si ich do nákladov. Mohlo by to byť aj tak, že to investor zakúpi, dá to do nákladov, ale potom to prefakturuje poddodávateľom. V tvojom prípade to môže dať do nákladov len vtedy ak by to hneď vyfakturoval živnostníkom.
Zita5
04.11.05,10:25
Prosím o Váš názor,
s.r.o. zamestnáva živnostníkov na niektoré práce na základe zmluvy o dielo, môže im poskytnúť aj pracovný odev s logom s.r.o. a bol by to aj daňový výdavok? Mohlo by to byť napríklad uvedené v tej zmluve o dielo, že im s.r.o. poskytne prac.odev pri výkone ich činnosti?

Ako správne podotkla Monika1 , pozor na to ako správne formuluješ vety . Lebo sa môžeš chytiť do pasce , pretože s.r.o. nemôže zamestnávať živnostníkov , čo je z Tvojej otázky jasné , že ich zamestnávate . Živnostník by si podľa môjho názoru mal zabezpečiť na svoje náklady vlastný pracovný odev a uplatniť si ho vo výdavkoch .
sara
04.11.05,13:48
Ďakujem za odpovede, súhlasím, že som zle formulovala otázku, ale predpokladám,že ste to dobre pochopili,že nie sú v pracovnom pomere, ale pracujú na živnosť. Predpokladala som, že s.r.o. im nemôže kúpiť pracovný odev, ale zaujímalo by ma, či sa to nedá nejako urobiť, aby nákup tých odevov išiel do daňových výdavkov.
Paula
04.11.05,14:07
Ďakujem za odpovede, súhlasím, že som zle formulovala otázku, ale predpokladám,že ste to dobre pochopili,že nie sú v pracovnom pomere, ale pracujú na živnosť. Predpokladala som, že s.r.o. im nemôže kúpiť pracovný odev, ale zaujímalo by ma, či sa to nedá nejako urobiť, aby nákup tých odevov išiel do daňových výdavkov.Do daň.výdavkov by som tie odevy nedávala. Mne sa vidí, že vám ide o propagáciu vlastnej s.r.o. (logo).V tom prípade si zaúčtujte odevy ako výdavok nedaňový.
sara
09.11.05,09:50
A keby ten pracovný odev bol v sume do 500,- Sk za kus a s logom firmy, nedalo by sa to potom brať ako reklamné predmety a dať to do daňových výdavkov?
Monika1
09.11.05,10:53
Teoreticky by sa to dalo, ale neviem či kúpiš pracovný odev/montérky a pod./ do sumy 500 Sk a už aj s logom spoločnosti. Ak by sa ti to podarilo, potom by to mohlo byť ako reklamný predmet.
NUNA
16.11.05,17:15
Aj ja by som potrebovala poradiť. Firma dala urobiť pre všetkých svojích zamestnancov
tričká s logom firmy. Môžem tieto tričká považovať za pracovný odev alebo ich mám
posudzovať ako reklamný predmet. Cena za 1 ks trička bola 100,- Sk bez DPH.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Denda
16.11.05,17:25
Aj ja by som potrebovala poradiť. Firma dala urobiť pre všetkých svojích zamestnancov
tričká s logom firmy. Môžem tieto tričká považovať za pracovný odev alebo ich mám
posudzovať ako reklamný predmet. Cena za 1 ks trička bola 100,- Sk bez DPH.
Vopred ďakujem za odpoveď.Ak ste ich dali spraviť len pre zamestnancov môžete to považovať za pracovný odev.:)
jess
09.02.06,13:43
Ja mám tiež podobný problém. Neviem, kde mám zaúčtovať košeľu s logom nami predávanej značky, ktorej sme výhradným dovozcom do SR. Túto košeľu si zakúpil majiteľ a stála 1.500,-Sk . Bude mu slúžiť ako pracovný odev, čiže bude v nej predávať a vlastne aj propagovať danú značku .

Poradíte ?
Zita5
09.02.06,13:56
Ja mám tiež podobný problém. Neviem, kde mám zaúčtovať košeľu s logom nami predávanej značky, ktorej sme výhradným dovozcom do SR. Túto košeľu si zakúpil majiteľ a stála 1.500,-Sk . Bude mu slúžiť ako pracovný odev, čiže bude v nej predávať a vlastne aj propagovať danú značku .

Poradíte ?

Možno ju pomenovať ako pracovný odev , ktorý bude snáď musieť aj oddôvodniť , ale pokiaľ košela nosí logo na propagovanie danej značky , účtovala by som ju do prevádzkovej réžie a zároveň by som ju majiteľovi dala podpísať na osobnú kartu .:) To preto , aby bolo evidentné , že ju vlastní .
jess
09.02.06,14:02
Zitka, prosím ťa a v PÚ na aký účet ?
Zita5
09.02.06,14:57
Neúčtujem v PÚ , ale neviem či to nebude 501/503????/ , ale k tomu sa určite vyjadria účtovníci PÚ .Sorry:)
Zuzka
09.02.06,15:10
Ja mám tiež podobný problém. Neviem, kde mám zaúčtovať košeľu s logom nami predávanej značky, ktorej sme výhradným dovozcom do SR. Túto košeľu si zakúpil majiteľ a stála 1.500,-Sk . Bude mu slúžiť ako pracovný odev, čiže bude v nej predávať a vlastne aj propagovať danú značku .

Poradíte ?

Daska, účtuješ to na 501 AU. Mala by si viesť o tom aj operatívnu evidenciu, nejakú kartu pracov. odevu a tam by to mal pracovník podpísať, že ho prevzal.
jess
09.02.06,15:22
Zuzka, ĎAKUJEM :):):):):)